koliko je bitno obrazovanje

Да се надовежем на постове са претходних страна...
Слажем се да формално образовање јесте битно, али исто тако знам велики број људи који су ''прошли кроз факултет'', али ''факултет није прошао кроз њих''...и џаба им диплома...

С друге стране, у неким слојевима друштва постоји страх од образованих људи који се често манифестује као презир!
После дипломирања нисам имала посао у струци па сам конобарисала у једном кафићу. Газда је био мој вршњак и сјајно смо се слагали, све док после три месеца случајно није сазнао шта сам завршила...И тада се наш однос променио! Почео је стално да ми се подругљиво обраћа са ''госпођица професор'', стално фазони :''Ти имаш диплому, мора да си јако паметна!''...и слично. Једноставно, вероватно није могао да поднесе да неко ко му је подређен буде изнад њега по образовању.
Сличне доживљаје сам имала још као студенткиња док сам стопирала до НС. Неко ме повезе, у колима пријатно ћаскамо све док не дође питање:''А шта студираш?''...А онда се одједном промени и почне:''Шта јееее, ти си нека јако начитана, а?''...а у гласу му се осећа нека одбојност, нека врста презира и омаловажавања!
Просто дођеш у ситуацију да треба да кријеш своје образовање да би био прихваћен од стране неких људи!
 
HeBePoBaTaH_:

Gigule, da li bi Vi, kao žena sa VSS, uz to obrazovana i naočita, mogli da izaberete za partnera, muškarca, koji nije listao H.W.Jansona i sluša narodnjake?
Prosto pitanje, koje je ariela, sasvim jasno formulisala :wink:
Da li su veze, u kojima je obrazovanje partnera približno isto, uspešnije?
Nije pitala ko vam je omiljeni pevač, i šta vaš komšilik misli o muzici koju slušate. Šta Vi mislite?
Verovatno slično obrazovanje olakšava dosta toga...ali nije garancija uspešne veze ili braka...
Meni lično su npr. bitniji stavovi, sličan svetonazor, odnos prema meni kao ženi, životu, ljudima, životinajama...bla bla bla...
a ne kolke škole đuvegija ima...
dakle,jednostavnije, diploma medicinskog fakulteta nije garant da se možemo voleti i da će veza trajati...
eto.
 
HeBePoBaTaH_:

Gigule, da li bi Vi, kao žena sa VSS, uz to obrazovana i naočita, mogli da izaberete za partnera, muškarca, koji nije listao H.W.Jansona i sluša narodnjake?
Prosto pitanje, koje je ariela, sasvim jasno formulisala :wink:
Da li su veze, u kojima je obrazovanje partnera približno isto, uspešnije?
Nije pitala ko vam je omiljeni pevač, i šta vaš komšilik misli o muzici koju slušate. Šta Vi mislite?


ja UVEK se raspitam za muziku koju sluša, novine koje čita i političko opredeljenje...:D
Ša ću, komšinica mi svira klavir :wink:


4 Hellen:
Ne mogu da verujem! Ranije, kada su me pitali šta studiram (isto što si i ti), iako je dp tada bilo svačega u razgovoru ma koliko se ja uljudno distancirala, odjednom - strahopoštovanje /najblaži oblik/. Svašta. I jedno i drugo je svašta. Naročito što mnogo ljudi misli da je sposobno da priča o knj. ako čita Kurir i Karla Maja.
 
Hellen, izvinjavam se što ću naizgled karikirati tvoj post, da prikažem malo i drugu stranu:
Hellen:
Слажем се да формално образовање јесте битно, али исто тако знам велики број људи који су ''прошли кроз факултет'', али ''факултет није прошао кроз њих''...и џаба им диплома...
A takvi ljudi su uglavnom i najbučniji sa svojim 'obrazovanjem', svesni da ono predstavlja samo parče papira. Takođe su mišljenja da im diploma garantuje da su uvek u pravu i da su iznad drugih.
Hellen:
С друге стране, у неким слојевима друштва постоји страх од образованих људи који се често манифестује као презир!
Zbog ovih gore. A može se tumačiti i kao strah obrazovanih od nekih slojeva društva koji nisu 'dosegli nivo' na kojem bi mogli da ih razumeju.
Hellen:
Неко ме повезе, у колима пријатно ћаскамо све док не дође питање:''А шта студираш?''...А онда се одједном промени и почне:''Шта јееее, ти си нека јако начитана, а?''...а у гласу му се осећа нека одбојност, нека врста презира и омаловажавања!
A ja tako pričam sa nekim, desi mi se katkad da kažem nešto pametno, ili da pokažem neko znanje o apstraktnim pojmovima koje nije karakteristično, dok ne dođe pitanje: "A šta studiraš?"... A onda se odjednom promeni i sve kao: "U je, pa dobro je to, barem nešto čitaš"... a u glasu im se oseća neka odbojnost, neka vrsta prezira i omaložavanja!
Hellen:
Просто дођеш у ситуацију да треба да кријеш своје образовање да би био прихваћен од стране неких људи!
Prosto dođem u situaciju da ćutim i progutam sebi jezik što sam se uopšte oglasio.

Elem, da se vratim malo na temu. Na ovih poslednjih par strana ste krenuli sa kurčenjem šta je to za vas obrazovanje, ne shvatajući da ste uglavnom zamenili teze i da se radi o traženju nekog sa sličnim interesovanjima. Jer ne mogu da vidim kako to da neko voli džez ili zna kad se desila premijera nekog filma ima veze sa ukupnim obrazovanjem. Ljudi imaju različite afinitete, nekome odgovara da ima pored sebe sličnu osobu, dok drugom da se razlikuju u onoj meri u kojoj dopunjuju jedno drugo.
 
Ma vi tupite i ja zajedno sa vama kako ste skromni što se tiče obrazovanja i kako ne cenimo ljude po tome. Ali činjenica je da ti "drugi" imaju odbojnost prema stvarima koje ne razumeju. Oni se osećaju inferiorno, a ne ja superiorno. Ne vidim uopšte razlog da zbog nečijih kompleksa umanjujem svoj rad. Zašto bih se uopšte trudila da me svako prihvati? Mene su još kao malu devojčicu neki odbacivali jer sam bila previše fina, nisam psovala, drugačije sam se izražavala. Meni je dosadilo da budem skromna, da bih se uklopila sa ljudima koji imaju manje od mene. Hoću da se družim sa ljudima koji su kao ja ili bolji od mene. Neću da osećam krivicu što sam "bolja" od njih u neki aspektima života.

Suviše sam im komplikovana, kažu da previše očekujem od njih - na moje veliko iznenađenje jer ja zapravo ne očekujem ništa... sve je to u njihovim glavama. Primećujem stvari koje njima ne padaju na pamet. Da li je meni zaista potrebno da me neko odbacuje zbog toga što život gledam širom otvorenih očiju?

Jedino deca ne prave nikakvu diskriminaciju... ona me odmah "prepoznaju", odmah započinju komunikaciju...čak se okreću za mnom na ulici, baš im skrećem pažnju :)

i citat za kraj
"Ljudi su kao reči, nije nužno znati za sve, odaberi za sebe samo one prave."
 
Hellen:
Просто дођеш у ситуацију да треба да кријеш своје образовање да би био прихваћен од стране неких људи!

Da , draga Helen . I u bibliji stoji da je nekad bolje skriti istinu , koja će ti doneti probleme ili zbog pakosti ili zbog stereotipa.....

Opet , ovde na forumu, bar ja , mogu da budem ekonomski i emotivno distacirana jezičara. Ako neko prepozna ponešto pametno, želim mu da se unapredi.
Oni koji su pokušali da isčačkaju nešto da bi omalovažavali ili ocrnili pacovskim metodama nisu uspevali, bar u mom slučaju, mada to nije bez žrtava...

Stereotipi , su gori od predrasuda. Predrasude se menjaju, stereotipi se oživljavaju svako jutro...
 
ova tema polako pocinje da me nervira.
ja imam samo srednju skolu i ne vidim zasto bih se osecala inferiorno pored onih koji imaju vece skole?
ja sam ulagala u sebe na drugi nacin.ako mozemo da pricamo skola nije prepreka.
cenim to sto si proveo-la vreme da nesto ostvaris ali to nema veze sa mojim zivotom.
imam drugarice sa fakultetom,al nikad nam nije palo na pamet da se razlikujemo po kvalitetu.al imam drugaricu koja je moje godiste i jos vuce pravni i zapravo je nju blam a meni to nista ne menja,volim je zbog onog sto jeste kad je sa mnom a ne zbog ispita koje je prosla.
 
Betty:
4 Hellen:
Ne mogu da verujem! Ranije, kada su me pitali šta studiram (isto što si i ti), iako je dp tada bilo svačega u razgovoru ma koliko se ja uljudno distancirala, odjednom - strahopoštovanje /najblaži oblik/. Svašta. I jedno i drugo je svašta. Naročito što mnogo ljudi misli da je sposobno da priča o knj. ako čita Kurir i Karla Maja.

Ako ste ti i Hellen na istom fakultetu bili ,jedino što ostavljate zajedničko je fotografija sa nekim društvom ispred fakulteta....
Toliko se fakultet različito primio kod vas (mada ne znam uopšte koji je fax u pitanju) da ste dobar primer nekih Heleninih reči...

Još malo pa će Betty postati sinonim za EGO.
Pa ćemo da pričamo "Moram da analiziram svog Betty-ja i da duboko udjem u njega da bih razumeo šta me zadovoljava i razara.
 
hanibal77:
ova tema polako pocinje da me nervira.
ja imam samo srednju skolu i ne vidim zasto bih se osecala inferiorno pored onih koji imaju vece skole?
ja sam ulagala u sebe na drugi nacin.ako mozemo da pricamo skola nije prepreka.
cenim to sto si proveo-la vreme da nesto ostvaris ali to nema veze sa mojim zivotom.
imam drugarice sa fakultetom,al nikad nam nije palo na pamet da se razlikujemo po kvalitetu.al imam drugaricu koja je moje godiste i jos vuce pravni i zapravo je nju blam a meni to nista ne menja,volim je zbog onog sto jeste kad je sa mnom a ne zbog ispita koje je prosla.

Ako si onakva kakav si utisak ostavila pojedinim postovima, onda nećeš dozvoliti čak ni većini da te sroza i uništi ono što je kvalitet nekoj manjini....

A ovo bi se moglo odnositi na sve koji bi da u okolini prepoznaju i upoznaju malo nešablonizovane osobe......Mada , ne znam da li ih ima dovoljno za sve....
 
hanibal77:
eh ne znam kakav utisak ostavljam posto cim pocne rasprava oni se uhvate za cinjenicu da najvise postujem na ljubav i sex.i da znam sta se radi sa japanskim kuglicama
al nije ni vazno,ko je hteo da me upozna bolje obratio mi se na pp
Ako je neko toliko dobro upućen u tvoje postovanje znači da si mu itekako skrenula pažnju :)
 
obrazovanje je bitno

neko ga stice kroz redovno skolovanje
neko na drugi nacin

nerviraju me povrsni i zatucani ljudi, i oni koji mere svet svojim kompleksima...bez obzira da li su doktori nauka, pa imaju kompleks vise, ili su polupismeni, pa imaju komleks nize vrednosti...

meni je apsolutno bitno da li muskarac moze da mi parira-na svim poljima...i da li ja mogu da pariram njemu :lol: :lol: :lol:

isto toliko koliko mi je bitno da mi prijatelji budu istog ili slicnog nivoa - mrzim da crtam, a narocito mrzim kad se osecam kao da nemam pojma :roll:

ali to je samo jedna kockica u mozaiku.... :wink:
 
etotako:
hanibal,ti si posebna
mislim da si toga i sama svesna, pa je dalji komentar sa moje strane suvišan


hani je normalna.
eto tako -vin (ehehehe) post o odbacivanju skromnosti mogao bi da postane osnivacka povelja pokreta normalnih zena.
Pogledajte autisticnog Patka, npr. Stalno SVAKOME spočitava manje-više slične stvari. Svaku temu zagadi, svi su mu krivi.
Ali, ON ima EKONOMSKU i EMOTIVNU distancu, šta god to značilo.
 
SINDI:
obrazovanje je bitno

neko ga stice kroz redovno skolovanje
neko na drugi nacin

nerviraju me povrsni i zatucani ljudi, i oni koji mere svet svojim kompleksima...bez obzira da li su doktori nauka, pa imaju kompleks vise, ili su polupismeni, pa imaju komleks nize vrednosti...

meni je apsolutno bitno da li muskarac moze da mi parira-na svim poljima...i da li ja mogu da pariram njemu :lol: :lol: :lol:

isto toliko koliko mi je bitno da mi prijatelji budu istog ili slicnog nivoa - mrzim da crtam, a narocito mrzim kad se osecam kao da nemam pojma :roll:

ali to je samo jedna kockica u mozaiku.... :wink:

Sindi, you are absolutely right!!!!
 
Hellen:
Да се надовежем на постове са претходних страна...
Слажем се да формално образовање јесте битно, али исто тако знам велики број људи који су ''прошли кроз факултет'', али ''факултет није прошао кроз њих''...и џаба им диплома...

С друге стране, у неким слојевима друштва постоји страх од образованих људи који се често манифестује као презир!
После дипломирања нисам имала посао у струци па сам конобарисала у једном кафићу. Газда је био мој вршњак и сјајно смо се слагали, све док после три месеца случајно није сазнао шта сам завршила...И тада се наш однос променио! Почео је стално да ми се подругљиво обраћа са ''госпођица професор'', стално фазони :''Ти имаш диплому, мора да си јако паметна!''...и слично. Једноставно, вероватно није могао да поднесе да неко ко му је подређен буде изнад њега по образовању.
Сличне доживљаје сам имала још као студенткиња док сам стопирала до НС. Неко ме повезе, у колима пријатно ћаскамо све док не дође питање:''А шта студираш?''...А онда се одједном промени и почне:''Шта јееее, ти си нека јако начитана, а?''...а у гласу му се осећа нека одбојност, нека врста презира и омаловажавања!
Просто дођеш у ситуацију да треба да кријеш своје образовање да би био прихваћен од стране неких људи!

ja moram samo nesto da dodam...ne odnosi se toliko na vas "da li jedna obrazovana osoba moze pisati i citati latinicu, osim cirilice tako da je svako razume?????
 
etotako:
hanibal77:
eh ne znam kakav utisak ostavljam posto cim pocne rasprava oni se uhvate za cinjenicu da najvise postujem na ljubav i sex.i da znam sta se radi sa japanskim kuglicama
al nije ni vazno,ko je hteo da me upozna bolje obratio mi se na pp
Ako je neko toliko dobro upućen u tvoje postovanje znači da si mu itekako skrenula pažnju :)

Lukavo....
 
Nesto razmisljam ove ledene noci......jesam li ja glup i nedostojan bilo cega u zivotu zbog toga sto nisam zavrsio ni srednju skolu?
Ok,ovo pitanje mi se dosta mota po glavi,a onda se jos pitam da li svo moje znanje,moja nacitanost,moje veliko muzicko umece,moje knjige i sve ostalo,vredi li to ista??
Vredim li ja ovakav bilo kakve ljubavi ili cega vec zbog mog zivotnog propusta?
 

Back
Top