Ideja i ideologija

sanja*

Drevna Kornjača
Poruka
8.704
Zdravo, zdravo.

Dakle, evo temice od mene: razmotrimo definiciju ideologije po kojoj je ideologija ono što nastane od potencijalno dobre ideje nakon što se oko nje okupi dovoljna količina idiota.

Šta mislite o tome?

- - - - - - - - - -

Ja mislim da sam to jako pametno smislila i ponosna sam na sebe zbog toga.
 
Zdravo, zdravo.

Podseti me ovo na egipatsku himnu koja pocinje: "Zdravo da si, gospodaru Ozirisu"...

Dakle, evo temice od mene: razmotrimo definiciju ideologije po kojoj je ideologija ono što nastane od potencijalno dobre ideje nakon što se oko nje okupi dovoljna količina idiota.

Šta mislite o tome?

Prva mi asocijacija kao sto mozes pretpostaviti nakon pomena Ozirisa, a u vezi idiota, je degenerizacija mita o istom koji se uvezo u ono sto znamo kao hriscanstvo. Mozda u pocetku nije bilo takvo, imalo druge poruke, ali uporediti ondasnju duhovnost koja je znala gde lezi idealno sa ovom danas jednostavno nije neizvodljivo. Cobanov posao je cuvati ovce, kao sto automehanicar treba da se bavi automehicarskim zanatom. Oziris je Oziris, covek covek, a ovca je ovca.

Filozofija je vnogo poput metafizike, ne oslobadja okova sesti vec je samo ulepsava, malo detence kojoj su roditelji bili cistunice deve.
 
Zdravo, zdravo.

Dakle, evo temice od mene: razmotrimo definiciju ideologije po kojoj je ideologija ono što nastane od potencijalno dobre ideje nakon što se oko nje okupi dovoljna količina idiota.

Šta mislite o tome?



- - - - - - - - - -

Ja mislim da sam to jako pametno smislila i ponosna sam na sebe zbog toga.


Nista ne mislim o tome.Znam da bi se Napoleon slozio sa tobom iako je tvoje razmatranje po danasnjoj modi
 
Jeste,Sanja je vrlo moderna...
A ja sam postmoderan...Dekonstruktivan štaviše...
Ideologiju ne smatram naukom iako sama reč kaže da je to nauka o idejama,kako je I bila namera
da se oformi u Republici Napoleona,jer I nije poprimila sve attribute nauke za vise od dva veka...
Ušla je u upotrebu u politikologiji kao pomoćna disciplina kojom se ovladava društvenim zajednicama.
Svaka društvena zajednica (sem Srbije cors z:mrgreen:)ima u svojoj osnovi jednu ili vise ideologija-
skupne ideje o ciljevima kojima ta društvena zajednica teži ili joj se prezentiraju kao ciljevi...
Nalazimo ih u peogramima stranaka,partija,udruženja I sl,ali I u Ustavima kao ustavna načela...
U Ustave se prelivaju (prepisuju:zelenko3:) baš iz tih partijskih I stranačkih programa...
Recimo ideja:"Bog čuva Ameriku..." je nastala kad je onaj Đorđ (Đole)pomislio da je Boža,a morao je
sačuvati ujedinjenu inače bi I njemu glava s ramena ...z:shock:
Eto na sličnim idejama (recimo:Srbija do Tokija:zcool:)počivaju državne tj .državničke ambicije-ciljevi...
A ima ih I u Lazi...msm-tih-ideologija...
Nači-pravac Laza!:tease:
 
Neko je u početku imao ideju kako da sagradi sebi sklonište za zaštitu od vremenskih neprilika, čuvanje svojih potrepština i još dosta toga.
Ta prva ideja se sa vremenom stalno razvijala i usavršavala tako da se nikada neće ni okončati...
U ovom svetu sve počinje sa idejama koje usadimo najpre u svoj um a onda tu ideju prihvate i drugi i rade na njenoj realizaciji i usavršavanju.
Tako je bilo sa prvim radiom, TVjem, autom, avionom, računarom, odećom ali i sa krađom, zavođenjem drugih naivnih itd. itd.
Izvorno značenje Ideologije je moglo biti sasvim drugačije od onoga koje je u mojoj glavi ili u glavi bilo koje druge osobe... Meni lično ideologija je ono što ima za cilj da pomogne jednoj grupi ljudi da parazitira na račun većine i da ih vodi žedne preko vode...
Bez dobrih ideja i pridruživanja drugih ljudi danas na ovoj planeti ne bi mogao da opstane ovoliki broj ljudi i da kako tako funkcionišu... Da li su danas ljudi idioti što rade za Microsoft, u proizvodnji aviona...proizvodnji hrane na poljima gde peče sunce, šibaju vetrovi i naleću poplave stvar je stanja svesti posmatrača. Moguće je da su to zaista iditi što rade da bi drugi mogli da sede za računarima i dosađuju se ne znajući kako bolje da utroše svoje vreme.
Lično nikoga ne bih nazvao idiotom već je svako od nas samo u prelaznoj fazi idiotluka ili genijalnosti dok ne spozna puni značaj življenja ovde na ovoj planeti kao i sami cilj i smisao života.
Jer život i te kako ima svoj cilj, put, način, metode ali i regulative na tom putu....
 
Ne govorimo o udruživanju pametnih ljudi oko neke ideje.
Udruživanje pametnih oko ideje ne rađa ideologiju.
Naravno da ne...U pitanju je lukavstvo da se pametne ideje skupe u gomilu, naizgled logičnu
celinu I tad je to "ideologija".
Svojevremeno sam s jednim političarem (idu izbori pa neću imenovatiz:p)se pokačio javno oko
toga da u toj stranci,u njenom programu ne može biti I zalaganje za privatizaciju I težnja ka
socijalnoj sigurnosti građana! Glupaci su podržali nešto vise tog idijota dok su meni posle
govorili kako sam u pravu I bla,bla...Ma kukavičluk...z:((
Ali ovog puta se ti šuplji ideolozi neće izvuči tako los!:zelenko3:
 
Zdravo, zdravo.

Dakle, evo temice od mene: razmotrimo definiciju ideologije po kojoj je ideologija ono što nastane od potencijalno dobre ideje nakon što se oko nje okupi dovoljna količina idiota.

Šta mislite o tome?

- - - - - - - - - -

Ja mislim da sam to jako pametno smislila i ponosna sam na sebe zbog toga.

Pa sad da li je pametno, ne znam, ali je u svakom slučaju depresivno, ostavlja rulju bez indentiteta. A i lepo je verovati u nešto, pa makar bilo i masovno.:lol:
 
Zdravo, zdravo.

Dakle, evo temice od mene: razmotrimo definiciju ideologije po kojoj je ideologija ono što nastane od potencijalno dobre ideje nakon što se oko nje okupi dovoljna količina idiota.

Šta mislite o tome?

- - - - - - - - - -

Ja mislim da sam to jako pametno smislila i ponosna sam na sebe zbog toga.

Ti ovime impliciraš da je svaka ideologija po defaultu loša, a to ne mora biti...

Zašto misliš da je svaka ideologija loša?
 

Back
Top