KO VOLI THE BEATLES? ZASTO?

Odakle da krenem...
Najbolji bend svih vremena, definitivno, neka oproste svi Cepelinovci, Flojdovci, Stonsovci, Kvinovci,... Njihove omiljene grupe jako cenim.
Prvo, najveća tragedija za nas Srbe je što nikada nisu održali koncert ovamo, ni pre, ni posle raspada kao solisti. Makartni je doduše nastupio sa "Vingsima" u Zagrebu 1976., ali već tada je postojala distanca između nas i Hrvata.
E sad malo podrobnije o tome zašto volim "Bitlse".
Kad sam bio mali, i počeo da slušam muziku sa kasetofona, prvo sam slušao njih, a svakom malom dečaku u mojoj situaciji, koji ne zna jezik, pažnju bi svakako privukla pesma "OB-LA-DI, OB-LA-DA". Potom "Yellow Submarine", a onda i ostale... Ispostavilo se da to nisu bili "Bitlsi", već njihov tribute-band, u izdanju radio-televizije Ljubljane. Ironično, ali original "Bitlse" nisam slušao do 2002., kad sam nabavio plavi i crveni disk. Od tada su mi ubrzo postali omiljena grupa. Razlog ne leži u tekstovima, kao većini slušalaca rok-muzike. Razlog je u melodiji i harmonijama.
Početkom 60-ih, bilo je avangardno praviti tako tešku muziku, ali to je odmah privuklo publiku. Krajem 60-ih bilo je "trulo" ne činiti to. A "Bitlsi" su tada bili na zalasku, samo su delimično uspeli da izađu iz svog stila, shvativši da je njihovo koketiranje sa psihodelijom bilo greška, jer je psihodelija i hipi-pokret bila prolazna, ali nakratko jako moćna kultura (evo za mesec dana će, da podsetim 40 godina od emitovanja filma "Magical Mystery Tour"). Sve vreme, "Bitlsi" su vodili te generacije- od ranog roka, do podvrste roka koji su sami smislili, preko psihodelije... Ali kad je izašao danas jako uspešan rok-album "Abbey Road", on je bio br. 2 i to je bio kraj. Broj jedan je bio album grupe, koja je bila čitavu generaciju posle njih- "Led Zeppelin 2", ali to ne znači da su ih oni direktno pobedili, već da su, koristeći se njihovim iskustvom, razvili sopstveni stil- hard-rok.
I mogu sad da pričaju neki kako "Bitlsi" nisu uradili ništa konkretno, ali istina je da posle njih ne samo rok, već ni pop muzika nije bila ista.
 
Odlican post! Posebno ova recenica

O Razlog ne leži u tekstovima, kao većini slušalaca rok-muzike. Razlog je u melodiji i harmonijama.

Ovo je uzasno bitno. Ja inace kao studiram knjizevnost i ucim da cenim dobru poeziju, ali i pored toga imam malo uvrnutu teoriju da je pop muzika, kao takva, sposobna da bez verbalnih extravagancija oneobici samu sebe i najbanalniji text semanticki transcendira. Da bude poeticna sama za sebe.
Recimo kada Pol bluzira o LSD-u u Got To Get You Into My Life, ja sam siguran da peva o devojci u koju sam zaljubljen. Kada sam bio mali Norwegian Wood mi je bila tako topla:) i setna pesma i ona je i danas takva, nalazim takve boje u onoj melodiji i sitru bez obzira sto je text... pa znate o cemu se radi... Ili, moja omiljena pesma, Tomorrow Never Knows, pa samo zbog onih hipnoticnih bubnjeva i sumova i chantova ja bre mislim da mi se ceo kosmos otvara pred ocima sa svim svojim obrascima i pravilima. Kao da sam apsorbovao svu mudrost univerzuma.

Uostalom, sta je pesma Bitlsa bez jednog la-la-la ili bar tit-tit-tit?

A bitlsofili, omljeni album?

Mislim da je A Hard Dejs Najt najkonzistentniji i najkoherentniji. Omiljeni mi je Gumena Dusa. Ili mozda Medzikl Misteri Tur (imam majicu na kojoj spreda pise I Am The Walrus, a iza goo goo gjob:-D). Ili ipak Revolver?

Ne znam.
 
Odlican post! Posebno ova recenica



Ovo je uzasno bitno. Ja inace kao studiram knjizevnost i ucim da cenim dobru poeziju, ali i pored toga imam malo uvrnutu teoriju da je pop muzika, kao takva, sposobna da bez verbalnih extravagancija oneobici samu sebe i najbanalniji text semanticki transcendira. Da bude poeticna sama za sebe.
Recimo kada Pol bluzira o LSD-u u Got To Get You Into My Life, ja sam siguran da peva o devojci u koju sam zaljubljen. Kada sam bio mali Norwegian Wood mi je bila tako topla:) i setna pesma i ona je i danas takva, nalazim takve boje u onoj melodiji i sitru bez obzira sto je text... pa znate o cemu se radi... Ili, moja omiljena pesma, Tomorrow Never Knows, pa samo zbog onih hipnoticnih bubnjeva i sumova i chantova ja bre mislim da mi se ceo kosmos otvara pred ocima sa svim svojim obrascima i pravilima. Kao da sam apsorbovao svu mudrost univerzuma.

Uostalom, sta je pesma Bitlsa bez jednog la-la-la ili bar tit-tit-tit?

A bitlsofili, omljeni album?

Mislim da je A Hard Dejs Najt najkonzistentniji i najkoherentniji. Omiljeni mi je Gumena Dusa. Ili mozda Medzikl Misteri Tur (imam majicu na kojoj spreda pise I Am The Walrus, a iza goo goo gjob:-D). Ili ipak Revolver?

Ne znam.
Kako da napišem neki post a da ne bude dug?
Dva omiljena su mi "Revolver" i "Abbey Road". Iako ima dobrih pesama između ovih albuma, smatram da je ulazak u psihodeliju bio opasna greška... Na primer, "I Am the Walrus" mi je jedna od omiljenih pesama, ali ne uklapa se u koncept tog albuma. A spot iz filma je, je blago rečeno, tupav. "Sgt. Peppers" je svakako najkompleksniji album, ali sam po sebi je bio dovoljan, ja lično ne bih ostao u psihodeliji, pa eto, ona se kao stil održala 2 godine, kao "main stream".
Mali savet vama što imate sve albume. Odslušajte "Revolver", pa "Dig a Pony" i "I ve Got a Feeling" sa albuma "Let it Be", pa "Abbey Road" u celosti. Čućete koliko su slični. Ima taj neki stil, da li da ga nazovem R n B, ili rani soft-rok, ili kako već, ali izgleda da bi grupa bila još uspešnija da su nastavili onim putem "Revolvera", umesto da su skrenuli u psihodeliju.
 
Kako da napišem neki post a da ne bude dug?
Dva omiljena su mi "Revolver" i "Abbey Road". Iako ima dobrih pesama između ovih albuma, smatram da je ulazak u psihodeliju bio opasna greška... Na primer, "I Am the Walrus" mi je jedna od omiljenih pesama, ali ne uklapa se u koncept tog albuma. A spot iz filma je, je blago rečeno, tupav. "Sgt. Peppers" je svakako najkompleksniji album, ali sam po sebi je bio dovoljan, ja lično ne bih ostao u psihodeliji, pa eto, ona se kao stil održala 2 godine, kao "main stream".
Mali savet vama što imate sve albume. Odslušajte "Revolver", pa "Dig a Pony" i "I ve Got a Feeling" sa albuma "Let it Be", pa "Abbey Road" u celosti. Čućete koliko su slični. Ima taj neki stil, da li da ga nazovem R n B, ili rani soft-rok, ili kako već, ali izgleda da bi grupa bila još uspešnija da su nastavili onim putem "Revolvera", umesto da su skrenuli u psihodeliju.

Da, i ja imam, uslovno receno, problemcic sa konceptom u albumima Bitlsa. Kada bih pravio listu omiljenih, recimo, 20 albuma bar 15 bi imalo jak koncept. Volim konceptualne albume. Mislim da Dzon ima onu recenicu da najbolji album cini 13 najboljih pesama. I mislim da tu negde i lezi i jedan od razloga- moja ocena- blage precenjenosti Sgt.-a, jer je bio prvi Konceptualni. Taj album ima pricu i koherentnu atmosferu, ali drugi albumi imaju prosto bolje pesme (Sgt. ima ne vise od 4 vintage Beatles pesme).

Inace, MMT nije u pravom smislu reci album, vise je kompilacija.


Ja volim gotovo sve psihodelicne pesme Bitlsa. I mislim da su neke od najboljih pesama Bitlsa ti fluidnostrukturisani Lennon-Harrison tripovi.

Novo pitanje. Omiljena POP melodija/pesma Bitlsa?

Moj izbor je In My Life. Odmah za njom For No One i Penny Lane.
 
E pa o tom stilu sam govorio... Ti to nazivaš pop/rock...
"In My Life"
"And Your Bird Can Sing"
"Got To Get You Into My Life" (?)
"For No One"
"Blackbird"
"I ve Got a Feeling"
"Two of Us"
"Dig a Pony"
"Here Comes the Sun"
Ali iznad svih
"You Never Give Me Your Monney/Carry That Weight", tu sam skinuo na klaviru i harmonije su genijalne!
 
Prvi CD koji je usao u moju kucu bio je neki CD Beatlesa... Seam se toga kao da je juce bilo, keva i cale su doneli mini-liniju i sa njom taj CD... A ja sam imala 6 godina i nalozila se i samo sam to slusala... Posle su me, kad sam krenula u skolu svi belo gledali kad sam govorila da volim The Beatles, sem jednog lika koji mi je tad postao najbolji drug i koji mi je i sad najbolji drug i koji me je navukao na rock u trecem osnovne 8)
 
Kada sam bio mali Norwegian Wood mi je bila tako topla:) i setna pesma i ona je i danas takva

A bitlsofili, omljeni album?
saglasna sam sa ovim..Norwegian Wood mi je bila tako lijepa i voljela sam je najvishe uz Yellow Submarine i When I'm sixty four,i josh je volim,dok mi je Yellow Submarine postala najtuznija pjesma na svijetu,jer sam izgubila jednu dragu osobu na koju me ta pjesma podsjecja...

A omiljeni album...

Please,please me (ah,ti divni pocheci)... - Love me do,PS I love you,Twist and Shout... (:
Help! - sve sa tog albuma su mi tako drage
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band - LSD,When I'm sixty four,Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band,A day in the life...
Abbey road - all togeter now,octopus's garden (posebno sam vezana sa tu pjesmu),here comes the sun,oh! darling....

to je shto se albuma tiche..a pjesme..uh..
 
Par interesantnih detalja:
*Da su jedva dobili ugovor za album i to po ceni od 1/4 penija!
*Da su prvi momci van "aristokratije", koji su primljeni u kraljevsko društvo.
*Da su prva grupa koja je upotrebila Mugov sintinsajzer 1969. godine, kada je Harison upoznao Muga lično.
*Verzija pesme "Hey, Jude", koja je na kraju prihvaćena kao konačna najpre je trebalo da bude izbrisana, jer su Makartni i Lenon počeli da snimaju ni ne primetivši da je Star u WC-u. Star je nakon prve fraze ušao u studio i otpočeo sa bubnjanjem. Haarison nije učestvovao u snimanju ove pesme
*Pesmu "Michele" je verovatno snimio sam Makartni, zahvaljujući studijskim tehnikama.
*Iako se spominje kao glavni akter pesme "You Know My Name (Look Up the Number), Star nije čak ni učestvovao u snimanju, a kamo li pevao. Snimili su je samo Lenon i Makartni.
*Pesma "I Am the Walrus" je jedna od najčudnijih kombinacija- tekst je kombinacija jedne dečje pesmice i ciničnog ređanja fraza pod uticajem LSD-a. Početna melodija simbolizuje policijsku sirenu. Inače tekst je Lenonova pakost, jedan fan iz Liverpula mu je poslao pismo u kome mu javlja da profesor srpskog u srednjoj školi iz koje on sam nije zamalo izbačen proučava tekstove "Bitlsa"...
 
to je samo tvoje misljenje ;)
Samo moje? Evo i malo podataka sa Vikipedije: "Битлси (енг. The Beatles) су најпопуларнији бенд свих времена са 1,1 милијардом продатих плоча. Они су музичка група која је оставила најдубљи траг у ери рокенрола, а тиме и уопште музике...Битлси су постали сензација у Великој Британији крајем 1963. (феномен који је британска штампа назвала „Битлманија“) која се манифестовала хордама младих жена које су вриштале и падале у несвест на појаву групе. Битлманија се проширила на Северну Америку почетком 1964, и популарност групе се проширила на већи део света. У следећих пет година, њихова музика је напредовала од очигледне једноставности првих хитова (као „She Loves You“ и „I Want to Hold Your Hand“) до уметнички амбициозних (као што су албуми Revolver, {„Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band“ и Abbey Road. Писањем сопствених песама, истраживањем могућности студија за снимање и настојањима да се постигне врхунски квалитет сваког снимка који су направили, Битлси су имали огроман утицај на популарну музику а снимили су и два карактеристична филма. Постали су предмет непрестаног проучавања новинара, које обухвата и њихову каснију улогу симбола младалачке супкултуре 1960-их".
 
Samo moje? Evo i malo podataka sa Vikipedije: "Битлси (енг. The Beatles) су најпопуларнији бенд свих времена са 1,1 милијардом продатих плоча. Они су музичка група која је оставила најдубљи траг у ери рокенрола, а тиме и уопште музике...Битлси су постали сензација у Великој Британији крајем 1963. (феномен који је британска штампа назвала „Битлманија“) која се манифестовала хордама младих жена које су вриштале и падале у несвест на појаву групе. Битлманија се проширила на Северну Америку почетком 1964, и популарност групе се проширила на већи део света. У следећих пет година, њихова музика је напредовала од очигледне једноставности првих хитова (као „She Loves You“ и „I Want to Hold Your Hand“) до уметнички амбициозних (као што су албуми Revolver, {„Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band“ и Abbey Road. Писањем сопствених песама, истраживањем могућности студија за снимање и настојањима да се постигне врхунски квалитет сваког снимка који су направили, Битлси су имали огроман утицај на популарну музику а снимили су и два карактеристична филма. Постали су предмет непрестаног проучавања новинара, које обухвата и њихову каснију улогу симбола младалачке супкултуре 1960-их".
e mogu to izmeniti i staviti gde hocu
mogu staviti na juzni vetar da je najbolji ikada pa sta
 
Volim i cenim Beatles-e jer su pre svega udarili temelje rocka (kao sto je Stedza vec rekao).Postujem njihovu muziku iz vise razloga,a evo i glavnih:jer su svirali iskreno na osnovu iskustava iz zivota (to se oseti),jer su bili profesionalci i svaka njihova pesma ima dubinu.
Za razliku od danasnjih pesama,koje sve lice jedna na drugu,i koje su,najblaze receno,povrsinske.Svaka pesma koja ima iole smisla je obradjena pesma,koja je nastala negde u proslosti.

Iskljucivo po mom misljenju...

U poslednje vreme slabije slusam Beatles-e,prosto nisam u takvom raspolozenju.Na winamp listi mi je samo Jelaous guy od Lennona,a to zato sto me za pesmu vezuju uspomene...
Sada pretezno slusam Queen...

:)

Tako treba!




Za dva dana sam se tako navuko na beatlese da je to nenormalno...
NAjvishe mi se svidjaju Fool on the hill,Help, Don't let me down, Back in the USSR...
 
ZAŠTO?! ne verujem da sam skoro čula glooplje pitanje.
the beatles....'aj''pitajte što god drugo. ljudi su me formirali načisto i ovaj svet definitivno nije isti od 8. decembra1980.god., kada većina vas još nije bila ni rođena...ne kažem da je moja zasluga što sam bila tad teeager, ali, doživeti da preko radija čuješ ''noćas je u new yorku ubijen john lennon'' je nešto što definitivno menja percepciju. bar meni.
 
ZAŠTO?! ne verujem da sam skoro čula glooplje pitanje.
the beatles....'aj''pitajte što god drugo. ljudi su me formirali načisto i ovaj svet definitivno nije isti od 8. decembra1980.god., kada većina vas još nije bila ni rođena...ne kažem da je moja zasluga što sam bila tad teeager, ali, doživeti da preko radija čuješ ''noćas je u new yorku ubijen john lennon'' je nešto što definitivno menja percepciju. bar meni.
Verovatno bih i ja to tako doživeo da sam se rodio 20-25 godina ranije... Ali ne i svi ovde. Pa kad smo u nekoj lekciji iz francuskog u maju 2002. imali "Bitlse" i tekst o Lenonovoj smrti, samo sam ja znao da je tada već umro i Harison, čak ni profesorka, koja ih je inače slušala, nije to znala... Ja zaista ne znam kako je naša javnost (jugoslovenska, srpska) reagovala decembra 1980., ali znam da su se pojedinci, od jedanaestogodišnjih klinaca do starijih fanova "Bitlsa" gadno uzrujali... Ipak, bili smo komunistička zemlja, a ako se ne varam, do tada ni Tita nismo mnogo prežalili...
 

Back
Top