Kako da razlikujemo strah od anksioznosti?

Džudi S

Domaćin
Moderator
Poruka
3.075
fffforu,m.jpg

Strah i anksioznost su dva različita pojma koja se često terminološki izjednačavaju. Ali mnogi stručnjaci veruju da postoje bitne razlike između njih. Te razlike mogu objasniti način na koji reagujemo na stresore u našem okruženju. Iako se simptomi obično preklapaju, naše iskustvo sa tim osećajima razlikuje se u zavisnosti od konteksta.

Strah se odnosi na poznatu ili razumljivu pretnju, dok anksioznost sledi iz nepoznate, očekivane ili loše definisane pretnje. I strah i anksioznost proizvode slične reakcije (stresni odgovor) na određene opasnosti. Napetost mišića, ubrzani rad srca i nedostatak daha jesu najznačajniji fiziološki simptomi povezani sa reakcijom na opasnost. Te telesne promene rezultat su urođene reakcije „bori se ili beži“ na stres, koja je neophodna za naš opstanak. Bez ovog stresnog odgovora, naš um ne bi primio signal opasnosti i naša tela ne bi mogla da se pripreme za beg ili borbu kada se suoče sa pretnjom.

Šta je anksioznost?

Anksioznost je difuzno, neprijatno, nejasno osećanje straha. Često je odgovor na nepreciznu ili nepoznatu pretnju. Na primer, zamislite da hodate mračnom ulicom. Možda ćete se osećati nelagodno i možda ćete imati neprijatan osećaj u stomaku. Ove senzacije su izazvane anksioznošću koja je povezana sa mogućnošću (budućnost) da stranac može iskočiti iz grma ili vam prići na neki drugi način i povrediti vas. Ova anksioznost nije rezultat poznate pretnje ili jasnog znaka. Umesto toga, dolazi iz tumačenja vašeg uma o mogućim opasnostima koje bi mogle da nastanu.

Anksioznost je često praćena mnogim neprijatnim somatskim (fizičkim) osećajima. Neki od najčešćih fizičkih simptoma anksioznosti su: vrtoglavica ili osećaj nesvestice, glavobolja, bol u mišićima i napetost, poremećaji spavanja, bol u grudima, zujanje u ušima, prekomerno znojenje, drhtanje, ubrzani rad srca, umor ili trnci, depersonalizacija i derealizacija, uznemiren želudac ili mučnina, kratak dah, osećaj da gubimo razum.

Šta je strah?

Strah je emotivan odgovor na poznatu ili određenu pretnju. Na primer, ako hodate mračnom ulicom, a neko u vas uperi pištolj i kaže: „Daj mi torbu“, verovatno ćete doživeti strah. Opasnost je stvarna, definitivna i neposredna. Postoji jasan i prisutan predmet straha, znak.

Iako je fokus odgovora različit (stvarna nasuprot zamišljenoj opasnosti), strah i anksioznost su međusobno povezani. Suočeni sa strahom, većina ljudi će doživeti fizičke reakcije anksioznosti. Strah izaziva anksioznost, a anksioznost može izazvati strah. Ali suptilne razlike između ova dva pojma pružaju bolje razumevanje vaših simptoma i mogu biti od značaja za strategije tretiranja anksioznosti.

Nastavak na sajtu https://anksioznioptimista.com/kako-da-razlikujemo-strah-od-anksioznosti/

Fotografija preneta sa sajta https://anksioznioptimista.com/

****

Šta mislite o strahu, a šta o anksioznosti?

Da li strah može da se prebrodi, a anksioznost da bude manja uz medikamente i psihoterapije?

- Odgovoriću kasnije -
 
Šta mislite o strahu, a šta o anksioznosti?

Strah je vrlo objektivan. Videla sam psa od kog su mi se sledile sve krvne žile u telu, odsekle noge, disanje usporilo jer sam mislila da ako sporije dišem-neće primetiti koliko sam se prepala. Strah je vrlo objektivan jer ljudsko biće protiv tih čeljusti nema nikakve šanse.
Anksioznost je kad, npr. tripujem da me svi u gradu gledaju i komentarišu (loše). To sam potpuno sama uspešno iskorenila kontrartežom:"I da jeste tako, baš me briga!"
Strahova još imam i nailazim na njih, ali anksioznosti nemam.
 
Ti "stručnjaci" nisu dovoljno promislili kada su razdvojili strah od napetosti (anksioznosti).

Ako se ja plašim od visine to nije strah već ancioznost?
Mislim da su takvi strahovi prosto arhetipski upisani u svakog-u nekog manje, a u nekog više.
Majka me je vodila malu preko nekog mosta od konopca i drvenih daski samo da mi pomogne za ubuduće. Jedva me je ubedila da stanem na prvu dasku, i sa mukom sam prešla taj most držeći je čvrsto za ruku. Ništa nam se nije desilo, iako se most sa svakim našim korakom ljuljao, drmao... Onako... znala bih i danas da nađem taj most iako sam imala možda 4 ili 5 godina. Pitanje je da li je još tamo jer je to propadljiv materijal.
 
Ako se ja plašim od visine to nije strah

To je strah.

Anksioznost je kada ja neprestano brinem za svoju užu i širu porodicu i za sve koji su mi dragi. Želim da su svi oni zdravi na prvom, i srećni na drugom mestu.

Šta mislite o strahu, a šta o anksioznosti?

Da li strah može da se prebrodi, a anksioznost da bude manja uz medikamente i psihoterapije?

Možda grešim, mislim da strah može da se prebrodi ukoliko je u pitanju strah od letenja avionom, npr.

Strah od buba, paukova i sl. može da preraste u fobiju koje mogu da se izleče ukoliko to želimo.

Anksioznost bi mogla da se smanji...ali ona je korak ka depresiji..I anksioznost i depresija se leče.
 
To je strah.

Anksioznost je kada ja neprestano brinem za svoju užu i širu porodicu i za sve koji su mi dragi. Želim da su svi oni zdravi na prvom, i srećni na drugom mestu.



Možda grešim, mislim da strah može da se prebrodi ukoliko je u pitanju strah od letenja avionom, npr.

Strah od buba, paukova i sl. može da preraste u fobiju koje mogu da se izleče ukoliko to želimo.

Anksioznost bi mogla da se smanji...ali ona je korak ka depresiji..I anksioznost i depresija se leče.
Po definiciji:
Strah je odgovor na uočenu pretnju, dok anksioznost uključuje brigu o pretnji koja se još nije, ili se možda nikada neće dogoditi.

Dakle, ako ja stojim na ivici provalije, to nije pretnja već ja umišljam (anksioznost) da ću možda da padnem iz za mene nepoznatog razloga, a to je već klasična definicija "napetosti"
 
To je strah.

Anksioznost je kada ja neprestano brinem za svoju užu i širu porodicu i za sve koji su mi dragi. Želim da su svi oni zdravi na prvom, i srećni na drugom mestu.



Možda grešim, mislim da strah može da se prebrodi ukoliko je u pitanju strah od letenja avionom, npr.

Strah od buba, paukova i sl. može da preraste u fobiju koje mogu da se izleče ukoliko to želimo.

Anksioznost bi mogla da se smanji...ali ona je korak ka depresiji..I anksioznost i depresija se leče.
Narodski rečeno, anksioznost je ubijanje sebe u pojam.
"Oh, neću više ići onom ulicom zbog tog psa!", a pas je novitet, a ta ulica je za mene omiljena u gradu.
Pre ću se suočiti sa strahom, nego što ću odustati od svoje omiljene ulice.
Na mestu gde sam danas najviše očekivala da "nađem" tog psa, slučajno piše ugravirano na metalnom znaku "Voleću te večno"!, kad ono tamo-mačka, potpuno slična mom mačku. Gledam je, gleda ona mene. Stala sam da se nadivim prizoru, a anksiozno i potpuno nepotrebno sam stvarala slike u glavi o tom psu.
 
Šta mislite o strahu, a šta o anksioznosti?

Da li strah može da se prebrodi, a anksioznost da bude manja uz medikamente i psihoterapije?

- Odgovoriću kasnije -
Ja sam to razdvojila na iracionalne i racionalne strahove. Nekako mi
ta reč anksioznost teško ulazi u rečnik. Da, može se vrlo lako rešiti
psihoterapijom, ali po principu onog vica ''Koliko psihijatara je potrebno
da zavrne jednu sijalicu? Jedan, ali sijalica mora želeti da bude
zavrnuta.''
Upoznala sam mnogo ljudi koji su bili na lekovima i još uvek su
na lekovima, dok se napadi i dalje javljaju. a videli su da sam za par
meseci rešila problem. I šta reći?
 
Ja sam to razdvojila na iracionalne i racionalne strahove. Nekako mi
ta reč anksioznost teško ulazi u rečnik. Da, može se vrlo lako rešiti
psihoterapijom, ali po principu onog vica ''Koliko psihijatara je potrebno
da zavrne jednu sijalicu? Jedan, ali sijalica mora želeti da bude
zavrnuta.''
Upoznala sam mnogo ljudi koji su bili na lekovima i još uvek su
na lekovima, dok se napadi i dalje javljaju. a videli su da sam za par
meseci rešila problem. I šta reći?
Ali, ti si inteligencija! Ljudi često ne znaju "šta im se dešava".
Uvek sam znala šta mi je, a vidim, i drago mi je da si i ti.
Ima mnogo više ljudi koji iz nekog razloga ne uviđaju šta im se uopšte dešava u životu. Treba im pomoć.
Ja ako nisam sebi sposobna da pomognem, onda neka prosto umrem.
 
Ali, ti si inteligencija! Ljudi često ne znaju "šta im se dešava".
Uvek sam znala šta mi je, a vidim, i drago mi je da si i ti.
Ima mnogo više ljudi koji iz nekog razloga ne uviđaju šta im se uopšte dešava u životu. Treba im pomoć.
Ja ako nisam sebi sposobna da pomognem, onda neka prosto umrem.
Znaju i oni šta im se dešava. Prosto ne možeš imati panične napade
godinama a da ne znaš da ih imaš. U početku sam i ja mislila da su
vrtoglavice, slabost neka fizička. Išla srce da snimam, ma sve živo..
dok nisam shvatila da je problem psihički..

Jedina razlika je u tome što sam ja verovala da se to može rešiti,
a ima ljudi koji ne veruju da je to moguće, čak ni kada vide svojim
očima.
 
Znaju i oni šta im se dešava. Prosto ne možeš imati panične napade
godinama a da ne znaš da ih imaš. U početku sam i ja mislila da su
vrtoglavice, slabost neka fizička. Išla srce da snimam, ma sve živo..
dok nisam shvatila da je problem psihički..

Jedina razlika je u tome što sam ja verovala da se to može rešiti,
a ima ljudi koji ne veruju da je to moguće, čak ni kada vide svojim
očima.
Mora da si u pravu. Uglavnom, smatram da smo svi "super mašine", dovoljno jake da se borimo sa životom.
Neki smo svesni sebe, neki nismo.
Mi zapravo ne živimo, mi se borimo sve vreme sa životom.
 
Upoznala sam mnogo ljudi koji su bili na lekovima i još uvek su
na lekovima, dok se napadi i dalje javljaju. a videli su da sam za par
meseci rešila problem. I šta reći?

Ako misliš na anksioznost i depresiju, svi smo različiti. Svako reaguje drugačije. Mene pomalo nervira što se depresivni ljudi ušuškaju u tu svoju bolest koja im postaje zona komfora i ne žele da izađu iz nje, jer su navikli na to, i imaju opravdanje za mnoge stvari..

Anksioznost, panični napadi, depresija, različiti su kod svih koji imaju te poremećaje, tu bolest.

Postoje oni koji u životu prežive samo jednu depresivnu epizodu ali i oni koji imaju dve, tri epizode i to onda verovatno spada u teže oblike depresije.

Isto je kad je u pitanju i anksioznost.

Ja ako nisam sebi sposobna da pomognem, onda neka prosto umrem.

Zašto bi umrla kad postoje lekari i medikamenti i psihoterapije koji mogu da pomognu?
 
Ako misliš na anksioznost i depresiju, svi smo različiti. Svako reaguje drugačije. Mene pomalo nervira što se depresivni ljudi ušuškaju u tu svoju bolest koja im postaje zona komfora i ne žele da izađu iz nje, jer su navikli na to, i imaju opravdanje za mnoge stvari..

Anksioznost, panični napadi, depresija, različiti su kod svih koji imaju te poremećaje, tu bolest.

Postoje oni koji u životu prežive samo jednu depresivnu epizodu ali i oni koji imaju dve, tri epizode i to onda verovatno spada u teže oblike depresije.

Isto je kad je u pitanju i anksioznost.
Uzmi na primer seriju Monk, koja je meni odlična, zabavna. Ali šta tamo
vidiš? Jednog anksioznog čoveka kome nikada nije bolje. Prosto ga treba
zavoleti takvog. A on sve vreme na psihoterapiju ide. Što znači da to ne
pomaže. I što ćeš sad ti spucati pare za nešto što ti neće pomoći?
Ne znam osim mene baš nikoga ko priča da psihoterapijom to može da
se reši i to jako brzo.
Sad vi sa foruma možete i ne morate da verujete. Ali ljudi iz mog
okruženja koji znaju sve moje faze, ni oni ne veruju. Kao da se prave da
ne vide. Meni je to potpuno neverovatno. Brata imam od tetke sa kojim
sam pričala i pričala, al ne vredi. Dobio je panične napade pre mene,
video je da ih više nemam i samo klima glavom kad mu savetujem
psihoterapiju i ne uradi ništa.
 
Uzmi na primer seriju Monk, koja je meni odlična, zabavna. Ali šta tamo
vidiš? Jednog anksioznog čoveka kome nikada nije bolje. Prosto ga treba
zavoleti takvog. A on sve vreme na psihoterapiju ide. Što znači da to ne
pomaže. I što ćeš sad ti spucati pare za nešto što ti neće pomoći?
Ne znam osim mene baš nikoga ko priča da psihoterapijom to može da
se reši i to jako brzo.
Sad vi sa foruma možete i ne morate da verujete. Ali ljudi iz mog
okruženja koji znaju sve moje faze, ni oni ne veruju. Kao da se prave da
ne vide. Meni je to potpuno neverovatno. Brata imam od tetke sa kojim
sam pričala i pričala, al ne vredi. Dobio je panične napade pre mene,
video je da ih više nemam i samo klima glavom kad mu savetujem
psihoterapiju i ne uradi ništa.
Ma, opusti se, čoveče, i već jednom! Biće šta mora da bude i ti tu ništa ne možeš!
Družiš se sa neprikladnima. Oseća se po tekstu, ranije si mi bila vatra, a na ovoj temi-pepeo.
Bre, odmakni se od toga!
Slušaj, čitaj, pravi, slikaj, sviraj na nekom muzičkom instrumentu, idi na ples! Ovaj život može biti divan i bez strahova i ikakve anksioznosti, da li si znala? Seti se!
Kakve anksioznosti? U brdo da ruku pod ruku tražimo skupocene pečurke, u prirodu!
 
Ma, opusti se, čoveče, i već jednom! Biće šta mora da bude i ti tu ništa ne možeš!
Družiš se sa neprikladnima. Oseća se po tekstu, ranije si mi bila vatra, a na ovoj temi-pepeo.
Bre, odmakni se od toga!
Slušaj, čitaj, pravi, slikaj, sviraj na nekom muzičkom instrumentu, idi na ples! Ovaj život može biti divan i bez strahova i ikakve anksioznosti, da li si znala? Seti se!
Kakve anksioznosti? U brdo da ruku pod ruku tražimo skupocene pečurke, u prirodu!
Izvini, ali ja često ne razumem tvoje odgovore na moje komentare. Sve si
ovo rekla super, tačno, slažem se. Al kakve to veze ima sa onim što sam
ja rekla?
 
Zašto ići u strane izraze? To su strahovi,i ne treba ih nazivati "fobijama".Šta imamo od komplikovanja?
Materijalnu dobit? Nećemo lečiti ljude od strahova, već od FOBIJA. To je, naravno, skuplje.
Hajde ljudima zaista da pomažemo-besplatno.
Srce mi je puno kad neko na očigled ukapira stvari i prestane da sebe tretira kao "bolesnog". Sve psiho- ću upropastiti veoma odlučno zbog ljudi koji zarađuju na pacijentima/strankama bezveze.

Svim psihijatriama ću srušiti san o lakom novcu!
Ljudi su samo ljudi.
Okay, neće to tako lako ići, mašina je mašina, ali mnogima treba samo glas zdravog razuma.
 
Poslednja izmena:
Zašto ići u strane izraze? To su strahovi,i ne treba ih nazivati "fobijama".Šta imamo od komplikovanja?
Materijalnu dobit? Nećemo lečiti ljude od strahova, već od FOBIJA. To je, naravno, skuplje.
Hajde ljudima zaista da pomažemo-besplatno.
Srce mi je puno kad neko na očigled ukapira stvari i prestane da sebe tretira kao "bolesnog". Sve psiho- ću upropastiti veoma odlučno zbog ljudi koji zarađuju na njima bezveze!
Svim psihijatriama ću srušiti san o lakom novcu!
Ljudi su samo ljudi.
Okay, neće to tako lako ići, mašina je mašina, ali mnogima treba samo glas zdravog razuma.
Nisam ja izmislila izraz, zvanično je fobija strah od specifičnog objekta ili situacije (pasa, visine, gužve, zatvorenog prostora...)
Osoba ne mora biti anksiozna, a da ima fobiju, kao i da inače ne bude "plašljiva", ali da ima pojačan i neopravdan strah od jedne od pojava.
Sigurna sam da si čula već za to.
 
Poslednja izmena:
Sve psiho- ću upropastiti veoma odlučno zbog ljudi koji zarađuuju na pacijentia, strankama bezveze.

Svim psihijatriama ću srušiti san o lakom novcu!
Ljudi su samo ljudi.
Okay, neće to tako lako ići, mašina je mašina, ali mnogima treba samo glas zdravog razuma.

Postoje psihijatri koji su i psihoterapeuti i rade u državnim ustanovama. Ne može svako da plati psihoterapiju, jer često nije dovoljna jedna seansa.
Hajde ljudima zaista da pomažemo-besplatno.

Ko? Psiholozi, psihijatri u državnim bolnicama ili mi ovde na forumu?

Ako misliš na forum, konkretno za ovaj potforum postoji Pravilnik.

https://forum.krstarica.com/threads/pravilnik-foruma-psihologija.968466/

Mi na ovom potforumu možemo da iznosimo svoja mišljenja, svoja zapažanja, svoja lična iskustva...a da lečimo nekoga- ne možemo.
 
Nisam ja izmislila izraz, zvanično je fobija strah od specifičnog objekta ili situacije (pasa, visine, gužve, zatvorenog prostora...)
Osoba ne mora biti anksiozna a da ima fobiju, kao i da inače ne bude "plašljiva", ali da ima pojačan i neopravdan strah od jedne od pojava.
Sigurna sam da si čula već za to.
Od čega, bre?
Neko provede ceo život u raznim strahovima-nema vremena da ŽIVI!
Ne znam, nekog bih odvela na bandži-skakanje, nekog da uči plivanje, nekog na druge i razne stvari. Nema tu mnogo ćaskanja.
Nesuđeni sam psihijatar, ali mislim da strah treba pobeđivati, a anksioznost razbijati na licu mesta, odmah-u stanju kakva je osoba. Anksioznost je gora od straha.
 

Back
Top