KOLAČI: recepti, saveti, ideje...

Baš mi je lepa slika!
Moram da izbacim napred da i drugi vide :wink:
smeh:
Potrebno je:
0,5 kg brašna
50gr putera + 2 kašike za podmazivanje suda
0,25l mleka
paketić kvasca
30g šećera
30-40g suvog grodzja;
nastrugana kora jednog limuna
malo soli
malo krupno seckanih oraha

Prosejati brašno i u sredini napraviti rupica u koju se sipa kvasac rastopljen u malo zaslađenog toplog mleka. Prekriti brašnom i sačekati da kvasac počne da radi. Nakon toga dodati ostatak mleka (mlakog) u koje se rastopi puter, šećer, malo soli, nastruganu koru limuna i suvo grozdje (ja ga prethodno potopim u malo ruma). Testo dobro izmesiti, pa ostaviti na toplom u sudu prekrivenom krpom da naraste (oko pola sata). U međuvremenu u "sudu sa rupom" rastopiti malo putera i obložiti ga celog. Dno prekriti seckanim orasima. Testo premesiti i rasporediti u sud, prekriti krpom i ostaviti da odstoji još oko sat vremena.
Pre pecenja kuglof premazati umucenim jajetom.
Peći oko 45 minuta na temperaturi od 220C. Ne zaboraviti da u rernu ide i plitki sud sa vodom :wink:
kuglof1.jpg
 
Ja bas i ne volim torte i kolace - ni rodjendanske torte nikad ne pojedem do kraja ali zato obozavam cokoladu i sladoled. Ovo je jedini kolac koji mi se svidja :D

125 grama butera, 1 i jos 1/2 soljice secera, 1 i jos 1/2 soljice mleka, 200 grama cokolade (otopljene u onoj 1 ipo soljici mleka ili izrendane), 3 zumanca, 100 grama mlevenih oraha, izrendana kora od 1 limuna, 2 soljice brasna izmesanog sa 1 praskom za pecivo, na kraju sneg od 3 belanca. Peci 35 minuta na 175 C.

...a ovo je moj omiljeni sladoled od malage:

3/4 cup suvog grozdja preliti sa 1/2 cup ruma i ostaviti preko noci. Dobro umutiti 2 jaja sa 1/2 cup secera i u to polako dolivati 1 cup vruceg mleka pa mesati na tihoj vatri dok se zgusne - ne sme da prokljuca. Ohladiti, dodati 2 cup slatke pavlake - umucena slatka pavlaka (ne znam kako je sa slagom)i staviti u zamrzivac. Suvo grozdje se dodaje tek kad je do pola zamrznuto

...ovo cup znaci soljica
... ako vam se svidi napisacu vam i recept za moju omiljenu pitu :D
 
hanibal77:
e pa ja sam stavljala soljice kao kod sladoleda!
ok a koje onda soljice?one male (kao fildzani)ili one vece gde moze da se doda i mleko u kafu?donela mi mama one od doncafea crvene.moze te?

:) Hanibal, kad se kaze "soljica" obicno se misli na zapreminu od, otprilike, 1dl. Znaci, ne te velike od Donkafea, nego one prosecne, male. Da mi bude lakse gde pise mera "soljica" ja stavim casicu od sirka, ili pola case od jogurta-i to je, otprilike, to... Cak sam jednu casicu od sirka i ostavila i oprala-za meru.
 
...moja greska - nisam bila dovoljno jasna i zao mi je sto kolac nije uspeo. Soljica je po orginalnom receptu od 200mll ali ja koristim manju - oko 150mll. Izvini jos jednom !
... da ne bude zabune i za sladoled - pravi se u aparatu za sladoled koji ga stalno mesa dok se ne zaledi - ali ne da bude zaledjen kao "led" pa da se ne mogu vaditi kugle

@Nena ja nisam znala da je soljica 100mll - znaci to uvek treba pitati kad se uzima recept... ja sam jednom pravila proju sa "soljicama" koju niko nije hteo da jede :D ...a trebalo je da bude nacionalni specijalitet :(
 
Andreavk:
...moja greska - nisam bila dovoljno jasna i zao mi je sto kolac nije uspeo. Soljica je po orginalnom receptu od 200mll ali ja koristim manju - oko 150mll. Izvini jos jednom !
... da ne bude zabune i za sladoled - pravi se u aparatu za sladoled koji ga stalno mesa dok se ne zaledi - ali ne da bude zaledjen kao "led" pa da se ne mogu vaditi kugle

@Nena ja nisam znala da je soljica 100mll - znaci to uvek treba pitati kad se uzima recept... ja sam jednom pravila proju sa "soljicama" koju niko nije hteo da jede :D ...a trebalo je da bude nacionalni specijalitet :(


:lol: :lol: :lol: E, onda to nije soljica, nego solja, od 200ml... Najlepsi recept za proju koji ja znam glasi:
Umutiti 4 jajeta pa dodati- 1 solju (200ml) mleka, 1 solju ulja i 1 solju kisele vode, 2 solje projenog (kukuruznog) brasna i 1 solju psenicnog brasna malo soli, 1 prasak za pecivo i na kraju 200 gr sitnog, starijeg sira. Sve dobro promesati, malo je tecnije konzistencije, da te ne zbunjuje, preliti u tepsiju i peci. Siru mozes dodati i iseckan spanac, zelje ili blitvu-tako, za jednu saku listova (svezih!), a mozes sir zameniti sitnim cvarcima, najbolje onim "duvan", ocedjenim od masnoce, ali onda kolicinu ulja smanji za 1/3. Pa, prijatno!
 
hanibal77:
oce li neko da baci recept za princes krofne?ajde dobri narode,trazila sam po nekim sajtovima ali veceras pojedosmo keksice,skroz pale.dakle?


Evo,brže nego što si očekivala:

Mira gleda film pa da je zamenim.
Inače ona ih pravi po ovom receptu i odlične su,veruj mi na reč. :D

Neša

PRINCES KROFNE

60 gr. masti ili putera,120 gr. brašna i 12 supenih kašika vode.
Mast-puter i voda treba da provriju, dodati brašno i malo propržiti da se sjedini.Kada se ohladi dodavati 1 po jedno celo jaje (ukupno 4 komada)
uz stalno mešanje mikserom ili ručno varjačom.Od dobijeng testa vaditi kašičicom ili špricom za torte male krofnice i redjati u podmazan pleh sa razmakom, pošto će narasti.Rerna mora biti zagrejana i u početku se ne sme otvarati.
Fil: 4 žumanca,7 kašika šećera i 4 kašike brašna(oštro) zamutiti i skuvati u 700 gr. mleka u koje se doda vanil šećer. Svaku krofnu seći na pola i puniti ovim filom.Posuti odozgo prah šećerom ili rastopljenom čokoladom ili karamelom.
 
ok sorry..mesto oraha mogu bademi a ostalo su isti sastojci u rolatu .mozda su druge mere nije vazno

imam pitanje to je japanska torta evo i link
http://forum.krstarica.com/viewtopic.php?t=39255&postdays=0&postorder=asc&start=0

inace ishvalili su je

da li sir ide samo u prvi fil a posle cist slag?
aj ako neko odgovori za jedno pola sata posle i nije vazno ;)


aha mene preskacu.....cak i kad pishem ok..sta da im radim
e dakle napravila sam je i sir je isao samo as prvim shlagom...i onako malo me je bilo blam dok su je sekli ali : ))
nije loshe ali mislim da bi sir mogao i u vise kremova, npr u ovo sa cokoladnim slagom..ali mozda je i suvise da ima i cokoladni slag, nego samo vanila?? e pa ako ima neko da razmishlja neka kaze d a ovo uspeshnije ponovim i nace nije lose i moglo bi vishe visanja..ok ne ja nego svi. :III
e i malo se nezgodno seche ova podloga
 
sanja ima "tehničkih problema", ali kao i svaka lepo vaspitana i odgovorna osoba - ispunjava data obećanja, te vas sve pozdravlja uz recept za pominjani kuglof :wink:

CRNAC U HALJINICI (maštovitog li naziva :wink: )

Potrebno je:

100 gr brasna,
1/2 praska za pecivo,
140 gr prah secera,
1 vanilin secer, 140 gr margarina,
70 gr narendane ili omeksale cokolade,
70 gr seck. badema,
4 jajeta,
2-3 kasike mleka.

Penasto umutiti margarin, secer u prahu, vanilin secer, cokoladu i zumanca. Dodati zatim brasno, prasak za pecivo, potrebnu kol. mleka i sneg od 4 belanca. Namastiti i brasnom posuti modlu promera 16 cm. Sipati testo i peci na srednjoj temperaturi 35'

Glazura:

100 gr cokolade i 100 gr margarina omeksajte u posudi koju ste stavili na toplu vodu. Dobro promesajte u prelijte kolac, izvadjen iz kalupa. Okolo obilato ukrasiti "cipkom" od slaga (iz sprica).

Prijatno!
 
smeh:
sanja ima "tehničkih problema", ali kao i svaka lepo vaspitana i odgovorna osoba - ispunjava data obećanja, te vas sve pozdravlja uz recept za pominjani kuglof :wink:

CRNAC U HALJINICI (maštovitog li naziva :wink: )

Potrebno je:

100 gr brasna,
1/2 praska za pecivo,
140 gr prah secera,
1 vanilin secer, 140 gr margarina,
70 gr narendane ili omeksale cokolade,
70 gr seck. badema,
4 jajeta,
2-3 kasike mleka.

Penasto umutiti margarin, secer u prahu, vanilin secer, cokoladu i zumanca. Dodati zatim brasno, prasak za pecivo, potrebnu kol. mleka i sneg od 4 belanca. Namastiti i brasnom posuti modlu promera 16 cm. Sipati testo i peci na srednjoj temperaturi 35'

Glazura:

100 gr cokolade i 100 gr margarina omeksajte u posudi koju ste stavili na toplu vodu. Dobro promesajte u prelijte kolac, izvadjen iz kalupa. Okolo obilato ukrasiti "cipkom" od slaga (iz sprica).

Prijatno!

:lol: :lol: :lol: Juce smo probali "Crnca" i mogu da vam kazem da je mmmmm !!! Zato, svi koji posedujete "sud sa rupom" i miksere, na posao, isplatice vam se!
 
VANIL KIFLE

140 gr. masnoće(mast ili puter) 70 gr. šećera,
70gr.oraha mlevenih (ili kokosovog brašna ako hoćete od kokosa)
1 belance(ja stavim celo jaje) 200 gr. brašna 1 vanil šećer.
Testo zamesiti i otkidati male loptice ,rastanjiti sa
dlanovima i uvijati u polukrug (kiflice)
Peku se da ostanu bele.Uvaljaju se u prah šećer.
vanilkifle.jpg
 
MOKA MUS

Potrebno je: 200 gr. čokolade,1 kašika nes kafe u granulama,1 kašika brendija,1 kašika tople vode,4 jajeta,100 gr. šećera u prahu, 300 ml.ulupane slatke pavlake.
Rastopiti čokoladu i ostaviti da se malo prohladi. Umutiti žumanca sa šećerom i dodati im smesu brendija,vode i kafe koja se rastopila.To sve sjediniti sa mlakom čokoladom pa u to dodati umućenu pavlaku i sneg od 4 belanaca.Sve lagano izmešati. Mus rasporediti u posude za služenje ,ukrasiti sa mrvicama nes kafe i listićima badema.Ohladiti

moka-mus.jpg
 
www mira:
MOKA MUS

Potrebno je: 200 gr. čokolade,1 kašika nes kafe u granulama,1 kašika brendija,1 kašika tople vode,4 jajeta,100 gr. šećera u prahu, 300 ml.ulupane slatke pavlake.
Rastopiti čokoladu i ostaviti da se malo prohladi. Umutiti žumanca sa šećerom i dodati im smesu brendija,vode i kafe koja se rastopila.To sve sjediniti sa mlakom čokoladom pa u to dodati umućenu pavlaku i sneg od 4 belanaca.Sve lagano izmešati. Mus rasporediti u posude za služenje ,ukrasiti sa mrvicama nes kafe i listićima badema.Ohladiti

quote]A lepo mi Nesha rece juce svrati, a ja budala .... :? :roll:
 
Rum kuglice

Sastojci za 10 porcija
240 g mlevenog oraha
340 g šećera u prahu
2 rebra otopljene čokolade
3 kašike ruma
kristal šećer

Napravi smesu od oraha, šećera u prahu, čokolade i ruma. Od testa oblikuj kuglice, pa ih uvaljaj u kristal šećer i serviraj u papiratim korpicama.


Mozda je i bilo ovo, al sta ces... :?
 
ovo garant nije bilo, pravila sam sinoc kad je bila "slatka kriza", od materijala iz frizidera:
lisnato testo razviti na malo deblje pa seci kolutove (moze vecom soljom). uzeti PLEH sa rupama (ono za projice i slicno), staviti u rupu testo, pa odmrznute i posecerene visnje, samo malo griza i cimeta posuti u svaku pa preklopiti testom. znaci, krug je veci od precnika tzv. rupe u plehu. stisnuti prstima pri vrhu, premazati jajetom i peci ko svako lisnato u zagrejanoj rerni.
od jednog pak. testa i pak. visanja sam imala za 12 komada. izvaditi kad se ohladi, da se ne raspada, od gore moze sladoled i eto...
valjda sam jasno objasnila. :lol:
uglavnom, do ujutru nije nista ostalo, valjda su misevi opet setali nocas... :)
 
izgled ajedino ja ovde pravim kolace, kuvarice gde ste? :D

banini

2 soljice secera
2 jajeta
umutiti mikserom
dodati 2 soljice ulja
pa 6 soljica brasna
i pola praska za pecivo.

praviti kuglice (ja pravim oko 4 cm precnik), redjati u pleh na finom rastojanju, u svakoj napraviti udubljenje a u njega staviti dzem. peci dok ne porumeni.
umesto dzema moze mak skuvan u mleku, cokolada istopljena pa izmesana sa orasima i slicno...
fino za uz caj ili mleko.

prijatno!
 

Back
Top