Identitet coveka i nacije

gospodjica14

Poznat
Poruka
7.429
Ovu temu pokrecem kao psiholosku, mada neki njeni delovi neizbezno “vuku” ka nacionalno-politickim aspektima koji su, po mom misljenju, neodvojivi kada govorimo o identitetu licnosti, a obzirom da je nacija ipak skup odredjenih licnosti, onda i o identitetu nacije.
Pre svega, navescu neke primere iz mog i opsteg/naseg okruzenja, gde sam zapazila postojanje uslovno receno poremecaja identiteta, koji, svi smo tome bili svedoci, mogu dovesti do teskih posledica po samu licnost, ali i po njeno neposredno okruzenje, narocito ako se radi o skupu licnosti sa problemom poremecaja i neprihvatanja sopstvenog identiteta.
Prvi primer je iz mog licnog okruzenja, i tice se personalnog identiteta koji se odnosi na razlicitost. Nas prijatelj je pre nepunih godinu dana preminuo usled zastoja rada srca zbog overdoziranja. Sve nas je uzasno grizla savest jer mu nismo vise pomogli. Dosta dugo smo pokusavali i razgovarali koji bi mogli da budu uzroci “bezanja iz stvarnosti”…slabost karaktera, losa materijalna situacija – a onda se postavilo pitanja poremecaja identiteta, konkretno seksualnog identiteta, prikrivenoj a jakoj sklonosti ka homoseksualizmu, koja kada se doda na sve ostalo: neprilagodjenost, drustvenu stigmu, slabost karaktera i volje dovodi do nezajazljive zelje da Sebe u realnom vremenu u prostoru zamenis Drugim u izmisljenom vremenu i prostoru. Konacno smo mu za rodjendan na poklon dali kriglu u obliku falusa, kao simbolicnu poruku da se vrati Sebi i otrgne od Drugog…Nije uspelo.
Drugi primer je iz nedavne i one malo starije istorije, i ovde se radi o kolektivnom identitetu koji se odnosi na slicnost. Rec je o jedinici o kojoj je jedan od optuzenih u Hagu rekao da je neposredan izvrsilac masovnih smaknuca u Srebrenici. Objasnjavajuci o kakvoj se jedinici radi, taj covek je rekao sledece: “Deseti diverzantski odred je bio mješovitog nacionalnog sastava i kao takav namijenjen za najzahtjevnije borbene zadatke. Bili su plaćeni bolje od ostalih vojnika srpske vojske. Mladić je smatrao da su vojnici iz miješanih brakova, kakvi su bili u ovom odredu, imali potrebu da dokažu svoju lojalnost pa su bili poslušniji u izvršavanju naređenja.” Nije mi cilj da ulazim u raspravu o genocidu, Srbima, Bosnjacima, Hrvatima i sl, vec da ukazem na jednu interesantnu istorijsku paralelu – janjicare. Da se podsetimo, oni su bili potomci hriscana, decaci koje su u dobi od oko 10 godina uzimali Turci kao danak u krvi, i posebno ih vaspitavali i obucavali. Prema svedocenjima najsuroviji prema hriscanima bili su upravo njihovi potomci – janjicari. Potreba za ubijanjem dela licnosti, njene celosti (u prvom primeru nesrpske, u drugom srpske) i dokzivanjem “cistote” u smislu pripadnosti drugoj veri i naciji ocigledno je potreba kojom je lako manipulisati. Opet, poremecaj identiteta, preciznije neprihvatanje celovitosti identiteta kao mesavine jednog i drugog, dovelo je do niza drugih poremecaja: sistema vrednosti, morala, savesti, empatije itd.
Razvoj ličnosti je kontinuiran proces postepenih promena. Na razvoj ličnosti utiču pokušaj ličnosti da se socijalizuje tj. da se integriše u društvenu sredinu pa se na osnovu svega navedenog može reći da na formiranje ličnosti utiču sledeći činioci
1. nasleđe
2. sredina i
3. aktivnosti samog subjekta

1. nasleđe je odgovorno za formiranje fizičke strukture, inteligencije i temperamenta ličnosti.
2. sredina u kojoj se subjekt razvija (porodica i društvo) je odgovorna za karakterne osobine ličnosti
3. aktivnost subjekta doprinosi da se pojedine nasleđene ili stečene osobine ličnosti istaknu ili suzbiju.
Dakle, na coveka kao pojedinca uticu razni faktori van samog coveka. Sam covek, kasnije u vezi sa drugim ljudima, utice na drustvo i cini ga ovakvim ili onakvim. To je nekakav uzajamni process. U tom procesu, pravilna spoznaja i prihvatanje identiteta ocigledno je strahovito bitan faktor. Mnogi ljudi na nasim prostorima imaju neverovatnih poteskoca da private sopstveni identitet, bilo da se radi o licnom ili grupnom identitetu.
Ovde dolazimo do pojma zrelosti licnosti. U vezi sa onim sto je prethodno receno, kao zrelost moze se oznaciti shvatanje da u uzajamnom odnosu ja – drugi pojedinac nijedan ne iscezne nego da svaki doprinese afirmaciji i realizaciji licnosti drugog. U tom smislu, samorealizacija se sastoji u najsirem ispoljavanju individualnih potencija kombinovano sa postizanjem zrelih odnosa sa drugima. »Covek koji je sposoban za najdublje ljudske odnose je covek koji je najvise ‘svoj’«. Zrelost se moze shvatiti i kao prevazilazenje problema i sposobnost razvoja, kao i sposobnost da se integrisu nova iskustva i stvara nov identitet.. Zrelost se postize kada se savladaju ambivalentnosti i konfuzija personalnog identiteta.
Neki dan, mene je porazila sopstvena reakcija…deluje banalno, ali najgori periodi ljudske istorije pocinjali su tako, nekako banalno i naizgled bezazleno. U Blicu se pojavila vest o genetskom sastavu Srba u kojoj se kaze da su Srbi mesavina Slovena, Ilira i delom Vikinga. Vest je izazvala brojne komentare od kojih je jedan glasio “neka se jave oni koji nemaju pretke medju ljudima iz Like, Korduna, Bosne itd…” Ja se javih, sva ponosna na svoje “cisto” srpsko (odnosno “srbijansko” kako se to sad kaze) poreklo. A onda sam ponovo povukla parelelu – sa Hitlerovom teorijom o cistokrvnom arijevskom narodu, űbermenschen, i zgrozila se (slican je slucaj je i teorija velikosrpstva). Zasto bih ja uopste bila ponosna na svoje poreklo? Da li je to ponos zbog toga sto sebe smatram nekakvom “visom” rasom u odnosu na druge? Poreklo je splet nekakvih okolnosti na koje covek nema nikakvog uticaja. Jeste deo identiteta, ali ne deo na koji treba da budes ponosan ili da ga se stidis, vec jednostavno – da ga prihvatis.

Za one koje ne mrzi da procitaju dugacko uvodno izlaganje, pitanje je kako stojite sa sopstvenim identitetom i kako dozivljavate identitet nacije? I naravno, sve sto vam uz to padne na pamet a ima bilo kakve veze sa temom o identitetu.
 
Не бих рекао да је измишљотина, нећу да тврдим да си се погрешно изразио, али је свакако категорија категорија која је настала под утицајем социјалних фактора. Култура, традиција, религија, степен развијености друштвено - економских и геополитичко окружење свакако имају огромног утицаја поред хередитарних фактора у обликовању идентитета појединца а самим ти и ширих друштвених групе па и народа генерално. Одступања свакако има али су и такви случајеви условно везани за поједине друштвене факторе. Етнолози су се овом проблематиком бавили на један, по мени, мање више површан начин. Адекватније су се овом темом бавили етно психолози нарочито крајем 19-века и у првој половини 20 века. Што се тиче народа са наших просторима веома је битно упознати се са делима Јована Цвијића (дело ''Балканско полуострво) , психолога Владимира Дворниковића (дело: Карактрологија Југословена - у издању београдске ''Просвете'', може се скинути и електронска верзија - линк КАРАКТЕРОЛОГИЈА ЈУГОСЛОВЕНА - ВЛАДИМИР ДВОРНИКОВИЋ) и Герхарда Геземана.
 
Pre svega, ne bi trebalo da mešamo babe i žabe, odnosno sociološka, etnološka, istorijska i psihološka tumačenja.

Nacionalni identitet, kao i svaki drugi kolektivni identitet je zaklon, štit kome pribegavaju slabe društvene jedinke, osobe koje nemaju integitet i jasnu predstavu o sebi.

Čovek kao društveno biće funkcioniše u okviru grupe, društva. Ukoliko želi da bude prihvaćen od te grupe, da stekne neku povoljnu poziciju, mora da usvaja društveno prihvaćene (poželjne) modele ponašanja.

Izgrađena ličnost prihvata one norme koje su u domenu univerzalnih vrednosti, a odbacuje sve što je u suprotnosti sa njima.

Neformirana ličnost nema sopstveni identitet i integritet, pa će, zdravo za gotovo, prihvatiti sve ono što će mu u okviru grupe omogućiti podnošljivo bitisanje.

Ako je široko prihvaćen i poželjan model ponašanja da budeš Eskim, navijač, član pratije itd., ti ćeš to i biti.

Ako grupa ima animozitet prema svemu što je drugačije, što nije njihovo, veliča ono za šta misli da je kao grupu definiše i stavlja iznad drugih grupa, onda će i takav pojedinac prihvatiti takav obrazac mišljenja.

U pozadini svega leži iskonski strah od odbacivanja, jer odbačena jedinka teško preživljava van grupe.

Kad nisi načisto sa sobom ko si i šta si (dečak ili devojčica, biljka ili životinja, voće ili povrće), onda ćeš da pronađeš ono za šta si siguran da jesi, npr. Eskim, pa ćeš se toga držati grčevito, kao što se davljenik drži za slamku.
 
Poslednja izmena:
Једно је формирање личног идентитета под утицајем културолошких фактора карактеристичних за одређени народ , а друго идентификација и конформирање кроз групну односно националну припадност. Човек као јединка наступа у складу са својим личним идентитетом који је снажно детерминисан спољним социјалним околностима и особеностима заједнице у којој живи, наступ кроз стереотипе друштвене групе којој се приклонио и издизањем колективног изнад индивидуалног иднентитета може да буде ствар патологије.
 
Стереотип националног идентитета може бити модел за надоградњу личног идентитета слично као што многи људи формирају свој идентитет на основу зодијачког знака коме припадају... модел може бити и нека славна личност за своје фанатичне обожаваоце. Сад колико је то позитивно или деструктивно...чињеница је да се тешко може појмити феномен идентитета ван културолошких утицаја.
 
Ja ću uvek više da tripujem da su Srbi mešavina Slovena i Kelta.

:mrgreen:

Šalu na stranu.


1. nasleđe je odgovorno za formiranje fizičke strukture, inteligencije i temperamenta ličnosti.
2. sredina u kojoj se subjekt razvija (porodica i društvo) je odgovorna za karakterne osobine ličnosti
3. aktivnost subjekta doprinosi da se pojedine nasleđene ili stečene osobine ličnosti istaknu ili suzbiju.

Kad iz tvog posta uzmem ove tri stvari, samoj sebi sam ispričala sve što mi o meni valja znati, verovatno. Jer, sve se tu slaže ko u priči, genetika, vaspitanje i društvo koje određuje (svačiju) aktivnost.

Ko veruje da sam bira? Ha.

Međutim, jedno mi nikako ne ide u glavu.

Zašto je izjednačen identitet čoveka i nacije?

:think:

Misliš li da je to pravilo, da svak živ izjednačava svoj personalni problem, kakav god da je; sa nationom? Svak živ, ili svak Srbin?

:think:

Da, namerno sam umesto "identitet" u zadnjoj rečenici rekla: "problem".
 
Gospodjice 14,
"tema" koju si dodirnula u sebi sadrži nekoliko posebnih tema koje iziskuju malo podrobniju obradu i sagledavanje. Čovek kakvog ga danas pokušavamo videti u odredjenoj sredini, iznutra je jedna velika složenica sačinjena od mnogih ranijih iskustava (iz prethodnih života) koja najčešće nisu dovoljno razrešena niti raščišćena.
Spoljašni uticaj srdine i porodice koliko god da je vidljiv i jak još uvek je minoran u odnosu na što je čovek iznutra.
Da, trebalo bi pogledati prvo način slaganja i razrade iskustava iz prethodnih života te njihov uticaj na unutarnju stabilnost ili nestabilnost pojedinca. Dužinu ranijih životnih iskustava kod pojedinca.
Posebno sagledati uticaj spoljašnih okolnosti - porodice i okruženja.
Sa naglaskom da nasledje onakvo kakvim si ga citirala više izražava nepoznbavanje nego istinitost. Genetsko nasledje ovde treba isključiti dok spoljašne crte osobe su uslovljene pojedinik unutarnjim karakteristikama svesti same osobe kojih donekle ima zajedničkih u okviru porodice. Inteligencija osobe je potpuno lična i skopčana je sa ličnim stanjem svesti....
Bilo kako bilo neophodno je shvatiti da se svako od nas našao u onakvoj sredini, sa svim pozitivnim i negativnim crtama, kakva je neophodna da bismo vlastitim unutarnjim naporima nadrasli svoje slabosti koje smo sa sobom doneli u ovaj život. To je stalan proces duhovne nadogradnje. Dobro je ako jedna osoba postane svesnija svojih slabosti pa ih nadrasta i sebe prihvata onakvim kakvim jeste i živi sa svojom različitošću u odnosu na druge.
Dobro je ako lično uvidimo pravac kretanja našeg duhovnog razvitka pa se umešno klonimo da drugima ne budemo kamen spoticanja ili, šta više, otvorenim unošenjem naših saznanja pomognemo drugima da shvate da mnoge stvari koje današnji čovek osudjuje i kategoriše kao bolest ili nastranost one to nisu. Kada svako od nas shvati da on sam jeste i treba biti gospodar svog ličnog univerzuma onda mnogi problemi nestaju.
Mnogi oko nas pokušavaju biti svest i savest sredine i društva, delujući najčešće sa pozicije religija te osudjuju sve ono što ni na koji način nije za osudu.
Pa čak i sa takvim bukačima oko nas moramo nadrasti te glasove okoline i vrednovati život koji nam je dat za naše lično dobro i duhovno uzdignuće.
 
Poslednja izmena:
Не бих рекао да је измишљотина, нећу да тврдим да си се погрешно изразио, али је свакако категорија категорија која је настала под утицајем социјалних фактора. Култура, традиција, религија, степен развијености друштвено - економских и геополитичко окружење свакако имају огромног утицаја поред хередитарних фактора у обликовању идентитета појединца а самим ти и ширих друштвених групе па и народа генерално. Одступања свакако има али су и такви случајеви условно везани за поједине друштвене факторе. Етнолози су се овом проблематиком бавили на један, по мени, мање више површан начин. Адекватније су се овом темом бавили етно психолози нарочито крајем 19-века и у првој половини 20 века. Што се тиче народа са наших просторима веома је битно упознати се са делима Јована Цвијића (дело ''Балканско полуострво) , психолога Владимира Дворниковића (дело: Карактрологија Југословена - у издању београдске ''Просвете'', може се скинути и електронска верзија - линк КАРАКТЕРОЛОГИЈА ЈУГОСЛОВЕНА - ВЛАДИМИР ДВОРНИКОВИЋ) и Герхарда Геземана.

Сасвим добро запажање у вези са научним проучавањем идентитета. Наравно никуд се не може у том правцу без психологије личности, посебно Јунгове аналитичке психоанализе.
Питање идентитета је повезано са суштинским питањима Ко смо ми (као нација, која у себи духовно отеловљује историју, веру, језик, културу и друштво) и Ко сам ја (као одговор на то зашто уопште живимо, одакле потичемо и чему тежимо). Ова два питања су суштински повезана и ако има суштинског конфликта међу њима онда нема ни говора о ментално уравнозеженом појединцу. При томе увек треба имати у виду да су велики делови идентитета уроњени у (лично и колективно) несвесно бивање.
Али боље давати личне примере за ову тему и место: Кад год сам прошао кроз Двери манастира Високи Дечани (до сада свега четири пута у животу) осетио сам духовно смирење о атхетипску снагу националног идентитета. И, признајем ирационално, уверење да уопште није случајно којој нацији припадамо. И понос што сам Србин!
 

Back
Top