KOLAČI: recepti, saveti, ideje...

A sta kazete za krempitu?Ukusan i lagan kolac!
 

Prilozi

  • krempita 2.jpg
    krempita 2.jpg
    44 KB · Pregleda: 23
Molila bih da mi neko napiše neki isproban recept za domaci keks. Mora da bude "rskav" i takav da ostane nekoliko dana. Ne bi volela da bude sa orasima i sl. Važno je samo da miriše na vanilu poput "Krašovog Lilija". Taj najviše volimo, i takav je pravila moja baka na mašinici za meso sa dodacima za keks.
Pa se unapred zahvaljujem na uloženom trudu:)
 
Molila bih da mi neko napiše neki isproban recept za domaci keks. Mora da bude "rskav" i takav da ostane nekoliko dana. Ne bi volela da bude sa orasima i sl. Važno je samo da miriše na vanilu poput "Krašovog Lilija". Taj najviše volimo, i takav je pravila moja baka na mašinici za meso sa dodacima za keks.
Pa se unapred zahvaljujem na uloženom trudu:)


Nadam se da ću biti od pomoći.Ja po ovom receptu pravim keks na mašini za meso,sa dodacima za keks,naravno.

Recept je malo "odokativan",ali moja strina ga je tako pravila,a ja nastavila.Kada pišem "šolja",misli se na šolju za belu kafu,ali od te mere izađe baš,baš puno,tako da može i manja šolja,ali je bitno sve izmeriti istom šoljom.

KEKS

Šolja masti,šolja ipo šećera,2 žumanca,četvrtina šolje vode,četvrtina šolje mleka,trunčica sode bikarbone ili praška za pecivo,i brašna po potrebi.

Da bi keks bio hrskav,i da bi forme koje izlaze iz mašine zadržale svoj oblik,testo treba da bude malo tvrđe.A za miris vanile mislim da se može dodati vanil šećer u testo.To nisam probala.

Drago mi je ako će poslužiti ovo što sam napisala.
 
Nadam se da ću biti od pomoći.Ja po ovom receptu pravim keks na mašini za meso,sa dodacima za keks,naravno.

Recept je malo "odokativan",ali moja strina ga je tako pravila,a ja nastavila.Kada pišem "šolja",misli se na šolju za belu kafu,ali od te mere izađe baš,baš puno,tako da može i manja šolja,ali je bitno sve izmeriti istom šoljom.

KEKS

Šolja masti,šolja ipo šećera,2 žumanca,četvrtina šolje vode,četvrtina šolje mleka,trunčica sode bikarbone ili praška za pecivo,i brašna po potrebi.

Da bi keks bio hrskav,i da bi forme koje izlaze iz mašine zadržale svoj oblik,testo treba da bude malo tvrđe.A za miris vanile mislim da se može dodati vanil šećer u testo.To nisam probala.

Drago mi je ako će poslužiti ovo što sam napisala.
Hvallllaaa puno, pravim za vikend. Samo jedno pitanjce: da li u testo prah ili kristal šećer ako je to uopšte važno?
Ps. zahvaljujem se i ostalima za savet:)
 
Kako smo mi kuci nakukli na te kekse i suve kolace, posebno zimi:lol:
Zamesim bas dosta, pa podelim u tre dela, obicno u jedan stavim mlevene orahe ili lješnjak, u jedan kokosovo brasno, u jedan mleveni rogac, jos kad se doda linunova korica, ma divota::lol:
Dobri kad malo odstoje, ali to se skoro nikada ne desi:per:
 
Hvala devojke!!!

Kolač od jagoda

Sastojci:
180 gr maslaca ili margarina
300 gr secera
3 jaja
400 gr brasna
2 dl mleka
1 prasak za pecivo
1 vanil secer
500gr-1kg jagoda (ili visanja, tresanja, breskvi)


Priprema


1.Pjenasto izmjesati maslac sa secerom.
2. Dodavatiti jedno po jedno zumance i stalno mutiti mikserom.
3. Dodati limunovu koricu i vanil secer.
4. Kad se sve dobro sjedini dodati mleko.
5. U umucenu smjesu dodati brasno pomjesano sa praskom za pecivo
6. Posebno izmutiti bjelanca i drvenom kasikom umjesati u prethodno napravljenu smjesu
7. Smjesu izruciti u pleh velicine priblizno 25X35 cm. Tepsiju prethodno oblozite pek papirom.
8. Oprano i isjeckano voce posuti po kolacu
9. Peci na 200°C oko pola sata…
10. Pecen kolac posuti secerom u prahu
 
Pa naravno:manikir:, moja majka ih je odlicno pravila pa i ja naucila pored nje, evo recepata:hahaha:
SHAPICE

300 gr meda
300 gr shecera
300 gr masti (bolje nego margarin sigurno isprobano)
3 cela jaja
1 mala kashicica sode bikarbone
900 gr brashna
Izmeshati med, shecer,mast, jaja i dodati brashno i sodu bikarbonu, ako je potrebno dodati malo tecnosti, mleka ili mlake vode, tek toliko da se dobije fino testo koje moze da se radi, a da se ne lepi. uzeti one male modlice u obliku shapice,mada ih ima u raznim oblicima, pa puniti testom do pola i u svaku zabadati po malo od jezgra ne mlevenog oraha.Peci na 200 stepeni dok ne porumene, ali ne mnogo. Josh tople istresati iz modlica i uvaljati u prah shecer zamirisan vanilom.:hvala::heart::bye:
 
Imamo li negde recept za njih? :think:

evo iskopala sam recept za sapice.potrebne su vam one plehane modlice raznih oblika.

3 solje za mleko brasna
pola praska za pecivo
1 solja secera
2 solje mlevenih oraha
1 solja masti
1 jaje
pola kisele pavlake(one crvene)
secer u prahu za posipanje. sve umesiti,naravno prvo jaje,mast i pavlaku pa posle dodavati praskaste sastojke.Formirati kuglice i stavljati u modle,malo pritisnuti da se izoblikuje.pece se u modlicama.mene one uvek vrate u detinjstvo.
 
Evo i mog pokusaja da napravim cokoladne case. S obzirom da je prvi put i da sam malo eksperimetisala ja sam prezadovoljna. Malo sui krzavi vrhovi ali dobro, case se lome :hahaha:
Eksperiment se sastojao u tome sam mesala cokoladu za kuvanje i najlepse zelje i milku noisette i mazala sam case samo 2 puta (po receptu treba 3 puta).
 

Prilozi

  • DSCN7484.jpg
    DSCN7484.jpg
    32,5 KB · Pregleda: 51
  • DSCN7488.jpg
    DSCN7488.jpg
    34,1 KB · Pregleda: 48

Back
Top