Koliko brzo čitate?

po testu oko 600

uz razumevanje 45 posto

ali posto je na engleskom, ciao sam malo sporije nego sto citam srpski i mnogo manje razumeo

treba mi za engleski bar duplo vise da bi sasvim shvatio napisano

nekada sam merio , nisam siguran dal bese tako , dva lista knjige ( stranu)

sam citao od minut i po do 2

zavisi od teksta
 
pivo.jpg


- - - - - - - - - -

Razumem Marksa.
Razumem čak i Hegela.
Sapliće me Fojerbah.
Al Hajdegera ič ne razumem. Ono što razumem je glupo, a kažu mi "ako ti je glupo nisi pažljivo čitao".
Razneo me Hajdeger.

- - - - - - - - - -

Lako je brzo čitati Džonatana Livingstona. Ajde neka neko brzo pročita vladikinu Luču. Čik!
 
Vladam brzim čitanjem i zato me ne smaraju dugački tekstovi-stranicu teksta za petnajst-dvadeset sekundi,ali...
Dobro kaže Beg-nije isto čitati Spinozin tekst i Đeka Londona! Ili Kanta i Livingstona.
A inače i ne volim te Švabe-filozofe-prenaduvano je to ta igra s rečima,mada taj Hajdeger,poput Hegela pokušava i dobrim delom uspeva da izađe
iz zamki jezika za šta je Hegel čitav jedan novi rečnik za Fenomenologiju duha pravio s gomilom novih građenica,koje su svakako naši
prevodioci prevodili...Kakogod-filozofske knjige se teže čitaju,misterije još teže...
 
Čita i unazad istom brzinom ,a filmove sa prevodom ne gleda jer joj non stop izlaze brojevi koliko ima slova u prevodu.
Ali ipak imam dozu neprijatonsti u druzenju sa talenima jer uvek imas osecaj da te skeniraju.
 
:think: hm a misliš li možda da brzina čitanja ima neke veze sa inteligencijom, eto pošto radiš kao programer i studirao si zahtevniji faks koliko ti je sporo čitanje pomoglo/odmoglo :)

Nemam pojma, mislim da je brzo citanje stvar treninga. Mogu i ja da citam brzo, ali kao sto rekoh, ne volim, volim lagano.
Sto se tice strucne literature u mojoj struci, iako su tu knjige uglavnom preobimne i preopsirne, sustina svake takve knjige moze da se sazme u dvadesetak stranica. Ostalo bude programski kod da se ta sustina provezba i razume njena prakticna primena.
U svakom slucaju, jedno je citanje beletristike a drugo proucavanje strucne literature. Kod ovog drugog je mnogo vazniji lagani i temeljan pristup.
 
Brzo citanje je stvar vezbe, pa je kao svaka sposobnost dobrodosla onome kome je potrebna,

a svakako da u svakoj disciplini ljudskog delovanja ima ljudi kojima ide lakse i onima kojim ide teze.
 
Poslednja izmena:
Mislim da nije poenta u brzini.
Ako je neka instrukcija u pitanju za cas preletim samo da pohvatam sustinu ali ako je neka knjiga u pitanju i to dobra knjiga, onda je zvacem dugacko pa zaklopim pa mislim pa opet malo citam...Zasto je uopste bitno brzo citati? Pa kad vec hoces da citas onda treba da gustiras knjigu, a ne da jedva cekas da vidis zadnju stranu. Evo ja citam dve tri knjige mesecno u proseku imaju po 300strana, mada recimo Ana Karenjina ili Jadnici imaju vise, a lupam... neka beletristika manje. Prvi put razmisljam o citanju u kvantitativnom smislu :lol:

Bitno je da covek brzo kapira, a citanje je stvar rutine.
 

Back
Top