Kineski jezik

Не бих рекао да је граматика руског језика тежа од граматике српског. У руском се користе само три граматичких времена: прошло, садашње и будуће.

Я читаю книгу. Ја читам књигу.
Я прочитал книгу. Ја сам прочитао књигу.

Као што видите из овог примера, одсутан је помоћни глагол "бити".


Свршени глаголи у будућем времену имају облик садашњег времена.

Я прочитаю книгу. Ја ћу прочитати књигу.

Несвршени глаголи у будућем времену имају облик инфинитива са помоћним глаголом "бити".

Я буду читать книгу. Ја ћу читати књигу.

Nije teža za stranca, ali za npr mene koja srpsku gramatiku znam u praksi ali ne baš i teorijski, ruska gramatika je veoma teška jer je gramatika u većine drugih jezika daleko prostija, bez deklinacija i konjugacija i ostalih zvrčki tako poznatih a opet tako drugačijih
 
Ne mogu da shvatim ovu nasu propalu drzavu i njen prosvetni sistem! Kao sto su osamdesetih mnogi ucili ruski koji im je kasnije bio beskorisan, sada i kuso ii repato u Srbiji zna ili uci engleski jezik, a on ce za koju godinu biti beskorisan. Treba biti ispred svog vremena a ne kaskati za njim. Koliko ljudi i narocito dece u Srbiji danas uci kineski jezik koji ce za 20 godina biti jedini medjunarodni jezik? Pod pismenoscu ce se tada podrazumevati znanje kineskog jezika, engleski ce biti beskorisan.

Pa kad u kafanama zapevamo ovaj mega hit,kakav Toma Zdravković idemo u korak sa vremenom :hahaha:



P.S. Neka se javi junak koji je odslušao do kraja bez premotavanja,odmah za načelnika generalštaba da ga postavimo ;)
 
Poslednja izmena:
Učio bih vrlo rado kineski al ne mogu nać nijedan dobar kurs na internetu

Veruj mi na reč, nećeš moći tako da naučiš.
Been there, done that. Potom sam upisao fakultet.

Jezik je takav, kako govor, tako i pismo, da prosto zahteva da ti neko pokaže.

- - - - - - - - - -

Pa kad u kafanama zapevamo ovaj mega hit,kakav Toma Zdravković idemo u korak sa vremenom :hahaha:



P.S. Neka se javi junak koji je odslušao do kraja bez premotavanja,odmah za načelnika generalštaba da ga postavimo ;)

Prosto da ne znaš da li je gore kad znaš o čemu peva, ili pak ne. Za početak, naziv pesme je "Dve mlade, a jedan mladoženja".
 
Ne mogu da shvatim ovu nasu propalu drzavu i njen prosvetni sistem! Kao sto su osamdesetih mnogi ucili ruski koji im je kasnije bio beskorisan, sada i kuso ii repato u Srbiji zna ili uci engleski jezik, a on ce za koju godinu biti beskorisan. Treba biti ispred svog vremena a ne kaskati za njim. Koliko ljudi i narocito dece u Srbiji danas uci kineski jezik koji ce za 20 godina biti jedini medjunarodni jezik? Pod pismenoscu ce se tada podrazumevati znanje kineskog jezika, engleski ce biti beskorisan.

nadji devojku.
 
Veruj mi na reč, nećeš moći tako da naučiš.
Been there, done that. Potom sam upisao fakultet.

Jezik je takav, kako govor, tako i pismo, da prosto zahteva da ti neko pokaže.

- - - - - - - - - -



Prosto da ne znaš da li je gore kad znaš o čemu peva, ili pak ne. Za početak, naziv pesme je "Dve mlade, a jedan mladoženja".

Au...ti si materijal za ministra minimum :ok:

Koliko si uspeo da oslušaš? :D
 
Engleski ce uvek biti DOMINANTNI jezik na svetu, bar jos 1000 godina.

Na znacaju ce dobiti kineski i spanski jezik.

Ova tri jezika bi deca trebalo da uce.

Ceo zapad za najviše 50 godina a možda i pre biće daleko na marginama od svih svetskih dešavanja kao danas što su recimo Uganda, Mozambik, Čad .....
Ni engleski ni francuski neće biti nešto previše zastupljeni. Jedino španski jer se njim govori sve od Patagonije i Ognjene Zemlje pa do Kanade. Kada kažem Kanade to znači onaj deo koji je SAD 1848 godine okupirao i oteo od Meksika a to znači sve od Kalifornije do Teksasa.
 
Ne mogu da shvatim ovu nasu propalu drzavu i njen prosvetni sistem! Kao sto su osamdesetih mnogi ucili ruski koji im je kasnije bio beskorisan, sada i kuso ii repato u Srbiji zna ili uci engleski jezik, a on ce za koju godinu biti beskorisan. Treba biti ispred svog vremena a ne kaskati za njim. Koliko ljudi i narocito dece u Srbiji danas uci kineski jezik koji ce za 20 godina biti jedini medjunarodni jezik? Pod pismenoscu ce se tada podrazumevati znanje kineskog jezika, engleski ce biti beskorisan.

Procena ti je ko u Karla Marksa.
 
Неће енглески бити бескористан али ће кинески ускоро постати један од светских језика као рецимо француски.
 
Неће енглески бити бескористан али ће кинески ускоро постати један од светских језика као рецимо француски.

A francuski je baš sveCki :mrgreen:
Nego, ne verujem da će kineski ikada biti "svetski jezik" ako ni zbog čega, onda jer je pretežak. Ko ga bude znao to će mu biti veliki plus ali ne verujem da će se ikad omasoviti van Kine iz praktičnih razloga.
Verovatno će engleski nastaviti da dominira jer je "važan" a i kada USA bude sišla sa svetske scene, i dalje će biti najvažniji jer ga mnogi govore i jer je najlakši za učenje.

Iz praktičnih razloga će ostati da "vlada".
 
Ма шта вам је енглески влада светеом јер је уједно и најлакши језик. Ко ће да се бакће са кинеским, арапским, руским?

Nijednom (pismenom) Srbinu ruski ne bi trebalo da bude tezak, jer je em slican, em logican.

@tema

Kojestarija. Kinezi sami uce jezike zemalja u kojima su, jer su svesni da im je pismo, tj. jezik tezak.
 
Nijednom (pismenom) Srbinu ruski ne bi trebalo da bude tezak, jer je em slican, em logican.

Aha, pitaj studentkinje Filološkog kojima je ruski drugi jezik.
Lakše uče španski i italijanski nego "srodni" ruski i svaka kaže isto.

Svaki jezik je lak ako ćeš naučiti 500-1000 reči a gramatiku osakatiti na "tarzan" nivo ali ako ga stvarno učiš, onda vidiš koliko ima nelogičnosti i začkoljica.
 
Aha, pitaj studentkinje Filološkog kojima je ruski drugi jezik.
Lakše uče španski i italijanski nego "srodni" ruski i svaka kaže isto.

Svaki jezik je lak ako ćeš naučiti 500-1000 reči a gramatiku osakatiti na "tarzan" nivo ali ako ga stvarno učiš, onda vidiš koliko ima nelogičnosti i začkoljica.


Ma kako da ne, one ocigledno nisu ni upisale taj fakultet zbog ruskog.

Kad kazem 'pismen" to znaci da je procitao bar jedan roman nekog ruskog pisca, studiozno.

Nema "zackoljica" niakkvih, gramatika je kaobajagi teska, ali teska je i za one kojima je teska srpska gramatika a takvih je mnogo.

Kako moze da bude tezak jezik od koga smo svi potekli?

To su neke folirantkinje, kojima je "tarazan nivo" sasvim dovoljan.

Cuj, upisale filoloski, a jezik im tezak....:roll:
 
Ma kako da ne, one ocigledno nisu ni upisale taj fakultet zbog ruskog.

Pa naravno da nisu. Glavni jezik je onaj zbog kojeg su upisale a drugi moraju da izaberu ali to ne menja stvar.
Da je ruski toliko sličan i lak, ne bi im bio težak i odbojan nego eventulano nezanimljiv ali lak kao da uče "hrvatski" ili "crnogorski".


Kako moze da bude tezak jezik od koga smo svi potekli?

Odakle ti da su slovenski jezici potekli od ruskog ?
Neki kažu da je upravo srpski bliži izvornoj verziji a mislim da sam to nedavno čitao u intervjuu nekog ruskog filologa. Ako se setim detalja, iskopaču članak...
 
Pa naravno da nisu. Glavni jezik je onaj zbog kojeg su upisale a drugi moraju da izaberu ali to ne menja stvar.
Da je ruski toliko sličan i lak, ne bi im bio težak i odbojan nego eventulano nezanimljiv
ali lak kao da uče "hrvatski" ili "crnogorski".




Odakle ti da su slovenski jezici potekli od ruskog ?
Neki kažu da je upravo srpski bliži izvornoj verziji a mislim da sam to nedavno čitao u intervjuu nekog ruskog filologa. Ako se setim detalja, iskopaču članak...

Onda su nepismene, pa ko im je kriv sto su upisale taj fakultet i sto se muce? I treba da se muce.

Staroslovenski jezik je poreklo svih slovenskih jezika, a kojem je slicniji, manje je bitno.
 
Inače srpski je najlepši slovenski jezik. Da nije subjektivan osećaj, dokazuju i Ukrajinci i Rusi s kojima sam se sretao. Svi bez izuzetka hvale srpski ili kao što Ukrajinac reče "kak kristaljni jasno" a s druge strane, ne sviđa se svim Srbima ruski, nego ga eventualno "ne prozivamo" iz poštovanja prema slovenskoj familiji.
 
Nijednom (pismenom) Srbinu ruski ne bi trebalo da bude tezak, jer je em slican, em logican.

@tema

Kojestarija. Kinezi sami uce jezike zemalja u kojima su, jer su svesni da im je pismo, tj. jezik tezak.

Ja sam završio Filološki, ali ruski zaista ne razumem. A smatram sebe (dovoljno) pismenim.

Ovu drugu tvrdnjuu ne želim da opovrgavam, dopustiću da vreme pokaže svoje.
Nema teže stvari na svetu od čoveka, jezik je tek sredstvo koje ga donekle uprošćava.
 
Ja sam završio Filološki, ali ruski zaista ne razumem. A smatram sebe (dovoljno) pismenim.

Ovu drugu tvrdnjuu ne želim da opovrgavam, dopustiću da vreme pokaže svoje.
Nema teže stvari na svetu od čoveka, jezik je tek sredstvo koje ga donekle uprošćava.

Ti si onda promasio fakultet. Ja stvarno ne znam kome ruski moze da bude nerazumljiv i tezak. Uz malo truda shvatices da je kao srpski.
 
Ovaj status je engleski ostvario za manje od 50 godina, izgubice ga za 20-30 jer razoj civilizacije eksponencijalno ubrzava.

Pa nije bas tako, pocelo je to dosta pre, jos dok je Britanija sirila svoje kolonije, a slazem se da je u poslednjih 50 godina engleski jezik sve popularniji kako kod nas tako i u svetu iz ociglednih razloga.

Ja bih najvise voleo da postoji univerzalni jezik koji nije ni engleski ni ruski ni srpski vec da je nacionalno nepristrasan kao sto je Esperanto, ali nazalost nije tako.

Teško da će američki biti beskoristan ikada. A kineski bi učio ali mi za to treba neka japanka za vežbanje bre.

Internacionalni engleski jezik se nikako ne moze nazivati "Americkim".
 

Back
Top