Koliko košta smisao života?

Ako se ukine novac, ljudska civilizacija ce nestati, i mi cemo biti ljudozderi.
:rotf:

Ova, nazovi civilizacija i treba da nestane. U tome baš ničeg lošeg ne bi bilo.
A ovo da bi bili ljudožderi da novca nema, samo je presmešno.

Do pre samo sto godina, ljudi su na selima koristili jako malo novca, a u
nekima ga uopšte nije ni bilo. Sve su sami proizvodili. Hranili su po desetoro
dece i živeli živote dostojne ljudi. Ludoždera među njma nije bilo.
 
Nisam za ukidanje novca. Da se u ovom trenutku samo ukine novac,
to bi bilo totalno ludilo. Ono što je potrebno je da novac ne bude više
toliki prioritet. Da se sa njim može, a i da se ne mora. Kad čovek
ima sve svoje što mu je potrebno za egzistenciju, može da zaradi
neki novac i obezbedi nešto više. Eto samo toliko. A to bez svoje
zemlje ne može.

Kvadrat golubarnika u Beogradu košta 3500 evra. To je van pameti.
Za jedan kvadrat, kupi hektar zemlje blizu nekog grada.
Za drugi, dovedi struju i vodu.
Za treći napravi kuću od prirodnih materijala.
Za četvrti kupi polovan autić.
Za peti kupi semena i sadnice, da svega imaš na tom hektaru.
U pet kvadrata da živiš ne možeš, niti takav stan postoji, niti bi
mogao taj stan da te hrani. A ovde imaš sve.
Pa onda jedan član domaćinstva može negde i da se zaposli i da
zaradi novac za račune ili za šta god hoće, ali nikada neće biti
nečiji rob i raditi nešto što mu vređa dostojanstvo.

A kad se uvališ u kredit za golubarnik ima da pitaš samo kome još
doope treba da se poljubi.
 
Po meni je smisao života:

1) Udovoljavati sebi - u smislu svojih prohteva i zadovoljstava, raditi ono što voliš.
2) Zadovoljiti svoju radoznalost - potrebu za sticanjem novih znanja
3) Svi poslovni poduhvati i ambicije mogu se podvesti i shvatiti i kao neka radoznalost. Jer ni bogaćenje radi udobnosti, lagodnosti i udovoljavanju sebi često nije samo cilj već i upravo to "igranje igre". Zadovoljiti sebe tom igrom.
Hajde kad pises ili pokusavas da to predstavis analiticki , to postoji sto ti kazes, deca i omladina tako razmisljaju , kad je sve pred njima, i onda dodju do 4 generalna pravca, tj smisla zivota..

1 je biolosko nasledje...
2 drustveno nasledje istorijski trag
3 hedonizam
4 iskustvena ispunjenost....sveti petar prijemna kapija....ili samrtni cas.

Ali vidis ovo je strategijski pristup , tj to su sve strategijske velicine pristup i planovi , a kad to treba preci u takticko onda se to razlaze na

1 dobra karijera jer to privlaci dobru pitchetinu , dobar stan, takodje kao kod ptica, dobra kola, kao povecanje pokretnosti i samim tim polja dejstva
rad na zdravlju i selekciji partnerke sa dobrim zdravstvenim nasledjem, brzo upoznavanje baka i deka, kao i roditelja...

2 rad na omocavanju i drustvenoj integraciji i interakciji
strategijsko razvijanje talenata i ekonomska i finansijka kompetencija


3 razvijanje zelja, sloboda, talenata, adekvatnih sagovornia, saputnika, drugova, kolega, drustvenog kruga itd itd..

4 hedonizam moze biti selektivan, promisljen, npr , uzvianje u monogamiji je hedonizam, dok povremeno saranje je iskustveno ispunjenje po pravilu sta bi bilo kad bi bilo...hedonizam donosi srecu sire gledano , a iskustvena ispunjenost donosi konflikte i vetropiravost ali nanosi i stetu tj nezrelost, sto je prosto neverovatno nekima, ali uzmimo iskustvo biseksualizma, kod heteroseksualca ce takvo iskutvo biti u kategoriji iskustvenog ali nece biti u kategoriji hedonistickog...

Npr opijanje do daske, takodje iskustveno ali tesko da je hedonisticko...
iskustveno cesto prelazi tu granicu egzibicionog...
Hedonisticko ne toliko cesto , ili retko , samo sto su ljudi mahom delom psihopatoloski slucajevi delom sociopatoloski pa onda hedonizam zalazi u neke vrste izama...
 
:rotf:

Ova, nazovi civilizacija i treba da nestane. U tome baš ničeg lošeg ne bi bilo.
A ovo da bi bili ljudožderi da novca nema, samo je presmešno.

Do pre samo sto godina, ljudi su na selima koristili jako malo novca, a u
nekima ga uopšte nije ni bilo. Sve su sami proizvodili. Hranili su po desetoro
dece i živeli živote dostojne ljudi. Ludoždera među njma nije bilo.
a otkud pitanje novca u ovoj temi?
 
:rotf:

Ova, nazovi civilizacija i treba da nestane. U tome baš ničeg lošeg ne bi bilo.
A ovo da bi bili ljudožderi da novca nema, samo je presmešno.

Do pre samo sto godina, ljudi su na selima koristili jako malo novca, a u
nekima ga uopšte nije ni bilo. Sve su sami proizvodili. Hranili su po desetoro
dece i živeli živote dostojne ljudi. Ludoždera među njma nije bilo.
Bez ove civilizacije i npr. antibiotika, ljudi i deca ce umirati od sepse sa 10 i 35 godina, u najgorim bolovima. Kao pre.

Ja ne znam da li vi dobro razmislite o nekim stvarima pre nego ih izgovorite, ili ste potpuno pod uticajem glupih umetnickih dela kao sto su Pokahontes, Ples sa Vukovima i Avatar.

Ja niti u jednom od tih umetnickih delova koja slave takve plemena nisam video scenu gde dete umire od sepse u najgorim bolovima. A to je bila realnost u ljudskoj izstoriji.

Znaci ne da Pokahntes i Kevin Kosner pricaju sa vukovima i pticama, nego bol, muka i prezivljavanje, to je ljudsko drustvo pre civilizacije.
 
Nisam za ukidanje novca. Da se u ovom trenutku samo ukine novac,
to bi bilo totalno ludilo. Ono što je potrebno je da novac ne bude više
toliki prioritet. Da se sa njim može, a i da se ne mora. Kad čovek
ima sve svoje što mu je potrebno za egzistenciju, može da zaradi
neki novac i obezbedi nešto više. Eto samo toliko. A to bez svoje
zemlje ne može.

Kvadrat golubarnika u Beogradu košta 3500 evra. To je van pameti.
Za jedan kvadrat, kupi hektar zemlje blizu nekog grada.
Za drugi, dovedi struju i vodu.
Za treći napravi kuću od prirodnih materijala.
Za četvrti kupi polovan autić.
Za peti kupi semena i sadnice, da svega imaš na tom hektaru.
U pet kvadrata da živiš ne možeš, niti takav stan postoji, niti bi
mogao taj stan da te hrani. A ovde imaš sve.
Pa onda jedan član domaćinstva može negde i da se zaposli i da
zaradi novac za račune ili za šta god hoće, ali nikada neće biti
nečiji rob i raditi nešto što mu vređa dostojanstvo.

A kad se uvališ u kredit za golubarnik ima da pitaš samo kome još
doope treba da se poljubi.
Novac nije toliko bitna vrednost danas zato sto to namecu zli kapitalisti, vec jer se vidi na trzistu da ne postoji bolji nacin uporedjivanja vrednosti.

Vidi kod pozajmice, kada pozajmljujes nekom pare, ti tacno znas u kakvom ste odnosu i koliki je dug. Kada mu cinis uslugu, pa usluga za uslugu, tu niko nista ne zna, i to moze da rodi razne patoloske odnose.
 
:rotf:

Ova, nazovi civilizacija i treba da nestane. U tome baš ničeg lošeg ne bi bilo.
A ovo da bi bili ljudožderi da novca nema, samo je presmešno.

Do pre samo sto godina, ljudi su na selima koristili jako malo novca, a u
nekima ga uopšte nije ni bilo. Sve su sami proizvodili. Hranili su po desetoro
dece i živeli živote dostojne ljudi. Ludoždera među njma nije bilo.
Ebiga , ja sam onda da se desi obracun ili bar pritisak na ono sto ne valja a ne da se prepustimo kao sad i da losi ubise milosa pa skocise u provaliju da proslave

Medjutim, kod obracuna smetaju mirotvorci , tu mi se cini spadas ti, zatim indignirani, tj poludepresivni apaticni navikli da budu deo in pokreta a ne otpadnickog pokreta , smetaju pomodari i smetaju puritanci...

I smetaju stipse, tj osobe koje nisu rade da daju vreme , novac za stvar koju zele nego samo zele da saucestvuju ako su neke face u tome....kontrol freak intervencionalista..

Svako ko kaze samo ti teraj to , slazem se , a ja cu podrzati to svojim stavom, ustvari ne radi za nego ne radi nista...sto je nekad gore nego da radi za...
Nekad
 
Pa ja mogu da objasnim da probam, ali tacno kako se dolazi do besmisla ne mogu...

Dakle osoba se od malih nogu vaspitava da ima slobodno vreme koje ce da trosi da upoznaje svet ili da ne sme da upoznaje svet van zadatih granica...
Ako je slobodno da upoznaje svet moze da bude istrazivacko , granicno , da imitira roditelja i uvlaci mu se ili da izgradjuje nesto po svom naumu..

Ako je istrazivacko , onda sa drugima stvara i plus i minus odnose...minus odnose smanjuje ili distancom ili kompromisom, ili nadjacavanjem, a plus odnose razvija dok su u plusu ili ih pretvara u jos bolje okruzenje...omocuje..

Ako usput razvije zelje, volju i radnu kondiciju , onda ce postati proaktivno , tj radice na onome sto ga interesuje, i postaje konstruktivno i ispoljeno..
Takvo dete postaje uvek zanimljiva osoba kojoj je uvek dovoljno zanimljivo i uvek ima nesto da se radi....a nije nikad ili ponekad je egzistencijalno...tj radi za pare...

Tu imas smisao zivota u startu , zanimljivost, interaktivnost, sopstvena interesovanja, i ako porodica ubaci , onda je i stvaranje porodice, vaspitanje novih potomaka i tako dalje...smisao ocigledno postoji..

Ako nema radnog kapaciteta ili ima smetnji za to , npr dete je lenjo, moze da se desi...
Onda lenjost donosi trazenje zadovoljstava koja ne zahtevaju dinamiku nego statiku , podlozni su alavosti ushicenja, sto znaci podlozni su busterima emocija...
Podloznost busterima emocija moze da se razvija na dva nacina, na hiperaktivnost, da to tako nazovemo , sto vodi dalje ili u narcis ili u needness, ili u aktivne supstance..

Lenjost moze nastati i usled slabijeg vida npr, ali onda je sekundarna stvar...ili od podloznosti strahovima opet sekundarna stvar...ali teze ispravljiva..


Ako se ogranicava podrucje bivstvovanja neka deca su sklonija da prave formalna okruzenja, formalne pristupe....prestaju da budu istrazivacka, i postaju ono sto mi se da to je to...Onda niti su needness zahtevna, niti su emotivno zahtevna, ali su svuda umerena i kao iskljucena...oni povecavaju ranjivost i nezadovoljstvo ali tesko nalaze smisao jer se teze ispoljavaju...

Nekad se preterivanjem ispoljavanja dolazi do egzibicionizma a taj egzibicionizam moze totalno da ode u neslucena podrucja, narocito ako ne postoji jasno naglaseno vrednovanje hetero i biolosko seksualnog opredeljenja....
Lako je usmeriti mladu osobu na eksperimentisanje a kroz to i na vece uzivanje u zabranjenom pa koristeci karakterne osobine i sklopove i na promenu seksualnosti....


Sve to se moze nazvati i kreiranjem potreba...nisu sve potrebe kreirane niti bioloski kreirane...


Nekad smisao zivota moze postati neka pobeda, u smislu omogucenje potrebe...
Lako je navesti osobu koja nesto zeli da joj nesto postane smisao zivota...
Pojacas intezitet te zelje, ugradis je u identitet i eto ti smisla zivota..

Nezgodne stvari koje mogu da se dese su neke duhovne stvari , pronalazenje duhovne kompatibilne osobe, posto to donosi stvaranje duhovne potrebe, a to moze biti suprotnost od dushevne potrebe koje mozemo da manipulisemo , svejedno je ko nam je partner ako pruza usluge partnerskog paketa...npr to je dushevno oblikovanje da nam je Mika Pera i Laza ustvari isto , dok je Milos onaj koji je pomerao bubrege i rusio nebo dok smo bili stvarno u ekstazi...

Lenjost je najveca prepreka za smisao zivota...
Ali moze se tumaciti i glupost...
Zasto glupost...
Pa glupost unosi socijalne prepreke, ako osoba hoce prestiz...ako nece onda ne unosi...znaci ako nije vaspitana da bude prva u selu , onda moze bez prestiza pa joj glupost ne ometa socijalne vestine i interakciju...
Inteligencija pomaze jer skracuje vreme savladavanja potrebnih interakcija i spoznaja, pa je potrebno manje rada za istu promenu...ako se osoba lozi na pomak, evoluciju , promenu..


Ocigledno socijalna sigurnost je drugi faktor koji je jako znacajan, prvi je radni kapacitet...

Prestiz je ometajuci faktor i to najznacajniji...
Neki kažu da je lijenost gora od bolesti.
 
Stvaralastvo i rad jesu veoma bitan segment zivota. Rad daje smisao covekovom zivotu. To naravno ne iskljucuje neke druge, za nas, jos bitnije segmente zivota kao sto su porodica, prijatelji, zdravlje.
On mozda prica iz svoje perspektive, jer je…malo drugaciji od „obicnog coveka“. :)
Svi mi, manje više pričamo iz svoje perspektive. Svakako da kroz stvaralački rad i kreativnost čovjek izražava samog sebe što je veoma bitan i nezaobilazan segment života. Medjutim, ja sam stekla dojam da Mask govori o radu isključivo kao načinu dolaska do materijalnih dobara bez obzira da li taj rad bio stvaralački ili neki rutinski i da kao takav daje smisao životu. E sad, neko bi rekao da i rutinski rad može imati smisao ako se posmatra kao dio šireg konteksta ili doprinosa zajednici, porodici, ali to je već druga tema :)
 
Ilon Mask nije u pravu.

Dalje, vi niste u pravu, jer sve u ljudskom zivotu ima neku vrednost. Posto je vrednost jako subjektivna stvar, novac je odlican civilizacijski izum, jer izrazito pomaze u uporedjivanju vrednosti,

Cak, novac je jedan od najbitnijih civilizacijskih izuma ikada. Pokusale su neke budale u istoriji da ukinu novac, i to se nikada nije dobro zavrsavalo. Ako se ukine novac, ljudska civilizacija ce nestati, i mi cemo biti ljudozderi. A govoriti o nekim pravim vrednostima u toj situaciji ce da bude vic.

Inace, od svih zivotnih mudrosti, ona gde se kaze da te najjeftinije kosta kada neku uslugu u zivotu platis, je jedna od najboljih.

Posto je zivot i svet jako kompleksna stvar, i posto u svom zivotu imas hiljade vrednosti i ljudi, potrebno je da napravis gradaciju i tablicu vrednosti za iste. Novac tu jako, jako pomaze.
Nemam ja ništa protiv novca.
Niti sam rekla da ga treba ukinuti.
Tačno je da svako ima vlastite vrijednosti koje čine njegov smisao života.
Nekome je to čak i novac. U tom slučaju je Maskova izjava sasvim na mjestu. Mislim za te ljude.
 
Kako drugačije da i završi teorija zavjere?
Ako gledamo da je čovjek kroz rad evoulirao i postao to što jeste, pitam se u kojem trenutku ga je taj put poveo u dekadenciju?
u tom trenutku kada je covek pronasao idealni sistem "kapitalizam" . Lisen svake odgovornosti, taj sistem je otvorio put svim vrstama lazi, prevara, ubijanja.........u cilju profita, stvorio na toj osnovici svetsku elitu koja se generacijama cistila od humanizma i osecaja pripadnosti ljudskom rodu.
Imali su potpuno odresene ruke da bez ikakvih konsekvenci (jer su sami prvo stvorili zakone koji ce ih stititi) krenuli u pljacke po svetu, guranje svojih naroda u ratove za svoje profite, odrodili se od ljudskog roda i kao takvi, uspeli se na vrh piramide da bi danas to svoje mesto na vrhu pretvorili u mesto svemogucih bogova koji ce odlucivati o nasem zivotu i smrti.
 
Svi mi, manje više pričamo iz svoje perspektive. Svakako da kroz stvaralački rad i kreativnost čovjek izražava samog sebe što je veoma bitan i nezaobilazan segment života. Medjutim, ja sam stekla dojam da Mask govori o radu isključivo kao načinu dolaska do materijalnih dobara bez obzira da li taj rad bio stvaralački ili neki rutinski i da kao takav daje smisao životu. E sad, neko bi rekao da i rutinski rad može imati smisao ako se posmatra kao dio šireg konteksta ili doprinosa zajednici, porodici, ali to je već druga tema :)
Smisao života mnogo košta. Moraš da platiš svim predrasudama, ubeđenjima,
pogrešnim uverenjima, neispunjenim očekivanjima okoline, poverenjem u
pogrešne ljude i njihova obećanja. Kada se svega toga odrekneš, dobiješ
smisao života.

U ranijim generacijama se to nekako moglo, al baš se i nije moralo. Mogao
je čovek tako mehanički da proživi fino svoj besmisleni život i da nema mnogo
potrebe da se pita. Ovo sa alovima dovodi čoveka na ivicu pameti. Prosto
mora da se zapita čovek, šta ili ko sam to zapravo ja? Šta je moja svrha
i smisao?
Ja sam odgovore za sebe našla pre njihovog pojavljivanja, pritisnuta nekim
drugim problemima. Znajući da svako zlo donese nešto dobro, verujem da
če i drugi ljudi naći odgovore za sebe. Žao mi je samo što mora na takav
način. Skoro pa kao u onom vicu kad Mujo uči dete da pliva ''Maši ručicama,
maši.. e jbg'' :confused: Neće svi zaplivati, ali samo svojom krivicom. Samo ako
odgovore ne potraže.
 
Smisao života mnogo košta. Moraš da platiš svim predrasudama, ubeđenjima,
pogrešnim uverenjima, neispunjenim očekivanjima okoline, poverenjem u
pogrešne ljude i njihova obećanja. Kada se svega toga odrekneš, dobiješ
smisao života.

U ranijim generacijama se to nekako moglo, al baš se i nije moralo. Mogao
je čovek tako mehanički da proživi fino svoj besmisleni život i da nema mnogo
potrebe da se pita. Ovo sa alovima dovodi čoveka na ivicu pameti. Prosto
mora da se zapita čovek, šta ili ko sam to zapravo ja? Šta je moja svrha
i smisao?
Ja sam odgovore za sebe našla pre njihovog pojavljivanja, pritisnuta nekim
drugim problemima. Znajući da svako zlo donese nešto dobro, verujem da
če i drugi ljudi naći odgovore za sebe. Žao mi je samo što mora na takav
način. Skoro pa kao u onom vicu kad Mujo uči dete da pliva ''Maši ručicama,
maši.. e jbg'' :confused: Neće svi zaplivati, ali samo svojom krivicom. Samo ako
odgovore ne potraže.
Objektivno posmatramo, smisao života je razmnožavanje. Kod viših životinja tome se dodaje i briga o potomstvu.
Subjektivno posmatrano, što je ljudima najvažnije, život nema intrinsičnog smisla. Srećni su oni koje njihovo nesvesno navede da traže smisao. Koji tražu, obično i nađu. Mnogim ljudima život prođe u šetnji od bola do dosade i nazad.
 
Smisao života mnogo košta. Moraš da platiš svim predrasudama, ubeđenjima,
pogrešnim uverenjima, neispunjenim očekivanjima okoline, poverenjem u
pogrešne ljude i njihova obećanja. Kada se svega toga odrekneš, dobiješ
smisao života.

U ranijim generacijama se to nekako moglo, al baš se i nije moralo. Mogao
je čovek tako mehanički da proživi fino svoj besmisleni život i da nema mnogo
potrebe da se pita. Ovo sa alovima dovodi čoveka na ivicu pameti. Prosto
mora da se zapita čovek, šta ili ko sam to zapravo ja? Šta je moja svrha
i smisao?
Ja sam odgovore za sebe našla pre njihovog pojavljivanja, pritisnuta nekim
drugim problemima. Znajući da svako zlo donese nešto dobro, verujem da
če i drugi ljudi naći odgovore za sebe. Žao mi je samo što mora na takav
način. Skoro pa kao u onom vicu kad Mujo uči dete da pliva ''Maši ručicama,
maši.. e jbg'' :confused: Neće svi zaplivati, ali samo svojom krivicom. Samo ako
odgovore ne potraže.
Meni je čovjek nerazjašnjeno čudo. (općenito, a naročito sa svim tim AI isl)
O smislu života mnogo ne razmišljam, jer što više otkrivam, spoznajem da
se zapetljavam. Jednostavno ga živim kako umijem i znam. Postoji jedna stvar, medjutm,
koja mi se čini .vrijedna svega - ljubav, u svim njenim oblicima i načinima.
Možda izlizano zvuči i krajnje idealistički, ali tako je kako je. :)
 
Prvo su svukli seljaka u fabriku, on je prodao svoju zemlju i kupio
golubarnik. Sad zatvaraju fabriku, a čoveku ne daju zemlju, nego
će ostati u golubarniku potpuno zavistan od njih.

Nije dobra priča.
Ne vidim ja napredak tako kako ti vidiš. Za mene je napredak kad se čovek
prizove pameti i vidi od čega se živi. Krierijumi napretka su zdrava voda,
vazduh, zemlja. Zdrava hrana i zdravi ljudi. Nemam ništa protiv da se sve
fabrike pozatvaraju, ali da svaka država da svakom stanovniku po jedan
hektar zemlje u trajno vlasništvo.

Mislim.. mrzi me nešto i da pišem referate ovde po temi.. Al kad pogledm
političare, naše ili bilo čije, to je sve psihopata do psihopate. Njima da
verujem da mi žele dobro? A ne znam.. jedino da me drogiraju nečim..
Kva bre civilizacija...
Потерали су људе из села и представили шарену лажу о лагодном животу у граду, где ће живети у модерним зградама - конзервама, поређани као сардине, без комада земље, чистог ваздуха, изворске воде. Нису баш сви тако лако одлазили, али онда су се досетили да "еманципују" жене, послали их у фабрике, да раде за шиваћим машинама, седећи сатима у затовреним фабрикама, да изгубе здравље, како би их после "лечили". То је био разлог више да и мушкарци не остају на селу, да пођу за женама. Данас, села се и даље празне, људи све мање, остао је једино вишак нежења.

Технолошки напредак је обликовао начин живота. Већина нас је рођена у градовима. Чак су и села у близини градова постала градска и приградска насеља. Живимо урбаним животом. Многи и не знају (за) другачије. Да не улазимо дубље у то шта смо добили, шта је заиста напредак и докле смо стигли. Свакако да ствари нису црно-беле. Питање је и навике. Неко воли да се након посла ували у кревет или фотељу, укључи тв, одгледа филм на Нетфликсу или ХБО-у, уз пицу коју му је достављена. Некоме је то цивилизацијско достигнуће и угодан живот. Ако се буде смањивала потреба за људским радом, какав ће бити живот у граду, тј. урбани живот? Није то само питање смисла, већ уопште егзистенције (на садашњи начин).

Вероватно ће бити понуђено неко "спасоносно" решење, уз које ће ићи и нека горка пилула, коју ће многи и несвесно прогутати.
 

Back
Top