Kad medijska manipulacija postaje krsenje etike

Uzmimo pesmu evrovizije i jedna tema na forumu je o tome.
Ja sam pogledao tu temu i ta tema je ustvari o svemu samo ne o toj temi....teski offtopic....i sta bi tu trebalo da bude smisao filozofa, pa da takve stvari pokaze , to bi koristilo drustvu...posto je ocigledno logika otisla u dupe....
Skromno neskromno , ali jeste tako...iz ugla prosecnog, ne trazim sad nivo ETF prvih 100 ljudi....jedne sezone...jednog upisnog roka....nego mnogo blazi nivo, ali otislo je sve u ......
Tih prvih 100 sa ETF su društveno neobrazovani i nezainteresovani, takoreći socijalno glupi, jer ih zanima fizika, a ne psihologija, sociologija, patriotizam ili bilo šta društveno. Tek kada se vrate kao "neiskorišćeni" tačnije kao stručno nepismeni, postaju "stručnjaci", takvi ljudi se ne bi vraćali iz sveta da su sposobni u struci, znači ostaje im samo da se dokazuju u drugim oblastima koje ne razumeju....uče da misle drugačije i tu lutaju....
 
Bas sam resio da pratim gde se vidi totalna moralna apatija, tj nihilizam koji je posledica nerazumevanja morala kao drustvenog kontrukta...

Nekaznjivost moralnog prekrsaja mi pada kao jedan od osnovnih pokretaca tog moralnog nihilizma.
A vidljiv je npr u fimovima o zombijima, gde se jasno usadjuje u gledaoca ideja da sve sto radi nije toliko bitno ako je ziv i ako tako odluci...
To jeste tacno iz jednog ugla, da ne treba nista sagledavati katastroficno , ali to donosi jedan pekmezara i natisocijalni pristup gde vrednost i zivota i svih ostalih ljudi je skoro minorna i pretvara se samo u zabranu vidljivog ubijanja...
Pa cak ni to nije zabranjeno samo je tu prisutna kazna...
"nekažnjivost moralnog prekršaja" se vidi u životu gde vlada kapital, nasilje i glupost, a nihilizam je slabost koja sebi traži opravdanje....
 
Pa do sada su se vraćali samo umru ovde i oni koji su neuspešni, naročito ekonomisti i zato je ekonomija uvek bila slaba tačka. Isto i kao gomila Tesli sa svršenim fakultetom, a poslušni i bezidejni.
Naravno da postoje svestrani ljudi naročito, ako nisu zaplašeni i kupljeni radi sitnih interesa. Kako tebi izgledaju pravnici koji su se vratili iz uspešnih misija po svetu? Kako ti izgledaju uspešni pisci i pesnici, novinari? Da li se moral meri količinom novca? Kako neko ko je uspešan može da bude nemoralan, samo ako je glup, a onda kao glup postaje neuspešan, jeftin, zao i kao takav poslužilac medijske manipulacije.
Koliko tih svestranih i uspešnih su uspešni na moralan način, a koliko se na 2 ili tri takva poziva ona masa psihopata?
 
Joj da znas koliko je tesko proci u Srbiji sa postenim projektima....nije to samo blokada, to je i aktivan rad protiv takvih projekata...

Svasta sam video...a dva puta sam bio preporucen od DB....jednom greskom drugi put kao pomoc...i nebo i zemlja....neverovatno...
Oba puta sam razbio sistem u ekspresnom roku, znaci brzina uspona i kvalitet promene i povecanja prihoda velike firme je bio zapanjujuc i za mene...
To ti je kad obracas paznju na detalje, pa kad se malo cesce kreces medju musterijama....a istovremeno napravis organizaciju rada da sve zivne...

E ali onda udaris na veliku korupciju , ne zato sto vidis da ti nesto smetaju nego zato sto ti pocinjes da smetas njima....E to su vec zestoke cifre, ne bi verovali sigurno kad bi vam rekao...a ustvari sta ne bi , pa pogledajte expo i 17 milijardi...samo sto tu imate izolovano sve pa mislite da toga nema ovako a da se ne cuje...a ima...
 
I kada razgrneš iza svog kriminala stoje "stručnjaci", a štite ih sudije DS i DSS takoreći mafija, mada ja očekujem da to počne sada da se apsi...naročito ovi što su u SNS na koje se otvara lov. Jasno je ko se služi nasiljem, javno, bezskrupula se ljudima preti lincom i kako to deluje na svakoga kome se obraćaju takve siledžije? Zar nije indikativno napadanje RTS, gde je većina primljena po "političkoj volji" 2004 -2006....
 
Ne taj ratnik....on vodi svoj rat....
Nihilista ima svoju ideologiju
Ideologija ima svoje vrijednosti i smjernice za društvo, nihilizam ne. Nihilizam je filozofski pogled, perspektiva, stav, shvatanje koje je iznad svake ideologije.
Nego, upitna je sama definicija i šta to podrazumijevamo pod nihilistom.
Uzmimo to za prosto, da je nihilista neko ko je spoznao besmisao svega.
Dakle, nihilista u tom pogledu, može da praktikuje ideologiju, bilo koju, da živi život iako ga smatra u osnovi besmislenim, pa čak i da praktikuje religiju, ali ne može nikada povjerovati u onaj temeljni smisao ideologije, religije ili života. Jer pitanjima, zašto, se dolazi do krajnjeg zašto gdje više nema odgovora, odgovor ne postoji, odnosno dolazimo do besmisla.
To je tačka bez povratka.
Kada jednom dijete sazna da deda mraz ne postoji, nemoguće ga je uvjeriti posle da on ipak postoji, tako je isto sa nihilistom kada svijest dostigne odredjeni stepen shvatanja i spoznaje i izadje iz zablude, nemoguće ga je ponovo vratit u zabludu.
 
Kao što rekoh definicija nihiliste je upitna, zato sam uprostio.
Radi se o svijesti i njenom shvatanju besmisla, a ne o odredjenom načinu života koji se treba živjeti po nekoj nihilističkoj ideologiji koja ne postoji.
Pa vidi, imaš ljudi koji i idu u suicid, ali to što bi neko ko smatra sve besmislenim izbjegao neku životnu opasnost, ne znači da njegovo shvatanje besmisla nije validno.
 
Sve ide po prirodnom determinizmu, tako da nemoj mnogo brinuti.. ne možeš spasiti svijet, zašto bi neko uopšte dao takav sulud zadatak sebi? Ili da se brine o istom. Pitanje je i da li je tvoje dobro, dobro za društvo. A i da jeste, trenutno stanje je takvo da izlaza nema, promjena traži i uzima žrtvu, a prihvatanje igre pravi od tebe žrtvu, tako da u oba slučaja isto ti se piše, magični štapić postoji samo u pričama.

Igrati po čistim pravilima u prljavoj igri, vodi do poraza. Praktikovati moral i poštenje u nepoštenom društvu koje se medjusobno gura, lakta, podmeće nogu, postavlja zamku, ujeda, zabada nož u ledja, potkrada itd. vodi do poraza, da bi pobjedio u prljavoj igri moraš biti zvijer sposobnija u tim nemoralnim radnjama mnogo više od ostalih i to je to, logika i matematika su tu vrlo proste.
 
Ima ono staro pravilo ako dobar ne otvori usta otvorice zao i svi ce ga slusati, i tacno se to pokazuje..

Ja sam zaostao 20 godina, uljuljkan citajuci neke knjige koje mi je dala neka studentkinja bogoslovije o filozofiji nemackih filozofa teologa a o raznim pitanjima, i tu je bilo naznaka , koraka koji bukvalno navode da ce covek shvatiti sta je moral, kakva bi trebala da bude RD Etika, Research and Development....
Sad vidim da je otisla totalno na drugu stranu , da je utilitarizam koji je cak imao i dokazne teoreme da je stetan po coveka je uskladjen i pretvoren u emotivni utilitarizam i sad je uskladjen sa asertivnosti, koja je takodje samo dokazano najstetnija stvar u drustvu....

Trenutno ne mogu da stignem sve novo sto citam, a i nemam pristup novim pdf izdanjima ili literaturi, a i ono sto je kao svuda dostupno bas i nije...
Vidim ogromnu produkciju nakaradnih ali samouljuljkanih analiza i kreacija kao filozofskog kalibra...jeste dr mr pr ali brate, bas uljuljkano....
Iskreno moje misljenje je da su danas pravnici jaci od filozofa po visprenosti i ostrini uma...
A slucajno sam dotakao pravnike, preko oratorskih takmicenja pa gledao ko se kako pruzio posle toga....

Jos se ishokirao kad sam saznao da su sad te filozofske i metafilozofske, pazi izraz metafilozofija a ne kvazi filozofija, a vise su kvazi....da su osnova za samoizlecenja anksioznih i depresivnih bolesnika....uce ih kako da se bolje izredjaju na drugima preko tih metoda...
 
Ma ima i pametnih koji pričaju, nego ih niko ne sluša.. uvijek je slatka laž bila primamnjivija od gorke istine, jeste i biće.
A i neka je.
Neka tone brod, treba ga pustiti na miru da tone, suludo je kantom vodu vaditi iz tonućeg broda, em je muka i Sizifov posao, em ćeš se na kraju udaviti, duplo golo, tako da bolje je tih pet minuta odvojiti za sebe barem, popiti neko piće, zapaliti cigaretu, poslušati neku muziku koja ti prija, neki svoj ćejf ako se može sprovesti pa makar i na pet minuta, tvoji su i nešto koliko toliko vrijede, jer ljudi zapravo postaju utopljenici kada počnu vaditi iz broda tu vodu koja ga potapa, a ne kada brod potpuno potone, samo nisu svjesni toga, jer nada nekada čovjeka obmane i navede ga na još veću tragediju.
 
Ok, pozivam sve one koji imaju neki kesh da se prihvate principa 10e nedeljno za neku donaciju nekome, za neki projekat , neku razradu ideje...

To jeste put, neformalan i naizgled spor ali jeste put da se srede stvari...

Svako moze da vidi efekat svog poklonjenog novca i koliko je odradjeno za taj novac i da preusmeri na neki drugi prijekat a da svake nedelje ipak odvoji 10e za neki sledeci ili isti projekat..
 
Mislim da ipak vi neki, tu i tamo, držite plamičak nade i optimizma iz nesvjesno sebičnih razloga, ili iz straha od sopstvenog osjećaja beznadja i besmisla koji iniciraju nege druge po vas loše emocije. Što je banalno, jer je sud emocionalan i egoističan, te iz tog razloga nastojite napasti vjetrenjaču ili barem planirate napad koji se nikada neće ostvariti, ovo drugo je čak i bolja opcija od prve..
Znam.. teško je progutati žabu, ali ta žaba je istina koja se samopotvrdjuje godinama unazad, i koja nam obećava da će tako bivati generacijama unapred.
Crna rupa usisava sve pred sobom, takva pojava se ne može sprečiti, to je tačka bez povratka, ona samo može sama od sebe da eksplodira i tako odnese sve usisano u konačnu destrukciju.
Mogao bih da pitam, kako vas nije sramota imati imalo optimizma pored ovoliko očiglednih negativnosti koji su oko nas?
 
Ja ne vidim optimizam kako ga ti vidis..
kod mene je valjda zbog iskustva sve vidljivo....ako ima nekog u busu koji je razuman i stalozen, on nece izgoreti i nece biti smrtnih ishoda, ali ako nema, ako su svi samo obicni putnici , onda ce bus izgoreti i bice tri cetiri pet zrtava gusenja ili povreda nekih....
Ako se neko na bitnoj poziciji , npr na prvim sedistima uspanici onda ce blokirati izlaz koji se nece otvoriti jer vatra zahvati elektriku pa ne otvara vrata i onda ce se 20 njih ugusiti....zxnaci cista sreca, nista optimizam...bar ne u tom smislu nego u smislu srece...

Bacis pogled na ljude i u sekundi znas koliko je tu leseva koji to jos ne znaju....
A mozda je to zato sto sam kao mlad stopirao i birao u cija cu kola da sednem....mozda je i do toga...
 

Back
Top