Indzil (tzv. Biblija) je iskrivljena Knjiga kao i Tevrat!

Abdurrahman:
Ako Biblija nije izmjenjena, onda dokazite ovo sto sam na ovoj temi napisao da nije tako, a mozete procitati da su vasi ucenjaci izjavili da je izmjenjena, dva tri pa i cetri puta !

Ko zeli istinu on je trazi, medjutim, ja ovom temom nisam mislio NI U KOJEM slucaju da blatim krscanstvo i da ga napadam, vec samo dokazujem sa jasnim dokazima, racionalnim, pa i razumskim da Biblija nije Boziji rijec.

Abdurrahmane,ako Biblija nije rijec Bozija,kako se ta rijec Bozija prosirila po svim kontinentima i svim predijelima sveta,za razliku od Kurana.
Zar je moguce da Biblija kao rijec nevjernicka ima vecu moc sirenja od rijeci Bozije?Ako kazes da nije prisutna na svim kontinentima zaboravljas na Hriscanske misije sirom sveta od Papua Nove Gvineje do suma Amazona.
Da li ti kao pripadnik Islama mozes da kazes da cuda koja su se desila i koja se desavaju u Medjugorju i Fatimi, nisu cuda bozija?
Da li mozes da kazes da pokrov Isusov koji se cuva u Italiji i koji je zadrzao oblik Isusovog lica,nije pokrov Boziji??
Ako tako kazes krsis ono sto je receno u Kuranu,jer ne zaboravi u Kuranu pise da niko nikada nije video lice Bozije.
Ako je Biblija izmenjena zasto se kroz tolike vekove nikada nije nasao niti jedan primerak Biblije,koji bi bio sustinski razlicit ili nepotpun u odnosu na neki drugi primerak koji je stampan bilo gde u svetu i bilo kada.
Ne zaboravi jos i ovo da je Biblija od svih knjiga najstampanija knjiga na svetu i da je prevedena na sve jezike sveta.
Ako biblija nije rec Bozija,a ne zaboravimo od reci Bozije je sve postalo, kako onda takva knjiga, (koja ne predstavlja rec Boziju ) moze biti rasirenija od Kurana, koji jeste rec Bozija.
Na kraju jedno pojasnjenje od mene: sva pitanja koja sam postavio nisam postavio sa bilo kakvom namerom da bilo koga uvredim, vec da iskreno dobijem
misljenje od tebe.

Pozdrav :D
 
Abdurrahman:
Bismillah.

Komsija, vrati se ti na pocetnu stranu pa pogledaj kako se zove tema ova, i nemoj da bjezis od ovoga sto navodim, vec je duznost ti priznati gresku i priznati istinu, a ovo nije "trijumf umma" vec Trijumf istine !

Gospodin Zenzen je obecao odgovor na svih deset pitanja koja je postavio, a njima dokazuje svetost Bilblije. Ako bi bio ljubazan da odrzi obecanje do kraja, mozda bi to bilo najvise sto mozemo nauciti, bar na ovu temu. Hvala
 
Samuraj:
Abdurrahman:
Ako Biblija nije izmjenjena, onda dokazite ovo sto sam na ovoj temi napisao da nije tako, a mozete procitati da su vasi ucenjaci izjavili da je izmjenjena, dva tri pa i cetri puta !

Ko zeli istinu on je trazi, medjutim, ja ovom temom nisam mislio NI U KOJEM slucaju da blatim krscanstvo i da ga napadam, vec samo dokazujem sa jasnim dokazima, racionalnim, pa i razumskim da Biblija nije Boziji rijec.

Abdurrahmane,ako Biblija nije rijec Bozija,kako se ta rijec Bozija prosirila po svim kontinentima i svim predijelima sveta,za razliku od Kurana.
Zar je moguce da Biblija kao rijec nevjernicka ima vecu moc sirenja od rijeci Bozije?Ako kazes da nije prisutna na svim kontinentima zaboravljas na Hriscanske misije sirom sveta od Papua Nove Gvineje do suma Amazona.
Da li ti kao pripadnik Islama mozes da kazes da cuda koja su se desila i koja se desavaju u Medjugorju i Fatimi, nisu cuda bozija?
Da li mozes da kazes da pokrov Isusov koji se cuva u Italiji i koji je zadrzao oblik Isusovog lica,nije pokrov Boziji??
Ako tako kazes krsis ono sto je receno u Kuranu,jer ne zaboravi u Kuranu pise da niko nikada nije video lice Bozije.
Ako je Biblija izmenjena zasto se kroz tolike vekove nikada nije nasao niti jedan primerak Biblije,koji bi bio sustinski razlicit ili nepotpun u odnosu na neki drugi primerak koji je stampan bilo gde u svetu i bilo kada.
Ne zaboravi jos i ovo da je Biblija od svih knjiga najstampanija knjiga na svetu i da je prevedena na sve jezike sveta.
Ako biblija nije rec Bozija,a ne zaboravimo od reci Bozije je sve postalo, kako onda takva knjiga, (koja ne predstavlja rec Boziju ) moze biti rasirenija od Kurana, koji jeste rec Bozija.
Na kraju jedno pojasnjenje od mene: sva pitanja koja sam postavio nisam postavio sa bilo kakvom namerom da bilo koga uvredim, vec da iskreno dobijem
misljenje od tebe.

Pozdrav :D

Ja ne vidim da je dokaz u necemu sto je rasireno toliko, bas zato, sto je laz sve starija, sve je visa i zabluda, medjutim, ono sto se desava u Medjugorju je obicna farsa, sejtanski-dzinovski-djavolski posao koje odvodi u zabludu ljude neuke, mi muslimani prihvatamo vjerovanje samo kojeje vjerodostjno, a nezaboravi da se velika cuda desavaju i sa "muslimanima" koji navodno lijece, odnosno koji ne lijece po ispravnosti Islama vec po djavolskim nacinom, a krscani u velikom broju ili bolje receno vecinom su oni, idu kod ti muslimana da ih lijece, a niko od muslimana ne govori da je to neki sad dokaz, mada i jeste za one muslimane koji lijece ispravno po
Kur'anu i Sunnetu ( praksi Allahovog Poslanika Muhammeda sallallahu alejhi we selem ) cudo Bozije, medjutim mi navodimo jasne dokaze iz Kur'ana i Sunneta, i ja navodim jasne dokaze za Bibluje da nije Bozije rijec, jer Bog ne moze da laze i da govori ono sto je lose za Poslanike, kao sto Biblija kaze za Luta a.s za Sulejmana a.s za Davuda a.s .

Krscansko je ucenje da Isa a.s ( Isus ) potice od ( porijeklo njegovo ) ljudi koji su ucinili blud, sto je velika laz...

Neka je hvala Allahu UZvisenom i neka je selam na Njegovog Poslanika posljednjeg kojeg je poslao sa uputom cijelom covjecanstvu,.
 
Kako znam, krscanima je trebalo 2000 godina da prosire ucenje Biblije, a Afrika je preplavljena misionarima krscana gdje iskoristavju priliku na siromasno stanovnistvo da ga prevedu na svoju vjeru uz donaciju, pare, hranu itd itd, medjutim muslimani primaju pomoc od krscana komsija iz drugih kontinenata ( Amerike i Evrope ) medjutim ispracaju ih sa svojim cvrstim vjerovanjem u Bozji Knjigu posljednju Kur'an.

Muslimanima nije trebalo toliko dugo da prosire ucenje Kur'ana posvijetu, jer od kako je Kur'an Objavljen ima negdje oko 1425 godina, a jedan od Poslanika Muhammeda neka je sa njim Bozji mir i spas, je drzao dersove-predavanja u dzamijama u Spaniji, krscanima koji su presli na Islam kao i muslimanima ostalim...
 
U ime Boga, Milostivog, Samilosnog


NESLAGANJE U BROJU PTICA I STOKE KOJA JE UZETA U NUHOVU A.S 1 LADJU

U knjizi Postanak ( 6:19-20):

“(19) A od svega sto je zivo - od svih bica - uvedi u karablju od svakog po dvoje, da s tobom prezivi, I neka udju musko I zensko. (20) Od ptica prema njihovim vrstama, od ziivotinnja prema njihovim vrstama, I od svih sto po zemlji puze po njihovim vrstama: po dvoje od svega neka udje k tebi, da prezivi”.

U istojj knjizi ( 7:8-9)

“( 8 ) Od cistih ziivotinja I od ziivotinja koje nisu ciste, od ptica, od svega sto zemljom puzi, (9) udj po dvoje - muzjak I zenka - u korablju s Noom, kako je parovi, sve musko I zensko, kako je Bog naredio Noi”.


U isto knjizi (7:2-3):

“(2) Uzmi sa sobom od svih cistih ziivotinja po sedam parova: muzjaka I Negev zenku, a od necistih po dvoje, muzjaka I zensku njegovuu. (3) Isto tako od ptica nebeski po sedam parova - muzjaka I zenki - da im se sjeme sacuva na zemlji”.

Ovo su tri teksta jedne, te iste, knjige. Iz prvog I drugog se razumije da je Uzviseni Allah naredio Nuhu a.s ( mir sa njim I Bozji spas ) da ukrca u ladju od svih zivotinjja, ptica I insekata po dvoje, musko I zensko, I razumije se da je to Nuh a.s uradio.


A iz treceg teksta se razumije da mu je Uzviseni Allah naredio da uzme sedam parova samo od cistih ziivotinja I cistih ptica, a sto se tice stoke koja nije cista, da od nje uzme samo po dvoje, musko I zensko.

U prvom I drugom tekstu se ne pominje broj sedam, dok se rijec “parovi” pominje u sva tri teksta. U trecem tekstu broj dva ( po dva ) reserves samo za neciste ziivotinje, a broj sedam za ptice I ostale zivotinjje, sto se ne slaze sa prva dva teksta I sto predstavlja ogromnu razliku.
 
Abdurrahman

Draga Aljona, moje ime nije Abdi vec Abdurrahman sto znaci na bosanski "rob Milostivog"i ako moze od sad me tako zovi :) malo sale komsinice, nemoj
zamjeriti...

Извини. Нећу више.

Ako Biblija komsinice nije izmjenjena, onda dokazite ovo sto sam na ovoj temi napisao da nije tako, a mozete procitati da su vasi ucenjaci izjavili da je izmjenjena, dva tri pa i cetri puta!
Ko zeli istinu on je trazi, medjutim, ja ovom temom nisam mislio NI U KOJEM slucaju da blatim krscanstvo i da ga napadam, vec samo dokazujem sa jasnim dokazima, racionalnim, pa i razumskim da Biblija nije Boziji rijec.

Абдуррахмане, наравно, Библија је Божја реч. Доћи у Русију и види њени плоди. Русија је Православна земља, а Православље код нас-Руса је у генах. Ако Библија не била би Божјој онда немали ми сад такав број светих људима, моштима, иконама. Ако би ти све то видео. И ја сад такође живим тако како Библија (Нови Завјет) говори и имам добри плоди овог живота.
Да ли теби треба докази, ratio и слично да видети истинску суштину Јеванђељија - само види...Наша вера без послова је мртва. Имамо послови и резултати који су докази за истину Библији.
Православље живе није по Библији већ по Новом Завјету. Овде је велика разлика.

Поздрав.
 
Evo sta kaze "kristalno jasno" :wink: komsija Abdurrrrahman u jednom svom nadahnutom postu:

Pet, 23. januar 2004 1:26
--------------------------------------------------------------------------------

"Jesu, vjerovali su, i ja vjerujem u sve Bozije Objave, ali Bog kaze u Kur'anu da su je izmjenili nevjernici, da su je izmjenili Jevreji i krscani i mi ne vjerujemo u tzv bibliju, a ti sto to navodis iz Kur'ana, mozes ti svoje tumacenje da objesis macku od rep, ali znaj, da nemozes ti pa ni ja da tumacimo Kur'an"

Dakle, vidimo sledece: Mada Abdurrrahman "vjeruje" u sve "bozje objave" (u koje spada i Biblija) on ljude koji veruju u Bibliju- dakle SVE Jevreje i hriscane naziva nevjernicima! :shock: Takodje, uz rec Biblija koristi "epitet" tzv.Cemu tzv.- Kuran je jednostavno Kuran, dopadao se nekom ili ne, a Biblija je Biblija, takodje.
Dalje, dok se sam bavi detaljno, i sa sumnjivom strucnoscu BIBLIJOM, dakle SVETOM knjigom pripadnika jedne druge vere, dotle smatra sva druga tumacenja SVOJE VERE-ISLAMA necim sto se moze "okaciti macku o rep"- veoma TOLERANTNO i SIROKOGRUDO, nema sta!
I to od pristalice teze da su sve objave, pa i Biblija, Bozje!
:? :P :P :P
 
Abdurrahman:
Kako znam, krscanima je trebalo 2000 godina da prosire ucenje Biblije, a Afrika je preplavljena misionarima krscana gdje iskoristavju priliku na siromasno stanovnistvo da ga prevedu na svoju vjeru uz donaciju, pare, hranu itd itd, medjutim muslimani primaju pomoc od krscana komsija iz drugih kontinenata ( Amerike i Evrope ) medjutim ispracaju ih sa svojim cvrstim vjerovanjem u Bozji Knjigu posljednju Kur'an.

Muslimanima nije trebalo toliko dugo da prosire ucenje Kur'ana posvijetu, jer od kako je Kur'an Objavljen ima negdje oko 1425 godina, a jedan od Poslanika Muhammeda neka je sa njim Bozji mir i spas, je drzao dersove-predavanja u dzamijama u Spaniji, krscanima koji su presli na Islam kao i muslimanima ostalim...

Sto se tice gore navedenoga o iskoristavanju siromasnih u Africi o tome se u potpunosti slazem, kao i o nepotrebnom ratu protiv Iraka ( koji je zapocet radi toga sto je Irak 2 zemlja na svetu po kolicini neiskoristenih rezervi nafte ).
Predavanja u Spaniji su radjena za vrijeme vladavine Saracena nad jednim delom Spanije ( Andaluzija ),ali ne zaboravi da su Saraceni nakon 500 godina prisustva u Spaniji izbaceni iz Spanije.
Objasni mi kako je to moguce,ako je Alah bio na strani vjernika,kako to da su " nevjernici ", tj. Hriscani bili toliko jaki?
Ista prica je i sa Otomanski Carstvom, koje je nakon 500 godina skoro u potpunosti izbaceno sa Balkana ( naravno Turska je i dalje prisutna u Trakiji ).
Ono sto hocu da naglasim je da se Hriscanstvo ( od svoga postanka, pa do danasnjega dana ), nikada nije povlacilo bez obzira gde se pojavljivalo ( da li je u pitanju Afrika, Juzna Amerika ili neki drugi deo sveta ),sto nije slucaj sa Islamom.
Hriscanstvo se nije sirilo uvek ratovima,vec i pomocu ljubavi.Najbolji primer ovoga je ljubav Cezara Konstantina prema svojoj zeni,za koju je saznao da je Hriscanka.Tada je kazna za Hriscane u Rimskom Carstvu bila ili borba u areni sa lavovima ili raspinjanje na Krst.Konstantin je iz ljubavi prema svojoj zeni primio Hriscanstvo i Milanskim ediktom 313 godine nove ere ukinuo progon Hriscana i priznao Hriscanstvo kao religiju.
Tim cinom je priznao i Boziju zapovest koja glasi:"Ljubi bliznjega svoga kao sebe samoga".
Osim toga Hriscanstvo se kao vera " nevernika " odrzalo i u Egiptu, gde i danas postoji 10% Kopta,a u Etiopiji ih je oko 50-60%.
 
Abdurrahman:
Ja ne vidim da je dokaz u necemu sto je rasireno toliko, bas zato, sto je laz sve starija, sve je visa i zabluda, medjutim, ono sto se desava u Medjugorju je obicna farsa, sejtanski-dzinovski-djavolski posao koje odvodi u zabludu ljude neuke, mi muslimani prihvatamo vjerovanje samo kojeje vjerodostjno, a nezaboravi da se velika cuda desavaju i sa "muslimanima" koji navodno lijece, odnosno koji ne lijece po ispravnosti Islama vec po djavolskim nacinom, a krscani u velikom broju ili bolje receno vecinom su oni, idu kod ti muslimana da ih lijece, a niko od muslimana ne govori da je to neki sad dokaz, mada i jeste za one muslimane koji lijece ispravno po
Kur'anu i Sunnetu ( praksi Allahovog Poslanika Muhammeda sallallahu alejhi we selem ) cudo Bozije, medjutim mi navodimo jasne dokaze iz Kur'ana i Sunneta, i ja navodim jasne dokaze za Bibluje da nije Bozije rijec, jer Bog ne moze da laze i da govori ono sto je lose za Poslanike, kao sto Biblija kaze za Luta a.s za Sulejmana a.s za Davuda a.s .

Krscansko je ucenje da Isa a.s ( Isus ) potice od ( porijeklo njegovo ) ljudi koji su ucinili blud, sto je velika laz...

Neka je hvala Allahu UZvisenom i neka je selam na Njegovog Poslanika posljednjeg kojeg je poslao sa uputom cijelom covjecanstvu,.
Sto se tice Medjugorja nisi u pravu jer je to mjesto kao i Fatima u Portugalu, mjesto gdje se Bogorodica javila,ali ako ne vjerujes u Medjugorje ( sto je u potpunosti tvoje pravo ), ja ti mogu dati primer koji priznaju svi ljudi na svetu bez obzira koje su vere,rase ili nacije.
Taj primer je manastir Ostrog u Crnoj Gori,gde se nalaze mosti Vasilija Ostroskog.
U Ostrog dolaze svi ljudi, a medju njim i pripadnici Islama da bi zatrazili pomoc Boziju.
Samo ljudi cista srca mogu da se priblize mostima Vasilija Ostroskog.
Vasilije Ostroski je bio Hriscanin.
Kako to da mosti jednoga " nevjernika " imaju cudotvorne moci?
Sto se tice Fatime u Portugalu svi ljudi koji su bili tada prisutni bili su izleceni bez obzira od koje su bolesti bolovali.
Ne treba zaboraviti ni Lurds koji je isto medjunarodno priznat,a ne zaboravi da crkva ne priznaje tako olako takve stvari i takva mjesta.
Zar mjesta " nevjernika " mogu imati takve moci?
 
Abdurrahmane evo jednog pitanja za tebe:

Uzmimo ( primjera radi ), da si u pravu za Bibliju,da Biblija nije prava knjiga.To je tvoja tvrdnja.
Ako Biblija ( koja je po postanku starija od Kurana ) nije sveta knjiga, vec knjiga lazi ( tvoja tvrdnja ),onda cistom logikom dolazimo do zakljucka da je sve sto je u Bibliji napisano laz i da su sve Biblijske licnosti i dogadjaji lazni.
Kako onda Kuran kao sveta knjiga moze da prizna Mojsija i druge posto je Kuran knjiga istine???
Na taj nacin pobijas samoga sebe jer logikom se dolazi do zakljucka da Kuran sadrzi pojedine dijelove Biblije, te na taj nacin postaje knjiga
lazi ( isto kao i Biblija po tvom tumacenju ).

Zlobni ljudi bi iz ovakvoga moga tumacenja mogli izvuci i sledecu relaciju:
Ako je Kuran lazna knjiga zato sto sadrzi u sebi delove Biblije ( koja je takodje lazna knjiga ),onda je i Islam lazna religija jer se zasniva na laznoj knjizi.
Podsecam te na tri temelja Islama:
1.Kuran je jedina sveta knjiga.
2.Muhamed je jedini boziji prorok
3.Alah je jedini Bog
Upravo prvi temelj Islama se takvom tvojom tvrdnjom dovodi u pitanje.
 
Samuraj:
Abdurrahmane evo jednog pitanja za tebe:

Uzmimo ( primjera radi ), da si u pravu za Bibliju,da Biblija nije prava knjiga.To je tvoja tvrdnja.
Ako Biblija ( koja je po postanku starija od Kurana ) nije sveta knjiga, vec knjiga lazi ( tvoja tvrdnja ),onda cistom logikom dolazimo do zakljucka da je sve sto je u Bibliji napisano laz i da su sve Biblijske licnosti i dogadjaji lazni.
Kako onda Kuran kao sveta knjiga moze da prizna Mojsija i druge posto je Kuran knjiga istine???
Na taj nacin pobijas samoga sebe jer logikom se dolazi do zakljucka da Kuran sadrzi pojedine dijelove Biblije, te na taj nacin postaje knjiga
lazi ( isto kao i Biblija po tvom tumacenju ).

Zlobni ljudi bi iz ovakvoga moga tumacenja mogli izvuci i sledecu relaciju:
Ako je Kuran lazna knjiga zato sto sadrzi u sebi delove Biblije ( koja je takodje lazna knjiga ),onda je i Islam lazna religija jer se zasniva na laznoj knjizi.
Podsecam te na tri temelja Islama:
1.Kuran je jedina sveta knjiga.
2.Muhamed je jedini boziji prorok
3.Alah je jedini Bog
Upravo prvi temelj Islama se takvom tvojom tvrdnjom dovodi u pitanje.

U ime Boga, Milostivog, Samilosnog

Komsija Samuraj, ovi gore prethodni tekstovi su izasli iz okvora ove teme, no medjutim ovaj zadnji nije, pa cu da i odgovorim na zadnji ti komentar, odnosno pitanje.

Komsija, procitaj ovo sledece sto cu da napisem da bi ti bilo jasnije:

Mi muslimani CVRSTO vjerujemo da su orginalni Tevrat ( Tora ) koji je objavljen Musau a.s ( Mosaic ) kao I orginalni Indzil ( tzv. Evandjelje ) koji je objavljen Isau a.s ( Isusu ) zagubljeni prije pojave Muhammeda sallallahu alejhi we seleme I da od njih u ovum vremenu imamo samo dvije historijsske knjige u kojima su se ispreplele istinite I lazne predaje. I NE kazemo da su one bile ocuvane do pojave Muhammeda, Bozijeg Poslanika s.a.v.s I da je njihovo iskrivljenje uslijedilo Nakon toga. Ni jedan musliman to NE tvrdi.


Sto se tice Marka I Luke, oni nisu apostoli I ne postoji ni jedan dokaz da im je od Boga dolazila objava, a nisu imali ni cast vidjeti Isaa a.s ( Isusa ).

Tevrat ( Tora ) je za nas muslimane nebeska knjige objavljena Musau a.s, kao sto je Indzil nebeska Knjiga objavljena Isau a.s. Sve sto se nalazilo u njima je Objava od Uzvisenog Boga-Allaha I nije ih bilo dopusteno mijenjati dodavanjem, oduzimanjem ili bilo kojim mijenjanjem njihovi rijecii.

U sljedecim surama: El-Bekare, 87 ; Hud, 110 ; El-Mu’minun, 49 ; El-Furkan, 35 ; El-Kasas, 43 ; Es-Sedzda, 23 ; Fussilet, 45 ; su reject Uzvisenog Boga:” I Mi smo Musau knjigu dali . . . “


وَلَقَدْ آتَيْنَا مُوسَى الْكِتَابَ وَقَفَّيْنَا مِن بَعْدِهِ بِالرُّسُلِ وَآتَيْنَا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ الْبَيِّنَاتِ وَأَيَّدْنَاهُ بِرُوحِ الْقُدُسِ أَفَكُلَّمَا جَاءكُمْ رَسُولٌ بِمَا لاَ تَهْوَى أَنفُسُكُمُ اسْتَكْبَرْتُمْ فَفَرِيقاً كَذَّبْتُمْ وَفَرِيقاً تَقْتُلُونَ

87. I Mi smo Musau Knjigu dali i poslije njega smo jednog za drugim poslanike slali, a Isau, sinu Merjeminu, ocigledne dokaze dali i Dzibrilom ga pomogli. I kad god vam je koji poslanik donio ono sto nije godilo dusama vasim, vi ste se oholili, pa ste jedne u laz utjerivali, a druge ubijali. ( Sura, El-Bekare, 87 )

Sledeci dokaz:

وَلَقَدْ آتَيْنَا مُوسَى الْكِتَابَ فَاخْتُلِفَ فِيهِ وَلَوْلاَ كَلِمَةٌ سَبَقَتْ مِن رَّبِّكَ لَقُضِيَ بَيْنَهُمْ وَإِنَّهُمْ لَفِي شَكٍّ مِّنْهُ مُرِيبٍ

110. I Musau smo Knjigu dali, pa su se o njoj u misljenju podvojili. I da nije Rijeci Gospodara tvoga ranije izrecene, bilo bi s njima svrseno, jer oni u nju sumnjaju mnogo.( Hud, 110 )

Komsija, a u suri El-Maida, 46 I suri El-Hadid, 27 Allah Uzviseni govori o Isau a.s ( Isusu ):

“ I Mi smo mu dali Indzil…”

Uzviseni Allah dalje kaze:


وَقَفَّيْنَا عَلَى آثَارِهِم بِعَيسَى ابْنِ مَرْيَمَ مُصَدِّقاً لِّمَا بَيْنَ يَدَيْهِ مِنَ التَّوْرَاةِ وَآتَيْنَاهُ الإِنجِيلَ فِيهِ هُدًى وَنُورٌ وَمُصَدِّقاً لِّمَا بَيْنَ يَدَيْهِ مِنَ التَّوْرَاةِ وَهُدًى وَمَوْعِظَةً لِّلْمُتَّقِينَ


46. Poslije njih poslali smo Isaa, sina Merjemina, koji je priznavao Tevrat prije njega objavljen, a njemu smo dali Indzil, u kome je bilo uputstvo i svjetlo, i da potvrdi Tevrat, prije njega objavljen, u kome je takoder bilo uputstvo i pouka onima koji su se Allaha bojali, ( sura, El-Maide, 46 )

Kaze U Kur’anu Uzviseni Bog:

قَالَ إِنِّي عَبْدُ اللَّهِ آتَانِيَ الْكِتَابَ وَجَعَلَنِي نَبِيّاً

19.30. (Isa) rece: “Uistinu! Ja sam rob Allahov. Dao mi je Knjigu i ucinio me vjerovjesnikom, ( sura, Merjem, 30 )

قُولُواْ آمَنَّا بِاللّهِ وَمَا أُنزِلَ إِلَيْنَا وَمَا أُنزِلَ إِلَى إِبْرَاهِيمَ وَإِسْمَاعِيلَ وَإِسْحَاقَ وَيَعْقُوبَ وَالأسْبَاطِ وَمَا أُوتِيَ مُوسَى وَعِيسَى وَمَا أُوتِيَ النَّبِيُّونَ مِن رَّبِّهِمْ لاَ نُفَرِّقُ بَيْنَ أَحَدٍ مِّنْهُمْ وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ

2.136. Recite: "Vjerujemo u Allaha i ono sto je objavljeno nama, i ono sto je objavljeno Ibrahimu i Ismailu i Ishaku i Jakubu i plemenima i ono sto je dato Musau i Isau, i sto je dato vjerovjesnicima od Gospodara njihovog. Ne pravimo razliku izmedju ijednog od njih, i mi smo Njemu pokorni."( El-Bekare, 136 I Ali ‘ Imran 84 )

Dragi komsija, znaci da ove histories knjige I poslanice Starog I Novog zaveta, poznate po imenu Sveta knjige, nisu Tevrat I Indzil koji su pomenuti u Casnom Kur’anu I ne treba ih smatrati stibnite I bozanskim.


Ocjena svih knjige davaju Zavjeta je sljedeca: svaka predaja u njima se slaze s Casnim Kur’anom je za nas prihvatljiva I vjerujemo u nju, a svaka predaja koju osporava Casni Kur’an je za nas neprihvatljiva I u biti je odbacujemo.

Ovo je bilo objasnjenje a naricito ovaj zadnji tekst, sto znaci sve sto se suprostavlja Kur'anu i Sunnetu nije Bozija rijec, vec izmjena od ljudi, i mi to odbacujemo, ali mi vjerujemo da su Knjige te od Boga, Objavljene bile, medjutim Bog nam kaze da su vecinom izmjenjene, eh sad kako raspoznati laz i istinu u njima?

A ona u kojoj Casni Kur’an nista ne govori, ne potvrdjujemo je, ali I ne osporavamo. Uzviseni Allah u suri El-Maide 48. Kaze : “A tebi objavljujemo Knjigu, samu istinu, da putvrdi knjige prije objavljene I da nad njima bdi.” Kur’an je cuvar ranije objavljeni knjige I iskren je prema njima. Objelodanjuje I podrzava u njima istinu, a lazi koje se nalaze u njima oznose na vidjelo I odbacujjee ih.

Pazi jos nesto:Islamski ucenjaci koji su se suprostaili Tori I Evandjelju I obznanili u njima lazi I uzvitoperenosti, nisu imali namjeru da se time suprostave Tevratu I Indzilu koje je Uzviseni Bog objavio Musau ( Mosaic ) I Isau ( Isusu ) a.s-mir neka je sa njima I Bozji blagoslov.

Namjera im je suprostaviti se ovim historijskim I zivotopisnim knjigama koje su, u ovih nekoliko stoljeca , sabrane u dva Zavjeta, a potom proglasene ‘’objavljenim’’ I putem nadahnuca napisanim knjigama. To su ove knjige u kojima Uzviseni Allah kaze u Kur’anu:

فَوَيْلٌ لِّلَّذِينَ يَكْتُبُونَ الْكِتَابَ بِأَيْدِيهِمْ ثُمَّ يَقُولُونَ هَـذَا مِنْ عِندِ اللّهِ لِيَشْتَرُواْ بِهِ ثَمَناً قَلِيلاً فَوَيْلٌ لَّهُم مِّمَّا كَتَبَتْ أَيْدِيهِمْ وَوَيْلٌ لَّهُمْ مِّمَّا يَكْسِبُونَ

A tesko onima koji svojim rukama pisu Knjigu, a zatim govore: "Evo, ovo je od Allaha" - da bi za to korist neznatnu izvukli. I tesko njima zbog onoga sto ruke njihove pisu i tesko njima sto na taj nacin zaraduju! ( El-Bekara, 79 )

Ja mislim da ce ti nesto makar biti jasnije, ako ne, onda ne odstupamo od pojasnjenja ponovo i od ove teme.

Ova tema nije otvorena da pljuje se po krscanstvu vec da rijesimo ovo pitanje, oko iskrivljivanja Biblije.
, odnosno Indzila i Tevrata.

Neka je slava Uzvisenom Bogu, i neka je mir i spas na Njegove poslanike od Adema (Adama) pa do Muhammeda , neka je na njih sve mir i spas Boziji.
 
Abdurrahman:
Samuraj:
Podsecam te na tri temelja Islama:
1.Kuran je jedina sveta knjiga.
2.Muhamed je jedini boziji prorok
3.Alah je jedini Bog
Upravo prvi temelj Islama se takvom tvojom tvrdnjom dovodi u pitanje.

Komsija, ta tri temelja nisu Islamu, pogresno si naveo!

Kur'an je Bozija Knjiga, odnoso Objava, koja je zadnja i posljednja,

Muhammed nije jedini Boziji poslanik ili vjerovjesnik, i prije njega su bili Boziji poslanici i vjerovjesnici, ali je zato Muhammed, neka je na njega mir i spas Boziji, zadnji poslanik poslat cijelom covjecanstvu, bez obzira na rasu, porijeklo, boju koze, jezik, nacionalnost i dr,

a to trece jeste da je samo Allah Bog, jer mi ne vjerujemo u vise bogova, znaci samo u Jednog, tj. Allaha Uzvisenog.

Nadam se da ce ti ovo biti jasnije.
 
Abdurrahman:
Abdurrahman:
Samuraj:
Podsecam te na tri temelja Islama:
1.Kuran je jedina sveta knjiga.
2.Muhamed je jedini boziji prorok
3.Alah je jedini Bog
Upravo prvi temelj Islama se takvom tvojom tvrdnjom dovodi u pitanje.

Komsija, ta tri temelja nisu Islamu, pogresno si naveo!

Kur'an je Bozija Knjiga, odnoso Objava, koja je zadnja i posljednja,

Muhammed nije jedini Boziji poslanik ili vjerovjesnik, i prije njega su bili Boziji poslanici i vjerovjesnici, ali je zato Muhammed, neka je na njega mir i spas Boziji, zadnji poslanik poslat cijelom covjecanstvu, bez obzira na rasu, porijeklo, boju koze, jezik, nacionalnost i dr,

a to trece jeste da je samo Allah Bog, jer mi ne vjerujemo u vise bogova, znaci samo u Jednog, tj. Allaha Uzvisenog.

Nadam se da ce ti ovo biti jasnije.

Abdurrahmane, sto se tice tvojih ispravki mojih navoda u vezi Islama, vjerovacu tebi na rijec da je ovo sve sto si naveo o tome istinito,jer sam ja takvo tumacenje o temeljima Islama dobio od moga dobroga prijatelja Muse koji je Jordanac ( rodjen je u Ammanu ) i Arapin.Njega sam imao veliko zadovoljstvo i cast upoznati u Mostaru 2002 godine u Januaru dok je radio za UN.On mi je mnogo toga rekao o Islamu,Saudijskoj Arabiji,Jordanu...itd. :D
Ukoliko si se bilo kojim mojim razmisljanjem ili izlaganjem nasao uvredjen,trebas UVEK imati na umu da sve sto sam rekao nisam rekao da bih BILO KOGA UVREDIO.
Sto se tice Kurana kao knjige cinjenica je da je Kuran knjiga koja se ne moze mijenjati ( ovo se odnosi na tekstove u njemu ), zbog pravila pisanja u Arapskom jeziku.Moj prijatelj mi je objasnio da svako slovo u Arapskom jeziku ima tri polozaja ( na pocetku reci, u sredini reci i na kraju reci ), te da bi se samo jednom promenom jednog slova u Kuranu izgubio smisao teksta.Drugim recima Kuran je nemoguce krivotvoriti ili na bilo koji drugi nacin prepravljati.On mi je takodje rekao da je najbolji za upotrebu Kuran koji je pisan samo na Arapskom jeziku ( bez popratnih prevoda tekstova ili objasnjenja od strane autora ), upravo iz vec pomenutih razloga.
O izlasku iz okvira ove teme nisam razmisljao kada sam navodio gore pomenuta argumente,ali sigurno je ne samo da bi izasli iz okvira ove teme, nego bi i otvorili mnogobrojna druga interesantna pitanja kao sto su veza izmedju aktuelnih desavanja u Iraku Siriji, Evropi sa medjunarodnom politikom i politikom SAD i ekonomijom.
Mozda i to jednoga dana postane tema nekog foruma???

Pozdrav komsija :D
 
U ime Boga, Milostivog, Samilosnog

Rekao si komsija da nisi imao namjeru da uvrijedis, ako jesi slucajno, no medjutim nisi ti mene uvrijedio i volim pricati sa ljudima koji imaju tolerancije, i mozemo ja i ti, nadam se, da pokazemo na ovom forumu, da moze pricati musliman i krscanin normalno bez vrijedjanja i da moze navoditi dokaze jasne, koje nece nas uvrijediti.

U onome sto si spomenuo, sto ti je rekao taj poznanik koji je Arap ( musliman ) istina je, on dobro poznaje kako sam primjetio po tvojim rijecima arapski.

Zelim ti komsija svako dobro, a mozemo jednog dana ako Bog da, na jednoj temi ida pricamo o ekonomiji, pa i o politici, itd itd.

Islam je vjere za one koji nisu znali, vjere izucavanja, za napredak a ne za nazadovanje, islam vjera je ta, kojoj je Sveta Knjiga Kur'an, a prve rijeci u Kur'anu koje su objavljene poslaniku Bozijem su bile iqre bismi rabike elezi haleq sto znaci u prevodu znacenja na nas jezik citaj, uci, u ime Gospodara tvoga koji stvara.

Zelim ti sve najbolje komsija.
 
greyjaguar:
Evo sta kaze "kristalno jasno" :wink: komsija Abdurrrrahman u jednom svom nadahnutom postu:

Pet, 23. januar 2004 1:26
--------------------------------------------------------------------------------

"Jesu, vjerovali su, i ja vjerujem u sve Bozije Objave, ali Bog kaze u Kur'anu da su je izmjenili nevjernici, da su je izmjenili Jevreji i krscani i mi ne vjerujemo u tzv bibliju, a ti sto to navodis iz Kur'ana, mozes ti svoje tumacenje da objesis macku od rep, ali znaj, da nemozes ti pa ni ja da tumacimo Kur'an"

Dakle, vidimo sledece: Mada Abdurrrahman "vjeruje" u sve "bozje objave" (u koje spada i Biblija) on ljude koji veruju u Bibliju- dakle SVE Jevreje i hriscane naziva nevjernicima! :shock: Takodje, uz rec Biblija koristi "epitet" tzv.Cemu tzv.- Kuran je jednostavno Kuran, dopadao se nekom ili ne, a Biblija je Biblija, takodje.
Dalje, dok se sam bavi detaljno, i sa sumnjivom strucnoscu BIBLIJOM, dakle SVETOM knjigom pripadnika jedne druge vere, dotle smatra sva druga tumacenja SVOJE VERE-ISLAMA necim sto se moze "okaciti macku o rep"- veoma TOLERANTNO i SIROKOGRUDO, nema sta!
I to od pristalice teze da su sve objave, pa i Biblija, Bozje!
:? :P :P :P

`de si macane!
jel` znas ti da muje tvrde da Hristos nije bio raspet nego juda izdajnik (on se obesio)?
ja, iskren da budem dok to nisam saznao nisam shvatao odakle animozitet toliko medju nama.
muje su prosto skapirale sustinu i srz hriscanstva, i onda su udarili, ni 5 ni 6 nego u sam temelj vere u Spasitelja.
tu vise nema nazad, promisljenijima je jasno, jedne ima da nema. e sad da li cemo se nazivati kaurinima, ili analizrati energetske resurse, pokazece se svaciji obraz, ali dogmatski/teoretski islam je demonski nasrtaj na hriscanstvo i plagiranje judaizma.
 
...:
greyjaguar:
Evo sta kaze "kristalno jasno" :wink: komsija Abdurrrrahman u jednom svom nadahnutom postu:

Pet, 23. januar 2004 1:26
--------------------------------------------------------------------------------

"Jesu, vjerovali su, i ja vjerujem u sve Bozije Objave, ali Bog kaze u Kur'anu da su je izmjenili nevjernici, da su je izmjenili Jevreji i krscani i mi ne vjerujemo u tzv bibliju, a ti sto to navodis iz Kur'ana, mozes ti svoje tumacenje da objesis macku od rep, ali znaj, da nemozes ti pa ni ja da tumacimo Kur'an"

Dakle, vidimo sledece: Mada Abdurrrahman "vjeruje" u sve "bozje objave" (u koje spada i Biblija) on ljude koji veruju u Bibliju- dakle SVE Jevreje i hriscane naziva nevjernicima! :shock: Takodje, uz rec Biblija koristi "epitet" tzv.Cemu tzv.- Kuran je jednostavno Kuran, dopadao se nekom ili ne, a Biblija je Biblija, takodje.
Dalje, dok se sam bavi detaljno, i sa sumnjivom strucnoscu BIBLIJOM, dakle SVETOM knjigom pripadnika jedne druge vere, dotle smatra sva druga tumacenja SVOJE VERE-ISLAMA necim sto se moze "okaciti macku o rep"- veoma TOLERANTNO i SIROKOGRUDO, nema sta!
I to od pristalice teze da su sve objave, pa i Biblija, Bozje!
:? :P :P :P

`de si macane!
jel` znas ti da muje tvrde da Hristos nije bio raspet nego juda izdajnik (on se obesio)?
ja, iskren da budem dok to nisam saznao nisam shvatao odakle animozitet toliko medju nama.
muje su prosto skapirale sustinu i srz hriscanstva, i onda su udarili, ni 5 ni 6 nego u sam temelj vere u Spasitelja.
tu vise nema nazad, promisljenijima je jasno, jedne ima da nema. e sad da li cemo se nazivati kaurinima, ili analizrati energetske resurse, pokazece se svaciji obraz, ali dogmatski/teoretski islam je demonski nasrtaj na hriscanstvo i plagiranje judaizma.

Pozdrav trostruki! Mislim da komsa Abdurrrrahman ovde najbolje svedoci sam o sebi- njegove VLASTITE RECI ga otkrivaju. Uhvatili smo ga vec BEZBROJ PUTA U PLAGIRANJU BIBLIJE I NEKIM SMUSENIM TVRDNJAMA- ali pustimo ga da se sam "izrazi"- ono sto je dosad rekao mu ne sluzi na cast ni po "istinoljubivosti" ni po "metodologiji"- ocito nije cak ni u stanju da citira izvore za svoje tvrdnje! :lol: :lol: :lol:

Zato i NE ODGOVARA na moje postove-NEMA DOVOLJNO NI OBRAZOVANJA NI DARA ZA ERISTIKU DA BI ODGOVORIO! Ocito, islamu je svako suocavanje misljenja strano, bas kao i to da se prozbori koja rec o situaciji u zemljama GDE JE ISLAMSKO PRAVO DRZAVNO KAO STO SU IRAN ILI SAUDIJSKA ARABIJA. ZASTO JE OPRAVDANO SAKACENJE SITNIH PRESTUPNIKA U ISLAMU? ZASTO ZENE IZLAZE IZ KUCE ISKLJUCIVO POD VELOM? ZASTO NEMA NI POLITICKOG NI VERSKOG PLURALIZMA NI U JEDNOJ ZEMLJI ZASNOVANOJ NA SERIJATU (ISLAMSKOM VERSKOM PRAVU)?

Komsija Abdurrrahmane, srdacan pozdrav!

PS Za trostrukog- sta to bi- 0 na Rasputinu kod naseg poznanika? 8) O tome cemo sire drugi put na PP
 
U ime Boga, Milostivog, Samilosnog

Ovo nije tema za takva pitanja niti za odgovore, a ja sam to objasnjavao na nekim temama, sad ne znam da li su izbrisane, a mozes da provjeris moje komentare, pa vidi da li ima jos uvijek odgovor moj na takvim i slicnim pitanjima.

A boje bi vam bilo komsije da se pozbavite oko ovog sto aj navodim za ovu temu sto joj prilici, da se razjani oko Biblije, a ocito je da ne mozete dokazati drugacije da nije kako sam vec napisao, jer je zaista tako.

Razgovarajmo kao ljudi a ne kao stoka.

A Bog ce da pokaze vremenom sta je ispravno.
 
U ime Boga, Milostivog, Samilosnog

Ovako komsije, vi krscani bogolikost Isaa ( Isusa ) neka je sa njim Boziji mir i spas, dokazujete nekim predajama iz Evandjelja, od kojih je vecina u Ivanovom Evandjelju.

U narednim redovima navodim vase dokaze i nivelisem vas pokusaj da ga tim dokazima dokazete:

Kao prvo, vi "oslavoljavate Isaa a.s ( Isusa )izrazom "Sin Boziji"."

Ovaj dokaz je nevazeci iz dva razloga.

Prvi razlog:

Koristenje izraza "sin Boziji" za Isaa a.s je oprecan izrazu "Sin Covjeciji", kao i izraz "Sin Davida" kojim se oslovljava Isa a.s

Pogledajte izraz "Sin covjeciji" kojim se on oslovljava u Matejevom Evandjelju: ( 8:20 ; 9:6 ; 16:13,27 ; 17:9,22 ; 18:11 ; 19:28 ; 20:18,28 ; 24:27 ; 26:24,45,64 ) : zatim izraz "Sin Davida" takodje u Matejevom Evandjelju: ( 9:27 ; 12:23; 15:22; 20:30,31; 21:9,15; 22:42 ), kao i u Evandjelju po Marku: ( 10:47,48 ), i Evandjelju po Luki: ( 18:38,39 ).

Isto tako Isaov a.s geneologija ( rodoslovlje ) koja se veze za Davuda, a zatim za Ja'kuba ibn Ishaka ibn Ibrahima a.s , a koja se navodi u Matejevom ( 1:1-17 ), i Lukinom Evandjelju ( 3:23-34 ), jasno govori da Isa a.s ( isus ) vodi porijeklo od pomenutih vjerovjesnika koji su potomci covjeka ( Adema-Adama, mir neka je sa njim i Boziji spas ), kao i to da je on sin covjeka, a jasno je da sin covjeka moze biti samo covjek, a nikako Sin Boga niti Bog.
 
mujo, Sin Boziji i Sin Coveciji su dve prirode Hrista, ljudska (istorijska) i Bozija (svevremena) , koje cak pronicljivi mogu da uoce u tom istom jevandjelju po Ivanu.

svaka susa, lazni protok se moze proglasiti poslanikom, ali pravi Poslanik je onaj koji je dosao odozgore, sa neba, i koji sad sedi s desne strane Boga.

nego reci ti nama, gde se sad nalazi muhamed?
 
U ime Boga, Milostivog, Samilosnog

Ti rece komsija da sjedi na desnoj strani kod Boga, znaci ti sad rece da ima jos jedan bog, pa i Isa ( Isus ) sjedi pored boga, to je ukupono 2 boga, medjutim ne rece gdje je treci sad?

Muhammed je preselio na Ahiret-na onaj svijet i sad je njegovo tijelu u Medini.

Covjek je od zemlje stvoren kako kaze Bog, a nije ga bog spustio sa neba.
 
nes s brojevima daleko, jer u Pocetku bi Rec, i Rec bi u Boga i Bog bese Rec. To su ti smisleni, a ne brojcani konteksti. man se racunjanja to je za masine/digitrone/komjutere, a ne za ljude.

a s desne strane ima jako dubok smisao.

nego, reci mi taj onaj svet gde je muhamed, koji je, gde je, jer ima vise onih svetova, kako mi da znamo sta je to ahiret?
 
Hvala Allahu i selam ( mir ) na Njegovog posljednjeg Poslanika Muhammeda sallallahu alejhi we seleme.


Kur'an prije 1424 godine govori kako se dva mora, jedno je slatko a drugo slano dodiriju, ali se NE mjesaju, i i zmedju njih je kako kaze Kur'an nevidljiva perda-pregrada, a znas li kad su to danasnji naucnici otkrili ? Prije nekoliko godina, a ' Allah je to rekao i to je zapisano u Kur'au prije 1400 godina.

Ako nisi procitao komsija ove moje postove koje sam prije postirao ovdje, koje se nalaze na drugoj, odnosno na prvoj stranici, procitaj pa ce ti biti jasno da Biblija nije Bozija rijec, i evo ovo sad sto cu ti dole napisati procitaj i uvjeri se u laz, i znaj da je ISTINA samo JEDNA.


Dokazi da je ova Biblija prepuna proturjecnosti, gresaka I iskrivljenosti

Da pogledamo dalje, u sta to ljudi vjeruju sve. . .

Kontroverze u broju izraelskih judejskih boraca:


Evo sta kaze Biblija:

U Drugoj Knjizi Somuelovoj (24:9):

“Jaob dade kralju popis naroda: Izraelaca bijase osam stotina tisuca ratnika vicnih macu, a Judejaca pet stotina tisuca ljudi.”

U Prvoj Knjizi Ljetopisa (21:5):

"Jaob dade Davidu popis naroda: Izraelaca bijase milijun I sto tisuca ljudi vicnih macu, a Judejaca cetiri stotine I sedamdest tisuca vicnih macu.”

Prema prvom tekstu broj ratnika u Izraelu je ( 800.000 ), a u Jedeji ( 500.000 ), a prema drugom tekstu njihov broj u Izraelu je: ( 1.100.000 ), a Judeji ( 470. 000 ).

Izmedju dva navedena teskta postoji ogromana razlika u zbrajanju ratnika. Razlika u broju ratnika Izraela je ( 300.000 ), a razlika u broju Jude dostize ( 30.000 ).

Adam Clark je u svome komentaru priznao da je veoma tesko odrediti koji je tekst ispravan, jer je u historijskim knjigama bilo jako mnogo korigovanja I izvitoperivanja.

Ulaganje truda u to je bezvrijedno pa je najbolje priznati iskrivljenje jer ovo je cinjenica koja se NE MOZE osporiti, a ni prenosioci nisu bili nadahnjivani.

PA ZAR SE PREKO OVOG MOZE PRECI, A NE ZNATI SE JASNA ISTINA ???

Lahko je prebacivati s teme na temu, a pobjezi od ove cinjenice koju sam vec odavno naveo u ovoj temi.

Potrudite se pa objasnite ovo, nadam se da cete dokazati sta je istina sad, mada vam ni vasi ucenjaci da ih tak nazovem u vjeri, nisu mogli a da ne priznaju iskrivljenje.
 

Back
Top