@crnizmaj0 Radila sam godinama na poslovima vođenja i ažuriranja biračkih spiskova. Morala bih da pogledam izmene tog zakona o kojima se trenutno priča i koje idu u Skupštinu, kada bude zakazana.
Mnogo naših ljudi se odselilo iz zemlje. Ostali su u biračkom spisku zato što nisu tražili otpust iz našeg državljanstva.
NE BI MOGAO DA I DALJE BUDE U BIRAČKOM SPISKU u Srbiji (naravno mogao bi da glasa u inostranstvu).
Da bi lice moglo da glasa u zemlji u kojoj ima trenutno ili trajno prebivalište mora da bude upisan u naš birački spisak.
Kad neko iz dijaspore izrazi želju da glasa na izborima, neko iz porodice dođe u opštinu sa matičnim brojem rođaka koji je u inostranstvu.
Porodica, rodbina osobe koja je u inostranstvu, obavesti nadležnu osobu u opštini u kojoj se zemlji nalazi ta osoba.
Referent nadležan za biračke spiskove u obavezi je da pored podataka te osobe iz biračkog spiska doda i njeno sadašnje prebivalište u inostranstvu.
Na osnovu toga se prave izvodi iz biračkih spiskova osoba koje žive u inostranstvu. Taj posao je, do sada, obavljalo Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu.
Problem je što se te osobe nalaze u redovnom spisku, tj taj birački spisak za inostranstvo ulazi u ukupan broj birača.
Kao jedino rešenje za birački spisak vidim brisanje svih iz biračkih spiskova, zatim treba da se sprovede akcija formiranja novog b.spiska, tako što će se građani sa ličnom kartom prijavljivati za upis u birački spisak.
I tada mogu da daju podatke za rođake koji žive u inostranstvu, a glasali bi na našim izborima.
Ali, za to je potrebno mnogo vremena, ne znam da li 4 ili manje ili više godina.
To može da se uradi kada se formira stabilna vlast, koja neće ići svake, svake dve godine na izbore.
Najvažnije od svega je da vlast želi i hoće ažuran birački spisak.
PS. Postoji još problema u samom biračkom spisku, nevezanih za tzv "fantomske birače" i za birače koji su u inostranstvu.