Konstruktivna kritika

pikax

Buduća legenda
Poruka
28.930
1708122399293.png


Biti kritičar i biti kritikovan je jedna neizbežnost i sasvim normalna pojava u interakciji sa drugim ljudima.
Kritika može biti konstruktivna - kada je korisna ili destruktivna - kada to nije , a ono bitno što ih razdvaja je da se u konstruktivnoj kritici kritika odnosi na ponašanje , ne na samu osobu i da se nudi rešenje ili sugestija.

Kako ljudi reaguju na vašu kritiku , kako vi reagujete kada dobijete kritiku?
Da li postoji nešto što biste promenili u svom ponašanju , i ukoliko ste već to učinili - na koji način ste to uspeli?
Da li smatrate kritiku korisnom?

Odgovoriću i ja:
Kritiku smatram korisnijom od pohvale mada je zaista ponekad teško prihvatiti je. Ponekad na prvu loptu reagujem burno i to je ono što bih promenila kod sebe , ali uvek vrlo dobro razmislim o njoj , bez obzira da li je u rangu konstruktivne ili destruktivne što je opet greška jer ne vršim selekciju.
 

Prilozi

  • 1708122380217.png
    1708122380217.png
    34,6 KB · Pregleda: 6
Kako ljudi reaguju na vašu kritiku
Uglavnom se uvrede, neki prelaze brzinski na uvrede, drugi se ućute. Retko kada kritikujem prva, više mi služi kao odbrana.
kako vi reagujete kada dobijete kritiku?
Bitno mi je ko me kritikuje. Ne prihvatam je lako, ali je ipak prihvatim ako shvatim da sam pogrešila.
 
Kod kritike je jako bitan način na koji je izgovorena, napisana. Nekada je bitno i ko iznosi kritiku. Naravno da od bliskih ljudi, za koje znamo da iz najbolje namere iznesu kritiku lakše prihvatamo. Što se mene tiče, kada sam sigurna u svoju ispravnost, teško podnosim nečiju kritiku, ali je nikad ne odbijam, preispitam ipak da negde zaista nisam pogrešila, posle prvobitne reakcije.
 
Uglavnom se uvrede, neki prelaze brzinski na uvrede, drugi se ućute. Retko kada kritikujem prva, više mi služi kao odbrana.

Bitno mi je ko me kritikuje. Ne prihvatam je lako, ali je ipak prihvatim ako shvatim da sam pogrešila.
Važno je shvatiti da možemo biti samo bolji ukoliko preispitamo tu konstruktivnu. Neizbežna je i u profesionalnoj sferi.
I ja sam primetila generalno nespremnost da se prihvati kada sam ja u ulozi kritičara.
 
Kako ljudi reaguju na vašu kritiku , kako vi reagujete kada dobijete kritiku?
Da li postoji nešto što biste promenili u svom ponašanju , i ukoliko ste već to učinili - na koji način ste to uspeli?
Da li smatrate kritiku korisnom?

Mislim da se mnogo bolje kritikuje i da se dobija kritika u pravom, realnom životu. To je komunikacija uživo i postoji mogućnost daljeg razgovora i lakše se objašnjava kritika i sasvim je drugačije.

Što se interneta tiče, najveće nesporazume imam sa autorima koji su objavili jednu ili dve knjige i misle da mogu da se ponašaju kao književni kritičari.

Prvo im je drago što radim intervju sa njima, još neafirmisanim, pravim dobru reklamu...

Ako se usudim da napišem zašto mi se neki delovi romana ne sviđaju, odmah se ljute.

Burno reagujem kada oni kritikuju moje pisanje.

Dobronamerno prihvatam i u životu i na netu, kritiku od dobronamernih ljudi. I trudim se da promenim nešto što je predmet kritike.

- Deo vezan za net odnosi se na Fejsbuk -
 
...ima jednu divnu poemicu Nasi Ucitelji
D.J. Danilov
ali o "nepravim uciteljima"
ne bih
jer ih i nemam u registru...

Lepo!

Izvinjavam se, ja sam imao regularnog keca iz srpskog, tako da ne znam mnogo o nasoj literaturi - ali mozda mozes da je citiras. Verovatno da bi bilo korisno.

Ja sam nekako vise na matematickoj strani - posto ima 2 strane, ima i 2 resenja - iznad i ispod 0 :)
 
...ja sam, moj prijatelju, izmucio diplomu PMF_a
ali to nikad nijesam radio
trener sam viseg ranga u jednoj borilackoj disciplini
i zato me lijepo opomenula tvoja opaska o uciteljima
koja je zaista siroka
i vec koristena
o Uciteljima
raznih kategorija i shvatanja...
P.S.
...dobra ti je i OVA o pozitivnim i negativnim resenjima...
Pozdrav i lijepa ti noc...
 
Poslednja izmena:
...ja sa, moj prijatelju, izmucio diplomu PMF_a
ali to nikad nijesam radio
trener sam viseg ranga u jednoj borilackoj disciplini
i zato me lijepo opomenula tvoja opaska o uciteljima
koja je zaista siroka
i vec koristena
o Uciteljima
raznih kategorija i shvatanja...
P.S.
...dobra ti je i OVA o pozitivnim i negativnim resenjima...
Pozdrav i lijepa ti noc...
Laku noc!
 
...ima jednu divnu poemicu Nasi Ucitelji
D.J. Danilov
ali o "nepravim uciteljima"
ne bih
jer ih i nemam u registru...
Da postavimo poemicu, kad si je već pomenuo, lipa je:

DREVNI UČITELJI
Uvek iznova vraćaju se u naše dane
drevni učitelji, škrti u rečima,
ponešto umorni od teškog posla koga su,
valja priznati, obavili.
Obdareni darovima dostojnim bogova,
u sumrak prolaze agorom, ili šetaju obalom,
daleko od rasipne razonode svetine
i bučnih pijanki iz smradnih krčmi.
Drevni naši učitelji, stari proroci, svedoci
budućnosti, živeli smo u dobu nerazgovetnijem
od snova; sada u vašim neizgovorenim rečima
tražimo odjek.
Jer, sve postaje vidljivo kad se sagleda
iz ishoda samog: neće nas nigde biti bez vas,
drevni naši učitelji. A opet, propašćemo
ako ne razrušimo vaša sjajna kraljevstva.
 
Pogledajte prilog 1499937

Biti kritičar i biti kritikovan je jedna neizbežnost i sasvim normalna pojava u interakciji sa drugim ljudima.
Kritika može biti konstruktivna - kada je korisna ili destruktivna - kada to nije , a ono bitno što ih razdvaja je da se u konstruktivnoj kritici kritika odnosi na ponašanje , ne na samu osobu i da se nudi rešenje ili sugestija.

Kako ljudi reaguju na vašu kritiku , kako vi reagujete kada dobijete kritiku?
Da li postoji nešto što biste promenili u svom ponašanju , i ukoliko ste već to učinili - na koji način ste to uspeli?
Da li smatrate kritiku korisnom?

Odgovoriću i ja:
Kritiku smatram korisnijom od pohvale mada je zaista ponekad teško prihvatiti je. Ponekad na prvu loptu reagujem burno i to je ono što bih promenila kod sebe , ali uvek vrlo dobro razmislim o njoj , bez obzira da li je u rangu konstruktivne ili destruktivne što je opet greška jer ne vršim selekciju.
Ne smeta mi ispravna kritika,ali kada je u slucajevima bezobrazna,ne mogu da je precutim.Niko ovde nije nepogresiv.I treba da pretrpi kritike i sugestije.
 
Kritika je kritika, bilo konstrultivna ili destruktivna.
Ne podnosim kritike.
Savet mnogo lepše zvuči samo ako savetodavac nastupi taktično i u pravo vreme.

Savete dajem oprezno i na lični zahtev.
Konstruktivna više ide kao naprimer - savet, sugestija.Nije zlonamerna, poseduje rešenje. Kritika nije loša reč.
 
Poslednja izmena:

Back
Top