Kako početi sa AI

Pa nije simulacija, to je robot koji je programiran da sam razmišlja i daje odgovore na pitanja čak i mimiku lica menja.
Ok, razmislja sam, sto se moze staviti u neki najsiri okvir izraza "vestacka inteligencije", ali to nije ona AI koju ovaj termin zaista zapravo i podrazumeva. ;):)
Po toj definiciji, to je svest skoro pa identicna ljudskoj, sposobna da uci kao covek, razumejuci stvari, odn. postajuci svesna njih, no nezavisno od njega...:p Covek danas moze samo da programira uredjaj da prepoznaje stvari na osnovu postojecih (drustvenih) kontreksta koje one imaju, ali ne i tu specificnu svest koja ce razumeti sustinu te stvari pojedinacno, pa odatle slobodno nastavljati rezon i svesnu asocijaciju, poput coveka... ;) Otud u krajnjoj liniji njeni (Sofijini) zakljucci "s one strane svesti" o necemu,:p sto nekad moze izgledati komicno, drugi put sablasno...:sad2: Ali to je svedocanstvo da masina kao izvrsni instrument jos nije osposobljena da razvije taj stepen s(a)vesti koji karakterise ljudsko bice, stavise, ona nema temeljno osvescenu bazu cak ni da se na nju instalira tako nesto kao 3 zakona robotike od Asimova, koji bi joj ogranicili i definisali slobodu...;) Znaci, koju slobodu kad za to jos nije osposobljena, i pitanje je dal ce ikad, razumes.. ? :cool:
 
Ok, razmislja sam, sto se moze staviti u neki najsiri okvir izraza "vestacka inteligencije", ali to nije ona AI koju ovaj termin zaista zapravo i podrazumeva. ;):)
Po toj definiciji, to je svest skoro pa identicna ljudskoj, sposobna da uci kao covek, razumejuci stvari, odn. postajuci svesna njih, no nezavisno od njega...:p Covek danas moze samo da programira uredjaj da prepoznaje stvari na osnovu postojecih (drustvenih) kontreksta koje one imaju, ali ne i tu specificnu svest koja ce razumeti sustinu te stvari pojedinacno, pa odatle slobodno nastavljati rezon i svesnu asocijaciju, poput coveka... ;) Otud u krajnjoj liniji njeni (Sofijini) zakljucci "s one strane svesti" o necemu,:p sto nekad moze izgledati komicno, drugi put sablasno...:sad2: Ali to je svedocanstvo da masina kao izvrsni instrument jos nije osposobljena da razvije taj stepen s(a)vesti koji karakterise ljudsko bice, stavise, ona nema temeljno osvescenu bazu cak ni da se na nju instalira tako nesto kao 3 zakona robotike od Asimova, koji bi joj ogranicili i definisali slobodu...;) Znaci, koju slobodu kad za to jos nije osposobljena, i pitanje je dal ce ikad, razumes.. ? :cool:
Ljudi još uvek teže da stvore tako nešto. Postoji program Aladin koji je AI i radi već 40 godina. Polako je preuzeo berzu i predvidja šta kupiti, šta prodati, kada, kako.. Ne može se zamisliti danas ekonomija bez njega.
 
Uči to, ako prođeš bićeš bolji od 99% kandidata ČP
C++ je, no imaš i školu win32 api, koju malo ko zna... i misle da je neverovatno teško ČP
Ma koje su šanse u Srbiji za posao. :D

Evo ovako, hipotetička aplikacija. Verovatno si čuo za Android app "Replika" gde kreiraš "druga" za ćaskanje. Naravno, to je iole simple i gotovo se sve svodi na jedno te isto, nije dobar algoritam. Postoji način kako pamti neke činjenice o tebi, ali ne može ih menjati. Ako mu ja kažem ime, on to memoriše i posle ako kažem da me zove drugačije, on kao "Važi" i naravno ništa. O takvoj aplikaciji sam razmišljao. E sada, šta će mi C++ za tako nešto :D
 
Napravis neki softver npr za kamere da prepoznaju lice, da zna da raspozna npr macku od coveka, da zna da raspozna ko je ko na slici. To mi prvo pada na pamet kad cujem AI. Tu su matrice najbitnije jer se tu uzimaju pikseli i pretvaraju se u matrice i onda se tu traze sabloni i tako komp prepoznaje sta je na slici. Ali moras da ga pothranis ogromnom kolicinom podataka. Mozes verovatno da pravis i neke chat botove.
 

Back
Top