Kako postupati sa nezgodama mačjeg mokrenja van toaleta

Poruka
6.386
sl1.jpg


Jednom kada osetite neprijatan miris mačje mokraće, nikada ga nećete zaboraviti. Svako ko je imao mačku sklonu ovim nezgodama može potvrditi moć dugotrajnog mirisa mačje mokraće. Jednom kada mačka pronađe omiljeno mesto na podu ili tepihu, veća je verovatnoća da će se vratiti na to mesto. A kada se incidenti s mačjim mokrenjem nastave, cela kuća će mirisati na mačju mokraću čim uđete na vrata.

Nažalost, ovo nije neobičan problem među mačkama. Ne pridržava se svaka maca samo pravila o kutiji sa peskom, a neke mace imaju problema sa treningom tokom celog svog života. Pa šta da radi savestan ljubitelj mačaka?
 
Zašto neke mačke mokre van kutije sa posipom

Pre nego što počnemo sa time kako da zaštitimo svoju mačku od stalnih nezgoda sa mokrenjem, ključno je razumeti zašto vaša mačka to radi. Mačke su obično čiste i ne vole da odstupaju od uobičajene rutine u kutiji sa peskom dok im nešto ne zasmeta.

1. Proverite sa svojim veterinarom zdravlje vaše mačke. Kada je poslednji put bila na pregledu? Mačke koje se suočavaju sa bolešću ili bolom kao što su infekcija bešike ili urinarnog trakta, dijabetes ili bolest bubrega, ponekad će mokriti van kutije.

2. Uverite se da imate dovoljno kutija sa peskom. U najmanju ruku, svaka mačka treba da ima svoju kutiju. Još bolje je jedna kutija po mački plus jedna dodatna kutija, ili čak dva sanduka po mački.

3. Držite kutije sa peskom čistima. Da, ovo znači da ih čistite svakodnevno. Očistite svaku kutiju i dopunite je svake 1-4 nedelje u zavisnosti od učestalosti upotrebe.

4. Postavite kutije sa peskom u oblastima koje vašoj mački daju više privatnosti, ali uz lak pristup. Kada se vaša mačka navikne na ove lokacije, držite ih uvek tamo.

5. Izbegavajte postavljanje kutija sa peskom u blizini posuda za hranu i vodu. Mačke ne žele mirise iz kutije sa peskom u blizini svoje hrane.

6. Postavite kutije tako da jedna dominantna mačka ne može lako sprečiti, ili obeshrabriti, drugu mačku da ne može koristiti ni jednu od kutija.

7. Kako miriše vaš mačji toalet? Sa osetljivim njuhom, mačke ne vole posip za mačke sa jakim mirisom. Njihova omiljena podloga za toalet je glinena, bez mirisa, koja sadrži aktivni ugalj. Umesto da menjate posip preko noći, ponudite dve kutije, jednu sa starim i jednu sa novim posipom da vidite šta više voli.

8. Ponekad se mački ne sviđa vrsta kutije koju ste odabrali. Zatvorene kutije posebno mogu biti tamne i smrdljive. Obično je poželjnija velika, otvorena kutija sa niskim stranama i lakim pristupom.

9. Odredite da li vaša mačka zapravo piški (čuči da piški na horizontalnoj površini) ili prska da mirisom obeleži svoju teritoriju (stoji da prska malu količinu urina na vertikalnu površinu). Ako je u pitanju ostavljanje svog mirisa, to je druga stvar.

10. Da li je bilo velikih promena u vašem domu? Stres ima veliki uticaj na navike mačke u pogledu toaleta. Rođenje deteta, useljenje, dovođenje novog ljubimca? Ovi i drugi događaji mogu uticati na osećaj sigurnosti i ponašanja vaše mačke.

11. Kuće sa više mačaka takođe mogu biti izvor stresa. Mačkama su potrebna mesta gde mogu da se izbegavaju međusobno, naročito ukoliko se ne slažu dobro.

12. Pomozite mačkama da se opuste sa proizvodima za umanjenje simptoma stresa ili koristite umirujuće bilje kao što su menta, peršun ili ruzmarin da im u tome pomognete. Obezbedite svojoj mački dosta mentalne stimulacije. A ako je baš pod velikim stresom, razgovarajte sa svojim veterinarom o lekovima protiv anksioznosti.

Postoji nekoliko razloga za nezgode sa mokrenjem, ali je najbolje da prvo dobijete potvrdu od svog veterinara da je njeno zdravlje u redu, pre nego što razmotrite ostale mogućnosti.
 
Poslednja izmena:
sl2.jpg

(photo source)

Čišćenje nezgoda sa mačjim mokrenjem

Sada kada smo sagledali uzroke, važno je očistiti i sprečiti buduće takve nezgode. Koji je pravi način da očistite mesto sa mokraćom i sprečite da se vaša mačka vrati tu ponovo, pitate se? Evo saveta profesionalaca:
  • Pokupite što više urina sa mesta nezgode i odmah ga odnesite u smeće kako biste izbegli dalje zasićenje površine mokraćom.
  • Koristite enzimsko sredstvo za čišćenje da biste temeljno eliminisali miris mokraće. Proizvodi zasnovani na enzimima zapravo razgrađuju urin. Pratite uputstva proizvođača da biste povećali efikasnost.
  • Nemojte koristiti izbeljivač ili sredstva za čišćenje na bazi amonijaka – oni mogu dovesti do toga da se vaša mačka vrati na isto mesto.
  • Posteljinu, peškire i druge tkanine operite toplom vodom ako je moguće.
  • Proverite područje sa UV svetlom ako ga imate da biste bili sigurni da čistite sav urin.
  • Ako je moguće, nakon nanošenja sredstava za čišćenje, koristite usisivač za uklanjanje tečnog otpada. Hladna voda je poželjnija, jer toplota zapravo može dodatno podesiti miris.
  • Ako je vaša mačka više puta piškila na tepih, razmislite o tome da ga date na profesionalno pranje kako biste uklonili mirise prethodnih nezgoda.
  • Ako vaša mačka nastavi da piški na određenom mestu, pomerite kutiju sa peskom na to mesto. Kada bude koristila kutiju na tom mestu tokom nekoliko sedmica, vrlo postepeno pomerajte kutiju u malim razmacima.
  • Takođe možete izabrati da koristite sodu bikarbonu ili začinsko bilje kako biste apsorbovali miris, poput karanfilića, peperminta, citrusa i ruzmarina.
  • Upotreba proizvoda za smanjenje simptoma stresa kod mačke može pomoći da prestane da mokri izvan kutije sa peskom.
Ne zaboravite da kutije sa mačjim posipom budu čiste i da ih imate dovoljno pri ruci, kako ni jedna maca ne bi bila zabrinuta zbog toga što previše mačaka koristi istu kutiju. Da bi se sprečile buduće nezgode, ključna je ažurnost i temeljnost čišćenja njihovih toaleta.

Oh, i reč za mudre – nesterilisane mačke će mnogo verovatnije obeležiti svoj teren, naročito mužjaci, tako da je ovo još jedan sjajan razlog da svoju mačku sterilišete. To je dobro za njihovo zdravlje, kao i za održavanje vašeg čistog i mirisnog doma!

_______________________
(izvor)
 
Moje mačke, a ceo život ih gajim, nikada nisu mokrile u mojoj sobi, ili bilo gde u kući gde imaju pristup.
Trening od mačenceta koje staje u šaku je uvek isti: "Kmeee, kmee...", ideš napolje, a ja te čekam!
Noću više puta, danju više puta;
Već imam alarm ma iz kako dubokog sna sam se probudila: "Ideš napolje!".
Smešno mi je da sve mačke koje sam ikada udomila biraju isto mesto ispočetka da obave tu vrstu relaksacije-ispod jedne stare tuje.
Kad malo odvrknu, idu kroz prozor jer živim u prizemlju. Odredim im peškir niz koji silaze napolje i uz koji se penju nazad u sobu.
Nikad, nikad... nikad mi mačke nisu obavljale ni male, ni velike nužde po kući. Molim lepo!
 
I moje mačke su izlazile napolje da vrše nuždu.. a kada su želele da im otvorimo vrata da izađu, stale bi uz njih i mjaukale.
Kada sam donosila sasvim malo mače u kuću, stavljala sam običan pesak i malo zemlje u kutiju.. to im je bio toalet dok ne stasaju malo da mogu napolje... i obično bi samo mače odmah odlazilo tamo da vrši nuždu. Mislim da je samo jedno ili dvoje piškilo prvi put kad su došli na tepih i nakon što sam im njuškicu ubacila u to, izgrdila ih sa ljutnjom u glasu i odnela u kutiju sa peskom, to je bilo dovoljno da shvate šta se od njih očekuje.. posle su uvek išli gde treba, i danju i noću.

Toliko su lako učile disciplinu oko toaleta da sam smatrala da im je to urođeno.. i zato sam se baš iznenadila kada sam čula koliki broj ljudi ima probleme ovog tipa. I dalje mislim, ako je mačka zdrava, da je samo problem komunikacije po sredi.. ili - kao što je moonja iznad rekao - da iz nekog razloga kažnjavaju vlasnika.
 

Back
Top