Koliko košta smisao života?

Nekad smisao zivota moze postati neka pobeda, u smislu omogucenje potrebe...
Lako je navesti osobu koja nesto zeli da joj nesto postane smisao zivota...
Pojacas intezitet te zelje, ugradis je u identitet i eto ti smisla zivota..
Po meni je smisao života:

1) Udovoljavati sebi - u smislu svojih prohteva i zadovoljstava, raditi ono što voliš.
2) Zadovoljiti svoju radoznalost - potrebu za sticanjem novih znanja
3) Svi poslovni poduhvati i ambicije mogu se podvesti i shvatiti i kao neka radoznalost. Jer ni bogaćenje radi udobnosti, lagodnosti i udovoljavanju sebi često nije samo cilj već i upravo to "igranje igre". Zadovoljiti sebe tom igrom.
 
Možeš biti za, možeš biti protiv, ali niko te ništa i ne pita. Oni će uraditi
kako oni hoće da urade.

Ono što je meni čudno, da čovek kada čuje ''mašine će raditi za čoveka''
shvati to kao ''mašine će raditi za mene''. Ne, neće raditi za tebe, osim
ako nemaš para da ih kupiš i da platiš njihovo održavanje i energiju
koju troše. Ti radiš za sve svoje mašine i one rade za tebe. Ako prestaneš
da radiš za njih one će početi da se kvare, neće imati energiju i neće
ni one više za tebe raditi.
Da, imali smo jedan period kada se desilo nešto slično i vidimo da i dalje
ima ljudi koji umiru od gladi. Zanositi se da će ovog puta biti drugačje je
naivno.
Ja razvoj nauke i tehnologije nikada neću gledati sa pesimistične strane.
Iz principa ne mogu.
Iako cenim Black Mirror.
 
Koliko ljudi igra igrice po ceo dan i uživa, na račun te fabrike?
Okej, ali ni ne kopamo njivu po ceo dan od jutra do mraka za neki sićušni džak krompira ko naše prababe i pradede pre 100 godina.
Napredak sigurno postoji. I to veliki. I treba biti zadovoljan i sa ovim što imamo naročito ako pogledamo prošlost.
 
Jutros čitam kako je američki poduzetnik, milijarder Elon Musk izjavio da vjerovatno niko od nas neće u budućnosti imati posao zbog razvoja vještačke inteligencije (AI), ali problem će biti pronalaženje smisla egzistencije.
On je naglasio da su za ostvarenje ovakvog scenarija neophodni "univerzalni visoki prihodi" i budućnost u kojoj neće biti nedostataka robe i usluga.
Prema Muskovoj viziji, ljudi će i dalje moći da rade ako to žele, ali to neće biti obavezno, jer će AI nabavljati svu robu i usluge potrebne za život.
E sad, sve ovo zvuči divno i krasno, ali meni zapela za oko prva rečenica u kojoj veže smisao egzistencije sa radom kao izvorom prihoda za potrebe održavanja života,
i nikako ne mogu da shvatim da smisao života može biti takvo što uzimajući u obzir da za najvrjednije stvari koje daju smisao ljudskom životu ne treba izdvojiti ni jedan jedini euro.

https://biznis.ba/tech/musk-vjeruje-da-niko-od-nas-nece-imati-posao-zbog-ai/87532
taj Rotschildov projekat "zlatna milijarda" dozivela je fijasko. Buducnost ide u drugom pravcu .......u pravcu filozofije "rad je stvorio coveka".
 
Ja razvoj nauke i tehnologije nikada neću gledati sa pesimistične strane.
Iz principa ne mogu.
Iako cenim Black Mirror.
Ne gledam sa pesimističke strane. Samo sam realna. Na osnovu
prethodnih iskustava razmišljam o tome šta bi moglo biti.

Dakle, u fabrici piva koju si prikazao, niko nije dao radnicima platu
i ostavio ih da sede kući i uživaju u obilju, dok je tamo automatizovana
proizvodnja. Ne. Oni su samo ostali bez prihoda.
 
Ti radiš za sve svoje mašine i one rade za tebe. Ako prestaneš
da radiš za njih one će početi da se kvare, neće imati energiju i neće
ni one više za tebe raditi.
Da, imali smo jedan period kada se desilo nešto slično i vidimo da i dalje
ima ljudi koji umiru od gladi. Zanositi se da će ovog puta biti drugačje je
naivno.
Ovo naravno jeste realno. Ako roboti ne budu mogli potpuno da zamene ljudski rad u smislu održavanja i popravki neće se desiti ni Universal Basic Income.
Pukne vodovodna cev, ceo grad bez vode, a nema ko da popravi.
 
Okej, ali ni ne kopamo njivu po ceo dan od jutra do mraka za neki sićušni džak krompira ko naše prababe i pradede pre 100 godina.
Napredak sigurno postoji. I to veliki. I treba biti zadovoljan i sa ovim što imamo naročito ako pogledamo prošlost.
Odakle ti ovako nerealna slika uopšte?

Za jedan džak krompira ne moraš da okopaš njivu ni jednom. Treba ti
nešto starog krompira, par kilograma i pola sata vremena da ga ubaciš
u zemlju. Za pola sata svog rada dobićeš džak krompira sigurno.
Ako hoćeš više, onda ga okopaj povremeno.
Ako ćeš od jutra do mraka po ceo dan njive sa krompirom da okopavaš
onda ćeš imati krompira da nahraniš pola Beograda.
 
Ne gledam sa pesimističke strane. Samo sam realna. Na osnovu
prethodnih iskustava razmišljam o tome šta bi moglo biti.

Dakle, u fabrici piva koju si prikazao, niko nije dao radnicima platu
i ostavio ih da sede kući i uživaju u obilju, dok je tamo automatizovana
proizvodnja. Ne. Oni su samo ostali bez prihoda.
I dam ti podatke o nezaposlenosti u Holandiji koja je naravno mala i argument je pobijen.
Realnost ekonomija se od uvođenja CIM dosta promenila. Ljudi su se zaposlili u uslužnom i neproizvodnom sektoru.
Fabrike sa 70.000 zaposlenih su prošlost.
 
Odakle ti ovako nerealna slika uopšte?

Za jedan džak krompira ne moraš da okopaš njivu ni jednom. Treba ti
nešto starog krompira, par kilograma i pola sata vremena da ga ubaciš
u zemlju. Za pola sata svog rada dobićeš džak krompira sigurno.
Ako hoćeš više, onda ga okopaj povremeno.
Ako ćeš od jutra do mraka po ceo dan njive sa krompirom da okopavaš
onda ćeš imati krompira da nahraniš pola Beograda.
Pa vidiš ja znam da te starinske sorte krompira nisu uopšte davale velike prinose.
I ovo je zaista ovako bilo. Iz prve ruke priče mojih baba i deda.
Prinosi krompira su se eksponencijalno povećali nakon WW2 stvaranjem boljih sorti ukrštanjem, navodnjavanjem i korišćenjem pesticida.
 
I dam ti podatke o nezaposlenosti u Holandiji koja je naravno mala i argument je pobijen.
Realnost ekonomija se od uvođenja CIM dosta promenila. Ljudi su se zaposlili u uslužnom i neproizvodnom sektoru.
Fabrike sa 70.000 zaposlenih su prošlost.
Prvo su svukli seljaka u fabriku, on je prodao svoju zemlju i kupio
golubarnik. Sad zatvaraju fabriku, a čoveku ne daju zemlju, nego
će ostati u golubarniku potpuno zavistan od njih.

Nije dobra priča.
 
Pa vidiš ja znam da te starinske sorte krompira nisu uopšte davale velike prinose.
I ovo je zaista ovako bilo. Iz prve ruke priče mojih baba i deda.
Prinosi krompira su se eksponencijalno povećali nakon WW2 stvaranjem boljih sorti ukrštanjem, navodnjavanjem i korišćenjem pesticida.
Nisu davale velike prinose, ali nisi bio zavistan od poljoprivrednih apoteka.
Jednom kupiš seme krompira i imaš ga celog života. A sad svake godine
kupi, da bi imao veći prinos. Šta će ti veći prinos? Jel manje gladnih od
kako su prinosi veći? Nije.
 
Šta će ti veći prinos? Jel manje gladnih od
kako su prinosi veći? Nije.
Kina se upravo tim većim prinosima izvukla iz milenijumskog siromaštva i gladovanja...
Indija će za njom.
Potrebno je samo vreme da civilizacija i produktivnost dospe u sve pore društva i naravno smanjiti natalitet ukoliko je moguće jer daleko veći problem gladi je taj veliki natalitet nego nedovoljna produktivnost proizvodnje hrane.
I ne samo to naravno - još veći problem su društvena uređenja država tako da će Afrika uvek imati probleme ako njom vladaju neki kriminalni ludi Warlordi koji non-stop ratuju.
A onde gde nema ratova i ludila e tu će se desiti napredak.
Inače nije tajna da i mnoge afričke zemlje stižu i prestižu Srbiju po standardu itd.
 
Kina se upravo tim većim prinosima izvukla iz milenijumskog siromaštva i gladovanja...
Indija će za njom.
Potrebno je samo vreme da civilizacija i produktivnost dospe u sve pore društva i naravno smanjiti natalitet ukoliko je moguće jer daleko veći problem gladi je taj veliki natalitet nego nedovoljna produktivnost proizvodnje hrane.
I ne samo to naravno - još veći problem su društvena uređenja država tako da će Afrika uvek imati probleme ako njom vladaju neki kriminalni ludi Warlordi koji non-stop ratuju.
A onde gde nema ratova i ludila e tu će se desiti napredak.
Inače nije tajna da i mnoge afričke zemlje stižu i prestižu Srbiju po standardu itd.
Ne vidim ja napredak tako kako ti vidiš. Za mene je napredak kad se čovek
prizove pameti i vidi od čega se živi. Krierijumi napretka su zdrava voda,
vazduh, zemlja. Zdrava hrana i zdravi ljudi. Nemam ništa protiv da se sve
fabrike pozatvaraju, ali da svaka država da svakom stanovniku po jedan
hektar zemlje u trajno vlasništvo.

Mislim.. mrzi me nešto i da pišem referate ovde po temi.. Al kad pogledm
političare, naše ili bilo čije, to je sve psihopata do psihopate. Njima da
verujem da mi žele dobro? A ne znam.. jedino da me drogiraju nečim..
Kva bre civilizacija...
 
Ne vidim ja napredak tako kako ti vidiš. Za mene je napredak kad se čovek
prizove pameti i vidi od čega se živi. Krierijumi napretka su zdrava voda,
vazduh, zemlja. Zdrava hrana i zdravi ljudi. Nemam ništa protiv da se sve
fabrike pozatvaraju, ali da svaka država da svakom stanovniku po jedan
hektar zemlje u trajno vlasništvo.

Mislim.. mrzi me nešto i da pišem referate ovde po temi.. Al kad pogledm
političare, naše ili bilo čije, to je sve psihopata do psihopate. Njima da
verujem da mi žele dobro? A ne znam.. jedino da me drogiraju nečim..
Kva bre civilizacija...
Idi živi na planini. Da ti samo znaš šta je taj seljački život na planini gde često ni traktor ne možeš da voziš već sve moraš ručno da kopaš.:lol:
Ajde molim te. Idi na onu temu na Politici.
Pravo mesto da pišeš šta misliš.:okok:

Da li je bolje imati 400m u Kuli ili 50m u Beogradu? #17 - Kuća na moru ili jednosoban stan u Beogradu?

https://forum.krstarica.com/threads...a-moru-ili-jednosoban-stan-u-beogradu.981741/
 
Idi živi na planini. Da ti samo znaš šta je taj seljački život na planini gde često ni traktor ne možeš da voziš već sve moraš ručno da kopaš.:lol:
Ajde molim te. Idi na onu temu na Politici.
Pravo mesto da pišeš šta misliš.:okok:
Hvala ti. Obično me u pećinu pošalju. Ti si baš ljubazan ispao. :lol:
Ne pišem na Politici, niti čitam šta se tamo piše.

Otišla sam. Živim na svojoj zemlji. Zato se i ne primam na te nerealne
slike gde treba da pogineš da bi proizveo hranu za svoje potrebe.
Po struci sam ekonomista, pa sam i ja verovala u te priče u koje ti
veruješ. Ali, ekonomija prirode je nešto druačija od veštačke nauke
koju je čovek osmislio. U prirodi ima dovoljno za sve i sve se
neprestano uvećava.
 
Jutros čitam kako je američki poduzetnik, milijarder Elon Musk izjavio da vjerovatno niko od nas neće u budućnosti imati posao zbog razvoja vještačke inteligencije (AI), ali problem će biti pronalaženje smisla egzistencije.
On je naglasio da su za ostvarenje ovakvog scenarija neophodni "univerzalni visoki prihodi" i budućnost u kojoj neće biti nedostataka robe i usluga.
Prema Muskovoj viziji, ljudi će i dalje moći da rade ako to žele, ali to neće biti obavezno, jer će AI nabavljati svu robu i usluge potrebne za život.
E sad, sve ovo zvuči divno i krasno, ali meni zapela za oko prva rečenica u kojoj veže smisao egzistencije sa radom kao izvorom prihoda za potrebe održavanja života,
i nikako ne mogu da shvatim da smisao života može biti takvo što uzimajući u obzir da za najvrjednije stvari koje daju smisao ljudskom životu ne treba izdvojiti ni jedan jedini euro.

https://biznis.ba/tech/musk-vjeruje-da-niko-od-nas-nece-imati-posao-zbog-ai/87532
Ilon Mask nije u pravu.

Dalje, vi niste u pravu, jer sve u ljudskom zivotu ima neku vrednost. Posto je vrednost jako subjektivna stvar, novac je odlican civilizacijski izum, jer izrazito pomaze u uporedjivanju vrednosti,

Cak, novac je jedan od najbitnijih civilizacijskih izuma ikada. Pokusale su neke budale u istoriji da ukinu novac, i to se nikada nije dobro zavrsavalo. Ako se ukine novac, ljudska civilizacija ce nestati, i mi cemo biti ljudozderi. A govoriti o nekim pravim vrednostima u toj situaciji ce da bude vic.

Inace, od svih zivotnih mudrosti, ona gde se kaze da te najjeftinije kosta kada neku uslugu u zivotu platis, je jedna od najboljih.

Posto je zivot i svet jako kompleksna stvar, i posto u svom zivotu imas hiljade vrednosti i ljudi, potrebno je da napravis gradaciju i tablicu vrednosti za iste. Novac tu jako, jako pomaze.
 
Zamisli rudara koji kopa 8 sati ugalj, ili recimo radnicu koja 8 sati pegla veš u vešeraju itd. Zar to može biti smisao života?
Kopati ugalj i peglati ves je 34 puta lepsi smisao zivota nego biti drzavni parazit u drzavnoj Sluzbi.

Ovu civilizaciju su izmedju ostalog izgradili i oni koji kopaju ugalj.

Civilizacija bez njih i danas ne bi postojala.

Sa druge strane, bez drzavnih parazita, ja ne znam cega ne bi bilo danas? Regresa i toplog obroka za ogovaranje drugaricinog svalera, dok isti imaju pauzu za kafu u Domu Zdrvlja?
 
Screenshot_20240526-134743-161.png
Screenshot_20240526-134939-134~2.png
 

Back
Top