Kraljevski put

Da, kao što sam već rekao, nedostaje mu koncept. Tema kao što je identifikacija je velika i da bi se približila slušaocu ne smeš biti nerazumljiv, a on je s pričom o kočiji bio baš to - nerazumljiv. Mada, pomak su napravili u dužini trajanja emisije.
Ima video negde na yt o kočiji, ali je na engleskom, možda bi bolje bilo da je taj video preveo i ubacio titl na srpskom, pošto je on filolog i već je, čini mi se, preveo neku knjigu od Gurđijeva.
 
Koji je pravi put, prava metoda rada na sebi? Ovo je bilo uvodno pitanje.

Puteva rada na sebi ima mnogo, obilje puteva za rad na sebi je pred čovekom. A samo je jedan put pravi, a svi ostali su lažni putevi, stranputice.
Taj jedan, Kraljevski put, Božanski put, jeste Hristos. On sam.
Zašto On sam? Zato što je samo On rekao ''Ja sam put, istina i život''.
Nije rekao krenite mojim putem, ili pokazaću vam istinu, uputiću vas u život...
već je rekao Ja sam to. Njegova Ličnost je Put. Istina je Ličnost Hristova i Život je On.
Tako dakle, ko traži put mimo ovog puta, ili suprotno tom putu, suprotno Hristu, neće naći to što traži
 
Puteva je koliko i ljudi i svaki je pravi put.

Kraljevski put! Kao prava metoda rada na sebi.

To je onaj put, ona prava metoda rada na sebi koja nas upućuje na duhovni razvoj, na razvoj našeg duha.
Razvoj našeg duha je usavršavanje našeg duha.
Usavršavanje je napredak kao približavanje i usaglašavanje sa savršenim duhom.
Savršeni duh je Duh Sveti.
Duh Sveti je (ko ne zna) treće Lice Božje. Sam Bog je Duh Sveti.
Čovek je tako pozvan na put duhovnog razvoja s ciljem da bude kao On, Bog.
To je duhovni razvoj, to je pravi put, to je kraljevski put.

*

A da je tačno ovo što si napisao, da je pravih puteva koliko i ljudi, i da je svaki taj put pravi....?
Bilo bi da je put nekog Svetog čoveka podjednako prav kao i put nekog bogomrzitelja.
Ili da je put pravednika podjednako prav kao i put razbojnika.
Ne. Nije tačno.
 
Svaki Sveti čovek će ti upavo reći da je put bogomrzitelja podjednako pravi koliko i put Svetog čoveka. Otud toliko samilosti u njima, svetim ljudima. Svi putevi vode ka istom cilju. Neki je samo malko direktniji, drugi krivudaviji. :) Zar misliš da su Sveti ljudi odvajkada bili sveti ili su i oni najpre bauljali po stazama i bogazama tražeći. Zar je put Marije Magdalene, razbojnika na krstu na Golgoti ili Milarepin put recimo manje ili više pravi od puta bilo koga ko je na koncu došao do konačnog znanja? E pa nije. :) :heart:

Malo da se podsetimo:

"U zavisnosti odakle ono što jeste i nije posmatraš, odatle ti se to isto što jeste ili nije predstavlja kao istina. Međutim, karakter ili aspekt postojanja je nešto drugo. Ako govorimo o aspektu postojanja onda ono-što-jeste predstavlja nepromejnjivo postojanje-apsolut a ono-što-nije...odnosi se na postajuće iskustvo koje je promjenjivo. Dakle, istina je da je apsolut nepromjenjiv ali ništa manje je Istina da iskustvo to NIJE.

Ako sad posmatramo onu jednačinu 2+2=4...u zavisnosti odakle je posmatramo ona će biti ili neće biti istinita. Ako je posmatramo iz ega, iz Bića koje se poistovijetilo sa razumom, ova jednačina je stopostotno tačna. Ali gledajući iz apsolutnog Sebe, iz SVIJESTI, ta istina ega je laž. Dakle, apsolutna istina o laži jeste da je laž laž. Pošto i ti i ja znamo da u svakom postajućem izrazu apsoluta JA JESAM, Ja sam taj koji tu istinu i doživljavam. Kada svoju Svjesnost (pažnju) usmjerim na tu jednačinu iz pozicije Sebe-apsoluta, 'odvojeni' Jedan nije odvojen već je u MENI, nikada se i nije odvojio od mene. Stoga, svaka jednačina koja sabira 'odvojenosti' uistinu i sama predstavlja LAŽ jer SVE JESTE JEDAN-JA-KOJI-JESAM. Dakle 2, kao prvo, ne postoji, gledajući apsolutnu istinu o postojanju. 2 predstavlja iluziju zbira odvojenih Jednih. U realnosti apsoluta, svaki Jedan jeste Jednina Jednih tj. JEDAN. Ako gledamo zbir od 2 iluzorno odvojena Jedna šta dobijamo? Dobijamo JEDAN (Dušu). Dakle, 1+1 nikada ne može da stvori dva jer su uvijek JEDAN. Ako sada, taj umišeljeni 2 koji je uistinu JEDAN saberemo sa još jednim umišljenim 2 (koji je takođe JEDAN) šta ćemo dobiti kao rezultat ove jednačine? 2+2=2? NE, rezultat je uvijek 1. 2+2=1.
Prevedimo to sad na duhovni nivo viđenja realnosti.

Onaj-koji-jeste, JESTE JEDAN. Stoga, svako individualno iskustvo tog JEDNOG bit' će opet u njemu za njega iz njega, tj. u Sebi za Sebe po Sebi...JEDNOM. Dakle, sve što se ikada odvija kao postajuća realnost izvan apsoluta jeste realnost ISTOG JEDNOG KOJI JESTE. Ti i Ja smo stoga JEDAN, prividno odvojeni svojim ubjeđenjima ili egom. I u toj odvojenosti ništa se ne može desiti bez tog istog JEDNOG Bića-koje-jeste, jer sve što jeste jeste njegova volja i njegova projekcija Sebe od Sebe ka Sebi. Svaki 'odvojeni' Jedan uistinu koristi Znanja-o-Sebi koja već jesu on sam po Sebi u Sebi. Dakle, taj JEDAN bira iz Sebe da bi stvorio sintezu iz koje će da izraste iskustvo ..opet Sebe. Dakle, istina o postojanju jeste da postoji samo JEDNO Biće, Biće-koje-jeste. Ono projektuje, tj. JA projektujem Sebe od Sebe ka Sebi, iz Sebe a po Sebi, stvarajući tako mnogostruke simultane projekcije Sebe kao sopstvenih a naizgled odvojenih varijacija manifestacija Svojih Iskustava sa njihovim trajanjem. Ti naizgled odvojeni skupovi sa trajanjem jesu Duše" Simo Novaković
 
Poslednja izmena:
Svaki Sveti čovek će ti upavo reći da je put bogomrzitelja podjednako pravi koliko i put Svetog čoveka. Otud toliko samilosti u njima, svetim ljudima. Svi putevi vode ka istom cilju. Neki je samo malko direktniji, drugi krivudaviji. :) Zar misliš da su Sveti ljudi odvajkada bili sveti ili su i oni najpre bauljali po stazama i bogazama tražeći. Zar je put Marije Magdalene, razbojnika na krstu na Golgoti ili Milarepin put recimo manje ili više pravi od puta bilo koga ko je na koncu došao do konačnog znanja? E pa nije. :) :heart:

Malo da se podsetimo:

"U zavisnosti odakle ono što jeste i nije posmatraš, odatle ti se to isto što jeste ili nije predstavlja kao istina. Međutim, karakter ili aspekt postojanja je nešto drugo. Ako govorimo o aspektu postojanja onda ono-što-jeste predstavlja nepromejnjivo postojanje-apsolut a ono-što-nije...odnosi se na postajuće iskustvo koje je promjenjivo. Dakle, istina je da je apsolut nepromjenjiv ali ništa manje je Istina da iskustvo to NIJE.

Ako sad posmatramo onu jednačinu 2+2=4...u zavisnosti odakle je posmatramo ona će biti ili neće biti istinita. Ako je posmatramo iz ega, iz Bića koje se poistovijetilo sa razumom, ova jednačina je stopostotno tačna. Ali gledajući iz apsolutnog Sebe, iz SVIJESTI, ta istina ega je laž. Dakle, apsolutna istina o laži jeste da je laž laž. Pošto i ti i ja znamo da u svakom postajućem izrazu apsoluta JA JESAM, Ja sam taj koji tu istinu i doživljavam. Kada svoju Svjesnost (pažnju) usmjerim na tu jednačinu iz pozicije Sebe-apsoluta, 'odvojeni' Jedan nije odvojen već je u MENI, nikada se i nije odvojio od mene. Stoga, svaka jednačina koja sabira 'odvojenosti' uistinu i sama predstavlja LAŽ jer SVE JESTE JEDAN-JA-KOJI-JESAM. Dakle 2, kao prvo, ne postoji, gledajući apsolutnu istinu o postojanju. 2 predstavlja iluziju zbira odvojenih Jednih. U realnosti apsoluta, svaki Jedan jeste Jednina Jednih tj. JEDAN. Ako gledamo zbir od 2 iluzorno odvojena Jedna šta dobijamo? Dobijamo JEDAN (Dušu). Dakle, 1+1 nikada ne može da stvori dva jer su uvijek JEDAN. Ako sada, taj umišeljeni 2 koji je uistinu JEDAN saberemo sa još jednim umišljenim 2 (koji je takođe JEDAN) šta ćemo dobiti kao rezultat ove jednačine? 2+2=2? NE, rezultat je uvijek 1. 2+2=1.
Prevedimo to sad na duhovni nivo viđenja realnosti.

Onaj-koji-jeste, JESTE JEDAN. Stoga, svako individualno iskustvo tog JEDNOG bit' će opet u njemu za njega iz njega, tj. u Sebi za Sebe po Sebi...JEDNOM. Dakle, sve što se ikada odvija kao postajuća realnost izvan apsoluta jeste realnost ISTOG JEDNOG KOJI JESTE. Ti i Ja smo stoga JEDAN, prividno odvojeni svojim ubjeđenjima ili egom. I u toj odvojenosti ništa se ne može desiti bez tog istog JEDNOG Bića-koje-jeste, jer sve što jeste jeste njegova volja i njegova projekcija Sebe od Sebe ka Sebi. Svaki 'odvojeni' Jedan uistinu koristi Znanja-o-Sebi koja već jesu on sam po Sebi u Sebi. Dakle, taj JEDAN bira iz Sebe da bi stvorio sintezu iz koje će da izraste iskustvo ..opet Sebe. Dakle, istina o postojanju jeste da postoji samo JEDNO Biće, Biće-koje-jeste. Ono projektuje, tj. JA projektujem Sebe od Sebe ka Sebi, iz Sebe a po Sebi, stvarajući tako mnogostruke simultane projekcije Sebe kao sopstvenih a naizgled odvojenih varijacija manifestacija Svojih Iskustava sa njihovim trajanjem. Ti naizgled odvojeni skupovi sa trajanjem jesu Duše" Simo Novaković

''Svaki Sveti čovek će ti upravo reći da je put bogomrzitelja podjednako pravi koliko i put Svetog čoveka.''
Neće.
Istina je da među preobraćenim razbojnicima [npr. ubicama (Mojsije, David, Savle) i prostitutkama (Sv.Marija Egipćanka)...] ima Svetitelja, ali nisu se svi razbojnici preobratili. Mnogi su istrajali u razbojništvu i kao nepokajani umrli. Slično je bilo sa mnogim nemilostivim, nemilosrdnim, gordeljivim, bogobornim, čak krajnje destruktivnim... da se ni na smrtnom času ne žele Bogu obratiti i priznati da su uludo proveli život sledeći pogrešan put.


''Svi putevi vode ka istom cilju.''
Ne.
Ne vode svi.
Istina je, doduše, da mnogi vode ka istom cilju ali je taj isti cilj pogrešan. Ka pogrešnom cilju vode mnogi putevi. Ka ispravnom cilju vodi samo jedan put. To je onaj Put za koji je Hristos rekao da je Put. [Rekao je: ''Ja sam Put, Istina i Život''; zato se taj jedan jedini pravilni Put (u ovom diskursu) piše velikim početnim slovom.]


''Zar je put Marije Magdalene, razbojnika na krstu na Golgoti ili Milarepin put recimo manje ili više pravi od puta bilo koga ko je na koncu došao do konačnog znanja?''
Ne govorimo ovde o ''bilo kom ko je na koncu došao...''. To je relativno malo ljudi. Reč nije o njima već o svima, svim ljudima, koje si Ti podveo pod svoju tvrdnju da ''Puteva je koliko i ljudi i svaki je pravi put.''

Dakle nije svaki put pravi put. Samo je, da ponovim, jedan pravi Put.
 
Nisam ga slušala. Prethodni video je bio o bolestima, a sada o sedmici priča.
Što znači da trojku nije objasnio.. :think:
Nije, to namerava u narednoj emisiji. Emisija traje samo 16 minuta, pa možeš zaključiti šta je mogao za to vreme reći o zakonu sedmice.
Ustvari, nije ni mogao nešto konkretno reći bez zakona trojke, zato je, verovatno, i skratio predavanje.
 
Nije, to namerava u narednoj emisiji. Emisija traje samo 16 minuta, pa možeš zaključiti šta je mogao za to vreme reći o zakonu sedmice.
Ustvari, nije ni mogao nešto konkretno reći bez zakona trojke, zato je, verovatno, i skratio predavanje.
Deki se rodio naopačke izgleda. :lol: Ja sada manje znam o broju 7 nego što sam znala.
 
Na Zapadu se budizam smatra miroljubivim učenjem. On to i jest, kao što su to u načelu i sve religije na papiru ali samo na papiru.
Budisti su jako agresivni kao i svaki religijski pripadnici.
Cak i vise od ostalih,skloni su unistavanju konkurentnih religija.
 
Psiholozi mogu govoriti o jednoj vrsti znanja, to je znanje koje u Radu zovemo A uticaji. Nivo bića koje je potrebno za to znanje je u Radu biće čoveka 1, 2 i 3. Znanje tog čoveka može biti na nivou doktora nauka, ali nivo bića mu se neće promeniti.
B uticaji, za taj nivo bića, je nedostižan jer za B uticaje je neophodno da čovek ima magnetni centar koji će privući te uticaje.
Ukoliko se čovek 1, 2 ili 3 i zainteresuje za tu vrstu uticaja, to znanje će mu biti nejasno ili u najčešćem slučaju bajkovito, kao što je čest primer kod ateista na forumu koji su pročitali Bibliju.
Magnetni centar služi da te B uticaje čovek primi sa znatiželjom i kao početnu kapsulu za daljnje istraživanje i primenu tih uticaja u svom unutrašnjem razvoju.
 
Sve divno i krasno ali nekako suvoparno i kao za ocenu nabubano u ovoj temi. Da neko napiše do kakvog je novog uvida/saznanja došao hodeći kraljevskim putem? Nečega što nije 100x i u 100 knjiga već prezvakano?

Recimo kad ste se i kako odlepili od teorije pretvarajući je u delo?
 
Sve divno i krasno ali nekako suvoparno i kao za ocenu nabubano u ovoj temi. Da neko napiše do kakvog je novog uvida/saznanja došao hodeći kraljevskim putem? Nečega što nije 100x i u 100 knjiga već prezvakano?

Recimo kad ste se i kako odlepili od teorije pretvarajući je u delo?
1990. otprilike. Krenuo sam peske na more. Cilj rada na sebi je da upravjas svojim zivotom, i psihicka stabilnost u stresnim uslovima.
To sam postigao tek pre neku godinu… sto se tice secanja sebe, nemoguce je dugo jer se mnogo naprezes. Ali ti trenuci
ostaju stalno, samo se potiskuju, ali nekako dodju kad ti ustrebaju… i kao sto je Gurdjijev napisao dovoljno je imati tesku
zenu...
 

Back
Top