Класична генеалогија (порекло породица)

Jel pise iz kojeg dela Crne Gore su ovi Petrovici ?
Jos da dodam , mada je to vec opste poznato , ljudi su veoma cesto uzimali prezime po mestu ili kraju iz koga su dolazili (napr.Crnogorac, Bosanac , Primorac ...)

Slazem se. Naveo sam primer porodice moje mame. A po svemu sudeci i porodica mojih baka je dobila prezime po mestu iz kojeg su se iselili, kao sto sam pisao vec moje obe bake sticem okolnosti poticu od jedne iste porodice. Preci im se doselili pred kraj 18. veka u okolini Gnjilana iz sela Petrova-danas opstina Stimlje. Staro prezime im je Petrovic i slave sv. Nikolu. U blizini sela Petrova postoji i selo Petrovici-opstina Stimlje. Mozda su preci mojih baka dali ime ovim selima po nekom pretku Petru ili je u ovim selima nekad zivela druga srpska porodica Petrovic koja se davno iselila.

Ubistvo cetvorogodisnjeg Milosa Petrovica u okolini Gnjilana, ovog malisana su siptarski krvnici ubili 2000 godine. Ubijeni malisan i covek koji govori o napadu i ubistvima su od porodice Petrovica od koje su i moje bake.
 
Poslednja izmena:
Odlicna tema. Opsednut sam srpskim prezimenima i o proslosti nasih predaka.

Mene zanima odakle su forumasi??? Mozda mogu nekako da pomognem imam preko 25 knjiga sve o poreklu srpskog stanovnistva..

-----------------------------------------------------
Imas li sta o Drobnjacima? Mislim na pleme. Moji su Cvijovici i ima ih u sve tri srpske zemlje - Srbiji, Crnoj Gori i Bosni. A moji su bas iz Pljevalja, tacnije Bukovica sa same tromedje. Koliko znam postoji neko predanje da su Drobnjaci (Novljani) pre dolaska u Hercegovinu bili negde u Bosni, valjda oko Travnika ili sl. a kojim su putem i odakle tu dosli ne zna se.
Nemam bas para da se testiram ali ako neko od forumasa ima neke informacije o eventualnim haplogrupama Drobnjaka molio bih da to postave.
 
-----------------------------------------------------
Imas li sta o Drobnjacima? Mislim na pleme. Moji su Cvijovici i ima ih u sve tri srpske zemlje - Srbiji, Crnoj Gori i Bosni. A moji su bas iz Pljevalja, tacnije Bukovica sa same tromedje. Koliko znam postoji neko predanje da su Drobnjaci (Novljani) pre dolaska u Hercegovinu bili negde u Bosni, valjda oko Travnika ili sl. a kojim su putem i odakle tu dosli ne zna se.
Nemam bas para da se testiram ali ako neko od forumasa ima neke informacije o eventualnim haplogrupama Drobnjaka molio bih da to postave.

Imam. Odgovoricu ti kasnije spava mi se...
 
Sucuri su jedna od najstarijih i najvecih srpskih familija u sarajevskoj regiji. Dijele se na cetiri grane, Sucure na Blagovcu, Sucure u Hotonju, Sucure u Donjem Biosku i Sucure u Nedzaricima. Te cetiri grane su u jako dalekom srodstvu ali znaju da su zajednickog porijekla. Osim toga jos nekoliko porodica iz okoline Sarajeva su porijeklom Sucuri. To su Savici, Gavrici, Cince, Jesici, Jovanovici, Pijevici. Njihovi preci su uzimali druga prezimena ali je ostalo upamceno da vode porijeklo od Sucura. Navodno je njihov prvi predak dosao iz Crne Gore sa prezimenom MIlovanovic tako da nevjerujem da su sarajevski Sucuri u srpdstvu sa ostalim prezimenjacima kojih ima posvuda.
 
Sucuri su jedna od najstarijih i najvecih srpskih familija u sarajevskoj regiji. Dijele se na cetiri grane, Sucure na Blagovcu, Sucure u Hotonju, Sucure u Donjem Biosku i Sucure u Nedzaricima. Te cetiri grane su u jako dalekom srodstvu ali znaju da su zajednickog porijekla. Osim toga jos nekoliko porodica iz okoline Sarajeva su porijeklom Sucuri. To su Savici, Gavrici, Cince, Jesici, Jovanovici, Pijevici. Njihovi preci su uzimali druga prezimena ali je ostalo upamceno da vode porijeklo od Sucura. Navodno je njihov prvi predak dosao iz Crne Gore sa prezimenom MIlovanovic tako da nevjerujem da su sarajevski Sucuri u srpdstvu sa ostalim prezimenjacima kojih ima posvuda.

Ovo je jedan od razloga zasto sam pokrenuo ovu temu. Ima nas iz raznih krajeva. Ono sto se ne zna naprimer neki Sumadinac, zna recimo Licanin ili Lala. U tome i jeste moc Interneta. Ono sto je bilo nedostupno istrazivacima iz ove oblasti pre samo 10-ak godina, sada je moguce dokuciti uz pomoc drugih ljudi zainteresovanih za istu temu.

Verujem da ce biti plodotvornih rezultata
 
Ovo posljednje prezime KLJAJIĆ je interesantno zbog činjenice da je Dinaric North grupe, ali i da postoji nekoliko zapisa za KLJAJIĆE iz koreničkog kraja u vezi njihovog porijekla. Evo šta kaže Milan Karanović u svom djelu Pounje u Bosanskoj Krajini:

Opačići, Bandići, Kljajići, Čubrile, Ševići, Košutići, Bilbije, Mićići i Draškovići. Svi slave Lučindan. Za njih postoji predanje da su od Nikšića, štaviše spominju i Nikšu vojvodu.

Karanović je u svom djelu o starim srpskim rodovima koji su vezani za Nemanjiće posebno obradio i vezu ovih krajiških bratstava koji slave sv. Luku.

Kao što je poznato sv. Luka je krsna slava svih Nikšića, plemena iz stare Hercegovine, koje po predanju vodi porijeklo od Nikše, sina bana Ilijana (Vladimira) koji je u vrijeme Nemanjića vladao u Boki Kotorskoj i sestre jednog od Nemanjića. Kult svetog Luke poznat je iz srednjeg vijeka jer je i kotorska crkva posvećena sv. Luki. Pleme Nikšića zatim pomjera ka današnjem Nikšiću, ranijem Onogoštu kome daju i ime Nikšić, pokoravajući starosjedilačke Riđane i Lužane, dijelom ih asimilujući. Iz plemena Nikšića izdvaja se pleme Trebješana koji se podižu protiv Turaka 1597. pod vođstvom Grdana Nikšića. Turci su porazili Trebješane i početkom 17. vijeka dobar dio Trebješana je raseljen sa svojih ognjišta. Otišli su u druge dijelove Crne Gore, Bosnu, a neki čak u Rusiju. Od one grane Trebješana koja je otišla na zapad potekle su i pomenute kraijške porodice sa slavom sv. Luka.

Istoimene Kljajiće sa slavom sv. Luka nalazimo i u Trebjesi kod Nikšića, ali i Draškoviće takođe sa slavom sv. Luka.

Trebješanin, ogranak Gavrilovića iz plemena Nikšić i kao: Dipić u Ljevištima (Trebješan = Popović) a u Strugu (Šavnik) kao: Jokanović (Lopušina) i Vujačić, u Župi Nikšićkoj Šundić i Đoković. Od grane Trebješanin jesu Lazarević, Balić, Kljajić, Raspop, Simonović, Vojvodić, Ninković, Dipić, Đoković i Šundić. Porijeklom su iz Grblja; od njih su u: Ljevišta (Gornja Morača), Strug (Žabljak), i u Nova Serbaja (Ukrajina). Odseljeni kao: Stepanovič Dragićević

Draškovići kod Nikšića ogranak Trebješana.

Pomenuti Kljajić iz Like koji se testirao pripada Dinaric North podgrupi I2a1b1 haplogrupe, koja uopšte nije tipična za Hercegovinu. Najbliži haplotip sa ovih naših prostora, takođe North je izvjesni Vranješević, Srbin iz Modriče. Da li su i ovi Vranješevići iz Nikšićkog plemena?

Ako je tačna ova geneaologija koju sam naveo, onda imamo približan haplotip Nikšićkog plemena.

Koliko mi je poznato i preci Novaka Đokovića su iz ove grupe porodica.

I još mnogi drugi poznati Srbi kao što je Sima Milutinović Sarajlija, Melentije Nikšić...

Od krajiških Ševića je i poznati ruski general Ivan Jegorovič Ševič.

http://ru.wikipedia.org/wiki/Шевич,_Иван_Егорович
 
Poslednja izmena:
Kако могу доћи до књиге Тодора Бушетића - Левач, део од :
Насеља српских земаља (књига 2) - СЕЗ (књига V) ?

Или други извори везани са насељивање Левча ? интересује ме и Метохија.

По предању, предак нам је дошао из Црне Горе почетком XIX или крајем XVIII, славимо светог Георгија, и немам више информација. Нисам урадио тест на Хромозом У (још је скупо).
 
Poslednja izmena:
Е ови су ми много важни, шта значи то ако су носиоци те хаплогрупе коју си поменуо, која није типична за Херцеговину?

Posto nema investigatora, ja cu ti odgovoriti.

Nije tipicna za Srbe ali se srece kod Slovenaca, Makedonaca, Madjara, Bugara, Siptara... dakle , u svih iz srpskog okruzenja.
U pitanju je haplogrupa definitivno slovenskog porekla i starija je po proracunu od one koja se srece kod vecine srba za nekih 500 godina.
Nosi je svaki treci Srbin iz danasnje Srbije sa haplogrupom I2a1b1b.
 
Posto nema investigatora, ja cu ti odgovoriti.

Nije tipicna za Srbe ali se srece kod Slovenaca, Makedonaca, Madjara, Bugara, Siptara... dakle , u svih iz srpskog okruzenja.
U pitanju je haplogrupa definitivno slovenskog porekla i starija je po proracunu od one koja se srece kod vecine srba za nekih 500 godina.
Nosi je svaki treci Srbin iz danasnje Srbije sa haplogrupom I2a1b1b.

Добро да није нека реткост од ко зна одакле, било би ми помало криво. Не разумем се баш у генетику, па морам да питам.:)
 
Ovo posljednje prezime KLJAJIĆ je interesantno zbog činjenice da je Dinaric North grupe, ali i da postoji nekoliko zapisa za KLJAJIĆE iz koreničkog kraja u vezi njihovog porijekla. Evo šta kaže Milan Karanović u svom djelu Pounje u Bosanskoj Krajini:

Opačići, Bandići, Kljajići, Čubrile, Ševići, Košutići, Bilbije, Mićići i Draškovići. Svi slave Lučindan. Za njih postoji predanje da su od Nikšića, štaviše spominju i Nikšu vojvodu.

Karanović je u svom djelu o starim srpskim rodovima koji su vezani za Nemanjiće posebno obradio i vezu ovih krajiških bratstava koji slave sv. Luku.

Kao što je poznato sv. Luka je krsna slava svih Nikšića, plemena iz stare Hercegovine, koje po predanju vodi porijeklo od Nikše, sina bana Ilijana (Vladimira) koji je u vrijeme Nemanjića vladao u Boki Kotorskoj i sestre jednog od Nemanjića. Kult svetog Luke poznat je iz srednjeg vijeka jer je i kotorska crkva posvećena sv. Luki. Pleme Nikšića zatim pomjera ka današnjem Nikšiću, ranijem Onogoštu kome daju i ime Nikšić, pokoravajući starosjedilačke Riđane i Lužane, dijelom ih asimilujući. Iz plemena Nikšića izdvaja se pleme Trebješana koji se podižu protiv Turaka 1597. pod vođstvom Grdana Nikšića. Turci su porazili Trebješane i početkom 17. vijeka dobar dio Trebješana je raseljen sa svojih ognjišta. Otišli su u druge dijelove Crne Gore, Bosnu, a neki čak u Rusiju. Od one grane Trebješana koja je otišla na zapad potekle su i pomenute kraijške porodice sa slavom sv. Luka.

Istoimene Kljajiće sa slavom sv. Luka nalazimo i u Trebjesi kod Nikšića, ali i Draškoviće takođe sa slavom sv. Luka.

Trebješanin, ogranak Gavrilovića iz plemena Nikšić i kao: Dipić u Ljevištima (Trebješan = Popović) a u Strugu (Šavnik) kao: Jokanović (Lopušina) i Vujačić, u Župi Nikšićkoj Šundić i Đoković. Od grane Trebješanin jesu Lazarević, Balić, Kljajić, Raspop, Simonović, Vojvodić, Ninković, Dipić, Đoković i Šundić. Porijeklom su iz Grblja; od njih su u: Ljevišta (Gornja Morača), Strug (Žabljak), i u Nova Serbaja (Ukrajina). Odseljeni kao: Stepanovič Dragićević

Draškovići kod Nikšića ogranak Trebješana.

Pomenuti Kljajić iz Like koji se testirao pripada Dinaric North podgrupi I2a1b1 haplogrupe, koja uopšte nije tipična za Hercegovinu. Najbliži haplotip sa ovih naših prostora, takođe North je izvjesni Vranješević, Srbin iz Modriče. Da li su i ovi Vranješevići iz Nikšićkog plemena?

Ako je tačna ova geneaologija koju sam naveo, onda imamo približan haplotip Nikšićkog plemena.

Koliko mi je poznato i preci Novaka Đokovića su iz ove grupe porodica.

I još mnogi drugi poznati Srbi kao što je Sima Milutinović Sarajlija, Melentije Nikšić...

Od krajiških Ševića je i poznati ruski general Ivan Jegorovič Ševič.

http://ru.wikipedia.org/wiki/Шевич,_Иван_Егорович

Prezime Vranjes se navodi kao deo plemena Bogunovica , oni su se naselili mahom na zapad , u bosansku i vojnu krajinu .
 
Може ли неко да некако помогне и да више информација о пореклу породице Томић која живи селу Преоце код Приштине, која има старо име Метојчани и слави славу Ћурћиц (Свети Ћорће)
Метојчани (17 к., Ђурђиц ). Досељени крајем 18. века из Метохије, „од крви“. Поред Ђурђица прослављали су још и Ђурђевдан, а као стару заветину за одржавање стоке, када су такође секли колач, држе празник Младенаца.
 
Hvala Investigaor ! Mislio sam da knjiga 2 Cvijiceva, deo Levac i knjiga Levac Busetica su razlicite, odnosno da u Buseticevu ima vise detalja, ali verovatno ne.

Ovde pise da su moji dosli sa Kosova (bez vise detalja), ali u predanju stoji da smo iz Crne Gore (bez vise detalja). Neznam ko gresi, ili su mozda neki preci bili privremeno na Kosovu. Kako doci recimo do arhive manastira Kalenic, imaju valjda krstenice u arhivima ?
 
Zanimljiv post

ako imas, sta nameravas sa njima da radis?

1515 Cvetko Marinkovic trgovac iz Foce. Dubrovacki arhiv
1551 Vuksan Marinkovic naseljen u Osojno (Zumberak)
Djuro i Milos naseljeni u Prisjeka na Kordunskom putu Naseljeni su kao uskocikap. Ivana Lenkovica iz Srba, Unca ili Glamoca u periodu 1530 1538. Za Vuksana znam da je bio strelac(puskar) i zbog zasluga dobija plemicku titul u i grb.
POdatci su iz ;Popis Senjskih Uskoka; D.Roksandic,I.Obradovic
1712 Bunic jedna kuca; Simon staresina kuce,Ilija,SAvst,Milos,Radosav,Vuk,Mileta,Trifun iJovan sa 8zena(na zalost imena nisu zapisana) i 32 deteta Naseljeni iz zbega kod Brinja ili iz okoline Grahova (Bosna)
Za 1857/58 ima mikrofilmovana knjigarod,vjenca i umrl,Pravoslavne zupe Bunic. Ako nekog zanima imam tacan naziv pod kojim se moze naci ovaj mikrof...
1915 uBunicu ima 4 Kuce Marinkovic i 4 u selu Trnavac (ista kuca)
Iseljenici za SAD;!911DRagan, Djuro 1910 Sava, Mile
Posle II sv rata deo porodice odlazi u Backi Brestovac, Odzaci
slave Svetog Georgija
Mekinjar Donji
1712 4 kuce porkulab Milak i Milovan sin, Radonja Gavrilo sin,I
van, Vucata Vuk brat . Doseljeni iz okoline Brinja ,Dabra Lickog,Brloga i Kosinja
1915 ih ima 13 kuca
Divoselo jedna kuca Milovan sin doseljen iz okoline Brinja 1915 ih nema
lit;
Popis Like i Krbave 1712; Karl Kaser
Nalazio sam porodice naseljene u Zegaru i u Plaskom ali bez konkretnih podataka . Stevan Skvadra Marinkovic ajducki arambasa iz Plavna" operisao" po Tromedji .
MOzda je ovo sto pisem zbrkano, ali do sad sam samo prikupljao podatke. ZA sad ovoliko ...
 

Back
Top