Између ега и веће целине...

"Sto pre unistimo i zadnji tracak medjuljudske komunikacije (a idemo ka tome, ka "otudjenju") to cemo ga pre moci obnoviti, bilo kojim putem da se krene, nije bitno koji je put, nego koliko si blizu kraju" tako si nesto rekla, da je mnogo bolje do kraja nesto uraditi nego polovicno, pa makar se i otudjiti do kraja - jer sto se pre otudjimo pre cemo moci da obnovimo komunikaciju.
Ti si to govorila, ja rekao "cime se vodis" samo.

Jeli sada jasnije, ako nije da napisem i to kako je po toj filozofiji nebitno kojim se putem ide, bitno je samo da se ide napred...
 
Не знам да ли смо се разумели. Покушаћу овим путем:

Каже дон Хуан да је некада давно скупна тачка (жижа свести) целог човечанства била на положају "немог знања" и тада смо сви били "они који јесмо" јер друго ништа није ни постојало. Потом нас је разум отуђио од себе самих. ПА ИПАК треба да увежбавамо разум до крајње беспрекорности, јер управо кад стигнеш на тај ВРХ (беспрекорни разум) одатле видиш други ВРХ ("немо знање"), као и обратно. Он каже да су неки људи у стара времена са врха "немог знања" видели нешто ново -- "разум", и повели цело човечанство у том правцу. Сад смо негде на пола пута, али не можемо да се враћамо назад (као што време не може да тече уназад) него морамо да идемо унапред, до "беспрекорног разума", и онда ћемо не само моћи да видимо "немо знање" него и да "скочимо" до њега без икаквих проблема.
 
Mislim da je veoma lako pomesati 2 pojma: opstanak i zivot.
Ego je nacin zivota u ovom svetu, ego je "izdvojenost", ali ne i "razdvojenost" od svega, sto znaci da on daje mogucnost da se ne bude sam, i ako je isti on usamljenost. Jer, ko "nije" taj ne moze biti "zajdno sa nekim", jer on ne postoji, ko je spojen sa nekim, taj "nije", ko nije izdvojen.
Ego nije ni izdvojenost od prirode i ljudi, mada to neminovno znaci, i nosi, ego je "ja". U prevodu.

"Ja" nisam "opstanak". U koliko neko veruje u to da je zivot puka prisila od strane prirode na opstanak onda taj ne treba da koristi rec "ego", posto ne veruje u postojanje termina koji ona oznacava, a o sebi treba da govori u trecem licu...
 
u stvari ono šo tebe brine nije ego........nego jastvo....kako doživljavaš samo sebe i kako živiš u tom doživljaju svoga ja.....koje je prilično heliocentričan sistem da uklopiš i drooge...ali samo da sebe ne povrediš...šo je dobro....ali i da negde i upoznaš i boodeš svestan svojih mana...da li.......ili možda ..jer..ako je tebi dobro..da bi to obezbedio možda nanosiš i štetu droogim ljoodima...al dobro je uopšte i razmišljati o tome..nego biti soorov....a to kao def. ega kao psihosomatske reakcije..to je gloopo...nema potreba da izmišljaš definicije nečega što postoji davno pre tebe.......pa je to sooper id...i kao..ajde da čitamo kako citiraš sebe...


Добро запажено ако смем да приметим.
Подсећа ме на симболички интеракционизам, где би јаство вероватно представљало сопство, што би значило да ми себе не познајемо док не ступимо у контакт, интеракцију са особама у окружењу. Спознајући особе око нас ми стварамо свест о себи и улазећи у у ту ''друштвену игру'' стварамо своје потребе. Его налазим у тим основним, практичним категоријама.
 
Ista si ti pre rekla da je vreme spirala.
Па шта? Какве то сад везе има? И код спирале идеш напред, а што спирала сама по себи заокреће, то ти испочетка не знаш, то сазнаш на самом крају.

Идем још једном, трећа срећа:

Постоји посебан положај жиже свести који се зове "немо знање" и у коме су људска бића (по Толтецима) првела већи део своје историје. У том положају свако је био "са собом", био је "онај који јесте", имао је чист спојни беочуг с духом (неко би рекао с богом) и био је недељиви део целине -- света који нас окружује. То је био тај рај из кога смо истерани. Самоотуђење није постојало ни у идеји.

Али нису жиже свести свих људских бића биле баш тачно на том положају (већ негде у близини) као што ни данас нису жиже свести свих људи тачно на положају "разума" (јер да јесу, сви бисмо ми били беспрекорно разумни, а нисмо).

Они појединци чија је жижа свести била баш тачно на положају "немог знања". могли су са тог ВРХА да виде да то није једини могући положај свести за људска бића. Први најближи положај био је положај који је добио име "разум".

Е, сад, да ли су они сами одлучили, или су добили заповест одозго, не знам, тек ... они су повели цео људски род на нови положај -- положај "разума". То је вероватно имало за смисао напредовање и даље развијање човекове свести ("живот је школа"). Разум, наравно има многе предности (које знамо) али има и неке мане -- отуђује нас од себе самих и од свега другог, јер то и јесте сама суштина разума: да се издвоји да би са тог издвојеног положаја осмотрио предмет који нас интересује. Кад се издвоји од себе да би спознао себе -- то је већ први корак ка самоотуђењу.

У контексту свега тога почињу да се стварају феномени типа "личност", "персона" , "его" и сличне појаве. Те појаве не можемо да заобиђемо, него морамо да их проживимо и превазиђемо. Како? Пре свега, увежбајмо разум да постане беспрекоран и кад то успемо, са тог ВРХА видећемо (као горе) да разум није једини положај свести који је доступан људским бићима. Видећемо "да је разум само острво у мору острва".

Ко то успе, моћи ће за тили час да прескаче с једног положаја на други, по потреби наравно, јер обе те тачке гледишта су потребне да би се створио целовит појам о посматраном предмету, и о себи самом као "предмету посматрања".

Ух, ал' сам се расписала! Да ли ће ико ово да прочита? :mrgreen:
 
Ти си и морала по дужности :D а можда ти чак и није било досадно.

Чик Кориа је постао мој љубимац баш зато што му се први већи албум звао "Return to forever" а и касније се стално враћао на ту тему. Мој човек.

 
Хвала. Лепо је знати да име неко ко чита чак и тако осредње писце као што је Модруна.

leserin-blau.JPG
 
O kako je lepo što mnogi mogu da potvrdjuju mišljenje o sebi na osnovu reakcija ljudi koji ih nisu pročitali......u potpunosti.....

Tako ovde na forumu imamo gomilu ljudi koji chatuju i na filozofiji i na ozbiljnim temama , a pročitaju samo početak, naslov i eventualno dve zadnje rečenice....
I nije problem to što imaju mišljenje o mnogim stvarima bez čitanja svega, i nije problem što "gušiš, daviš, smaraš, ko će ovo pročitati " sugestijama teže da uvedu svoj sistem vrednosti, već je problem što to pali.....

Očigledno.....moć većine je samo posledica nerazboritosti ostalih koji zaborave poneke , ali vrlo važne argumente u socijalnoj komunikaciji.....

Tako je upravo ova reakcija (da li će me neko pročitati) modrune , bez ulaska u sam sadržaj posta primer za pobedu ega i sujete nad većom celinom i na forumu i kod nje same.....
 
Ili je tvoj post i ti sam primer za one koji kad umisle nešto ne vredi im reći ništa jer oni uvek misle da im pričaš ono što oni očekuju da im pričaš.....

Primer....Ti kažeš nešto pohvalno neprijatelju , a on "znao sam da ćeš da prvi opljuješ"
ili .........ima nešto u rečenom što podseća i možda je usmereno ka meni , onda je sigurno reč o meni pa da pripremim čvrstu argumentaciju odmah , ili da diskreditujem rečeno......

idemo dalje.........
 
Tako je upravo ova reakcija (da li će me neko pročitati) modrune , bez ulaska u sam sadržaj posta primer za pobedu ega i sujete nad većom celinom i na forumu i kod nje same.....

Драг ми је Тужни Патак, али ми је дража истина. :D

ПС: Како може Модруна која је три пута написала исти пост (другим речима), да не уђе у садржај свог поста? Ма шта ти мислио, ја знам како изгледа кад ти је скупна тачка на положају "немог знања" где, као што сам рекла, нема ни "л" од личности, ни "е" од ега, ни "с" од самоотуђења.

И то је био рај, из кога смо истерани.
 
Poslednja izmena:
Jednom kad sam se nadrogirao, jedini nacin da se vratim u "normalu" bio je da jos vise postanem "nenormalan" tj. "tripujem", pa bi se tek posle prepustanja naj-gorem (najboljem:)) tripu nekako "vratio u normalu", ali... na kratko.
Hteo sam da postignem da mi popuste tripovi trajno, medjutim, ovim "prepustanjem", ili "paznjenjem" su prolazili samo na trenutke, onda bih na 5 minuta bio normalan, pa opet bi nastupili tripovi, i opet bi morao da istrpim najgori... (najbolji!). U trenutku pre nego sto se iz njega vratim u normalu trip je na jedan jako kratak sekund postajao "los" (najgori!). Onda bi nastupilo pet minuta normalnosti... i sve tako.

=

To o cemu ti pricas (nastavljanje da se ide na nezeljeni put da bi se stiglo na zeljeni) nije trajno resenje.
 
To o cemu ti pricas (nastavljanje da se ide na nezeljeni put da bi se stiglo na zeljeni) nije trajno resenje.
Нов си овде па не знаш да ја стално причам о "путу са срцем". А и о чему би другом причао један дон Хунов фан?!
Ово важи за појединце у њиховом личном животу.

А на нивоу човечанства -- неко је одлучио да је следећа лекција "на путу освешћивања" за људе -- разум. И ми ту нисмо могли ништа! Морамо да научимо ту лекцију, хтели не-хтели, баш као у школи, јер живот је школа. (и не учиш само оно што ти хоћеш него све што је у програму).

Све ово са дрогом нема ама баш никакве везе.
 

Back
Top