Kako je nastala Bosnjacka nacija?

Autorska tema

Mnogi naucnici sa foruma zastupaju pinkovsku - bokanovu teoriju o nastanku Bosnjacke nacije, koja govori da je Tito koji je patoloski mrzeo Srbe i nije znao sta ce vec od pakosti i zlobe, usta jednog dana i rekao pola Srba u Bosni moraju da budu Muslimani. Srbi naravno na to nisu hteli da pristanu, ali ih je Tito silom naterao da se odreknu srpstva i da postanu Muslimani, od kojih ce kasnije nastati Bosnjacka nacija.
Da li je bas tako ?
:think:

Bosnjacka nacija ima vise dokaza svoje etnogeneze nego pola evropskih nacija. Najveci dokaz etnogeneze je crkva u srednje vijeku ko se imalo razumije u istoriju. Bosna ima svoju specificnu crkvu Bosansku nesto cim se malo nacija u Evropi moze pohvaliti, zatim stecke koji se protezu po Hercegovini i centralnoj Bosni po Zenici, Kaknju, Olovu do Tuzle. Veliki dokaz svoje etnogeneze je i da su upravljali svojom teritorijom tj imali svoj novac, vojsku, upravu i svoje vladare.
 
Bosnjacka nacija ima vise dokaza svoje etnogeneze nego pola evropskih nacija. Najveci dokaz etnogeneze je crkva u srednje vijeku ko se imalo razumije u istoriju. Bosna ima svoju specificnu crkvu Bosansku nesto cim se malo nacija u Evropi moze pohvaliti, zatim stecke koji se protezu po Hercegovini i centralnoj Bosni po Zenici, Kaknju, Olovu do Tuzle. Veliki dokaz svoje etnogeneze je i da su upravljali svojom teritorijom tj imali svoj novac, vojsku, upravu i svoje vladare.


Шта данас новонастала нација Бошњаци баштини од те средњевјековне културе? Не можеш се нечега одрећи и рећи: ,,то је био природан пут наше етногрнезе", па се касније позивати на то.

Језик тих људи на простору средњевјековне Босне је био српски (од 430 средњевјековних исправа средњевјековне Босне само се српски језик помиње и то 5 пута) , тако да ни то не баштините.

Што се тиче такозваних стећака, они датирају по Херцеговини из периода далеко старијег прије него ли се босанска држава проширила на Хум (1329), тако да то није никаква босанска баштина. А и налазимо их далеко изван простора босанске средњевјековне државе из било којег периода.
 
Poslednja izmena:
Pesma Bosnjacke nacije

Mojoj dragoj BiH

Da te volim,
dusa zna draga moja BiH
ispod behar gradova
uce Bosna i Neretva

Una Drinu doziva
preko vjecnih planina
tu su nasa ognjista
sto put krvlju placena

Bosno i Hercegovino
nasa domovino

Digni se iz pepela
kao sto put do sada
sad s' mirisom ljiljana
ljubavi moja

Ispod Save do mora
puno boli, puno sna
svakoj majci srce zna
sevdah se od tuge tka

Zemljo mojih djedova
dok je tvojih sinova
ti ces biti prkosna
slobodna i ponosna
zemljo nasih djedova

Mojoj dragoj BiH​

i sta je ovo...kakvi crni djedovi...Osmanlije odrubile glavu, poslednjem bosanskom kralju...a ovi danasnji bosnjaci urlaju o Turskoj i Erdoganu, a pozivaju se na bosanske kraljeve...ludilo na kvadrat..neko ubio vaseg djeda, a vi podrzavate ubicu...
 
Najveci dokaz etnogeneze je crkva u srednje vijeku ko se imalo razumije u istoriju. Bosna ima svoju specificnu crkvu Bosansku nesto cim se malo nacija u Evropi moze pohvaliti...
I onda tu crkvu ukinu, zabrane sami bosanski vladari, i na taj nacin, sigurno nesvjesno, uzimajuci u obzir daljnje istorijske dogadjaje, bukvalno tu etnogenezu sasjeku u korjenu. Za ostalo ti je Kotromanicev sin argumentovano odgovorio.. Ajde molim te da prestanes sa ovakvim nemustim argumentacijama, ja sam Srbin koji bastini jak bosanski teritorijalni identitet (nema nas puno ovakvih), svojim komentarima se bukvalno popisavas po bosanstvu koje ja osjecam kao dio sebe.
 
680_BiseraSuljucBoskailo_Haris_Silajdzic_5okt2018c.jpg

9228a4cf-a76f-43e6-bab5-225739ea8798-600x332.jpg

45902665_101.jpg

Bosna-i-Goti.jpg
 
Ne znam. Moji su bili Srbi iako nisu išli u crkvu, niti su ikad čuli za Svetog Savu.
Tvoji su možda nekada i bili Srbi, tj jedna grana porodice je to bila uvek, ostatak su vernici Bugarske egzarhije, drugog objašnjenja za tvoje stavove nema: prema Srbima nastupaš kao ogorčeni bugarski nacionalista a prema Hrvatima kao gorljivi srpski patriota, a poštene Aljbance tetošiš i jadikuješ nad njihovim pravima.

Ili prosto voliš da provociraš?
 
Zapravo i jeste. Po njihovom učenju svi muslimani su članovi iste nacije, nacije islama.

To je i razlog zašto su se formirale uvek zasebne nacije gde god je bilo muslimana.
То би могао да буде показатељ да им је вера изнад припадности нацији. Али да је вера баш исто што и нација, не би постојале онолике нације и државе од арапског полуострва па преко северне Африке, једна до друге и често не у идеалним међусобним односима.
 
То би могао да буде показатељ да им је вера изнад припадности нацији. Али да је вера баш исто што и нација, не би постојале онолике нације и државе од арапског полуострва па преко северне Африке, једна до друге и често не у идеалним међусобним односима.

Pa praktično sve su te države nastale isključivo dekolonijalizacijom; granice su povukli Britanci i Francuzi.
 
Danasnja srpska nacija se formirala oko SPC nije to propaganda
Srbi nisu nacija, već narod.
Srbi su postojali i pre hrišćanstva.
Šta je poenta pisanja lažnih rečenica?
Ili, ajd kad već može tako da dam i ja svoj doprinos. Evo:
Današnja bošnjačka nacija se formirala oko Nasera Orića i genocida nad Srbima oko Srebrenice.
(Ništa, eto ostade ovo zapisano na internetu).
 
А како су људи говорили пре Вукове реформе и преписивања? Да ли су се људи у Србији пре доласка Турака споразумевали речима, односно говором или су то радили на неки други начин?
Jezik pripada svima ali razlike izmedju Srpskog i Hrvatskoj su bile velike u tom momentu,tako da je Bosanska verzija bila jedino moguca, mislim da je Srpski imao vise slicnosti makedonskom nego hrvatskom , vjerovatno je i ekavica kasnije uvedena u Srbiju jer je ijekavica bila strana zbog slicnosti sa makedonskim i bugarskim sto je Hrvatima bilo veoma strano( jedini koji imaju ekavicu su makedonci i bugari) ovako je zvucao srpski prije Vuka Karadzica.

Zdravstvuj, cvete ljubovi, orošeni strujom nimfa. Zefiri Amora oko tvojih persiju lete, i sjajnopune oči tvoje strelu Kupidonu zatupljajut“, tako se Ružičić udvarao Evici, jednoj od glavnih protagonistkinja komedije „Pokondirena tikva“ Jovana Sterije Popovića.
 
Zdravstvuj, cvete ljubovi, orošeni strujom nimfa. Zefiri Amora oko tvojih persiju lete, i sjajnopune oči tvoje strelu Kupidonu zatupljajut“, tako se Ružičić udvarao Evici, jednoj od glavnih protagonistkinja komedije „Pokondirena tikva“ Jovana Sterije Popovića.
Нисам сигуран да су овако говорили обични људи.
 

Back
Top