Jaja u sarmu

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
70.094

Ide li jaje u sarmu ili ne - pitanje koje je podijelilo mnoge​

Ide li jaje u sarmu ili ne - pitanje koje je podijelilo mnoge
Foto: Shutterstock | Ide li jaje u sarmu ili ne - pitanje koje je podijelilo mnoge
izvor Nezavisne novine
Šta kažu vaši porodični recepti za omiljenu nam sarmu?

Svaka domaćica ima svoju malu tajnu kad priprema neko jelo, ali kod pripreme sarme velikih tajni ne bi trebalo da bude. Ipak, strasti na internetu uzburkala je rasprava – ide li jaje u smjesu za sarme jaje ili ne ide?

Po društvenim mrežama se povela rasprava vezana za sarmu. Jedni kažu da stavljaju jaje u smjesu kako bi bila čvršća, odnosno da poveže sastojke. Drugi pak protestuju i tvrde da jaje nema šta da traži u sarmi.

Na jednoj hrvatskoj stranici više su mišljenja da jaje treba staviti u smjesu za sarmu. Na kojoj ste vi strani?
U prilogu donosimo recept po kojem je jaje dio ovog specijaliteta

Sastojci:​

  • 3 glavice kiselog kupusa

Fil za sarmu:​

  • 1/2 kg isjeckane govedine
  • 4 velike kašike u sitne kocke izrezane suhog mesa
  • 2 velike kašike masti
  • 1 glavica sitno izrezanog luka (treba žuto ispeći)
  • 1 cijelo jaje
  • 1 velika kašika soli
  • 1/2 velike kašike bibera
  • 6 velikih kašika riže

Za zapršku:​

  • 5 velikih kašika masti
  • 3 velike kašike brašna
  • 1 velika kašika paprike
  • 2 do 3 litra supe od suvog mesa ili vode
  • izrezani kiseli kupus
  • 2 velike kašike soli

Priprema:​

Sve što je nabrojano pod „fil za sarmu“ treba u posudi dobro izmiješati. Od svake glavice kupusa listovi se skinu i malo isjeku rebra, da budu tanja, a da se ne ošteti list.
Staviti list kiselog kupusa na dlan, a na list jednu kašiku nadjeva. Sa one strane ruke gdje je mali prst složi kraj lista. Onaj kraj lista koji je najbliži zglobu, uzmi i zamotaj. Preostaje još jedan kraj koji nije zamotan. Taj utisni prstima.

Napravi zapršku, zalij je vodom ili supom, dodaj isjeckani kupus, posoli, prokuhaj, složi sarme preko kupusa, pokrij posudu i kuhaj polagano 3 do 4 sata. Ako je kupus previše kiselog ukusa, stavi 1 do 2 kocke šećera, a ako imaš surutke, dodaj je umjesto vode, prenosi nova.rs.
 
Poslednja izmena:
U mojoj kući to ide ovako :

Izvadiš kupus koliko ti treba, razlistaš, opereš iz više voda da ukloniš višak soli, ispržiš mleveno meso ( svinja/krava/mešano pola pola) ispržiš na luku, ubaciš suvi vrat ili slaninu suvu na kocke seckanu i pržiš i dalje, dodaš biber, alevu papriku, pirinaš, svaki list puniš smesom i motaš, između redova se ređa suvo meso rebra, vrat, slanina pa ukrug dok ima smese, pokrije se listovima, nalije hladnom vodom, a u tiganju se na laganoj vatri isprži da ne promeni boju aleva paprika i prelije preko listova, nalije vodom, gurne u rernu i peče do besvesti iliti dok viljuška ne prolazi kao kroz vodu.

Ništa jaja, šargarepe i ostale gluposti koje ubijaju dušu pravoj sarmi. Posle ovako napravljene sarme ti treba bunar vode i lekovi za skidanje pritiska. Provereno.
 
na slici sarme uvijene kao jedna :super:..eee kada bi i kod mene tako bilo ali nije:D
kod mene je mešano ima manjih i vecih..kako kad sam raspoložena za uvijanje :mrgreen:
Ja ih pravim iste veličine, al to nije uopšte bitno,
važno je da se čvrsto umota, dobro uguraju krajevi sa obe strane, nema da mrdne nigde čak iako vrije na jačoj vatri i bez jaja. :D
 
Jooooj bre Nina, pa šta da poveže, gde će fil da pobegne iz uvijenog lista molim te lepo, nema noge????
Tako se napravi tvrda kugla mesa koju moraš da seckaš nožem i sarma bude mršava, blaga, to joj nije funkcija.
ovo zadnje nije tacno..probaj jednom ..stavi jaje u fil na kraju kada se fil malo prohladi pa ces videti
inace oko tog jajeta je uvek ista prica..neko stavlja jaje u fil neko ne stavlja..sve je stvar navike
 
Ja ih pravim iste veličine, al to nije uopšte bitno,
važno je da se čvrsto umota, dobro uguraju krajevi sa obe strane, nema da mrdne nigde čak iako vrije na jačoj vatri i bez jaja. :D
znamo kako se zavija sarma..to je prvo što te majka ili baka u mom slucaju nauci
bez obzira da li je kiseo kupus u pitanju ili zelje, ili blitva ili vinova loza ili list od slatkog kupusa
 
na slici sarme uvijene kao jedna :super:..eee kada bi i kod mene tako bilo ali nije:D
kod mene je mešano ima manjih i vecih..kako kad sam raspoložena za uvijanje :mrgreen:

od brata zhena svaka sarma ista
jednom sam je pitala da li lenjerom mjeri i odala mi je tajnu

svaka list kupusa mora imati skoro pa idetichnu velicinu zatim u svaku sarmicu ide identichna kolichina mesa (preprzhava meso)
zatim sa desne strane dobro umota pa je uzme u ruku i levu stranu nagura i poredja ih na dasku

kad zavrshi proces motanja prebroji ih i naslazhe identichno u lonac

pitam je "mishu inache je sve ok? misim nemash vishe tih tako napada"

smije se

a da kupus sa ne identichnoj velichini listova zavrshi u salati (koja je identichno sechena) ili u podvarku
 
Ovaj recept je potpuna besmislica...
Prvo ide količina od 3 glavice kupusa

Za taj kupus piše da ide svega 1/2 kg mesa...


Zaprška je posebna smejurija...
5 kašika masti
3 kašike brašna
2 velike kašike soli
????????????????????????

Ovo se neko opasno zeza...

plus jaje...

@kišna daje dobar recept
 
ovo zadnje nije tacno..probaj jednom ..stavi jaje u fil na kraju kada se fil malo prohladi pa ces videti
inace oko tog jajeta je uvek ista prica..neko stavlja jaje u fil neko ne stavlja..sve je stvar navike
Ne bih pisala da nisam probala i ne sviđa mi se, plus meso nije bilo prženo pre uvijanja. Kao kamen uvijen u list kad je skuvana.
Neka hvala, ne bih da mi se majka povampiri.
 
Ne bih pisala da nisam probala i ne sviđa mi se, plus meso nije bilo prženo pre uvijanja. Kao kamen uvijen u list kad je skuvana.
Neka hvala, ne bih da mi se majka povampiri.
u Bosni se meso ne przi..ni kada prave pite tj burek od mesa
ja pržim i luk i meso i zna se kako se sprema fila za sarmu
i da spremam sarmu samo sa svinjskim mlevenim meso, slaninom i suvim rebrima
 
znamo kako se zavija sarma..to je prvo što te majka ili baka u mom slucaju nauci
bez obzira da li je kiseo kupus u pitanju ili zelje, ili blitva ili vinova loza ili list od slatkog kupusa
Nisam ni mislila da ne znate, to je u kontekstu sa povezivanjem mesa,
ja shvatila da ako je rastresito hoće da iscuri iz sarme a to se desi kad
je labavo umotana. Ne se braniš od mene, ja sam miroljubiva. :D
 
Nisam ni mislila da ne znate, to je u kontekstu sa povezivanjem mesa,
ja shvatila da ako je rastresito hoće da iscuri iz sarme a to se desi kad
je labavo umotana. Ne se braniš od mene, ja sam miroljubiva. :D
nije da me nisi isprepadala...:lol:..da sam morala da se preslišavam kako zavijam i spremam sarmu sa onim mojim jednim jajetom ..:rotf:
 

Back
Top