Kako prepoznati ulizice?

Neno

Elita
Poruka
20.451
Postoje prirodno drage i ljubazne osobe, koji će nas pohvaliti kada to zaslužimo ili dati neki savjet ako negdje griješimo.
Ali postoje osobe koje znaju da nas previše hvale čak i onda kada za to i nema baš neke posebne potrebe.. hvalit će čak i ono što znamo da nije tako sjajno.
Zasšto to rade?
Pretjerana ljubaznost baš i ne prija i obično se iza toga krije neka namjera ili koristoljublje.. za njih ne postoje negativne riječi, naprotiv.. malo osoba će zaista priznati šta misli o nekome, iz raznih razloga. Mnogi će svjesno prećutati da se nekome dive i potajno će zavidjeti. Ali oni koji ipak pričaju sve u superlativu većinom to čine iz neke koristi.
Kako god, pohvalnih riječi nije na odmet i često nam poprave dan, raspolloženje.. ali šta kada te pohvale vuku odredjenu namjeru?
Kako prepoznati ulizicu a ne iskrenog sagovornika i prijatelja?
Neko te prosto zaspe riječima punih hvale i ulagivanja a onda uslijedi neki zahtjev ili ponuda koja nam baš i ne prija? ..a kako onda odbiti takog slatkorječivog prijatelja?
Dakle, ako nas ljudi hvale, ne znači da nam se dive, već da obično nešto žele.
Ulizice su sjajni manipulatori i taktičari koji iza svega izvuku korist samo za sebe, a da li smo svjesni toga.. Pitanje? Kad se osvjestimo i dodjemo sebi, često je već kasno.
 
Postoje prirodno drage i ljubazne osobe, koji će nas pohvaliti kada to zaslužimo ili dati neki savjet ako negdje griješimo.
Ali postoje osobe koje znaju da nas previše hvale čak i onda kada za to i nema baš neke posebne potrebe.. hvalit će čak i ono što znamo da nije tako sjajno.
Zasšto to rade?
Pretjerana ljubaznost baš i ne prija i obično se iza toga krije neka namjera ili koristoljublje.. za njih ne postoje negativne riječi, naprotiv.. malo osoba će zaista priznati šta misli o nekome, iz raznih razloga. Mnogi će svjesno prećutati da se nekome dive i potajno će zavidjeti. Ali oni koji ipak pričaju sve u superlativu većinom to čine iz neke koristi.
Kako god, pohvalnih riječi nije na odmet i često nam poprave dan, raspolloženje.. ali šta kada te pohvale vuku odredjenu namjeru?
Kako prepoznati ulizicu a ne iskrenog sagovornika i prijatelja?
Neko te prosto zaspe riječima punih hvale i ulagivanja a onda uslijedi neki zahtjev ili ponuda koja nam baš i ne prija? ..a kako onda odbiti takog slatkorječivog prijatelja?
Dakle, ako nas ljudi hvale, ne znači da nam se dive, već da obično nešto žele.
Ulizice su sjajni manipulatori i taktičari koji iza svega izvuku korist samo za sebe, a da li smo svjesni toga.. Pitanje? Kad se osvjestimo i dodjemo sebi, često je već kasno.
vidi...ti što te hvale sa agendom iza toga deluju na tvoju sujetu, daju ti osećaj veće vrednosti...
ako se oslobodiš sujete bićeš imun na njihove pohvale i moći ćeš da razlikuješ iskrene i dobronamerne od onih koji to nisu...
e sad osloboditi se sujete nije lako...svako je ima a ne vidi svoju sujetu nego samo sujete drugih...
po meni treba se osloboditi ideje da ljudi kao bića van konteksta mogu imati višu i nižu vrednost
 
Postoje prirodno drage i ljubazne osobe, koji će nas pohvaliti kada to zaslužimo ili dati neki savjet ako negdje griješimo.
Ali postoje osobe koje znaju da nas previše hvale čak i onda kada za to i nema baš neke posebne potrebe.. hvalit će čak i ono što znamo da nije tako sjajno.
Zasšto to rade?
Pretjerana ljubaznost baš i ne prija i obično se iza toga krije neka namjera ili koristoljublje.. za njih ne postoje negativne riječi, naprotiv.. malo osoba će zaista priznati šta misli o nekome, iz raznih razloga. Mnogi će svjesno prećutati da se nekome dive i potajno će zavidjeti. Ali oni koji ipak pričaju sve u superlativu većinom to čine iz neke koristi.
Kako god, pohvalnih riječi nije na odmet i često nam poprave dan, raspolloženje.. ali šta kada te pohvale vuku odredjenu namjeru?
Kako prepoznati ulizicu a ne iskrenog sagovornika i prijatelja?
Neko te prosto zaspe riječima punih hvale i ulagivanja a onda uslijedi neki zahtjev ili ponuda koja nam baš i ne prija? ..a kako onda odbiti takog slatkorječivog prijatelja?
Dakle, ako nas ljudi hvale, ne znači da nam se dive, već da obično nešto žele.
Ulizice su sjajni manipulatori i taktičari koji iza svega izvuku korist samo za sebe, a da li smo svjesni toga.. Pitanje? Kad se osvjestimo i dodjemo sebi, često je već kasno.
Jao Neno kako ti je dobra tema, obožavam tvoje teme, mnogo ti je lep rukopis. Izvini a je l bi mogao da mi pozajmiš 50 evrića do prvog :mrgreen:
 
Kako prepoznati ulizicu a ne iskrenog sagovornika i prijatelja?
Neko te prosto zaspe riječima punih hvale i ulagivanja a onda uslijedi neki zahtjev ili ponuda koja nam baš i ne prija? ..a kako onda odbiti takog slatkorječivog prijatelja?

Nastojim da moja dobra volja nikom ne liči na ulizivanje jer meni ništa tuđe ne treba, a svoje volim i štitim strastveno.
Radim šta mi je volja, šta mislim da treba, ne plašim se, ne uzdržavam, ne poginjem glavu pred baš svakim.
Pognula bih glavu pred mojim sveštenikom, ućutala pred ocem-sutra mužem.
Prezirem ulizice.
Prvo mi padaju na pamet neke političke figure, ali... neka.
Meni nema za šta iko da se ulizuje, ali i kad se desi-naićiće na neprobojan zid.
 
Lako je takve prepoznati.
Samo sujeta nam mze zasmetati.
Licno nisam sujetan uopste a i nikad me niko ni za sta nije hvalio.
Znaci imam i oklop i stit...
Nikad ti niko nije rekao da si pametan, dobar, dopadljiv?
Da li zvuči kao da ti se ulizujem? Nadam se da ne.
Samo stejtujem. To je samo "appreciation"znak, ali ne treba da mi uzvratiš simpatije.
Sram nas bilo kad nismo našli vremena i prostora da odobrimo na Forumu tvoje postojanje-sram mene prvo- volim jer si tu. Volim jer su tu ljudi sa kojima razgovaram. Ne bih na silu dolazila i komunicirala sa ljudima koji mi se ne dopadaju. 🤗
 
Sad mi je palo na pamet, i kad sam srela jednog šeika, stajala sam u redu desetine drugih koji su pognuli glave, a lično nisam osećala potrebu niti sam u životu trenirana da gledam u pod-zanimalo me je kako je šeik odeven, kako se ponaša, šta radi-sve sam htela da vidim.
Prišao je samo meni u tom redu pognutih glava da porazgovaramo na engleskom:"Kako si ti?"
"Dobro, hvala, kako si ti?"
Osmehnuo se. Kasnije je navraćao baš u taj moj deo oblakodera, i bio jedini kom jedna Samsonight ne naplaćuje ništa-na moj račun uvek sve.
On pliva u parama, a ja mu ne dozvoljavam da plati išta, obična radnica, smrtnica, muerta de hambre.
Jesam li se ulizivala? Ne-nisam imala zadnji motiv. Bez da išta dobijem nazad, oprobala sam se u veštini da onom kome ništa ne nedostaje ipak budem u stanju da nešto dam. Mislim da je zato i navraćao-nisam bila jedna od onih koji sagnu glavu i nestanu kompletno sobom pred njim.
Molim se za njega i njegovu državu.
Nisam se lizala, nisam bila ulizica. Ništa nisam očekivala, ništa mi nije trebalo od njega, ali sam osećala potrebu da pokažem da imam način i ja da budem u odnosu na njega velika.
 
Pričajte vi šta hoćete. Ali ulizivanje, bar kod nas na Balkanu je uslov i vještina opstanka. Ulizivanje šefovima na poslu najpopularnija je disciplina. Živi sam svjedok da oni koji su se iz dna duše gadili na ulizice kada postanu neki šefovi istima ne uspjevaju odoljeti. Valjda je to opojno kada ti titraju i ugađaju ti.
Po meni veliki generator ulizništva je što tu nikada nije bilo vladavine prava, jasnih pravila za sve. Dok je moć pojedinaca iznad institucija i pisanih pravila ulizništvo će cvjetati. Isto nisam siguran da većina preziru ulizice kao što se vole hvaliti.
 
Pričajte vi šta hoćete. Ali ulizivanje, bar kod nas na Balkanu je uslov i vještina opstanka. Ulizivanje šefovima na poslu najpopularnija je disciplina. Živi sam svjedok da oni koji su se iz dna duše gadili na ulizice kada postanu neki šefovi istima ne uspjevaju odoljeti. Valjda je to opojno kada ti titraju i ugađaju ti.
Po meni veliki generator ulizništva je što tu nikada nije bilo vladavine prava, jasnih pravila za sve. Dok je moć pojedinaca iznad institucija i pisanih pravila ulizništvo će cvjetati. Isto nisam siguran da većina preziru ulizice kao što se vole hvaliti.
Osobe koje ne preziru ulizice imaju slicne karakteristike kao i oni. Vecina sefova su ulizice onima iznad sebe. Taj uliznicki lanac ide do poslednje karike u firmi.
 
Već si opisao ulizice, ali je loše dobronamernost shvatiti kao ulizništvo. Istina je da svaka preterana ljubaznost budi sumnju, ali uvek treba sačekati sa procenom da se pokaže posledica te ljubaznosti.
Recimo, mnoge žene imaju potrebu da se svide, bez ikakve namere da zloupotrebe poverenje. Nikako nije ulizica udvarač, samo ima prirodnu nameru da osvoji ženu, ako ona to shvati kao ulizništvo znači da joj nešto fali.
Ulizice su ljudi koji svesno manipulišu drugim ljudima. Obično ih zovu mudrim sa sposobnostima političara, a realno su manipulatori.
 

Back
Top