KLIŠE

Možda postavljam glupa pitanja, ali možda bi bilo dobro da malo pojasniš na koje vrste klišea si mislila. Tako ba bismo mogli da konkretizujemo temu. Ovako, kliše kao takav, nekako je suviše uopšten. Mislm, mogli bismo da pričamo i o klišeu kod pravljanja kiflica sa sirom, zar ne? :) Šalim se malo, ali stvarno me zanima na koje vrste klišea si mislila?
 
shaddow, ne mogu da se setim šta me je ponukalo da otovrim ovu temu, ali vidim iz uvodnog topica da sam bila - besna. Nema veze, ionako je tema na filozofiji.....

kliše je i ne hteti menjati klišee.
 
Sve shto radimo nas menja … da l’ cesh onda unapred izabrati da radish ono za shta je dokazano da je bar “bezbedno”- ako je to to konformisticki postupak , ako …. Ako bash treba/moram da uradim neshto , a uopshte ne razumem “u vezui cega je to” , odglumecu – neko ko bude primetio da glumim , recice – to je klishe ; u stvari je samo “bez dushe”/stvarnog osecanja ; ako je “s dushom” , e onda nije klishe …poenta mi je da jedni drugi teramo na klishe iz straha od nerazumevanja ; kao s recima : ne mogu ja da pricam kako ja hocu ; jezik je nuzno “nash” , a ne “moj” …
 
Betty:
Zašto išta raditi "bez duše"? :? Zašto ne učestovati lepo, do kraja, u sopstvenom životu?


...Čega se to plašimo braneći se klišeom? :)

Pa, Betty, mnogo je zamorno u svemu ucestvovati lepo, do kraja i punim plucima. Klise stedi energiju, emocije, vreme. Mogla bih da zivim lepo i punim plucima kada bih imala hrabrosti da postanem klosar...tj. da zivim van drustva... iako i klosari imaju svoje klisee (nadji karton za pokrivanje, skupljaj pikavce na stanicama itd.) Nemoguce je ziveti skroz bez klisea - jbt. kad se ionako zna i pocetak i kraj a i gomila stvari koje se dogadjaju izmedju...

Da li si primetila koliko svi "alternativni" likovi, koji zive "drugacije", lice jedni na druge? Izbegnes jedan klise samo da bi upao u drugi......ALI: na kraju te i najbolji prijatelj koga znas ceo zivot tako iznenadi da ne mozes da se oporavish... ljudska ludost je neiscrpna, hvala Bogu, pa nam i sa kliseima nikad nije dosadno
 
Betty:
......Čega se to plašimo braneći se klišeom? :)

Plašimo se preuzimanja odgovornosti za svoj život. Kako From kaže: "Čovek je osuđen na slobodu jer ne može da se osloni ni na šta izvan sebe".

Sloboda ima prednosti, ali istovremeno znači i preuzimanje odgovornosti, donošenje odluka, svesno učestvovanje u svom životu, a to mnogima izgleda strašno.
From u tom smislu koristi izraz "bekstvo od slobode". Čoveku je lakše da se odrekne sopstvene slobode, i da simbolički postane deo neke organizacije, grupe, političke partije, itd. Na taj način, provremeno vraća osećanje sigurnosti, jer postaje deo jedne moćne organizacije, ali nažalost potpuno gubi svoj identitet. Mnogi autori su ovo Fromovo tumačenje koristili kako bi pokušali da objasne korene nastanka fašizma.

Na ovo bismo mogli da nadovežemo i činjenicu da je najveći broj ljudi prihvata konformizam kao svoje jedino i najsigurnije utočište. "Kuda svi, tud i mali Mujo". Konformizam kao nekritičko prihvatanje stavova većine veoma je rasprostranjen u našem društvu.

Drugi put, put izgradnje ličnog identiteta i razvoja ličnosti mnogo je teže izabrati. To zahteva hrabrost i trud. Ali, ne zaboravimo da je život samo jedan i da je suludo trošiti ga na pogrešne stvari.
Ko ništa ne rizikuje, najviše rizikuje.

E ovome bismo mogli da dodamo i to da je kultura u kojoj živimo i dalje najvećim delom patrijarhalna, što proizvodi stvaranje autoritarnih ličnosti - ličnosti koje se bespogovorno podčinjavaju "višem" autoritetu, a to isto očekuju i od onih "ispod" sebe.

I još jedna stvar. Najveći nedostatak našeg sistema obrazovanje u proteklih 50 godina jeste sistematsko uništavanje kritičkog mišljenja kod učenika. Insistiranje na kolektivizmu i prosečnosti, kao osnova takozvane "samoupravne socijalističke pedagogije" koja je bila dominantna i karakteristična za našu zemlju.

Uh šta napisah. Nešto mi došlo. A trudio sam se da budem što kraći. ;)

Pozdrav! :)
 
...alo klise je nesto sto ljudi govore i sto u sebi sadrzi neku vrstu ideje ili poruke koja je opste prihvacena, to su fraze...klise nema veze sa stilom zivota - to je prekomerna upotreba neke metafore:

Don`t worry, be happy!
 
Pa sad zavisi kako definišemo kliše. Ali s obzirom da smo na filozofiji, nekako mi je bez veze da govorimo o klišeu kod pravljenja kiflica sa sirom, slažeš se?
 
shaddow:
Pa sad zavisi kako definišemo kliše. Ali s obzirom da smo na filozofiji, nekako mi je bez veze da govorimo o klišeu kod pravljenja kiflica sa sirom, slažeš se?

...e pa nema klisea kod pravljenja kiflica :) ...eto na filozofiji se npr. moze govoriti o sledecim kliseima:

- biti ili ne biti
- zivi i pusti druge da zive
- Que sera, sera
 
@ shaddow klise je nesto sto je opste prihvaceno, nesto sto se izlizalo od upotrebe i izgubilo izvorno znacenje - "to be or not to be" je npr. Hamletova fraza koju ljudi koriste u razlicitim situacijama da bi izrazili neku svoju dilemu...znaci izguila je izvorno znacenje a svi je koriste
 
Naravno da prastam klise - samo mi je smesno. Nas dvoje kad se posvadjamo - retko - odmah postanemo neki ljudi iz filmova, govorimo stvari koje su mi u normalnom stanju smesne, bas zato sto su klise, kad vidi vraga... izletese same od sebe... pa onda on nesto kaze, pa ja, pa se pogledamo, ukapiramo i smejemo jbt. ne sme covek da se opusti, odma postane lik iz sapunske opere :)
 
shaddow:
A mene kliše podseća na opšteprihvaćeni obrazac ponašanja. Šta ću...... :)


kliše jeste opšte mesto, samo što Andreavk misli na GOVOR a ti na PONAŠANJE. I ja sam, da priznam, mislila na ponašanje u RL a ne na lingvistiku - don't worry be happy je pre otrcana frazetina nego - kliše. S druge strane- to be or not to be je standard tj. fraza iz knjiž. dela - pošto je reč o Šekspiru nekako joj ne uspeva da se sasvim banalizuje. (btw. ja ne čuh da je neko baš koristi? :shock: )


Dakle, kliše koristimo
-kad se plašimo, pa se branimo standardom
-kad ne znamo tačno šta nam je činiti, oa idemo na zicer varijantu
-kad ne želimo da se menjamo, pa je on linija manjeg otpora
-kad misliš da je opravdan jer ceo svet to tako čini (na pitanje kako si kažeš dobro sam, na pitanje hoćeš da se udaš za mene - hoću itd :lol: )
-energy savy mod

šta još?

btw. mene kliše (u komunikaciji) ponekad izbaci iz takta. Kad je reč o nečemu važnom, ili ne daj Božo, o konfliktu, pa mi druga strana ispali "kliše nad klišeima"...hah...to mu bude labudova pesma. :) Izbaci me iz takta tim NEUČEŠĆEM u sopstvenom životu. I onda provociram - da bih izazvala AUTENTIČNU reakciju.

Više od svega cenim autentično. Možda grešim? :)
 

Back
Top