Kraljevski put

Zapravo, Gurđijev se ne bavi ispoljavanjem negativnih emocija, njegovo učenje se više zasniva na prepoznavanju svoje negativnosti.
Kroz samoposmatranje naša pažnja je usmerena na trenutak kad utisak padne na emocionalni centar, do trenutka kad izazove negativno emotivno stanje u nama.
Nikakva borba, nikakav otpor nije potreban ako si svestan tog trenutka. Jer kada si svestan sebe negativne emocije neće dobiti neophodnu podršku i utisak neće moći da se veže za njih.
Samo o prvom djelu prve rečenice. I samo na seljački jasan način. Poslije možemo još.
Gurđijev se bavi ispoljavanjem negativnih emocija. I misli da to nije dobro.
Objašnjenje nije komplicirano , ni nelogično.
On vjeruje u to da mi djelujemo mehanicistički, naučeno, po nekim šablonama. Da u nama postoje mnogi. (Svaki kao neka šema. I ne uvjek složni. Srećom, dovoljno su svi ti velika govna i spremni na kompromis pa nekakav suživot ipak nađu.)
On vjeruje da su svi ti mi, učvršćeni, izbrazdani, i nekim emocijama i da hraniti te emocije znači hraniti sve ta govna u sebi.
Popovi kažu ne mrzi i boli njih ***** oni su svoje rekli. Ali gurđijev misli da to i nije baš tako jednostavno i da se mi sa svojom mržnjom trebamo uhvatiti jebeno ozbiljno. A to i ja mislim.
Ideal je - kao lotus uz koga ne prianja voda uz koga ne prianjaju strasti.
 
Svakako je uvek bolje bar narodski progutati knedlu. Trpljen, spasen ali u kontekstu teme, kada ćemo to "transformisati" i, na taj način, zagospodariti negativnim emocijama ? Ili su za to sposobni samo profesionalni učitelji? Može li još ko da kaže da mu je za života to pošlo "od ruke"?
Možda kad to uspiješ 100% tada možeš i pretvarati vodu u vino. Ali kad uspiješ 3% tada je bolje nego dok uspjevaš 1%.
Ne bi rekao da se radi o gutanju knedle, kao nečem lošem koje uspjevamo izdržati, nego kao o nečemu što nas ni ne uspjeva dirati, jer za to nismo otvoreni.
 
Da, ali u koji to beč ideš ti, jedan cjeli život?

Možda kad to uspiješ 100% tada možeš i pretvarati vodu u vino. Ali kad uspiješ 3% tada je bolje nego dok uspjevaš 1%.
Ne bi rekao da se radi o gutanju knedle, kao nečem lošem koje uspjevamo izdržati, nego kao o nečemu što nas ni ne uspjeva dirati, jer za to nismo otvoreni.
Izgleda samo tapkam u mestu i moguće, nisam mnogo usamljen u tome.

A negativnih emocija sam se odrekao i pokajao bezbroj puta tokom dosta godina. Apsolutno više nemaju mesta u mom razmišljanju pa se ipak iznenadim. Za nešto što navodno ne postoji jer nam nije urođeno već samo naučeno oponašanjem, prilično su tvrdokorne.
 
Da, ali u koji to beč ideš ti, jedan cjeli život?
Da se nadoveže na prethodno tapkanje u mestu, taj Beč je u mom viđenju skromna destinacija. Skromnost se očituje u očekivanju da spoznam odgovor na sledeća 3 jednostavna pitanja:

1. ko sam to ja?
2. u kakav sam se ovo svet uvalio?
i
3. šta je to trebalo?

Da spoznam nekako, ne znam kako ali samo da ne bude bilo čiji citat nego lično iskustvo.

Mojsije je video Boga samo kao plamteći grm. Jbg, nije mnogo ali više nego što se svi mi možemo ikada nadati...E pa tako nešto, takav neki put tražim pa kad dobijem odgovor, onda mogu da umrem.
 
Izgleda samo tapkam u mestu i moguće, nisam mnogo usamljen u tome.

A negativnih emocija sam se odrekao i pokajao bezbroj puta tokom dosta godina. Apsolutno više nemaju mesta u mom razmišljanju pa se ipak iznenadim. Za nešto što navodno ne postoji jer nam nije urođeno već samo naučeno oponašanjem, prilično su tvrdokorne.
Sve emocije imaju svoj razlog postojanja. Sve su logične.
Srđba stvara uvjete da na nešto odgovorimo. A ako ne odgovorimo nešto riskiramo.
Mi u stvari biramo svijet. Sa svime što je u tom svijetu. Recimo svijet mržnje. Ali ne izabrati ga ponekad izgleda kao samoubojstvo.
 
Da se nadoveže na prethodno tapkanje u mestu, taj Beč je u mom viđenju skromna destinacija. Skromnost se očituje u očekivanju da spoznam odgovor na sledeća 3 jednostavna pitanja:

1. ko sam to ja?
2. u kakav sam se ovo svet uvalio?
i
3. šta je to trebalo?

Da spoznam nekako, ne znam kako ali samo da ne bude bilo čiji citat nego lično iskustvo.

Mojsije je video Boga samo kao plamteći grm. Jbg, nije mnogo ali više nego što se svi mi možemo ikada nadati...E pa tako nešto, takav neki put tražim pa kad dobijem odgovor, onda mogu da umrem.
Odgovori na prvo pitanje, za početak.

Ako dobiješ odgovor biti ćeš spreman da živiš. Ne toliko da umreš.
 
Sve emocije imaju svoj razlog postojanja. Sve su logične.
Srđba stvara uvjete da na nešto odgovorimo. A ako ne odgovorimo nešto riskiramo.
Mi u stvari biramo svijet. Sa svime što je u tom svijetu. Recimo svijet mržnje. Ali ne izabrati ga ponekad izgleda kao samoubojstvo.
Ne znam o kojoj logici pričaš, vrlo loša iskustva imam sa besom. Kao kad se plinska boca pusti da eksplodira. Možda Bogu priliči, meni ne. Mržnja, pa pre bih rekao da je negativno razmišljanje. Čini mi se da joj je predugačak fitilj da bi bila emocija.
 
Ne znam o kojoj logici pričaš, vrlo loša iskustva imam sa besom. Kao kad se plinska boca pusti da eksplodira. Možda Bogu priliči, meni ne. Mržnja, pa pre bih rekao da je negativno razmišljanje. Čini mi se da joj je predugačak fitilj da bi bila emocija.
Pa bijes i jeste angažiranje velike energije. Sa ciljem da se nešto ili nekog zaustavi i sve dovede u red. Stvarnost traži odgovore na svakakve situacije i priroda i evolucija su te odgovore predvidjele i omogućile.
Većina tih odgovora većinu štete čini nama ne zato što ih koristimo nego zato što ih ne znamo odložiti. Ponekad zato što ih ne odradimo, što ih stalno nosimo sa sobom.
Mržnja angažira u nama mnogo toga i drži napeto. Ta nas energija troši, izgara. Ne uspjeva se obnoviti.
Slično kao ljutnja bijes srđba. Samo možda ustrajnije.
Takvo naše stanje stvara stanje i naše okoline. Sve oko nas počinje biti obojano tom mržnjom i drugi počinju biti primorani da na nju računaju i da se prema njoj postavljaju.
Problem je što mržnja ne može biti striktno fokusirana. Ako smo jako zahvaćeni jebeno i zračimo. I to svi oko nas osjećaju.
 
Eh, voleo bih ja to više nego bilo šta drugo, ali nemam puta do tamo...
A ******, pa odgovora ima na sve strane, pa vidi vrijedi li koji.
Ja sam bio krenuo od rokera s moravu. Oni kažu Milojko ti si s opanci jebeno šik, svako te voli kad na slici prikažeš svoj lik.
Prije sam mislio da sam ja svoja ruka noga ili glava, ili nokat. Poslije sam se zamislio, možda sam ja stvarno lik, neki opis. I možda opanak, cipela ili košulja ili šminka. Pa ženske na dotjerivanje svog lika troše pola života. Valjda je to što su one likovi.

Poslije sam vidio da marks, koji je svakako materjalista ne kaže da je čovjek hrpa materije nego da je čovjek biće prakse. Što me isto začudilo.
 
Pa bijes i jeste angažiranje velike energije. Sa ciljem da se nešto ili nekog zaustavi i sve dovede u red. Stvarnost traži odgovore na svakakve situacije i priroda i evolucija su te odgovore predvidjele i omogućile.
Većina tih odgovora većinu štete čini nama ne zato što ih koristimo nego zato što ih ne znamo odložiti. Ponekad zato što ih ne odradimo, što ih stalno nosimo sa sobom.
Mržnja angažira u nama mnogo toga i drži napeto. Ta nas energija troši, izgara. Ne uspjeva se obnoviti.
Slično kao ljutnja bijes srđba. Samo možda ustrajnije.
Takvo naše stanje stvara stanje i naše okoline. Sve oko nas počinje biti obojano tom mržnjom i drugi počinju biti primorani da na nju računaju i da se prema njoj postavljaju.
Problem je što mržnja ne može biti striktno fokusirana. Ako smo jako zahvaćeni jebeno i zračimo. I to svi oko nas osjećaju.
Saglasan sam u potpunosti.
Ono što je nezgodno uz manjak kontrole je, povlači za sobom i kolateral koji nije lako predvideti, još manje amortizovati. Zbog toga oni koji propagiraju ne nasilje nisu ni malo naivni. Batina ima dva kraja.

A mržnja da, izaziva lošu napetost. Htedoh reći, počinje kao negativno razmišljanje. Ali budući da je sve u nama povezano, prenese se u sferu emocija i vice versa.
 
A ******, pa odgovora ima na sve strane, pa vidi vrijedi li koji.
Ja sam bio krenuo od rokera s moravu. Oni kažu Milojko ti si s opanci jebeno šik, svako te voli kad na slici prikažeš svoj lik.
Prije sam mislio da sam ja svoja ruka noga ili glava, ili nokat. Poslije sam se zamislio, možda sam ja stvarno lik, neki opis. I možda opanak, cipela ili košulja ili šminka. Pa ženske na dotjerivanje svog lika troše pola života. Valjda je to što su one likovi.

Poslije sam vidio da marks, koji je svakako materjalista ne kaže da je čovjek hrpa materije nego da je čovjek biće prakse. Što me isto začudilo.
Jeste odgovora ima u izobilju. Zašto onda ipak imam osećaj da ga nisam našao?
 
"Ono što je neophodno je savest. Mi ne podučavamo moralnost. Mi podučavamo kako da nađete savest. Ljudi nisu zadovoljni kada mi to kažemo. Oni kažu da mi nemamo ljubavi. Jednostavno zbog toga što ne podržavamo slabost i dvoličnost već, sasvim suprotno, skidamo sve maske."
~ Gurđijev (Uspenskom)
 
"Ono što je neophodno je savest. Mi ne podučavamo moralnost. Mi podučavamo kako da nađete savest. Ljudi nisu zadovoljni kada mi to kažemo. Oni kažu da mi nemamo ljubavi. Jednostavno zbog toga što ne podržavamo slabost i dvoličnost već, sasvim suprotno, skidamo sve maske."
~ Gurđijev (Uspenskom)
Naravno, ono šta je za viši intelektualni centar svest, za viši emocionalni je savest.
Ako za svest kažemo da je to sve znanje zajedno, za savest možemo reći da je to sva osećanja zajedno.
 
Koji je pravi put, prava metoda rada na sebi? Koliko puta smo čuli ili upitali sami sebe: "Koji put izabrati? Toliko ih ima!"
Često čujemo i onu uzrečicu: "Koliko ljudi, toliko puteva!"
Nije li to malo previše? Pa i ne, jer svaki čovek je drugačiji u svojoj originalnosti.

No, ono što je bitno je, da put kojeg izaberemo bude put celovitog čoveka. Ovakav put je integralan, tj. ima uticaj na sve tri grane čovekova stvaralaštva: estetiku, etiku i logiku. Ovakav put istovremeno utiče na, i integrira sva tri središta delovanja čoveka: telo, srce i um. Ono što je najvažnije je da ovakvim načinom rada na sebi istovremeno razvijamo i posebno delatno središte – svesnost, dakle centar prosuđivanja kroz koji, neidentifikacijom i ne osuđujući, pratimo i upravljamo našim čulima, emocijama i mislima. Ovim se postiže priprema za razvoj čovekove suštine, pravog, istinskog i stalnog "Ja".

Zamislimo da je nekad, u drevna vremena postojalo određeno znanje, iskonska Tradicija; jedan skup metoda koji je u načelu bio jednak za sve, tj. principi rada ovog učenja su bili vrlo slični za sve koji su bili spremni krenuti na put samorazvoja. Sve što je ostalo od ovog iskonskog znanja možda se s vremenom iskvarilo gotovo do neprepoznatljivosti (izgubilo u prevodu), možda pod pritiscima potisnulo u tajnost, a možda i namerno vekovima skrivalo od čovečanstva, barem velike većine njih.
Manji delovi ovog učenja, sačuvani su u današnjim velikim religijama samo delimično, i opet tako skriveni u dvosmislenosti i u "rečima iza reči" da ih danas može prepoznati tek nekolicina iniciranih (npr. prema ranohrišćanskom patrističkom nauku biblijski tekst u sebi istovremeno sadrži doslovni, moralni i mistički smisao). Gurđijev kaže u "U potrazi za čudesnim" od Uspenskog :

"Morate razumjeti da se svaka prava religija, to jest ona koji je stvorena od strane učenih ljudi i u određenu svrhu, sastoji od dva dijela. Jedan dio uči što se treba raditi. Taj dio postaje zajedničko znanje i tijekom vremena je iskrivljen i odstupa od izvornika. Drugi dio uči kako raditi ono što se u prvom dijelu uči. Ovaj dio se čuva u tajnosti u posebnim školama i uz njegovu pomoć uvijek je moguće ispraviti ono što je iskrivljeno u prvom dijelu ili vratiti ono što je zaboravljeno. Od desetaka samostana jedan je škola."


Delove učenja ove škole prepoznajemo po sličnostima u obredima različitih religija ili u sličnosti poruka svetaca i proroka naizgled različitih religija; npr. najbitnija poruka gotovo svake religijske tradicije je da je suština duhovnog u nama samima - ljubav.

Razumevanje drevne zapadne i istočne misli govori nam da ljubav potiče ljude da izraze svoju duhovnost na tri glavna načina: znanjem, delovanjem i osećajima.
U Hrišćanskoj filozofiji, ti načini obično su povezani s atributima Boga. Bog je konačna Istina, Dobrota i Lepota, a ove osobine privlače ljude na Put Istine, Put Dobrote, i Put Lepote. Još stariji sistem indijske filozofije opisuje ova tri načina kao yoge (discipline) ili marge (staze); ovi putevi se sastoje od jnane (znanja ili mudrosti), karme (akcije ili služenja), i bhakti (predanost i obožavanje). Oba, istočni i zapadni sistem, shvaćaju da sva tri načina nalaze neki stepen izražavanja u svima nama, ali i da će u pojedinom trenutku nekoga više privlačiti prvi, drugi ili treći put.

Gledano iz praktičnog ugla, ovo učenje možemo prepoznati – ako ne u celosti, onda barem delimično – u nekoliko puteva raznih religija, kao što su npr. raja yoga u hinduističkoj filozofiji joge ili asketskim tradicijama praktikovanim u manastirima hrišćanskog Istoka (hesihazam).

Patanjalijeva raja yoga ili raja marga (sanskrt. raja = kralj; raja marga = kraljevski put) integralni je put sjedinjavanja s Bogom i često ju se smatra kompletnim putem joge jer se istovremeno usredsređuje na kontrolu uma i tela: putem različitih vežbi postiže se sjedinjenje uma, tela i duha.

Hesihazam (grč. hesihia = mirovanje, tihovanje), koji kao mistično telo Pravoslavne Crkve nalazimo npr. u manastirima Svete Gore u Grčkoj, sledi nauke Pustinjskih Otaca ranog hrišćanstva, prema kojima se "svetac ne rađa kao sveti, već svetim postaje za života". Sami Pustinjski Oci ovo su učenje nazivali Kraljevskim Putem, a praksu hezihije najbolje opisuju reči samih monaha:

Očišćen od svega vanjskog i nakon što je pomoću delatne vrline ovladao čulima, um se smiruje nepokretan u srcu, usredotočivši svoj pogled u središte. Tamo prima mentalne iluminacije, kao bljeskove munja, i tako skuplja Božansko razumevanje.
(patrijarh Kallistos; iz komentara Philokalie/ Dobrotoljublja)



Prema učenju Gurđijeva sve tradicionalne puteve možemo podeliti na tri puta: Put fakira, Put monaha i Put jogija. Ovi putevi se naravno, poklapaju sa tri duhovna puta navedena ranije u tekstu. No, ono što je specifično za Gurđijeva je, da je on prvi Zapadu predstavio i vlastitu metodu Rada na sebi, koju je nazvao Četvrti Put ili jednostavno – Rad. Rad je jednostavno opisao sam Gurđijev:

[…]početak četvrtog puta je lakši od početka puta fakira, monaha i jogija. Postoji mogućnost rada na četvrtom putu i u isto vrijeme ostati u uobičajenim uvjetima života, nastavljajući svoje uobičajene poslove, odnose sa ljudima, ne odustajući od bilo čega što smo do tada sljedili. Čak naprotiv, uvjeti života u kojima je čovjek na početku svog rada, u kome ga, da tako kažem, rad sam pronalazi, su najbolji mogući za njega.[…] Četvrti put se ponekad naziva Put lukavog čovjeka. ‘Lukav čovjek’ zna neke tajne koje fakiri, monasi i jogiji ne znaju. […] Čovek koji slijedi četvrti put zna sasvim određeno koje su mu supstance potrebne za njegove ciljeve i zna da se te supstance mogu proizvesti u tijelu za mjesec dana tjelesne patnje, za tjedan dana emocionalnih napora ili u jednom danu mentalnim vježbama — kao i to, da se one mogu uvesti u organizam izvana, ako se zna kako. I tako, umjesto cijelog dana vježbanja jogija, tjedan dana molitve redovnika ili mjesec dana samo-mučenja koje radi fakir, on se jednostavno pripremi i proguta malu pilulu koja sadrži sve supstance koje želi, i na taj način, bez gubitka vremena, on postiže potrebne rezultate.
(Gurđijev, citiran od Uspenskog; "U Potrazi Za Čudesnim")

Jedino integracijom puteva dobijamo ono ključno, put razumevanja. Šta to znači? Razumevanje donosi objektivnost. Na primer: gledajući objektivno na naše greške, učimo iz njih. Tako jedan redovnik koji moli po celi božji dan u strahu od paklenih muka koje ga čekaju nakon smrti – na Putu Dobrote, na Putu monaha, na putu bhakti yoge, nazovimo to kako god hoćemo – je rob, jer njegova vera u Boga, iako spontana, je slepa, nije utemeljena u razumevanju sebe i svega što jeste. Radeći na sebi samo delimično, ne razvijamo celovitost sebe. Ako čovek razvija samo jednu stranu svog bića, ne može biti potpuno objektivan i iskren prema samom sebi. Ovakvo razumevanje ključ je unutrašnje, psihološke transformacije. Jedino ovakva, psihološka promena vredna je Rada na sebi.

Gledajući Rad kao integralni put razvoja, možemo reći da takav put treba sadržavati sledeće metode:

- ekonomija, štednja vlastite energije (u ovo spada i sublimacija tj. ispravno korištenje seksualne energije)

- buđenje srca (savesti)

- transcendiranje uma tj. uobičajenih mentalnih obrazaca.

Možemo reći da je cilj Rada ovladavanje i upravljanje svih vrsta naših energija: fizičke, emocionalne i mentalne iz jednog permanentnog centra postojanja – ovo se npr. u terminologiji Četvrtog Puta naziva stvaranje "magnetskog centra". Tek tada je moguć daljnji rad na višim (možda bi bilo tačnije reći nesvesnim) centrima/energijama, tj. na duhovnom razvoju čoveka. Još jednom, Gurđijev:

Ovo učenje se razlikuje od mnogih drugih zbog činjenice da potvrđuje da viši centri postoje u čoveku, te da su u potpunosti razvijeni. Niži centri su ti koji nisu razvijeni. Upravo ta nerazvijenost ili nepotpuno funkcioniranje nižih centara je ono što nam onemogućava korištenje rada viših centara. […] Samo iz opisa mističnih iskustava, stanja ekstaza, znamo za tu vezu. Ta stanja se mogu dogoditi na temelju religioznih osjećaja ili samo na kratko, preko određenih narkotika; ili pak u određenim patološkim stanjima kao što su napadi epilepsije ili slučajne ozljede mozga[…] U većini slučajeva u kojima su se dogodile slučajne veze sa višim misaonim centrom čovjek se onesvješćuje. Um se odbija predati poplavi misli, emocija, slika i ideja koje se najednom javljaju u njemu. […] To je obično sve što ostaje iz takozvanog ‘mističnog’ iskustva ekstaze, koje predstavlja privremenu vezu sa višim centrom.
(Gurdjieff, citiran od Ouspenskog; ‘U Potrazi Za Čudesnim’)



Dakle: samo iz opisa mističnih stanja znamo za tu vezu (s višim centrima)! Evo zbog čega je mnogim misticima i svecima teško održati stalnim stanje blaženstva koje toliko dugo prizivaju i za koje se toliko pripremaju. Jednostavno rečeno: da bi se radilo na višem, treba prvo zagospodariti onim nižim. To je početak promene gledišta, promene u načinu razmišljanja, to je ono što su Pustinjski Oci nazivali metanoia.

I na kraju, još jednom obratimo pažnju na upute anonimnog ruskog hodočasnika. Nemojmo biti ni robovi, ni najamnici:

Suzdržavanje od greha zbog straha od muka je neuspešno i neplodno, duša se ne može osloboditi od greha u mislima ičim drugim osim čuvanjem razuma i čistoćom srca. A sve se to postiže unutarnjom molitvom, i to ne zbog straha od paklenih muka, nego u želji za kraljevstvom nebeskim. Ako neko počne činiti spasonosne podvige, to sveti oci nazivaju najamništvom. Govore da je strah od muka put roba, a želja za nagradom u kraljevstvu nebeskom put najamnika. A Bog želi da idemo k Njemu putem sinovskim, tj. iz ljubavi i u revnovanju za njega; da se ponašamo pošteno i da se radujemo spasonosnom sjedinjenju s Njim u duši i srcu.
("Ispovesti ruskog hodočasnika": autor nepoznat)
Рад на себи подразумева све оно због чега вреди одустајати читања непотребних великих колона текстова, за разлику од тебе блогови њесу у нашој сили.
Потребно је доста тога да разумеш да би могао прво и прво да порадиш малко на себи, не превише, али ти мало треба да разумеш али превише радиш и не стижеш понаучити доста тога што би ти открило пуно тога о себи.
Јер, ако кажеш да је свака религија иста, сви славе бога.
Бог је један.
Ако кажеш другчије престајем да читам, каписко момче?😁

Оно што је заиста важно, увјек нам буде недостижено, али оно уистину неважно нађе се свуда, па тако је добро разумјети тај принцип на којем свјет делује.
Ако ти је неважно донекле... Лажно и важно, претвараш се у оно у шта упреш побратиме😁.

Ал њесам ти ја побратим то онако кажем ради ока... 😁
 
VI MOŽETE PROMENITI I VAŠEG MRTVOG DEDU RADOM NA SEBI

Uvek kada sam ga posmatrala, videla sam ga da ‘sluša’ ono što je iza reči,
ono što ustvari nije rečeno. Videla sam po izrazu njegovog lica koliko je
pokušavao da oseti neuobličena pitanja, nedostatak razumevanja ili poricanje.
Takođe sam osetila njegovu patnju za druge, njegovu tugu zbog njihove
nesposobnosti da razumeju, ili želje da razumeju, ali takođe i njegovu radost
zbog osobe koja je istinski tragala.

Često sam ga čula da koristi frazu: odrasti za sebe, i njene reference prema
našoj lozi predaka; terao nas je da osetimo vezu sa našim bližnjima, našu
odgovornost prema našim roditeljima, prema roditeljima naših roditelja, prema
našoj celoj lozi – koja je uticala na sve nas …kroz rad da pomognemo našim
roditeljima i ljudima oko nas.

Pridavao je ovome veliku važnost, i rekao je da mi treba da postanemo roditelji
naših roditelja odrastajući za sebe.

- Solanž Klostr o G.I.Gurđijevu
 
𝙋𝙧𝙫𝙞 𝙠𝙤𝙧𝙖𝙠 - 𝙍𝙚𝙣𝙚 𝘿𝙤𝙢𝙖𝙡
Govoreći o Gurđijevu, Rene Domal je 1936. godine napisao prijatelju:''Dugo sam tragao za ovim metodom aktivne samospoznaje bez reči. Konačno sam upoznao nekoga s kim sada radim, ko je ceo svoj život posvetio ovom problemu i može da pomogne drugima u potrazi za rešenjem. U pitanju je rad sa telom - njegovim instinktima, osećanjima, inteligencijom - gde čovek eksperimentiše sa sobom i doživljava sebe:reči dolaze tek nakon iskustva''.
 
Za meditaciju nije bitno mesto ili situacija u kojoj se nalaziš, posmatrati sebe možeš uvek i u svakom trenutku.

FIhMtGnXMAQl7bE
 

Back
Top