Koja su hrišćani najdekadentniji?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Gedeon

Domaćin
Poruka
4.430
Narode, šta mislite koji su hrišćani najdekadentniji. Imamo katolike, protestante i pravoslavne. Ugrubo rečeno, poredao sam ih po brojnosti.
Kad se pogledaju države sa većinskim protestantskim stanovništvom poput skandinavskih država i Engleske, tamo je vera pala na jako niske grane. Posećenost crkava je slaba ili nikakva, samo stariji od 80 godina vole da idu na službe. Engleska više ni početnu i nije hrišćanska država.
Pravoslavne zemlje su kako koja. Posećenost crkava (hramova) je prilična u Grčkoj i Rumuniji, a u drugom zemljama dosta slabija. Moral je na dosta niskim granama.
Kod rimokatolika je od evropskih zemalja posećenost crkava dosta dobra u rubnim zemljama poput Poljske i Hrvatske, a u ostalim zemljama u ogromnom padu, pa čak i u Italiji. Katolička crkva je u Francuskoj i Nemačkoj, pa čak i u Španiji i Irskoj takođe u velikom padu. U Irskoj je na referendumu čak narod podržao gej brakove. A Irska je nekad bila bastion rimokatoličanstva.
U Latinskoj Americi katolicizam je takođe u opadanju.
SAD je priča za sebe. Većina su protestanti raznih vrsta. A zanimanje za veru je solidno. Biblija se još radi kupuje i čita. Moral je u SAD-u takođe na niskim granama.
To je gledano po državama. A meni se čini da su katolici najdekadentniji.
 
Neću navijati za svoje, ne. Čitajte Bibliju-zapne-tražite odgovore, a imajte i na umu odakle ste, šta je vaša porodica, kako se odnosila prema religiji-tri generacije treba da se jedna familija oporavi od pojedinih greha-Ne pita me valjda neko iz Kambodže šta da radi i u šta da veruje-šta je to tamo i kako se odnosi na sve nas. Odgovor koji vas privuče-dobro ga pročitajte. Ok-znajte da ima uvek još.
Ako si se zapitao-super. Ako te neko tera, navodi, zavodi... beži! Tu nema ničega!
Meni i dalje članovi porodice skaču po glavi: "Previše si u veri, mnogo čitaš to, postoje sekte... treba sve sa rezevom!"
Bog mi je dao put mojoj matičnoj crkvi. Ako će ko da me "pljačka" ili "uzme"-familiji ima sve da bude jasno. Ali neće crkva da me "pljačka" ili da mi "uzme". Malim doprinosom svojim tu i tamo-učestvujem da i SPC živi.
Možda to nije omiljena Božija crkva. Šta onda?
Ima li Bog omiljenu decu? Ne znam, ja to ne smem da kažem, da lajem i zvonim.
 
Da od 4 veka kada je crkva prihvatila paganska ucenja Nikejskim Koncilom 325 trojstvo
a jos u 2 veku Platonovo ucenje o besmrtnosti dushe
To je nebitno. Hriscanstvo je puklo kad su pogubili Petra i Pavla i prve Hriscane. No tek kad je postalo drzavna religija,
se rasplinulo. Institucija svetaca, raskos bojnih konja i oklopa, te sveci i krstevi na zastavama, otimacina delova tela
svetaca, krstaski ratpvi, to nema blage veze sa onim sto je Isus ucio...
 
To je nebitno. Hriscanstvo je puklo kad su pogubili Petra i Pavla i prve Hriscane. No tek kad je postalo drzavna religija,
se rasplinulo. Institucija svetaca, raskos bojnih konja i oklopa, te sveci i krstevi na zastavama, otimacina delova tela
svetaca, krstaski ratpvi, to nema blage veze sa onim sto je Isus ucio...
Hriscanstvo je vid idolpoklonstva a evolucija tih ideja u to sve sto si nabrojao logican sljed.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top