Каин и Авељ

R.Reventlov

Aktivan član
Poruka
1.747
1. Иза тога Адам позна Јеву жену своју, а она затрудне и роди Кајина, и рече: Добих човека од Господа.


2. И роди опет брата његовог Авеља. И Авељ поста пастир а Кајин ратар.


3. А после неког времена догоди се, те Кајин принесе Господу принос од рода земаљског;


4. А и Авељ принесе од првина стада свог и од њихове претилине. И Господ погледа на Авеља и на његов принос,





5. А на Кајина и на његов принос не погледа. Зато се Кајин расрди веома, и лице му се промени.



Зашто? Да ли постоји неки разлог због кога је Бог поставио темеље љубоморе и зависти међу браћом?
 
1. Иза тога Адам позна Јеву жену своју, а она затрудне и роди Кајина, и рече: Добих човека од Господа.


2. И роди опет брата његовог Авеља. И Авељ поста пастир а Кајин ратар.


3. А после неког времена догоди се, те Кајин принесе Господу принос од рода земаљског;


4. А и Авељ принесе од првина стада свог и од њихове претилине. И Господ погледа на Авеља и на његов принос,





5. А на Кајина и на његов принос не погледа. Зато се Кајин расрди веома, и лице му се промени.



Зашто? Да ли постоји неки разлог због кога је Бог поставио темеље љубоморе и зависти међу браћом?
nema to veze sa Bogom. To je mit. A pisao ga je verovatno neko ko je voleo pastire a nije voleo ratare.
 
Зашто? Да ли постоји неки разлог због кога је Бог поставио темеље љубоморе и зависти међу браћом?
Бог није поставио темеље љубоморе, него је Каин изабрао свој пут.
Нпр могао је Давид да изврши самоубиство кад је схватио да је отерао другог човека у смрт. Али није. Изабрао је живот.


nema to veze sa Bogom. To je mit. A pisao ga je verovatno neko ko je voleo pastire a nije voleo ratare.
Та теорија је давно одбачена, можда егзистира на Википедији, у теологији не.
 
Бог није поставио темеље љубоморе, него је Каин изабрао свој пут.
Видимо да је Бог тај који није погледао жртву Каинову него само жртву Авељову.
Из тога је проистекао избор Каинов и све што је следило.

Нигде пре тога се не назире узрок таквом ставу Бога, не постоји ништа што је Каин пре тога урадио да би га Бог занемарио.
Каин је изабрао пут јер је на то наведен од стране Бога.
 
Видимо да је Бог тај који није погледао жртву Каинову него само жртву Авељову.
Из тога је проистекао избор Каинов и све што је следило.
Бог је поставио избор или темељ љубоморе ?
Нигде пре тога се не назире узрок таквом ставу Бога, не постоји ништа што је Каин пре тога урадио да би га Бог занемарио.
Каин је изабрао пут јер је на то наведен од стране Бога.
Ја нисам Бог па да знам, како ти знаш да не постоји неки посебан разлог ?
 
Бог је поставио избор или темељ љубоморе ?
Љубомора је продукт, последица.
Да ли би Каин знао за љубомору да је третиран исто као и Авељ? Ако не би знао, да ли би убио брата?
Бог је одлучио да погледа Авељову жртву, и да не погледа Каинову, зар не? Ако има додатних објашњења а нисам их видео, биће ми драго да чујем.
Ја нисам Бог па да знам, како ти знаш да не постоји неки посебан разлог ?
Ја могу само да читам шта пише и како пише.
Из тога могу да извучем закључак који нигде не показује да је постојао посебан разлог. Ако је постојао, зашто није наведен? Ипак је то једна од првих и важних прекретница и осим тога, уводи љубомору и завист у причу о људском роду а то нас прати до данас и то све више и више.
 
Из тога могу да извучем закључак који нигде не показује да је постојао посебан разлог. Ако је постојао, зашто није наведен? Ипак је то једна од првих и важних прекретница и осим тога, уводи љубомору и завист у причу о људском роду а то нас прати до данас и то све више и више.
Не видим разлог зашто би посебан разлог морао да буде наведен.
Зашто би морали све да знамо ?
Љубомора и завист је почела од Адама и Еве када су хтели да буду "као богови" и да им се одмах "отворе очи", тј. да поверују не Богу него ђаволу.
Мислили су да они знају боље свој пут него Бог, па је и то једна врста незрелости, а код Каина није у питању љубомора већ мржња прво на Бога па онда и на брата.
Очигледно да је Каин мислио да њему апсолутно припада Божија пажња, па је своју мржњу према Богу усмерио на брата.
Али у ствари требао је своју енергију да усмери на сопствено сорзецање, јер је пошао од тога да он зна боље него што Бог зна.
Од тога су пошли и Адам и Ева, тако да је све то истог корена, само се разликује у наставку. Адам и Ева су желели брзи напредак, Каину је Бог "онемогућио" духовни напредак па је сву мржњу усмерио на брата, као да му је брат крив.
А истина је да како Каин тако и Адам и Ева треба да духовно напредују али не тако како су они замислили у својој глави.
Дакле како Адам и Ева, тако и Каин су направили погрешне изборе, са тим што очигледно да је Каин имао велике проблеме како са собом, тако са својим поимањем Бога и својим братом, па је то у тренутку пукло. Не иде то одједном.
Корен те љубоморе је постојао од раније, али све се заснива на Каиновом погрешном поимању свог напредовања, тј. Каин је мислио да га Бог неизоставно воли и да то њему никада не може да се деси да му Бог не прихвати жртву. Дакле и високоумље је одиграло ту улогу, па из високоумља које је родило гордост, јавља се мржња.
 
Не видим разлог зашто би посебан разлог морао да буде наведен.
Зашто би морали све да знамо ?
Љубомора и завист је почела од Адама и Еве када су хтели да буду "као богови" и да им се одмах "отворе очи", тј. да поверују не Богу него ђаволу.
Мени то више вуче на непослушност и неповерење него на љубомору, али добро, свако има своје виђење.
Мислили су да они знају боље свој пут него Бог, па је и то једна врста незрелости, а код Каина није у питању љубомора већ мржња прво на Бога па онда и на брата.
Очигледно да је Каин мислио да њему апсолутно припада Божија пажња, па је своју мржњу према Богу усмерио на брата.
Чекај, кочи.
Редослед је следећи: Каин приноси жртву, Авељ приноси жртву, Бог прихвата (погледа) Авељову жртву, Каинову жртву не прихвата (не погледа).
Где си ти ту нашао мржњу према Богу од стране Каина, нисам сигуран да схватам. Штавише, Каин се обраћа Богу после схватања да је учинио грех и Бог му, на неки начин, помаже да преживи да га други не би осудили и уништили због почињеног греха.

Али у ствари требао је своју енергију да усмери на сопствено сорзецање, јер је пошао од тога да он зна боље него што Бог зна.
Од тога су пошли и Адам и Ева, тако да је све то истог корена, само се разликује у наставку. Адам и Ева су желели брзи напредак, Каину је Бог "онемогућио" духовни напредак па је сву мржњу усмерио на брата, као да му је брат крив.
А истина је да како Каин тако и Адам и Ева треба да духовно напредују али не тако како су они замислили у својој глави.
Дакле како Адам и Ева, тако и Каин су направили погрешне изборе, са тим што очигледно да је Каин имао велике проблеме како са собом, тако са својим поимањем Бога и својим братом, па је то у тренутку пукло. Не иде то одједном.
Можеш ли ово наведено да ми некако представиш библијским стиховима а не тумачењем? Где пише да су Адам и ева, а последично и Каин, морали духовно да напредују? Може и тумачење, рецимо, светих отаца, не мора директан стих.
Корен те љубоморе је постојао од раније, али све се заснива на Каиновом погрешном поимању свог напредовања, тј. Каин је мислио да га Бог неизоставно воли и да то њему никада не може да се деси да му Бог не прихвати жртву. Дакле и високоумље је одиграло ту улогу, па из високоумља које је родило гордост, јавља се мржња.
Такође, као и у претходном пасусу.
Изгледа да ти ипак знаш шта Бог мисли?
 
Где си ти ту нашао мржњу према Богу од стране Каина, нисам сигуран да схватам. Штавише, Каин се обраћа Богу после схватања да је учинио грех и Бог му, на неки начин, помаже да преживи да га други не би осудили и уништили због почињеног греха.
Каин није каналисао мржњу према Богу већ је усмерио на Авеља. Дакле мислио је да њему никада не може да се деси да његову жртву Бог не прими.
Дакле има проблем са Богом и са собом. Не са Авељем.
Каин бира живот после греха, али то је нешто друго, није дозволио да га опхрва депресија.
Можеш ли ово наведено да ми некако представиш библијским стиховима а не тумачењем? Где пише да су Адам и ева, а последично и Каин, морали духовно да напредују?
Адам и Ева као створена бића нису савршени од почетка. Стога је сасвим јасно да сви људи морају да напредују као створена бића. Па и Адам и Ева.

Може и тумачење, рецимо, светих отаца, не мора директан стих.
Адам и Ева су били у стању одојчета (Свети Иринеј Лионски)

http://www.joeledmundanderson.com/i...phical-concepts-of-becoming-and-being-part-3/

And that is why the early Church Fathers viewed Adam and Eve as children. Yet now leads to another wrinkle to understand. Irenaeus points out that since Adam and Eve were child-like, even though they were made in God’s image, it was something they had yet to fully grasp or understand, because Christ, the one who is “the image of the invisible God” (Colossians 1:15), had not yet been made known or visible. That is why they were led astray so easily (Against Heresies V.16.2)—being child-like, they did not yet have full knowledge of good and evil, they had not yet acquired the wisdom that comes through living.
 
Каин није каналисао мржњу према Богу већ је усмерио на Авеља. Дакле мислио је да њему никада не може да се деси да његову жртву Бог не прими.
Опет ти причаш о последици а ја питам за узрок.
Навео сам део из Библије који говори о току дешавања, шта је било после ми је јасно, бар у мери у којој ја могу да добацим.
Како знаш шта је Каин мислио о жртви? Види, и Каин и Авељ љубе руку Богу. Бог Авељу каже "драго дете моје" а Каину каже "бежи од мене".
И сад ти кажеш да је Каин и пре тога гајио мржњу према Богу? Где је то наведено?

Дакле има проблем са Богом и са собом. Не са Авељем.
Каин бира живот после греха, али то је нешто друго, није дозволио да га опхрва депресија.

Адам и Ева су били у стању одојчета (Свети Иринеј Лионски)

http://www.joeledmundanderson.com/i...phical-concepts-of-becoming-and-being-part-3/
Овде је наведено да нису знали довољно због тога што нису имали животно искуство (које не би никад ни стекли да нису избачени из раја).
Не пише чак ни да им је био потребан духовни напредак, то је тумачење. Да нису починили грех, не би били избачени из раја, остали би вечно као деца и вечно без потребе за духовним напретком.
 
Како знаш шта је Каин мислио о жртви?
zna po sebi, kao i svi mi koji smo protiv zrtve, i zrtvovanja [ima tu jos necega praiskonskog sto ja zovem dupli mrak, ali da ne nacinjem sada]
Опет ти причаш о последици а ја питам за узрок.
koji je uzrok zrtvovanja?
sta je zrtvovanje zapravo?
dokaz zahvalnosti

znaci Bog trazi dokaz? ne, nego smo mi ljudi nezahvalni, pa mislimo tako, po sebi sudimo

plodove usana trazi, kaze dalje sv. Pismo, ispravljajuci dotadasnje shvatanje

p.s. odlicna su ti pitanja, nadam se da prihvatas odgovore, a ostalo sam preskocio, ili namerno, ili sam propustio slucajno
 
Poslednja izmena:

R.Reventlov

nekad su mi/nam modovi otvarali posebne teme, evo ti jedna

Zrtva Gospoda Isusa Hrista iz poslusnosti, podredjenosti... ili neceg treceg?


imas i ovde

Žrtva

Čini mi se da nam latinski izraz "sacrificium" (koji se sastoji od dve reči "svet" i "činiti) daje prilično dobar nagoveštaj pravog značenja žrtve, učiniti svetim.
to je smetalo kainu, znam po sebi, verujem mnogi da znaju
Видимо да је Бог тај који није погледао жртву Каинову него само жртву Авељову.
sta mislis zasto?
ja znam, ali bih da napravimo rekonstrukciju
 
Poslednja izmena:
koji je uzrok zrtvovanja?
Не ради се о узроку жртвовања, већ о узроку зашто Бог није "погледао" Каинову жртву.
Али да не тумачимо ми онако одокативно како нама одговара већ да видимо може ли се наћи негде у Библији било какав извор узрока тог божијег неприхватања Каинове жртве?
И ако може без скретања са теме, тема није жртва него је тема божија одлука да изабере Авеља испред Каина иако су обојица до тад радили исто.
 
И ако може без скретања са теме, тема није жртва него је тема божија одлука да изабере Авеља испред Каина иако су обојица до тад радили исто.
pa, da su radili isto Bog bi ih valjda isto pogledao, zapravo njihove zrtve? ah, da tvoja tema, ti znas bolje o cemu neces; izvini.

Не ради се о узроку жртвовања, већ о узроку зашто Бог није "погледао" Каинову жртву.
ajde lepo udahni duboko, pa reci opet sta si mislio
jel ti uopste imas pojma kako se njihove zrtve razlikuju?
hteo bi o zrtvama, a tema nije zrtva - meni to ne ide u glavu, bice da sam preglup za tvoju temu.
 
Poslednja izmena:
pa, da su radili isto Bog bi ih valjda isto pogledao, zapravo njihove zrtve?
И пише да су радили исто. Зар ниси прочитао уводну поруку?
Једина разлика је у томе да је Каин био ратар а Авељ пастир.
Да не сугеришеш можда да се Богу више свидела животињска жртва испред биљне?
Ако је и тако, зар није Бог одредио Каину да буде ратар а Авељу да буде пастир? Јер, ко би други то могао?

Иначе, моја је тема и поставио сам јасно питање. Нисам за то да ово буде 56. кафана за спамовање на овом пдф-у, ако је икако могуће.
Волео бих да се не љутиш због тога, али то је до тебе.
 
Волео бих да се не љутиш због тога, али то је до тебе.
sta ja ima da se ljutim, ti si postavio temu da razgovaras za odredjenima, a ja nisam taj, ne znam na tvoj nacin
Да не сугеришеш можда да се Богу више свидела животињска жртва испред биљне?
znas kako kada ugazim travu, ili pocupam neki korov ne marim uopste, a zivotinje su mi ipak i kucni ljubimci,a nisam samo rostiljdzija
uvenula mi neka paprika, nisam je dobro zalio, ali kuce ili macka da mi ''uvenu'' jer ih nisam hranio 2x dnevno? obesili bi me ukucani po povratku
 
Poslednja izmena:
1. Иза тога Адам позна Јеву жену своју, а она затрудне и роди Кајина, и рече: Добих човека од Господа.


2. И роди опет брата његовог Авеља. И Авељ поста пастир а Кајин ратар.


3. А после неког времена догоди се, те Кајин принесе Господу принос од рода земаљског;


4. А и Авељ принесе од првина стада свог и од њихове претилине. И Господ погледа на Авеља и на његов принос,





5. А на Кајина и на његов принос не погледа. Зато се Кајин расрди веома, и лице му се промени.



Зашто? Да ли постоји неки разлог због кога је Бог поставио темеље љубоморе и зависти међу браћом?
meni bi logičnije bilo da je pastir ubio ratara nego obrnuto. uvek su brđani i pastiri bili prgaviji, besniji nego oni koji žive u ravnicama i bave se ratarstvom. Ima nešto u ratarstvu što smiruje i nešto u stočarstvu što budi agresivnost. Uostalom ratar se više uzda u Boga jer prirodno smatra da od njegove volje zavise vremenske prilike od kojih zavisi rod. Stočar sa druge strane živi u svetu životinja gde vlada zakon džungle i gde on na kraju ubija životinje koje čuva. Dakle nije mi logično uopšte da je ratar ubio stočara.
 
Не ради се о узроку жртвовања, већ о узроку зашто Бог није "погледао" Каинову жртву.
Али да не тумачимо ми онако одокативно како нама одговара већ да видимо може ли се наћи негде у Библији било какав извор узрока тог божијег неприхватања Каинове жртве?
И ако може без скретања са теме, тема није жртва него је тема божија одлука да изабере Авеља испред Каина иако су обојица до тад радили исто.
Naravno da se moze naci ali je za to potrebno integralno proucavanje Biblije a ne samo parcijalno,tu i tamo po nesto reda radi pa da se nakon toga izvlace pogresne zakljucke.
Kajinova zrtva je bila neprihvacena zato sto nije bila u skladu sa SZ-im sistemom za prinosenje krvnih zrtvi.
Naime, Bog je ocito ljudima jasno dao do znanja sta je to greh a sta nije,sta je to zrtva Bogu ,kako se ona prinosi i sta ona simbolizuje.
Kajin je i pored tog znaja od Bozjeg otkrovenja,odlucio da na SVOJU RUKU organizira Bogosluzenje tako sto je prineo beskrvnu "zrtvu"iz svoje baste... po njemu je ocito sav taj zrtveni sistem bio neprihvatljiv a jos manje je verovao ono sto mu je Bog Nebeski obznanio o njegovom znacaju pa je zato ubedio sebe da kao ne postoje razlike kako se to treba sluziti Bogu nego je mozda bitno samo "cisto srce",sta ja znam,mozda korektan odnos sa bliznjima i t.d.
Za razliku od njega,njegov je brat Avelj drzao sve sto je znao o toj zrtvenoj sluzbi i prineo zivince iz stada svojega. Ta je zrtva trebala simbolizirati zrtvu Bozjeg Jagnjeta koja se trebala dogoditi nekada u buducnosti
I kao sto se moglo ocekivati, Bog je prihvatio ono Bogosluzenje koje je bilo u skladu sa Njegovom voljom i koje je simboliziralo buducu zrtvu Njegovog Sina dok je potpuno odbacio "zrtvu"Kajina koji je zbog toga bio "iznenadjen i uvredjen".
Bog mu je jasno dao do znanja da je takvo bogosluzenje na svoju ruku i van okvira Bozjih instrukcija zapravo GREH jer to sto je prineo nije bilo "cinenje dobra" i ta Njegova lekcija jos uvek treba "brujiti"u usima svakog coveka koji je odlucio da sluzi Bogu Nebeskome...
Dakle nema improvizacije u sluzenje Bogu nego iskljucivo drzanje principa "TAKO KAZE GOSPOD" !!!
 
Naravno da se moze naci ali je za to potrebno integralno proucavanje Biblije a ne samo parcijalno,tu i tamo po nesto reda radi pa da se nakon toga izvlace pogresne zakljucke.
Kajinova zrtva je bila neprihvacena zato sto nije bila u skladu sa SZ-im sistemom za prinosenje krvnih zrtvi.
Naime, Bog je ocito ljudima jasno dao do znanja sta je to greh a sta nije,sta je to zrtva Bogu ,kako se ona prinosi i sta ona simbolizuje.
Kajin je i pored tog znaja od Bozjeg otkrovenja,odlucio da na SVOJU RUKU organizira Bogosluzenje tako sto je prineo beskrvnu "zrtvu"iz svoje baste... po njemu je ocito sav taj zrtveni sistem bio neprihvatljiv a jos manje je verovao ono sto mu je Bog Nebeski obznanio o njegovom znacaju pa je zato ubedio sebe da kao ne postoje razlike kako se to treba sluziti Bogu nego je mozda bitno samo "cisto srce",sta ja znam,mozda korektan odnos sa bliznjima i t.d.
Za razliku od njega,njegov je brat Avelj drzao sve sto je znao o toj zrtvenoj sluzbi i prineo zivince iz stada svojega. Ta je zrtva trebala simbolizirati zrtvu Bozjeg Jagnjeta koja se trebala dogoditi nekada u buducnosti
I kao sto se moglo ocekivati, Bog je prihvatio ono Bogosluzenje koje je bilo u skladu sa Njegovom voljom i koje je simboliziralo buducu zrtvu Njegovog Sina dok je potpuno odbacio "zrtvu"Kajina koji je bio "iznenadjen i uvredjen".
Bog mu je jasno dao do znanja da je takvo bogosluzenje na svoju ruku i van okvira Bozjih instrukcija zapravo GREH i ta Njegova lekcija jos uvek treba "brujiti"u usima svakog coveka koji je odlucio da sluzi Bogu Nebeskome...
Dakle nema improvizacije u sluzenje Bogu nego iskljucivo drzanje principa "TAKO KAZE GOSPOD" !!!
Ako je žrtva ratara nepoželjna po čemu se onda starozavetni bog razlikuje od ostalih bogova tog vremena to jest demona kojima treba žrtva u vidu krvi i ubistva neke životinje? Znači smisao žrtve nije zahvalnost nego hranjenje tog božanstva energijom krvi i ubistva?
 

Back
Top