Književnici i politika, na pravoj strani i onoj drugoj

Добро... :kafa:

Од сада читамо твог Будака...
Čitaj ga ako hoćeš, nemam ništa protiv.

No od ezo likova, koga zanima, valja čitati Mircea Eliadea, Henry Corbina, Moshe Idela, Ericha von Neumanna, Hansa Jonasa, Ioana Culianua ..dok od perenijalista eventualno Titusa Burckhadta i to je to. Guenona, Evolu,...- zapeti nogom u guzicu.

Yebale ih teozofske fantazije o moći i nebulozne idiotarije.
 
Добро ...:kafa: ... срк

Материјализуј се негде испред неког киоска и жваћи хабургер !...:kafa:
Evola je, tupan, dobio sovjetski šrapnel 1944. dok je nonšalantno šetao Bečom. Do kraja je ostao paraliziran.

Eliade je napisao pismo Corbinu u kom veli da nije čudno što je Evolu presjeklo u čakri koja je upravo centar moći (u ezoterijskoj fiziologiji).
Apologeta moći učinilo invalidom i nemoćnikom.
 
Evola je, tupan, dobio sovjetski šrapnel 1945. dok je nonšalantno šetao Berlinom. Do kraja je ostao paraliziran.

Eliade je napisao pismo Corbinu u kom veli da nije čudno što je Evolu presjeklo u čakri koja je upravo centar moći (u ezoterijskoj fiziologiji).
Apologeta moći učinilo invalidom i nemoćnikom.

Не него у Бечу, писао је усред најјачег бомбардовања

Човек није хтео да се материјализује у Аргентини као твоји Будаци...

Зато иди једи неки хамбургер...:kafa:
 
Ti si dobro prošao,meni nudi pihtije.

"Svi ti morali koji se obraćaju pojedincu da bi ga, kako se to obično kaže, “usrećili” – nisu ništa drugo do uputstva za ponašanje koja se tiču stupnja opasnosti u kojoj pojedinac živi sam sa sobom; recepti protiv njegovih strasti, njegovih dobrih i rđavih sklonosti, ukoliko one imaju volju za moć i žele izigravati gospodara; mala i velika lukavstva i smicalice, obavijene tajnovitim mirisom kakvog domaćeg leka i bapske mudrosti; po formi, svi ti morali barokni su i nerazboriti – jer se obraćaju “svima”, jer uopštavaju tamo gde se ne sme uopštavati. Svi oni govore bezuslovno, smatraju sebe bezuslovnim; nisu začinjeni nijednim zrncetom soli i podnošljivi su – čak zavodljivi – samo onda kad su odveć začinjeni i počnu opasno da mirišu, pre svega na “drugi svet”.

Sa naglaskom na prvosvještenike.

A uvale i "grijeh".

Još ako su sa vlašću na ti..sprezi.
 
Evo, ako vam je potrebno neko zadovoljenje
Мени- није.
Али, ако си желео само одговоре који се слажу са твојим ставом- ниси требао да "потежеш" ово питање.
И Чомски је Јеврејин, па је опет- поштенији, и оплете и по својима, кад види лицемерје.
Киш је био што је био; Ја нисам тако импресиониран.

Meni bi bilo krajnje nemoralno da drugima određujem moralne odrednice.
А шта је, онда, ова реченица? :lol:
 
Danilo Kiš je u svoje vrijeme bio urednik "Vidika" gdje su između ostalih Pekić i Filip David pisali.

Bio je to krug književnika koji se borio protiv navale opasnog nacionalizma.

“U svakom čoveku obitava tajanstveno, nesaznatljivo, neljudsko, nematerijalno biće koje upravlja njegovom sudbinom. Moja majka je odvedena u jedan od logora i tamo je skončala a da zapravo nije videla lica svojih ubica. I ta je smrt bila anonimna. Kao i nasilna smrt moje sestre na dan oslobođenja od ruke pomahnitalog borca koji je dobio živčani napad i počeo da ubija redom sve koji su mu se našli u blizini. Ne tako davno, izgubio sam i kćer. Stradala je od snajpera u Sarajevu. Ne može se tu govoriti o banalnosti zločina, moj gospodine, nego o dajmonu koji je nekome anđeo čuvar a nekome sudija i izvršilac, o delovanju nečeg moćnog i nedodirljivog, nečeg što ne umemo da rastumačimo. Uveren sam da svaki pojedinac, svaka porodica, čitavi narodi, imaju nad sobom tu tajanstvenu silu koja se naziva dajmon. Ona ih vodi, spasava ili uništava. Zar se može raspredati o banalnosti zla, kada su sve ove smrti, smrti mojih najdražih, ali i smrti mnogih drugih, iako zadate ljudskom rukom, zapravo delo ubica bez lica, anonimnih dželata koji uopšte nisu poznavali svoje žrtve. Ja sam, za razliku od gospođe Hane Arent čije teze o banalnosti zla ovde prihvataju, uveren da je zlo kosmičko, iracionalno, nezaustavljivo. Greh, kazna, opraštanje, uteha - sve rasprave o tome su besmislene i lažne.”
― Filip David
 
„Moja najveća osveta je u tome što me nikada nisu uspeli primorati da ih mrzim. Prezira je bilo. Prezir je bio moja pobeda, ali taj prezir je bio i moj poraz. Jer su me na taj prezir oni naterali i time stvarali situacije u kojima sam bio primoran da prezirem i sebe. Bez obzira na sve teškoće, nevolje, neprilike, nepravde, gimnazijski teror 1945–1948. godine, robije, primoravanje na ćutanje i građansko i umetničko, nepravde što mi se nanose u javnom životu, u kome, da bih bio ono što jesam, da bih opstojao, zapravo moram ulagati višestruko više napora od ljudi bez moje prošlosti. Čitava jedna godina bez pasoša, i nasilno odvajanje od porodice, političke intrige koje su mi skinule četiri ugovorene knjige, uvrede, besprimerna čekanja pred vratima PEN kluba, prisilna emigracija u kojoj se nalazim, bez obzira na to ja sam prema uzrocima svojih nesreća uvek uspevao zadržati jedan podrugljiv stav, u kome je bilo obilno mesta i za podrugljivost na sopstveni račun.” (Život na ledu)

Pekić
 
Danilo Kiš je u svoje vrijeme bio urednik "Vidika" gdje su između ostalih Pekić i Filip David pisali.

Bio je to krug književnika koji se borio protiv navale opasnog nacionalizma.

“U svakom čoveku obitava tajanstveno, nesaznatljivo, neljudsko, nematerijalno biće koje upravlja njegovom sudbinom. Moja majka je odvedena u jedan od logora i tamo je skončala a da zapravo nije videla lica svojih ubica. I ta je smrt bila anonimna. Kao i nasilna smrt moje sestre na dan oslobođenja od ruke pomahnitalog borca koji je dobio živčani napad i počeo da ubija redom sve koji su mu se našli u blizini. Ne tako davno, izgubio sam i kćer. Stradala je od snajpera u Sarajevu. Ne može se tu govoriti o banalnosti zločina, moj gospodine, nego o dajmonu koji je nekome anđeo čuvar a nekome sudija i izvršilac, o delovanju nečeg moćnog i nedodirljivog, nečeg što ne umemo da rastumačimo. Uveren sam da svaki pojedinac, svaka porodica, čitavi narodi, imaju nad sobom tu tajanstvenu silu koja se naziva dajmon. Ona ih vodi, spasava ili uništava. Zar se može raspredati o banalnosti zla, kada su sve ove smrti, smrti mojih najdražih, ali i smrti mnogih drugih, iako zadate ljudskom rukom, zapravo delo ubica bez lica, anonimnih dželata koji uopšte nisu poznavali svoje žrtve. Ja sam, za razliku od gospođe Hane Arent čije teze o banalnosti zla ovde prihvataju, uveren da je zlo kosmičko, iracionalno, nezaustavljivo. Greh, kazna, opraštanje, uteha - sve rasprave o tome su besmislene i lažne.”
― Filip David

... нагласак на секуларно свештенство...
 

Back
Top