Konstruktivna kritika

A taj zdrav odnos je redak i kada ga imaš pravo je bogatstvo. Otvoriti sebe, svoju dušu nekome, dati sebe takvog na dlanu je takođe i opasno, prevelik rizik i treba biti spreman da ćeš biti... pa mogu reći i ranjen... ali vredi. Ta dvosmerna kritika može biti i test, kakav je, da li je iskren.
Baš to. Reci šta misliš , nemoj mi uvijati. Spremna ili ne, ako nisam --biću.
 
A taj zdrav odnos je redak i kada ga imaš pravo je bogatstvo. Otvoriti sebe, svoju dušu nekome, dati sebe takvog na dlanu je takođe i opasno, prevelik rizik i treba biti spreman da ćeš biti... pa mogu reći i ranjen... ali vredi. Ta dvosmerna kritika može biti i test, kakav je, da li je iskren.
Па само се попу или психијатру даје тај болесни део на увид и то не сваком ако си паметан... нисам ни мислио на мушко-женску интимизацију, већ на својеумни однос према критици...

Здрав однос почиње од здраве самокритике и зато је могуће имати здраве међуодносе, чак и кад нису видљиви или оформљени... ту је циљ, у постојању здравог увида себе ''изнутра'', после се лакше сагледава тежина и лакоћа
 
Ceo dan vodim borbu na ovu temu. Skloni celofan, mašnice, ukrase. Reci kako jeste aman! Mogu da podnesem. Ali teško, teško je nekoga primorati da kaže ono što misli, ono što želi, ono što mu/joj smeta, teško je otarasiti se pretpostavki i samo reći, postaviti pitanje, iskreno odgovoriti. Kao što im je teško dati odgovor, teško je i pitati. Mene bi to gušilo, to neizgovoreno, ja tako ne mogu, naročito ako mi je stalo do te osobe.
 
Ceo dan vodim borbu na ovu temu. Skloni celofan, mašnice, ukrase. Reci kako jeste aman! Mogu da podnesem. Ali teško, teško je nekoga primorati da kaže ono što misli, ono što želi, ono što mu/joj smeta, teško je otarasiti se pretpostavki i samo reći, postaviti pitanje, iskreno odgovoriti. Kao što im je teško dati odgovor, teško je i pitati. Mene bi to gušilo, to neizgovoreno, ja tako ne mogu, naročito ako mi je stalo do te osobe.
Оно што је тешко умом претвори да је лако... Не кукај на тешкоћу, већ олакшавај себи ведрином...
 
Па само се попу или психијатру даје тај болесни део на увид и то не сваком ако си паметан... нисам ни мислио на мушко-женску интимизацију, већ на својеумни однос према критици...

Здрав однос почиње од здраве самокритике и зато је могуће имати здраве међуодносе, чак и кад нису видљиви или оформљени... ту је циљ, у постојању здравог увида себе ''изнутра'', после се лакше сагледава тежина и лакоћа
Davanje sebe sam mislila na taj zdrav deo kao otvorenost i iskrenost, kao odnos bez ustezanja.
 
Davanje sebe sam mislila na taj zdrav deo kao otvorenost i iskrenost, kao odnos bez ustezanja.
Не смеш да дајеш себе људима, већ само део себе и то само под условом да си духовно богата и самоинтегрална... Душа мора да је у душевном давању, тело у телесном, а дух у духовном... тек на овом трећем нивоу ума давање није вероватни губитак већ добитак, јер му циљ није човек, већ Бог-Љубав кроз те људе...

Претерана љубав ка људима није добра, то само Бог потпуну љубав човека према Себи може да хендлује и нико више...

Незрелост је потпуно давање себе људима, и ти ломови нас уче условима под којима давање не урнише људе...
 
Poslednja izmena:
Meni ne smeta ako je poslovna. Prihvatam i ovako, čak i cenim ako je dobronamerna pod uslovom da taj koji kritikuje razume i zna o meni ono što se tiče kritike. Inače ne trpim od zlonamernih kritiku, naprotiv onda ću sve da uradim i kažem kontra da se sablazne i otkače od mene. I ja tako, onog koga volim tog i krutikujem jer mu želim dobro.
 
Ima raznih vrsta kritika...dobronamerna i zlonamerna. Osete se obe...:cool:
Opet, obe nešto znače, kazuju, saopštavaju. Samo treba biti pošten prema sebi i drugima.:)
Često nismo ni u stanju da shvatimo koliko i kako smo povezani sa drugima ili s nečim što nam se čini da nas ne tangira.
Ne treba preterivati, ali treba istaći poentu, pa kako bilo...okreni obrni, korisno je.

Mislim da se zlonamerna kritika oseti više. I zna da zaboli.


Sposobnost prihvatanja kritike je odraz emocionalne inteligencije. Nazalost, ogromna vecina ljudi na tom testu pada.
Kritika treba biti uvek upakovana u tzv. sendvic kritiku (pohvala - kritika - pohvala). Primer:
- Super si to odradio/la, mozes samo sledeci put da to i to uradis ovako, da obratis malo paznju na to i to, i da odradis jos to i to kako bi bilo kompletno. Sve u svemu, pohvale za trud.

Bold: Ovo je primer prave dobronamerne kritike. Kada mi neko uputi ovakve reči, trudim se da što bolje odradim nešto što je bilo predmet kritike. U mom slučaju to je pisanje.
 
Па само се попу или психијатру даје тај болесни део на увид и то не сваком ако си паметан...
Pametno kažeš...mnogo puta sam se otvorio u tom smislu pogrešnim ljudima, to je neka potreba za iskrenošću i prihvatanjem tebe, takvog kakav jesi...ali naravno to se može koristiti protiv tebe... zapravo ni ne mislim da sam mnogo pametan u međuljudskim odnosima, mislim da sam naivan...ali ima i ono 'ništa nije skriveno, što se neće otkriti'... treba nekako balansirati u realnom životu, i mislim da ko može da svikne samoću i bude što manje s ljudima, njemu je najbolje...
 
Pametno kažeš...mnogo puta sam se otvorio u tom smislu pogrešnim ljudima, to je neka potreba za iskrenošću i prihvatanjem tebe, takvog kakav jesi...ali naravno to se može koristiti protiv tebe... zapravo ni ne mislim da sam mnogo pametan u međuljudskim odnosima, mislim da sam naivan...ali ima i ono 'ništa nije skriveno, što se neće otkriti'... treba nekako balansirati u realnom životu, i mislim da ko može da svikne samoću i bude što manje s ljudima, njemu je najbolje...
Све без сећања на Бога и Божију помоћ је тешко, не само самостална самоћа, него и највећа пажња и уважавање од многих...

Ко не изгуби животни оптимизам, неће изгубити ни веру на којој све васкрсава... биће још већих падова и траума, али исто тако и утеха и просветљења,..

мора са надом (оптимизмом) да се живи, без наде у победу доброте је живот ужасна депресија...
 
Nekada je kritika bila nesto sto si morao da izmolis da bi dobio. Pogodila ili ne i kako je svaris nije bitno jer dolazi od postovane osobe u okviru toga sto zelis da iskritikuje.
Danas ima puno gurua. Mnogi bi da kritikuju sve. Da ti kazu sta ne valja kod tebe. Dobrim delom je zbog soc mreza. Nemam nista protiv tudjeg misljenja o necemu ali o meni licno, bolje da mi legnes na dusu poput putera, inace mi "prolazniku u mom zivotu" tvoje misljenje o meni ne znaci ama bas nista. Pogotovu ako je upuceno iz te neuroticne potrebe da se neko poigrava sa necijim integritetom kroz svoj ego.
S druge strane, zivot je sam najbolja kritika. Ako nesto radis i ne ide? Nema jasnije poruke.
 
Ne vidim svrhu kad nadrk klinci pre puberteta ne prihvataju kritike i misle da su pametni,ne dozvoljavaju nikom da im namece misljenje
После 15те године, критика мора уз саветовање код паметнијих, а уз насиље код глупљих, јер нису сва деца послушна и пажљива према речима...

Она која се обазиру само на дела, морају на тежи начин да се подвргавају критици...
 
Pa evo licni pr. Kao mladji sam voleo da crtam. I puno sam crtao i cesto su stariji ljudi oko mene (ne i edukovani u crtanju) voleli da mi dele savete. Crtaj ovako, crtaj onako, crtaj ovo, dok nisam jeenom seo sa jednom slikarkom koja mi nista nije rrkla oko radova osim da su lepi, a onda je uzela i objasnila kako izgleda jedan list. Kako ima venice, jednu centralnu iz koje se racvaju ostale po sirini. Od tog racvanja mi je jednim mirnim iveselim tonom pokazala kako se menjaju nijanse na listu od tamnije ka svetlijoj zbog debljune lista. Pokazala mi je kako ona senci i rekla, evo, crtaj.
 
I ja sam puno crtala da kažemo bila talentovana. Odemo nas dve kod nešto malo starijeg drugara koji završavao Likovnu i on nam da zadatak. Kad smo završile sa crtanjem rekao je : " Ne valja ništa" :lol:
Tada sam bila baš klinka da shvatim da je od mene zahtevao neku umetničku notu i viziju , pa sam U SEBI rekla: Nosi se. :D
 
I ja sam puno crtala da kažemo bila talentovana. Odemo nas dve kod nešto malo starijeg drugara koji završavao Likovnu i on nam da zadatak. Kad smo završile sa crtanjem rekao je : " Ne valja ništa" :lol:
Tada sam bila baš klinka da shvatim da je od mene zahtevao neku umetničku notu i viziju , pa sam U SEBI rekla: Nosi se. :D
Ili je ipak on bio malo naduvenko?
 

Back
Top