KLIŠE

Betty:
Kad je reč o nečemu važnom, ili ne daj Božo, o konfliktu, pa mi druga strana ispali "kliše nad klišeima"...hah...to mu bude labudova pesma. :) Izbaci me iz takta tim NEUČEŠĆEM u sopstvenom životu.
E, ovo je slično meni.
Pobesnim kad neko u ličnoj komunikaciji to radi.
Zato što je glupo, zato što je neiskreno, zato što je gubljenje vremena.

Mislim da su sva moja neprijatna ponašanja prema drugim ljudima
prouzrokovana upravo time.
 
CaLiMeRo:
Ko ima slabo srce, neka bude iskren.

P.S. Ne mislim na rasprave na poslu. Nego sa bliskim ljudima...


Izeš, meni su bliski ljudi na poslu, čak možda i bliži nego ostali....ybg.
nego, ja obrisala onaj post, ne zameri, ko me ne zna (kao ti) mislio bi da se furam :)


Dakle, opraštate li klišeee, imate li razumevanja & strpljenja za ljude koji ih čine živim, ili birate drugačiju reakciju?
 
shaddow:
A mene kliše podseća na opšteprihvaćeni obrazac ponašanja. Šta ću...... :)

... moze :)
.... ako je ponasanje nacin na koji covek nastupa ili kontrolise sebe onda bi koriscenje klisea u ponasanju moglo da bude najprostije od svih "ponasanja" - "verbalno" ili ono koje se odnosi na govor :)
 
Pa evo, recimo da je kliše prihvatanje nekih ustaljenih načina mišljenja, vrednosti, normi, stavova, itd. Naravno da se sve to ispoljava i kroz reči i kroz dela.
 
Kliše - običan izraz koji je vrlo raširen, koji se mnogo upotrebljava, obrazac, kalup. (iz rečnika srpskog jezika)
Pojam klišea se ne odnosi samo na jezik.

@shaddow: fraze su skupovi od više reči koje zajedno imaju različito značenje od svake reči pojedinačno, one bogate jezik (pasti na pamet, mačji kašalj, baciti peglu), dok su klišei reči ili skupovi reči koji su ušli u široku upotrebu i time siromaše jezik ("dobro" kao odgovor na pitanje "kako si?"; vreme sunčano i toplo, promenljivo oblačno itd.)
 
Više od svega cenim autentično. Možda grešim? :)[/QUOTE:
Ne gresis, ali fora je u tome sto kada ti iz usta izleti klise, to je zbog toga sto je i to sto u tom trenutku radis - taj konflikt - takodje klise. Mislim, ako razmisljas o svom zivoti i zivotu opcenito shvatis da je vecina tih konflikata - klise. Ljudi se stalno svadjaju oko istih stvari. Ma, uzas :)
 
Bez klišea bih mnogo više struje potrošila na neke dnevne, dosadne rutine...(pleonazam) što mi ne pada na pamet. 8-) 8-) 8-)
Poznata vam je situacija kada je dijalog nemoguć...Sagovornik jednostavno čuje samo sebe... Ili nezainteresovani ste a nećete da se to primeti...Ima milion životnih situacija u kojima su klišei mudar način da sačuvate sebe...Postoje međutim situacije u kojima su klišei nedopustivi i uvredljivi...posebno sa bliskim likovima. :evil: :evil: :evil:
Najčešće sam to što jesam i ne razmišljam mnogo o tome jesam li klišee ili ne...Tek me rakcija okoline (najčešće ogovaranje) podseti na to - da se razlikujem (što me raduje)..
 
shaddow:
Pa evo, recimo da je kliše prihvatanje nekih ustaljenih načina mišljenja, vrednosti, normi, stavova, itd. Naravno da se sve to ispoljava i kroz reči i kroz dela.


...hajde onda navedi primere "kliseiziranog" nacina razmisljanja, "kliseiziranih" vrednosti, normi, stavova... ali imaj u vidu - da je klise prekomerna upotreba neke metafore i da je metaforu opasno izjednacavati sa bilo kojom formom misljenja
....misljenje je stvar kreativnosti i ono zavisi od logike i analize a ne od neceg tako ispraznog kao sto je klise
...inace fraza je izraz cije znacenje ne mozes shvatiti samo na osnovu reci od kojih je sastavljena - npr. u svakom jeziku postoje idiomi ili fraze koje moras nauciti napamet jer ih ne mozes bukvalno prevoditi

...hajde sad ti meni objasni sta je za tebe "blazirano ponasanje" :)
 
Pozdrav svima!
Cesto koristim rec "klise", i mogu jedino napisati sta u mom kontekstu klise predstavlja. Zapravo, mislim da bi se u pojam klise mogle svrstati sve one radnje, razmisljanja, ponasanje koje se "podrazumeva", koje je opste prihvaceno, i od vecine podrzavano. Imam obicaj da kazem da smo postali robovi klisea i stereotipa ( makar ta dva bila isto i jednako ), da se bojimo suocavanja sa sopstvenom lepotom, jedinstvenoscu i odbijamo da verujemo da smo sposobni da budemo mi - mi. Klise je ono, neko je postavio odredjene norme ponasanja, i svi smo se ugurali u okvir tog granicnika.
Ali, kad se prostor prezasiti, okviri jednostavno pocnu da pucaju, i tada se razbijaju zidovi klisea.

Budite ono sto jeste. Klise je ipak samo - klise.
 
...onda bi odlazak u skolu, na posao, kod doktora, na more...vodjenje ratova...i ko zna sta jos moglo da se podvede pod klise ako je jedini kriterij da to "ljudi rade"
...onda se valjda nadje neko ko to proglasi za klise i pocne "avangardno" da se ponasa da eto ne bi bio "deo klisea" :)
 
pa jes ,al je i klishe :) ... shta foliranje - uzmi neke manire - jednostavno ih "ispostavish" pred nekim zato shto su oni simbol za neshto shto zelish da porucish ,dok su ti mozak i srce zauzeti necin drugim ...da zelish neki dublji odnos s tom osobom , "omaklo" bi ti se originalnije ponashanje ...
 
jastuk:
pa jes ,al je i klishe :) ... shta foliranje - uzmi neke manire - jednostavno ih "ispostavish" pred nekim zato shto su oni simbol za neshto shto zelish da porucish ,dok su ti mozak i srce zauzeti necin drugim ...da zelish neki dublji odnos s tom osobom , "omaklo" bi ti se originalnije ponashanje ...

...ako pod "manirima" podrazumevas gestove u ponasanju ili komunikaciju onda je moguce da imaju elemente klisea
....i foliranje moze da bude "orginalno" :)
 
kansuki:
Pozdrav svima!
Cesto koristim rec "klise", i mogu jedino napisati sta u mom kontekstu klise predstavlja. Zapravo, mislim da bi se u pojam klise mogle svrstati sve one radnje, razmisljanja, ponasanje koje se "podrazumeva", koje je opste prihvaceno, i od vecine podrzavano. Imam obicaj da kazem da smo postali robovi klisea i stereotipa ( makar ta dva bila isto i jednako ), da se bojimo suocavanja sa sopstvenom lepotom, jedinstvenoscu i odbijamo da verujemo da smo sposobni da budemo mi - mi. Klise je ono, neko je postavio odredjene norme ponasanja, i svi smo se ugurali u okvir tog granicnika.
Ali, kad se prostor prezasiti, okviri jednostavno pocnu da pucaju, i tada se razbijaju zidovi klisea.

Budite ono sto jeste. Klise je ipak samo - klise.

Lepo sročeno. I istinito :)

Koliko verujemo u sebe i kako se to odnosi na klišee? Da li to znači da za ne-klišetiziran oblik ponašanja, razmišljanja, radnji, treba izvesna HRABROST? Ko je postavio te norme ponašanja i ko nas tera da budemo baš robovi klišea i stereotipa?
 
da ,ko je taj beozobraznik ... zamislite idem ja kod profe i onako opushtenim jezikom (ubacim i neku psovku ) pocnem da mu objashnjavam neshto - e to ne bi bio klishe ....
 
jedan prof psihologije je jednom kao veoma vaznu stvar isticao samodisciplinu i dobre navike - da covek ne bi svakodnevno zalazio u dubiozu , nego da bi bio shto produktivniji ...
 

Back
Top