Sreten Žujović
Elita
- Poruka
- 24.255
Робна размена спас за сељаке
vesti.krstarica.comГрадишка - Повећање прерађивачких капацитета, спречавање илегалног увоза сточне хране, стимулисање кооперативних односа укључујући бољу организованост у пољопривреди основни су фактори за успешну пролећну сетву, поручили су рекордери у сточарској и ратарској производњи из Лијевча поља и Поткозарја. Нови облици удруживања пољопривреднике просто терају на робну размену.
На овонедељном скупу у Градишки, у организацији предузећа „Рапић“ које поседује модерну фабрику сточне хране у центру Лијевче поља те 170 коопераната, пољопривредници су започели конкретне договоре о новим пословним односима.
Перадар Бато Гојковић из Разбоја, сточар Горан Ерцег из Брестовчине, произвођач свиња Драгиша Цвјетковић из Рогоља, ратар Илија Дакић из Јурковице и други су указали да, после гашења задругарства, они једину шансу у пољопривреди виде у вишем степену организованости те конкретној сарадњи са прерађивачима.
Горан Ерцег који се, осим сточарства, бави и ратарством, сигурност за производњу меса и млека на своме имању тражи у чвршћем пословном повезивању. - У ситуацији када немамо новца, али поседујемо капитал, стоку, механизацију, оранице и знање, важно је пронаћи партнера спремног да нам уступи сточну храну и другу робу те сачека док пожањемо жито или наплатимо месо и млеко. То је користан вид кредитирања и изградње поверења зато што без страха од преваре можемо предати жито у сушаре а узети робу када нам затреба - објаснио је Ерцег наводећи да је предузеће „Рапић“, нажалост, засад усамљен пример који задовољава такве потребе пољопривредника.
Управо овај принцип подстакао је Тихомира Рапића, власника предузећа „Рапић“ из Градишке, да се пре две године кредитно задужи и изгради модерну фабрику сточне хране у Ровинама капацитета 60.000 тона годишње. Осим радних места у творници, Рапић је кроз кооперативни однос запослио десетине пољопривредника и њихових породица.
- Овде је у првом плану робна размена. Током године кооперанти могу да узму све што им је потребно за сетву, а после жетве да предају своје ратарске производе. Тек када подвучемо линију, новцем равнамо рачуне - каже Војислав Рапић, руководилац у Творници сточне хране.
И Рапићи су схватили неопходност пословног повезивања на међудржавном нивоу. Да би произвели квалитетну сточну храну од компонената из Лијевче поља и Поткозарја, користе искуства из суседних држава.
- Само у јасном пословном повезивању видимо шансу за бољи статус наше пољопривреде. Наши партнери су у Земуну, Кутини, Брежицама и Птују, Србији, Хрватској и Словенији. То је резултирало опредељењем „Перутнине“ да за своје фарме у РС купује храну из Лијевче поља, а не увозну из Словеније, - изјавио је Војислав Рапић подсећајући да фармерима из Птуја годишње испоручују 20.000 тона хране уз тенденцију повећања.


