Јафа колач са орасима

Poruka
47.347
20240331_155925.jpg





За кору :
4 јаја
8 кашика шећера
18 кашика млека
5 кашика уља
10 кашика брашна
10 -12 кашика млевених ораха
1/2 прашка за пециво.

Умутити јаја са шећером, додати уље и млеко, а затим суве састојке (брашно, орахе и прашак за пециво измешати одвојено), испећи кору у великом плеху, на 180 ° око до 30 минута.
Охлађену кору поделити на два дела и једну половину измрвити.

* ја исечем из средине кору у облику који желим да колач има а остатак ( крајеве) издробим.

За фил :
1 дл сока од наранџе
5 кашика шећера
3 кашике џема од кајсије
2 поморанџе

Поморанџама изрендати ситно кору, ољуштити их и изблендирати. Оцедити 1 дл сока од наранџи и са шећером га кратко шпиновати.Додати џем па наранџе, измешати и додати издробљену кору.
Још кратко прокувати да се маса сједини и распоредити преко коре.

* за лепши изглед, изаберети плех у величини колача, обложите фолијом па сипајте прво фил па кором покријте и притисните да се лепо распореди.
Тако охлађен колач када се преврне на тацну има глаткију површину за глазуру.

За чоколадну глазуру:
150 г чоколаде за кување
1 кашика кокосовог уља ( не мора али је укусније)
1- 3 кашике уља
Истопити чоколаду са кокосовим и кашиком обичног уља, ако је превише густо додати уље и мешати на слабој ватри док не добије густину за преливање.
 
Да, ово је моја верзија, са орасима.
Прилагодила сам га неким љубитељима ораха и не претерано слатких колача, има одличан укус а није превише сладак.
Правила сам га већ више пута са овим мерама и свима се допада.
 
Да, ово је моја верзија, са орасима.
Прилагодила сам га неким љубитељима ораха и не претерано слатких колача, има одличан укус а није превише сладак.
Правила сам га већ више пута са овим мерама и свима се допада.

Svaka čast, odlična ideja.
Obavezno menjam verziju bez oraha. :)
 
Следећи пут ћу да испечем две коре, једну са орасима за подлогу, другу без за фил, да пробам. Не да мени ђаво мира :D

Javi kako je ispalo :)

Mislim da nisam imala recept u kojem ništa nisam menjala, bar za nijansu.To mi je hobi :lol: Kad pravim tortu, često to bude spoj 2-3 različita recepta, ako ne više, odlična sam :lol:. Posle kad me pitaju koja je torta, kako se zove, ili daleko bilo, za recept, smejem se sama sebi jer nemam pojma šta da kažem ljudima.
Zato sam se i zapitala zašto kod ovog kolača nisam ništa menjala.Mada, dugo ga nisam pravila...baš dugo...a lično ga volim.
 
Javi kako je ispalo :)

Mislim da nisam imala recept u kojem ništa nisam menjala, bar za nijansu.To mi je hobi :lol: Kad pravim tortu, često to bude spoj 2-3 različita recepta, ako ne više, odlična sam :lol:. Posle kad me pitaju koja je torta, kako se zove, ili daleko bilo, za recept, smejem se sama sebi jer nemam pojma šta da kažem ljudima.
Zato sam se i zapitala zašto kod ovog kolača nisam ništa menjala.Mada, dugo ga nisam pravila...baš dugo...a lično ga volim.
Исто као ја. А најчешће је комбинација материјала који се затекао у кући.
Недавно ми једна рођака тражила ррцепт за чоколадну торту коју је јела код мене пре 100 година, наводно никад лепшу није јела, тражила сам да ми опише не би ли препознала, но међутим..
Рекох јој да је вероватно била нека франкенштајн торта од расположивог материјала чији рецепт сигурно нисам записала. И тако ра ,,најлепша" нестала. :zcepanje:
 
Исто као ја. А најчешће је комбинација материјала који се затекао у кући.
Недавно ми једна рођака тражила ррцепт за чоколадну торту коју је јела код мене пре 100 година, наводно никад лепшу није јела, тражила сам да ми опише не би ли препознала, но међутим..
Рекох јој да је вероватно била нека франкенштајн торта од расположивог материјала чији рецепт сигурно нисам записала. И тако ра ,,најлепша" нестала. :zcepanje:

Naviknu se ljudi vremenom.
Najteže mi je bilo objasniti recepte za dizana testa i to ozbiljnim i veštim domaćicama. :fdlan:
To sve radim odokativnom metodom, tako sam učila od mame.
 
*** za iznenadne goste il kad opadne šećer***

Moji klinci iskukali da im ovaj rođendan pravim jaffa tortu, jeli kod Paje na rođendanu :roll:
Ja već imala drugi plan, nije mi do besa, svašta nešto spremam, 2 torte , njih dvojica, oni zapeli hoće tu. Ajd zovem Pajinu mamu za recept, ona se pokida od smeha, kaže" torta ti je od tri sastojka". Ja guglala po netu ima raznih varijanti, reko , daj mi tvoj recept neće hteti možda neku drugu. I , brate slatki, bukvalno za 5 minuta gotova "torta". 😁 Al šta ćeš, sva je deca vole, otišla je ko alva. 😂
(PS
Ovaj recept nije za domaćice nego za one koji vole brzo da spreme , da se ne peče, da se ne prlja milion sudova. Ja bih je zvala "torta od 5 minuta" a ne jaffa.)

Izmrvi se 1kg do 1,5kg jaffa keksa,
dotle se rastopi margarin ,ne mora ceo, u dva do tri deci mleka koje se greje na ringli.
Tako toplo mleko sa rastopljenim margarinom se sipa u jaffu i meša varjačom, kad se malo prohladi , oblikuje se torta. Glazura od čokolade
može , ako stižu gosti, ako je za kućnu upotrebu, može i bez. 😁

I svi traže još jedno parče .


IMG_20240616_213204~4.jpg
 
Poslednja izmena:
Nije najbolja al je najbrža.
Uvek mi pravljenje dve torte oduzme veći deo dana, a ovaj put nikad brže nisam spremila torte, tako da nisam znala šta ću sa viškom vremena 😂
Kada ti se jede slatko i kada prođe ponoć ne da je najbolja nego joj nema ravne!

Da da, višak vremena. Okrećeš se oko sebe i ne zna šta ćeš sa sobom. :zarja::srecna:

Srećan vam rođendanac! :heart::heart:
 

Back
Top