Ja-poruke, kako da kažemo da nam nešto smeta

Džudi S

Ističe se
Moderator
Poruka
2.057
TEMA.jpg

Komunikacija je osnov svih međuljudskih odnosa. Ona je sredstvo pomoću koga delimo naše misli, stavove, ideje i na taj način se povezujemo sa drugima. Sama reč komunikacija je nastala od latinske reči communico što znači učiniti zajedničkim, podeliti, biti u međusobnoj povezanosti. Da bi povezanost među ljudima u različitim područjima života bila što bolja, komunikacija se uči, gradi i usavršava.

Uspešna komunikacija je sposobnost da izrazimo svoje mišljenje i stavove na direktan i iskren način a da pri tom ne povredimo prava drugih. Međutim, to nam ne uspeva baš uvek. Čest problem u komunikaciji nastaje kada ono što mi mislimo da smo rekli ne slaže se, nije isto, sa onim što je druga osoba razumela. Kada joj jasno kažemo šta želimo od nje, ona kao da nas pogrešno shvati, odmah se ljuti, ne želi da nas sasluša, niti da prizna da smo u pravu, pa se razgovor pretvori u žustru raspravu i svađu. Neretko dolazi do međusobnog prebacivanja, pominju se greške iz prošlosti i udaljimo se od početne teme sa kojom smo krenuli u razgovor. Jedan od razloga za ovakve rasprave je način komunikacije, zapravo način na koji izražavamo ono što želimo da kažemo.

U komunikaciji postoje JA poruke i TI poruke.

TI poruke
su usmerene na drugu osobu, na njenu kompletnu ličnost a ne samo na ponašanje. Suština TI poruke je da kažemo kakva je druga osoba, šta mislimo o njoj, da joj damo etiketu. Dakle, ovim porukama ističemo greške drugih. Još i kada dodamo reči poput „nikada“, „uvek“, „svi“ „svaki put“ napravimo generalizaciju, gde na osnovu jedne osobine ili ponašanja donosimo zaključak o celoj ličnosti.

Ti nikad ne učiš
Sto puta sam ti rekao da dođeš na vreme i Ti uvek kasniš.
Kako to da baš ti uvek slučajno nešto razbiješ?!
Kako si to mogao da napraviš? Ti stvarno nisi normalan!

Ove poruke se doživljavaju kao napad na drugu osobu, pa ona ima potrebu da se ona brani. Njena odbrana može da ima dva načina ponašanja. Ili će da krene u kontra napad i da uzvrati istom merom kritikujući nas: „Ih ko mi kaže“, „ I ti si isto neki dan uradila to i to“, „Kao da ti uvek perfektan “, ili će da prekine komunikaciju jer se oseća povređenom. U oba slučaja, ona prvobitna tema zbog koje smo započeli razgovor, ostaje po strani.
Ti poruke negativno utiču na naše odnose jer dovode do svađe, prekidaju komunikaciju i doprinose nezdravim emocijama.

JA poruke govore o nama, o našim osećanjima, o našim stavovima i razmišljanjima. Ne ističu greške drugih već naša osećanja. Ukoliko sadrže neku kritiku, ona se odnosi na ponašanje a ne na osobu. Zbog toga ih drugi ne doživljavaju kao napad na sebe, kritikovanje, etiketiranje, već kao poziv za rešavanje problema i želju za saradnjom. Ja poruke povećavaju verovatnoću da drugi na pravi način čuju i razumeju ono što želimo da kažemo. One smanjuju mogućnost konflikta i doprinose da budemo shvaćeni.

JA poruke imaju vrlo jednostavnu i jasnu formu i zato ih nije teško naučiti. Teže je da naučimo da govorimo o sebi, da prepoznamo i izrazimo svoje emocije i da preuzmemo odgovornost za ono što tražimo.

Forma JA poruke

Kada ti __________ (dati konkretan opis ponašanja)
Osećam se __________ (prepoznati kako se osećamo)
Zato što __________ (zbog čega nam to ponašanje izaziva te osećaje)
Zato želim (ne želim) __________

Nastavak na sajtu https://logoscentar.rs/blog/ja-poruke-kako-da-kazemo-da-nam-nesto-smeta

***
Da li tokom razgovora koristite aserativnu komunikaciju, opisanu u ovom tekstu?

Da li možemo da se naviknemo na takav način komunikacije?

Kako biste postupili da vam, posle jedne izgovorene rečenice neko odgovori neljubazno, i počne da se svađa?

***

Komentar ću napisati kasnije.
 
Da li tokom razgovora koristite aserativnu komunikaciju, opisanu u ovom tekstu?

Da li možemo da se naviknemo na takav način komunikacije?

Kako biste postupili da vam, posle jedne izgovorene rečenice neko odgovori neljubazno, i počne da se svađa?
Mene su vazda nervirali uštogljeni Englezi sa svojim načinom
komunikacije, gde ti uvijeno u šareni papirić sa mašnicom kažu
nešto što je u suštini nerpijatno. Radije me opsuj..

Da, primenjujem takav način komunikacije i vidim da me ljudi
zbog toga mize ko ja Engleze. :lol:
 
Da li tokom razgovora koristite aserativnu komunikaciju, opisanu u ovom tekstu?

Da li možemo da se naviknemo na takav način komunikacije?

Kako biste postupili da vam, posle jedne izgovorene rečenice neko odgovori neljubazno, i počne da se svađa?

Uglavnom tako razgovaram. Samo ne preterujem sa onim Ja, pa Ja, to zaslužuje posebnu temu.

Ne znam da li kao društvo možemo da se naviknemo na ovaj vid komunikacije.

Kada bi neko počeo da se svađa posle jedne takve rečenice u kojoj se objašnjava zašto ne volim nešto, odustala bih od takvog razgovora.
 
Asertivnost je najvece zlo danasnjice....ne postoji nista tako nakaradno , tako efektno u primeni i zlo kao sto je asertivnost

Pri tome u promociji toga ogromnu pomoc vrse psiholozi
raznim detaljima tipa
Postoje tri osnovna tipa komunikacije: agresivna, pasivna/submisivna i asertivna.


Agresivnost podrazumeva izražavanje želja, potreba i osećanja
pa onda dodaju po svaku cenu....
Pasivnost, submisivnost, neizrazavanja zelja, sto takodje nije tacno...
I onda naravno dodje kao lek na ranu idealizovana asertivnost, koja ne postoji , kao sa merom i postovanjem tudjeg sistema vrednosti i misljenja...

Istina i praksa je totalno drugacija...
Asertivnost je najagresivnija metoda...
Agresivnost je mala maca u odnosu na asertivnost, jer se kod agresivnosti iznosi svoj stav i svoja pozicija a ne podriva se tudja pozicija kao kod asertibnosti...
Submisivnost, tj pasivnost je takodje manje agresivna od asertivnosti , ali daleko od toga da nije izrazajna...koristi se kod pripremljenog terena...

Ono sto je jos tragicnije je da se razvijaju sporedne grane koje jos dublje usecaju i ubadaju preko asertivnosti....npr ovaj primer ja i ti ...to je razrada ali ako je osnova asertivnost, sve nakaradnosti osnove ostaju .
Kod vecine psiholoskih metoda vazi pravilo nasledjivanja , to znaju ovi sto znaju objektne jezike, a trebalo bi svi do 40 godina ili cak 45 godina starosti , koliko ja znam programiranje i objektni jezici su se u srednjoj skoli ucili pre 25 godina...90tih..
 
Zavisi sa kim razgovaram. Ako je neko ko se izuzetno brzo uvredi jer ima poprilicno visoko misljenje o sebi, onda pricam laganije. Nikakve provokacije.
Ako je neko prizeman, njemu kazem sta mislim o njemu, ali sve uljudno, bez vredjanja.

Ako neko meni odgovori neljubazno preokrenem na salu jer konflikt nece nista resiti.
Prizeman se uvek uvredi....
prostodusan ne, ali prizeman da...
 
Moja životna praksa to nije pokazala.
Uzmi iskustvo sa sela.....kako da ne uvredis seljake?
Eto to ti je putanja da vidimo koja su ti zivotna iskustva...moj pristup tebi sada je pristup prostodusnom...ne prizemnom, jer ako si prizeman, ovo nece uroditi plodom....zapece na sledecoj stanici...

Sta je sprdnja, sta se dobija neotesanom salom na selu?
Igra hijararhije...
 
Ne živim na selu.
Pa onda si razvio neke druge metode komunikacije zasnovane na hijararhiji i nasilju...pa ti se cini da ti ne uzimaju u obzir jer se oslanjas na ono sto im je navika..
Selo sam pomenuo zato sto tamo zive najvise anarhisticki pojedinci....malo ustrojeni , malo ushemljeni...

Mozda je problem sta zoves prizemni.....to je ono sto ljudi zovu jedi pij i poebi...to je prizemlje...pusti me govora , svedi na razumljivo , takva osoba..
 
Pa onda si razvio neke druge metode komunikacije zasnovane na hijararhiji i nasilju...pa ti se cini da ti ne uzimaju u obzir jer se oslanjas na ono sto im je navika..
Selo sam pomenuo zato sto tamo zive najvise anarhisticki pojedinci....malo ustrojeni , malo ushemljeni...

Mozda je problem sta zoves prizemni.....to je ono sto ljudi zovu jedi pij i poebi...to je prizemlje...pusti me govora , svedi na razumljivo , takva osoba..
Kakva hijerarhija, kako nasilje? :pop2:
Govorim o čoveku koji sagledava realnost objektivno, ili bar što je objektivnije moguće. Ko se neće uvrediti na prvu kritiku i koji kritike ne doživljava lično jer ne kritikujem njega kao osobu, več nešto što je promenljivo. Ti sad nađi pridev za takvu osobu.
 
Kakva hijerarhija, kako nasilje? :pop2:
Govorim o čoveku koji sagledava realnost objektivno, ili bar što je objektivnije moguće. Ko se neće uvrediti na prvu kritiku i koji kritike ne doživljava lično jer ne kritikujem njega kao osobu, več nešto što je promenljivo. Ti sad nađi pridev za takvu osobu.
Pa ko sagledava realnost objektivno...?
u najboljem slucaju sagledava subjektivno ranjivo...
To je ono kad racunas da ce proci tvoje objektivno kod osobe...

Mislim ja necu sad da sirim sta sve moze da se shvati u kritici..
Kritika kao napad, kritika kao ugrozavanje sopstvenog identiteta, kritika kao ugrozavanje samostalnosti , kritika kao spustanje nivoa u nekoj hijararhijskoj mrezi...
Kritika za suzbijanje samopouzdanja, je nesto sto sad cesto vidim u Srbiji...izgleda da pali pa se zato ucestalo...

Dakle racunas na prilicno izgradjenu osobu...
To je prilicno retko , tako da je zanimljiva ta racunica...
Ili racunas na decu....tj nezrelost koja je infatilna pa je generisana kao spremnost na ucenje novih stvari bez razisljanja i provere...
Preko autoriteta, sto je hijararhija odmah...

Podebljao sam vazno , da skratim tekst koji citas ako te zamara..
 
Podrazumeva se da govorim o zreloj osobi. Svaka kritika, makar bila i zlonamerna ne moze te povrediti ako imas stoicki pristup zivotu.

Vec sam rekao da sagledava realnost sto je objektivnije moguce. A to je kada uklonis predrasude, ugasis emotivno zaslepljivanje, oteras ego u stranu i sto je racionalnije moguce dodjes do nekog zakljucka. Ali ne za minut razmisljanja. Stav se gradi duze, a obavezno argumenti koji ga brane .
 
Podrazumeva se da govorim o zreloj osobi. Svaka kritika, makar bila i zlonamerna ne moze te povrediti ako imas stoicki pristup zivotu.

Vec sam rekao da sagledava realnost sto je objektivnije moguce. A to je kada uklonis predrasude, ugasis emotivno zaslepljivanje, oteras ego u stranu i sto je racionalnije moguce dodjes do nekog zakljucka. Ali ne za minut razmisljanja. Stav se gradi duze, a obavezno argumenti koji ga brane .
Moram da koristim ponavljanje, ...
Dakle ovako...

izjava 1 , prizemna osoba je ona kojoj je upucena direktna poruka
Izjava 2 ta prizemna osoba se ne naljuti
Izjava 3 podrazumeva se da je prizemna osoba zrela osoba i plus stoik
Izjava 4 , tvoje zivotno iskustvo pokazuje da je mnogo osoba koje zadovoljavaju izjavu 3
 
Moram da koristim ponavljanje, ...
Dakle ovako...

izjava 1 , prizemna osoba je ona kojoj je upucena direktna poruka
Izjava 2 ta prizemna osoba se ne naljuti
Izjava 3 podrazumeva se da je prizemna osoba zrela osoba i plus stoik
Izjava 4 , tvoje zivotno iskustvo pokazuje da je mnogo osoba koje zadovoljavaju izjavu 3
Gde sam napisao je mnogo osoba? Ne pisi napamet.
Takodje sam rekao da sam pronadjes pridev za gore opisanu osobu, sto si ti preinacio u to da ja i dalje smatram prizemnu osobu stoikom i zrelom osobom, sto nigde ne pise.
 
Prethodni post je bitan, a ovaj je digresija, neozbiljnost...
Puno osoba u danasnje vreme upada u kontinuitet nekog svog dejstva...
Npr krene debata i onda upadnu u kontinuitet odbrane stavova...Ta osobina je bila i ranije prisutna, to sam ja primecivao kod mojih kolega na faxu , pa su i rekli jednom..Daj nam 10 min vremena pauze izmedju onog sto smo tvrdili i novog dokazanog sa tvoje strane... ne mozemo da odmah predjemo sa svoje tvrdnje na tvoju dokazanu tvrdnju...
I stvarno tako funkcionise...kad dozvolis 10 min predaha izmedju tvrdnji i dokaznih dijaloga, desava se cudo...
Zasto ovo pisem, pa zato sto mi se cini da ima veze sa celom temom...
Sta to znaci , pa ne bih , ali mogu reci da znaci da je ego uvek prisutan i da se resava prostom pauzom od 10 min izmedju dijaloga kod izuzetno racionalnih osoba...
 
Neozbiljnost je govoriti neistine, a onda kada si suocen sa time, bezis recima kako je to digresija. Rekao bih ti da se uozbiljis ali sam ubedjen da ti mislis kako si ozbiljan. Tako da..
Pa ako hoces ozbiljno meni nije jasno kako skaces brzo izmedju onog sto si rekao i sto sledi iz izgovorenog i onog sto je zakljuceno a ti ga samo svedes na to da nije izgovoreno...ok nisi izgovorio ali zakljuci na osnovu izgovorenog , tvog izgovorenog sta si rekao ....?

Ako ne mozes da zakljucis ono sto sam ja napisao onda je neki problem u logici...ili mojoj ili tvojoj, tu je problem sto to moramo zajednicki naci...tako se radi, ali ne danas...
Ako i ti tako radis, onda cemo doci do onog sto ti zoves racionalno i sta vec uzimas da je zrelo....
Ako ne radis tako nego vratis korak unazad kao i mediji pa kazes nije receno , a da li moze da se zakljuci , e onda smo na nivou logike medija...

I onda vazi ovo sto si sad zadnje rekao , a to je da onaj ko odustane od dijaloga taj prikriva nesto sto nije tacno ili nesto sto je lazno rekao...
 
Pa ako hoces ozbiljno meni nije jasno kako skaces brzo izmedju onog sto si rekao i sto sledi iz izgovorenog i onog sto je zakljuceno a ti ga samo svedes na to da nije izgovoreno...ok nisi izgovorio ali zakljuci na osnovu izgovorenog , tvog izgovorenog sta si rekao ....?

Ako ne mozes da zakljucis ono sto sam ja napisao onda je neki problem u logici...ili mojoj ili tvojoj, tu je problem sto to moramo zajednicki naci...tako se radi, ali ne danas...
Ako i ti tako radis, onda cemo doci do onog sto ti zoves racionalno i sta vec uzimas da je zrelo....
Ako ne radis tako nego vratis korak unazad kao i mediji pa kazes nije receno , a da li moze da se zakljuci , e onda smo na nivou logike medija...

I onda vazi ovo sto si sad zadnje rekao , a to je da onaj ko odustane od dijaloga taj prikriva nesto sto nije tacno ili nesto sto je lazno rekao...
Ponovicu opet. Vrlo je verovatno da sam misleci na nesto drugo upotrebio pogresan pridev. Zato sam ti rekao da sam nadjes/izaberes isti. Tog prizemnog koga sam ja opisao, koji je pridev? Prostodusan nije.

Mozda je to zrela odrasla osoba. A takvih je vrlo malo.
 
Ti nikad ne učiš
Sto puta sam ti rekao da dođeš na vreme i Ti uvek kasniš.
Kako to da baš ti uvek slučajno nešto razbiješ?!
Kako si to mogao da napraviš? Ti stvarno nisi normalan!

U realnoj raspravi komunikacija retko može tako razdvojeno da se podeli i primeni. Osim toga niti je prva apsolutno loša niti ova druga uvek dobra.
Nije dobro reći ti si takav i takav, kao kvalifikaciju, ali kako reći asertivno npr. "Ti uvek kasniš" ako neko uvek kasni. Otkud znaš da već nije pre toga rečeno "Nema smisla što kasniš, osećam se kao budala dok te čekam, ne poštuješ moje vreme..."
Nekad je jednostavno reći "Ne radi to, nervira me, smeta mi" jel mora da se objašnjava kao debilu "Osećam se tako i tako".
Ili se pomiriti sa osobinom da neko razbija i kasni jer i ta asertivnost ne daje često rezultate a ume da smara.

Ako je neka osobina ukorenjena treba se pomiriti ili akcijski uraditi nešto, tipa kad nešto razbije nek sam počisti i usisa stakliće, pa će možda sledeći put biti pažljiviji. A ako to ne daje rezultate onda je trapavost ukorenjena i ne treba se zbog toga peti nekom na glavu, hebeš posuđe, to je bar jeftino i nije vredno kljucanja u glavu.
 
Priznajem da tu oko prosto...... nije cista situacija...
Mnogo razlicitih tumacenja, uglavnom pezurativnih i zbog toga je deformacija..

prostodusan, prost, priprost, prizeman,da ne zaboravim moju poslasticu primitivan.... ima tu puno stvari koje ne vredi da se uzimaju u ruke, jer narod ce uvek vratiti na lakse, a to je ono sto im je blisko nema veze sto je nejasno i kontradiktorno...
Pa moral im je nejasan, a stalno ga koriste u recniku...
 
A ne moze a zasto bi uopste komunicirali s vecinom neistomisljenika,cak juce naletim na kao normalnog lika sve isto se slazemo oko okruzenja ali opet davi previse,ne moze da se opusti i uzbudjen je oko toga sto nije kao drugi u sistemu,msm ja ga se otkacinjem totalno da ne pricam o tome da imam svoj mir
To oko disidenata , ja tako zovem te osobe, je pipavo..
Prvo seti se pravih disidenata....onih koji su u drugoj drzavi , protivnici rezima...oni su mahom vecita opozicija, tj srode se sa ulogom disidenta i zaborave da bi to trebalo da bude borba za svoju ideju , ono sto je bilo kaznjeno u pocetku..

Ima i tih vecitih opozicija, koje su kao sa nekim zeljama ali nisu stvarno , nego samo deklarativno , a ustvari su uvek zeljni subverzivnog delovanja i price....
Setio sam se dobrog termina....zalopojke...
 
Agresivnost je mala maca u odnosu na asertivnost, jer se kod agresivnosti iznosi svoj stav i svoja pozicija a ne podriva se tudja pozicija kao kod asertibnosti...

Agresivnost je verbalno nasilje ukoliko želiš nekoga da povrediš.
Selo sam pomenuo zato sto tamo zive najvise anarhisticki pojedinci....malo ustrojeni , malo ushemljeni...

Zašto vređaš ljude koji žive na selu? Oni danas nisu takvi, kako si ih ti opisao..možda su bili takvi pre 60-70 i više godina.
 

Back
Top