Ko je istoricar filozofije , a ko filozof?

kami83:
Nemoguce je biti filozof,a da istovremeno nisi proucio istoriju filozofije.

E sad,zavisi i sta se smatra pod filozofijom.Ontologija je ionako vec pala[,tako da se moderna filozofija ne bavi tim temama koje su zanimljive za siru javnost.Filozofija nije "politika misljenja" kako je objasnjavaju neki profesori jer bi to znacilo da je i moja rasprava sa nekim tipom o tome koja zena ima lepsu zadnjicu bila filozofska rasprava.
Postoje neke teme o kojima ti nije potrebno neko specijalno izucavanje knjiga o tim temama da bi bio ekspert u toj oblasti.Npr, musko-zenski odnosi. Tu bi jedno 60% ljudi rekli pametnije stvari nego jedan Nice npr. ili Hegel... ili Kant...
kako to mislis ontologija je 'pala'? kako ontologija uopste moze da padne?

a kad se to filozofija bavila temama zanimljivim za siru javnost?

pa ne mozes tako staticno da posmatras stvari, ako na pravi nacin odredis pojam misljenje i politika, onda ceo idiom dobija neki smisao... npr. filozofija je u svom prvom znacenju ljubav prema mudrosti i sad sta bi to trebalo da znaci, da smo svi mi koji cenimo mudrost filozofi? :)

Otkud znas koliko su napredni i zanimljivi bili privatni stavovi ovih filozofa bili npr. o sexu? Nice je bas imao zanimljivih delova o zenama...
Postoji jedno razmisljanje koje sam cula jos odavno o tome da su sva nasa saznanja i znanja o najralicitijim oblastima( musko - zenskim odnosima, crevnom sistemu valjkastih crva, globalnom zagrevanju,ceni spanaca na pijaci :) ) ustvari delovi mozaika, sitne tackice koje, kako se sadrzajnije i kvalitetnije u dubljujemo u bilo koju temu na sto razlicitije nacine, postaju mrlje, pa vece povrsine i na kraju se mozaik upotpunjuje i pocinju da budu sve jasnije veze izmedju, na prvi pogled, nespojivih stvari i da se ulazi u sustinu, kako celine, tako i svake oblasti ponaosob!!! 8) Po toj logici onaj ko zna nesto o sexu,kada bi usao u filozofiju, mogao bi da bude 'veci' filozof od onih koji ne izlaze iz biblioteka, a nekom ko da toliki doprinos u filozofiji verovatno ima 'pametnija misljenja' i kad su musko - zenski odnosi u pitanju od onih koji razglabaju iskljucivo o njima...



Tuzni_patak:
Šta bi u prevodu značilo filodoxija....
filodoksija bi u nekom bukvalnom prevodu bi znacila ljubav prema misljenju – philia je ljubav, a doxa se prevodi kao misljenje, razmisljanje – i tu se vec nazire razlika izmedju filodoksije I filozofije,koja je ljubav prema mudrosti. Laicki receno, filodoxia predstavlja neko sopstveno samodovoljno licno vidjenje stvarnosti, realnosti, istine…
 
Nasla sam neko malo strucnije objasnjnje o filodoksiji, mozda pomogne u razumevanju... :D

A philodoxical attitude toward an answer is to take the answer to be final, as itself the truth, with no room for further inquiry or openness to further consideration. It tends to reject out of hand the plausibility of alternative answers and to equate psychological certainty with rational certainty.

A philosophical attitude toward an answer will be to take it (at best) to be the best grasp one has on the truth for the present stage of inquiry, leaving room for further inquiry and being open to further considerations. Note that it does not equate the answer with the truth; it never does. It recognizes the answer's lack of rational certainty and the existence of alternative possible answers. It always strives to consider alternative possible answers, and possible considerations that count against one's present answer, coolly and without prejudice. Remember, it strives ultimately for fidelity to the territory, not fidelity to any particular answer. It may, however, place penultimate (less than ultimate) faith, methodological faith, in particular clues and evidences (hunches in the form of answers) that point to a deeper acquaintance with the territory.


Tuzni_patak:
Jednom sam rekao , neznam dali se slazete da je tesko biti filozof.JER:

-Tesli (i ostalima) je lakse, ma koliko neshvaceno i novo napisali i pomislili , oni to naprave i kad radi SVETINA UCUTI- ovo je u potpunosti netacno.
Inace ovakvo shvatanje nauke je na nivou dvanaestogodisnjeg deteta (ne vredjam nikog, za ovakav stav postoje konkretni argumenti!) Nikako ne mogu da shvatim inace cestu potpunu aroganciju filozofa u odnosu na sve ostle nauke, evo u ovom slucaju prirodne... :?

Tuzni_patak:
....mozda su ostale izvedene nauke, psihologija, sociologija , politikologija, prirodne nauke, toliko otele od filozofije da se gola filozofija oseca slabom da krene u nove proboje.........
........mozda ideja multidisciplinarnost , koja je nastala u filozofiji sada unosi miris necistote u istu , pa se izbegava......
:shock: Ovi delovi su mi je najnejasniji na celoj temi... kako se to filozofija oseca slabom i zaostaje?I multidisciplinarnost je jedan od osnovnih atributa filozofije od 'pocetka',kakva sad pa necistoca?
 
Znas kako mi je drago sto si se ukljucila u temu.

Prvo , zato sto si blize objasnila pojam filodoxija koji je ovde bio serviran od "strucnih" filozofa , ali nije bio tako precizno objasnjen.

Drugo, dala si tako "plain" analizu mog posta sto je retkost na ovom forumu...

///Jednom sam rekao , neznam dali se slazete da je tesko biti filozof.JER:

-Tesli (i ostalima) je lakse, ma koliko neshvaceno i novo napisali i pomislili , oni to naprave i kad radi SVETINA UCUTI- ovo je u potpunosti netacno.///


Ovim recima sam hteo da opravdam filozofe za njihovu aroganciju i distanciranje od prakse ispoljene u drustvu i dejstva na to drustvo...Ali si u pravu , SVAKO TREBA DA JE ODGOVORAN ZA SVOJU MOC I SVOJE ZNANJE I DELANJE

Po tvojoj (ne licno) definiciji filodoxije , mislim da je vecina filozofa danas ustvari filodoxicari i da otuda i potice njihova arogancija i izolovanje od stanja u drustvu...
---------------------------------------
Mozda bi za Srpski milje potrebno bilo uvesti i termin filozofolirante , odnosno demagog-trenere koji su tako brojni i zajedno sa autoritetima filodoxije izazivaju averziju i odbijanje drustva.
Kad ove dve grupe nastupe arogantno prema "svetini" , sta je za ocekivati nego da se "svetina" "arogantno" iskljuci prema njihovim stavovima i idejama....
 
Tuzni_patak:
Šta bi u prevodu značilo filodoxija....

Nemam mnogo vremena, sasvim slucajno sam (posle duzeg vremena) na netu...


Tuzni,

Odgovoricu ti sta je filodoxija u etimoloskom prevodu:

Filos je ljubav sa starogrckog, a doxa je pecina ili mnjenje. Zaobidji sva ona laicka objasnjenja ljudi koji su se javljali i procitaj (ako nisi) cuveni kraj seste knjige Platonove "Drzave" da bi nasao alegoriju pecine i sta to ona predstavlja. Ukratko - mada bi bilo bolje da procitas to - doxa, ili pecina, jeste mnjenje ili mnjenjsko misljenje, lazno i svakodnevno misljenje, misljenje vecine, misljenje nefilozofsko, misljenje bez refleksije, bezodnosno, subjektivno u obicnom misljenju subjektivnog, licnog, itd. Filodoxija je ljubav prema obicnom, nefilozofskom misljenju iliti gluposti. Antifilozofija, nefilozofija i najnizi nivo ljudske svesti. Blisko animalizmu.


Miroslave,

Nema ljutnje. Znas gde studiram... Ne stoji bez razloga onako u rubrici "lokacija" ili "mesto"; ne bih takve svesti otisao u bgd ili NS na studij.

Diskutovacemo kad budem imao vremena. Pozdravljam te.
 
Tacno...



*sanjalica*:
kako to mislis ontologija je 'pala'? kako ontologija uopste moze da padne?

a kad se to filozofija bavila temama zanimljivim za siru javnost?

pa ne mozes tako staticno da posmatras stvari, ako na pravi nacin odredis pojam misljenje i politika, onda ceo idiom dobija neki smisao... npr. filozofija je u svom prvom znacenju ljubav prema mudrosti i sad sta bi to trebalo da znaci, da smo svi mi koji cenimo mudrost filozofi? :)

Otkud znas koliko su napredni i zanimljivi bili privatni stavovi ovih filozofa bili npr. o sexu? Nice je bas imao zanimljivih delova o zenama...
Postoji jedno razmisljanje koje sam cula jos odavno o tome da su sva nasa saznanja i znanja o najralicitijim oblastima( musko - zenskim odnosima, crevnom sistemu valjkastih crva, globalnom zagrevanju,ceni spanaca na pijaci :) ) ustvari delovi mozaika, sitne tackice koje, kako se sadrzajnije i kvalitetnije u dubljujemo u bilo koju temu na sto razlicitije nacine, postaju mrlje, pa vece povrsine i na kraju se mozaik upotpunjuje i pocinju da budu sve jasnije veze izmedju, na prvi pogled, nespojivih stvari i da se ulazi u sustinu, kako celine, tako i svake oblasti ponaosob!!! 8) Po toj logici onaj ko zna nesto o sexu,kada bi usao u filozofiju, mogao bi da bude 'veci' filozof od onih koji ne izlaze iz biblioteka, a nekom ko da toliki doprinos u filozofiji verovatno ima 'pametnija misljenja' i kad su musko - zenski odnosi u pitanju od onih koji razglabaju iskljucivo o njima...



1.Ontologija je 'pala" u smislu da je dominantno misljenje moderne filozofije da se metafizikom ne treba toliko baviti
2.Filozofija se kroz istoriju itekako bavila pitanjima koje su zanimljive za siroku javnost(pitanje Boga npr.)
3.Sto se tice definisanja filozofije kao "politike misljenja" imao sam na umu politiku bas u onom originalnom smislu(a davanje sireg pojma politici od strogrckog je nemoguce).Dobro mozda sam malo i preterao i mozda je moguce zaista tako definisati politiku.ali to bi znacilo da je filozofija iskljucivo ljudska disciplina jer je i politika iskljucivo ljudska disciplina

4.Da, Nice je bas imao zanimljivih delova o zenama.Tipa "Ides zeni?Ponesi bic..."...To je toliko zanimljivo da ubija u pojam.Ili Kant koji nikad u zivotu nije spavao sa zenom,tako da se sigurno i nije mnogo razume u tu tematiku.A u sustini ako definisemo filozofiju kao "politiku misljenja",onda se zaista u filozofiju vise razume neko ko se dobro razume u sex nego neki knjiski moljac koji ne izlazi iz biblioteke
 
Filozof je majstor umetnosti življenja. Istoričar filozofije ne mora da bude ništa više od poznavaoca biografija, mišljenja i dela (knjiga,spisa) istaknutih filozofa.
A da li filozof mora biti i istoričar filozofije, to je već teže pitanje i mišljenja sam da to zavisi na prvom mestu od nivoa razvijenosti istorije filozofije i na drugom mestu od čovekove inteligencije. Po meni filozofija je svako razmišljanje čija je svrha da život učini trajno lakšim, lepšim, boljim, podnošljivijim, srećnijim, pa tako gledano filozof može biti i neko ko ne poznaje mnogo istoriju filozofije, ali pod uslovom da je vrlo inteligentan.
Međutim, nije previše mudro trošiti vreme, trud, energiju, živce....na to da sami mnogo razmišljamo o pitanjima na koja je verovatno neko davno pre nas dao odgovore. Zato predlažem čitanje barem filozofskih rečnika. Uvek treba naći meru između razmišljanja i čitanja.
 
Ko je ko?
Da li se svi moderni filozofi svode na istoricare filozofije i filozofske misli?
Sabornike i analiticare trenutnog stanja i aplikativnosti pojedinih teorija...

Sta vi mislite i kojoj grupaciji bi radije da pripadate?

JA znam kojoj grupi pripadam, i filozof sam koji se koristi sopstvenim iskustvom iliti istorijom sopstvenog zivota ! A od kada je to filozofija u modi, molicu lepo ?
 
A gde onda svrstavate savremene teoreticare postmodernisticke provinijencije ? Bodrijar,recimo,pa Derida, S.Zizek itd. Posebno Bodrijara posle osamdesetih-Teorija simulacije i sl. Dualizam,bez dijalektike. On prakticno prenosi Bartovu semiotku na svakodnevni zivot,praveci dalje interfejs izmedju polit.ekonomije i semiotike. Odnos objekt-subjekt;hiperrealnost itd. Ima tu upliva i Adorna...,Sioran...itd. Posebno je zanimljiv Zizek sa tezom o produkciji smeca u kapitalizmu.Danasnji "post-political world" vidi kao opoziciju aktivnog i pasivnog nihilizma-"mortal dialectics,vicious cycle........." anti-subjectivist stance...new...new...Universal mind;era of universalised perversion(Oedipus complex is behind us)..............Bodrijar,opet, tvrdi da su histerija i paranoja proslost, sizofrenija je opste mesto...Ovde naravno nema mesta za dublji uvid,prilicno je jednostavno,razumece ko se bar jednom susreo sa Bodrijarom. Uopste sta mislite o savrem.filozof.misli u vreme globalizacije,hiperprodukcije,masmedija? Kakvo je vase misljenje o Bernar-Anri Leviju? p.s. Nisam filozofiju studirala,jezike;ali se cesto srecem sa delima gore navedenih;pa me zanima. Osecam znatne razlike u jeziku;potpuno je drugacije uzeti filozofe prethodnih epoha(metafizika),Sartra i sl.,a posle se baviti post-postmodernizmom.Dobro,to je i logicno... Slicno je i u knjizevnosti. Imamo hiper-produkciju,ali malo novih,svezih,sveobuhvatnih ideja,poezija,proza,svejedno...tu i tamo...Samo fragmentiranje stvarnosti...Da li se sve svodi na recikliranje ?:rolleyes: *Mozda treba shvatiti da je buducnost CIP.* Zaista nimalo utesno za ove prve,istoricare filozofije. Pa i mnoge druge humanisticke sfere se marginalizuju,hteli mi to da priznamo ili ne...
 
A gde onda svrstavate savremene teoreticare postmodernisticke provinijencije ? Bodrijar,recimo,pa Derida, S.Zizek itd. Posebno Bodrijara posle osamdesetih-Teorija simulacije i sl. Dualizam,bez dijalektike. On prakticno prenosi Bartovu semiotku na svakodnevni zivot,praveci dalje interfejs izmedju polit.ekonomije i semiotike. Odnos objekt-subjekt;hiperrealnost itd. Ima tu upliva i Adorna...,Sioran...itd. Posebno je zanimljiv Zizek sa tezom o produkciji smeca u kapitalizmu.Danasnji "post-political world" vidi kao opoziciju aktivnog i pasivnog nihilizma-"mortal dialectics,vicious cycle........." anti-subjectivist stance...new...new...Universal mind;era of universalised perversion(Oedipus complex is behind us)..............Bodrijar,opet, tvrdi da su histerija i paranoja proslost, sizofrenija je opste mesto...Ovde naravno nema mesta za dublji uvid,prilicno je jednostavno,razumece ko se bar jednom susreo sa Bodrijarom. Uopste sta mislite o savrem.filozof.misli u vreme globalizacije,hiperprodukcije,masmedija? Kakvo je vase misljenje o Bernar-Anri Leviju? p.s. Nisam filozofiju studirala,jezike;ali se cesto srecem sa delima gore navedenih;pa me zanima. Osecam znatne razlike u jeziku;potpuno je drugacije uzeti filozofe prethodnih epoha(metafizika),Sartra i sl.,a posle se baviti post-postmodernizmom.Dobro,to je i logicno... Slicno je i u knjizevnosti. Imamo hiper-produkciju,ali malo novih,svezih,sveobuhvatnih ideja,poezija,proza,svejedno...tu i tamo...Samo fragmentiranje stvarnosti...Da li se sve svodi na recikliranje ?:rolleyes: *Mozda treba shvatiti da je buducnost CIP.* Zaista nimalo utesno za ove prve,istoricare filozofije. Pa i mnoge druge humanisticke sfere se marginalizuju,hteli mi to da priznamo ili ne...
Razlika između istoričara filozofije i filozofa: istoričar f. bi pokušao da odgovori na ova pitanja.:|
 
Posto sam nova na forumu,nisam naravno bila u mogucnosti da znam sve tekstove,ni nacin razmisljanja postavljaca teme,ali ne treba mnogo da se "kockice sloze". Pregledah neke (stare teme)... Necete se uvrediti sto mi je zasmetao vas uvredljiv cinizam i mizoginija. Ako ste zeleli da skrenete paznju ili izrazite neslaganje -mogli ste drugacije...Pretpostavljam da se radi o mladom bicu(daleko mladjem od vas); a vi upravo sprovodite nesto sto je zene vekovima unazad unespokojavalo i onemogucivalo im duhovni razvoj...Obeshrabrujete...Posto radim s mladim ljudima znam kakve posledice takav "ne-nacin" ostavlja. Vi me asocirate na one arhaicne likove XVIII veka(i ne samo XVIII) koje je tako dobro okarakterisala Virdzinija Vulf u cuvenoj "Room of one's own"-nekoj vrsti pamfleta(ovo shvatite kao kompliment jer daleko da ste po drugim osnovama u ravni sa jednim A.Pope-om,recimo).Procitajte,kad nadjete vremena. Sto se tice zanesenosti i posvecenosti,nemojte je,molim vas,ni polno,ni profesionalno kategorizovati. Pojam "zenskost"(u Bodrijarovskom smislu) moze se pripisati i zeni i muskarcu...Nadam se da vam je jasno o cemu govorim. Pomislih da vam preporucim cak i neke clanke Simon de Bovoar ,Glorije Stajnem itd.,pa se predomislih. Hvala na strpljenju. *Postovati dalje na vasim temama bilo bi neprincipijelno.
 
Pljuni i ostavi,- veoma neljudsko postupanje. Moze to i tako ali nikako ne moze se poslije toga cina ljudovati . Ako zelimo o covjeku raspravljati onda moramo i o greskama samo isto tako , mora se visjeti sta je greska a sta je nametanje da neko grijesi a ustvari On radi i grijesi ,- i sve to tako da bi mogli dalje zajedno .
Ako smo ljudi , pri tom mislim o nastojanju da trazimo sta to Covjek hoce, onda podjimo u setnju sa otvorenim zeljama pravednog !
 
Pljuni i ostavi,- veoma neljudsko postupanje. Moze to i tako ali nikako ne moze se poslije toga cina ljudovati . Ako zelimo o covjeku raspravljati onda moramo i o greskama samo isto tako , mora se visjeti sta je greska a sta je nametanje da neko grijesi a ustvari On radi i grijesi ,- i sve to tako da bi mogli dalje zajedno .
Ako smo ljudi , pri tom mislim o nastojanju da trazimo sta to Covjek hoce, onda podjimo u setnju sa otvorenim zeljama pravednog !

Razumem vas potpuno...Ipak,mi samo iznosimo stavove,ili skrecemo paznju...Precutkivati cesto znaci pristajati ili odobravati...Ne bih dalje,da ne kvarimo temu.
 
Samo da primetim da je jedan od najvecih istoricara filozofije bio Hegel. I,taj Hegel je primetio,povodom raznih istorija filozofije,da tim knjigama,i pored ucenosti,nedostaje "razumevanje samoga gradiva kojim su se toliko bavili",ti istoricari.Da bi neko bio istoricar filozofije,pored znanja o istoriji filozofije,potrebno je,po Hegelu,i razumevanje same filozofije.
 
................od skora citam "O zavodjenju" Z. Bodrijara,interesantno barata terminima...........Bio Zizek nedavno u Bgd.,ako nekog interesuje...Mene zanima ovaj postmodernisticki pravac u filozofiji-Zizek i ost.; a sto se Levija tice mislim da je vest medijski manipulator,mofi. p.s. Mada je zanimljiv kao lik(on i Arielle Dombasle...he,he:wink:) Kci mu se bavi pisanjem...,by the way. "lovator,sarmer,intelektualac...";slusala sam njegov govor povodom teme o odnosu Jermena i Turaka,drzave Izrael itd. ...On je u Francuskoj toliko poznat,kao sanel5 ;)...Cak mu se i ime pise inicijalom- BHL...kao neka vrsta robne marke...Toliko medijske paznje je malo previse za jednog filozofa,zar ne mislis? ...mada ok,ne treba imati predrasuda...:rolleyes:
 
A gde onda svrstavate savremene teoreticare postmodernisticke provinijencije ? Bodrijar,recimo,pa Derida, S.Zizek itd. Posebno Bodrijara posle osamdesetih-Teorija simulacije i sl. Dualizam,bez dijalektike. On prakticno prenosi Bartovu semiotku na svakodnevni zivot,praveci dalje interfejs izmedju polit.ekonomije i semiotike. Odnos objekt-subjekt;hiperrealnost itd. Ima tu upliva i Adorna...,Sioran...itd. Posebno je zanimljiv Zizek sa tezom o produkciji smeca u kapitalizmu.Danasnji "post-political world" vidi kao opoziciju aktivnog i pasivnog nihilizma-"mortal dialectics,vicious cycle........." anti-subjectivist stance...new...new...Universal mind;era of universalised perversion(Oedipus complex is behind us)..............Bodrijar,opet, tvrdi da su histerija i paranoja proslost, sizofrenija je opste mesto...Ovde naravno nema mesta za dublji uvid,prilicno je jednostavno,razumece ko se bar jednom susreo sa Bodrijarom. Uopste sta mislite o savrem.filozof.misli u vreme globalizacije,hiperprodukcije,masmedija? Kakvo je vase misljenje o Bernar-Anri Leviju? p.s. Nisam filozofiju studirala,jezike;ali se cesto srecem sa delima gore navedenih;pa me zanima. Osecam znatne razlike u jeziku;potpuno je drugacije uzeti filozofe prethodnih epoha(metafizika),Sartra i sl.,a posle se baviti post-postmodernizmom.Dobro,to je i logicno... Slicno je i u knjizevnosti. Imamo hiper-produkciju,ali malo novih,svezih,sveobuhvatnih ideja,poezija,proza,svejedno...tu i tamo...Samo fragmentiranje stvarnosti...Da li se sve svodi na recikliranje ?:rolleyes: *Mozda treba shvatiti da je buducnost CIP.* Zaista nimalo utesno za ove prve,istoricare filozofije. Pa i mnoge druge humanisticke sfere se marginalizuju,hteli mi to da priznamo ili ne...


savrsheno.... naklon.... slichan primer iz postmoderne sam hteo da postavim sa vonegatom ili pak ruzdijem....

p.s. citajuci ovu raspravu oko teorija zavere da li je moguce da neka pijacharka moze da filozofira ili prvo mora da zavrsi odredjene visoke skole, uvek se pitam kako neki racionalno filozofski shkolovani um posmatra neshto van okruga svog shkolovanog znanja... da je preduslov akademsko filozofsko obrazovanje za nechiji vispren duh npr. kao ekov koji je bio mozete mislit samo doktor semiotike a svuda se citira između ostalih zvanja i kao filozof... imamo pesnika na ovom forumu koji moze da sedne i da raspravlja rame uz rame sa duhovima kanta, hegela, kjerkegora ili pak sokrata... ali za tugu nekih on je samo ubogi pesnik....jadan stenli kubrik, najveci vizionar i filozof par ekselans cak nije u svom cv imao akademsko obrazovanje iz oblasti filma vec je maltene bio samouk.... o filozofskom da ne pricham... a kad neko spomene npr. 2001... 99 posto ljudi na ovoj yebeno glupoj zemaljskoj kugli ce reci "filozofski film". nishta ne treba davati novo ili gledati novim ocima zato shto su nam stare ostale u nekoj jaruzi citajuci npr. euripida i posmatrajuci posle toga sunce kao zlatnu grudvu... sushtina je u izrazu i osecaju... jer je to vaznije i prirodnije no sva znanja ovog sveta.
 

Pa ja iskreno ne mogu da vam izrazim moje zaljenje koje se samo moze manifestovati kroz moje trenutno dusevno stanje. Ono je prouzrokovano odredjenim komentarima i delovanjem bez samosvesti (cak mi je tesko da primetim i bilo kakav odraz svesti) u kojoj se nalaze pojedine persone koje bivaju u stanju doxe ( cisto da razjasnimo pojam koji potice iz STARE GRCKE i koji oznacava mnjenje i ako je uopste neko citao Platona-Drzavu ( cini mi se u 6 knjizi gde govori o spoznaji, i razlke izmedju spoznaje svetine, koja spoznaje za sebe, odnosno ono culno i spoznaji po sebi, sto cini filozof, koji sponaje ono transcedentno (ideje) znace razliku izmedju mnjenja i misljenja (doxa), cija je diferencijacija u Politeji (Drzavi) paradigmatska u filozofiji). Samo pricanje o Nicheu jeste delanje bez bilo kakve sustastvenosti, odnosno nista. To je isto kao i cisto citanje Hideggera i njegove opste poznate knjige, u filozofskim krugovima, Bitak i vreme( pod ovim mislim da bez poznavanje presokratovaca ne postoji cak ni najmanja mogucnost razumevanja Niche, sto mogu u svakom trenutku i da dokazem, a to cak i ne moram jer sam Niche to cini, i zato to jeste delanje bez ikakve imanentne usvrhovljenosti,moj predlog je, sto se tice Nichea, da se procita O istini i lazi, njegov rani period jer, sto se tice Nichea, odatle treba poceti). Jos bih zelo da se izvinim pojedinima koji deluju u vidu i cilju dobra, kako pojedinacnog (sto se tice njih samih), tako i opsteg, odnosno svih nas a da pritom nisu studenti filozofije, njih mogu i treba da razumem ,ali ne mogu da shvatim one koji se deklarisu kao studenti filozofije, a da nemaju potporu u znanju. Zato, molim vas, ko ima zelju da misli na ovu temu neka ne pokusava da prica o necemu u sta on sam nema uvida. Zato treba krenuti od pocetka, od arhe-a (ovde ne mislim bukvalno).
 
... a kad neko spomene npr. 2001... 99 posto ljudi na ovoj yebeno glupoj zemaljskoj kugli ce reci "filozofski film".
Моје је искуство другачије: 99% људи каже: Ма, обична научна фантастика (читај -- глупост). Онда морам да им објашњавам да је Кларк отишао у Шри Ланку итд.

Знање се у људском роду акумулира. Нико не може да почне од нуле, а нема ни потребе ни времена за то. Замислите кад би сваки физичар почињао од откривања јабуке! Боља варијанта је испочетка бити "историчар филозофије", прсто речено - прочитати шта су о свему рекли бар они најбитнији умови, па онда то све лепо крчкати у својој глави заједно са сопственим искуствима и размишљањима (тј. постати филозоф) и на тај начин се приближавати циљу који је -- мудрост.:D
 
Strahovi se akumuliraju , znanje ne.....vetri .....
Znanje ti je kao udah....
Ako mozes da se rastrcis , udah ima i svrhu i volumen....
Ako ne mozes, dzaba ti volumen, kao pucanj u prazno...
Posle par godina , svaka nekondicija se oseca....a da ne pricam o opsteprisutnom shvatanju da sustanje pri izdahu znaci mocnu masinu......sto glasnije to je utisak ovde, da je veci volumen....
 
Strahovi se akumuliraju , znanje ne.....
Како, молим те -- не?
Зар стварно мислиш да сваки данашњи физичар почиње од откривања (еурека!) да је Земља округла, а Сунце се не окреће око Земље него обратно?

Знам да је филозофија специфичнија од физике у овом погледу, али и ту има пуно ствари које су открили (еурека!) људи пре мене, а мени преостаје да се удубим и схватим (или евентуално оповргнем) њихове тврдње.

Али Платон свакако није изветрео. Треба сам прочитати шта је мислио о демократији, па се онда осврнути око себе и видети то својим очима, сада и овде.
 

Back
Top