KANTOV KATEGORIČKI IMPERATIV - IDEALNI MORALNI ZAKON?

svi imamo ideje o optimumu ponashanja prema ljudima - tj o moralu ,ali ne ponashamo se uvek prema tome , dakle nema - uvek ...nekad prevagne to shto ti zovesh koristoljublj - te moralne norme nisu izgradjene tako da mogu da se primene u svakoj mogucoj situaciji, pa se kroz razmatranje kako se poneti u nekoj odredjenoj situaciji svi plashimo da ne zakinemo sebi - al to je opet u zelji da se ponashamo u skladu s moralom , a ne s neuslovnom ljubavlju Hristovom ....
 
Betty:
ja neću da se distanciram od čulnosti...a, kako god da rasuđujem takva kakva sam , svejedno nikome ne činim nažao.

Betty, verujem da si ti jedna "dobrica", zar ne? Ovde sam više mislio na neki univerzalni zakon po kojem bismo mogli da se vodimo pri moralnom rasuđivanju, koji bi bio u određenoj meri objektivan i nepristrasan.
U svakom slučaju, ako mi ne ide sa ovim Kantom, jel mogu da nazovem tebe? Mislim, samo još da mi ostaviš telefon. ;)
 
ne, nisam dobrica. Gajim istrajno svoje bagove, tako mi je lakše jer sam realističniji lik. Zamisli da sam anđeo :) Pa bila bih doslovce nesnosna :mrgreen:
Kad dođeš do određene količine iskustva, shvatiš da su DOBRO i LOŠE stvar ugla posmatranja....
i ne znam otkud ti ideja da bi ti MOJ telefon dobra doneo :lol: Ne bi, veruj mi. Ne treba ti to, spašavaj se dok možeš :lol:
 
Ma Betty, to za telefon je samo ŠALA.
a122.gif
 
Da kažem samo: nije moralno "ono za telefon" - zato što je to potcenjivački pristup, neprikladan. Ni ti ni ja nsimo zbog toga tu :)
Mislim da je eXtremno nemoralno degradirati stvari i činiti da one budu manje dobre i banalizovati ih....
Ima situacija (verovatno) kada bi zahtev za tel. brojem bio prirodan, logičan, razuman, pa i stvar herca i želje za nekakvim boljitkom u životu.
Ovde to NIJE bio slučaj (bila je provokacija), zaista sam se trudila da budem nežna :) , lepo objasnila da ti ne bi nikakvog dobra doneo taj broj.
Nemoralno je tražiti ono što ti ne treba. Nemoralno je dovoditi u zabunu sve ove virtuelne ljude koji stoje okolo i tapšu - svojoj iluziji, a ne realnosti.
Nemoralno je zbunjivati publikum :lol:

Nemoralno je od Plesa što dobacuje iz desetog reda a nema pojma o čemu se radilo u prva dva čina :)
 
@Betty

Ne mogu da verujem?!?!?!? :shock: :shock: :shock: Pa ono za telefon je bila očigledna šala. Da li stvarno misliš da bih ti uopšte ozbiljno tražio telefon i da bih to uradio na takav način?!?!?! Pa ukoliko bi mi uopšte i palo na pamet da nekome tražim telefon sigurno to ne bih uradio tako javno. Samo neko ko je zlonameran može da pomisli da to nije bila šala!!! :shock: Mislim......... šta reći? :shock: :shock: :shock:

I sad je ta moja šala "nemoralna"??? Mislim, stvarno sam ostao bez teksta. :shock: :shock: :shock:

telefon.jpg


PS: *ebote, neke stvari na ovom forumu me uvek iznova šokiraju. :shock:

I odkud ta tvoja reakcija sada, mislm posle toliko vremena. Do sada je ta šala bila u redu, a sada je "nemoralna"? Šta se to promenilo??? :confused:
 
malajsko ludilo? :lol:
ma ja sam ozbiljno odgovorila na pitanje, miš da nisam trebala? :) Imaš u mom postu i nekoliko opštih zakona :P


1. Mislim da je eXtremno nemoralno degradirati stvari i činiti da one budu manje dobre i banalizovati ih....
2. Nemoralno je tražiti ono što ti ne treba.


3. Nemoralno je dovoditi u zabunu sve ove virtuelne ljude. Nemoralno je zbunjivati publikum :lol:

a ja mislila da se ti i ja baš lepo razumemo :roll:
 
Slažem se da je Kant postavio gotovo idealna moralna načela. Samo pitanje je u kojoj meri čovek može da dostigne taj ideal. Svi smo mi smrtna bića. Možda njegov ideal moralnosti može da nam posluži kao merilo u određenim situacijama i kao nešto čemu možemo samo da težimo u većoj ili manjoj meri.

Kant i sam kaže: "Mi ne shvatamo teorijsku i bezuslovnu nužnost kategoričkog imperativa, ali shvatamo njegovu neshvatljivost, a to je sve što s pravom može da se očekuje od filozofije, koja teži da dosegne do krajnjih granica ljudskog uma".

Fenomenalno, zar ne?
 
Kantov moral je individualan, ličan moral koji se tiče pojedinca, a ne društva, moral nije volja već nužnost. Moral u velikoj meri zavisi od socijalnih, ali i personalnih vrednosti, ideje za koje smo uvereni da su za nas posebno važni, pošto svaki čovek vidi stvari drugačije i ima svoje personalne vrednosti nemoguće je ostvariti u potpunosti Kanta, ali u pokušajima DA, jer svi mi živimo u društvu koje ima svoja pravila, a poneki ispust se prašta, a ponekad plaća životom.
 
Човече, па теби питање није на месту. А и неозбиљни сте. Таман сам се понадао да постоји неко... Кантова теорија морала је толики фијаско доживела у светским ратовима, да не заслужује помена. Најискреније ти саветујем да, ако већ ниси, обратиш пажњу на Левинаса.
Ако, си заиста добар познавалац Кантове философије, постаћеш ми омиљени пријатељ на форуму и имаћемо о чему да причамо.
 

Back
Top