Hocu da naucim da kuvam

Odakle da pocnem ? Sta je najlakse ? Ja trenutno ne znam ni palacinke da napravim ma ni kafu da skuvam a hocu da budem dobar kuvar imam zelju .

Kuvanje je krajnje jednostavno. Poči sa pastama jer to teško da možeš mnogo da omaneš...prvo sa gotovim sosom iz teglica ili kao neki što kečap i sir pospu (užas ali neko to voli) čisto da naučiš da ih skuvaš pa onda kreni sam da praviš soseve...osnovni crveni(pelat i beli luk) prvo, koji posle proširuješ....(šunka,slanina,tuna,mleveno meso)

Tajkođe prženje mesa je jednostavno. Uzmeš dve šnicle ili pileće belo koje izlupaš da bude tanko, posoliš i baciš na roštilj-tiganj, uz to neki krompir bilo u obliku pomfrita(ima isečen da se kupi) ili pirea....i eto ti ručak....
Kada savladaš osnove, provališ kako šta začiniti po svom ukusu onda ti je nebo granica....imaš yt a tamo apsolutno sve što ti padne na pamet.

Kreni i videćeš koliko je lako.
 
Kuvanje je krajnje jednostavno. Poči sa pastama jer to teško da možeš mnogo da omaneš...prvo sa gotovim sosom iz teglica ili kao neki što kečap i sir pospu (užas ali neko to voli) čisto da naučiš da ih skuvaš pa onda kreni sam da praviš soseve...osnovni crveni(pelat i beli luk) prvo, koji posle proširuješ....(šunka,slanina,tuna,mleveno meso)

Tajkođe prženje mesa je jednostavno. Uzmeš dve šnicle ili pileće belo koje izlupaš da bude tanko, posoliš i baciš na roštilj-tiganj, uz to neki krompir bilo u obliku pomfrita(ima isečen da se kupi) ili pirea....i eto ti ručak....
Kada savladaš osnove, provališ kako šta začiniti po svom ukusu onda ti je nebo granica....imaš yt a tamo apsolutno sve što ti padne na pamet.

Kreni i videćeš koliko je lako.

meso tuce cavijeno (sa boka) i ne soli nikada do pred kraj przenja. izvuce so svu vodu i onda ko da jedes drvo. a dzigerica nikada se ne soli. ona se tek sjebe.
 
Imaces dane kada ne volis, kada volis, kada moras i kada ne moras, a opet treba da uradis. Kuvanje je princip prezivljavanja i naravno da je pozeljno da znas jer na taj nacin ces sebi spremiti uzitak koji tacno volis, bez da ocekujes od drugih da ti nesto spreme. Smanjis neprijatna iznenadjenja drasticno. I treba da se uvek radujes tome, to je jedan proces, moze da bude tradicionalan. Neka jela su spremljena tako da sebe pocastis, nagradis, da kazes "sada je sezona, sta cemo brate da napravimo?", vreme je za dobar pasulj, gulas, paprikas, pilav, zelenu salatu, rostilj, sir... Treba da uvek gledas sta mozes i volis da spremas i da POSVETIS vreme tome, jer najbolja jela zahtevaju trud i ulozeno vreme. Mnogo je lepse jelo koje se dugo sprema od jela koje se spremi za 1 minut.

Ja imam jedan stravican efekat na ljude, a to je da pored emne uvek ogladne kada god pricam o hrani. Ako ogladnis dok ovo citas, nisam kriv.

Ako zelis da naucis da kuvas, moras prvo da treniras svoj ukus i da razumes kako se koji element prilikom kuvanja utapa u neki drugi. Najbolje je da ogladnis i onda dok si gladan da razmisljas o tome kako se neski ukus slaze sa drugim ukusom.

Kada si gladan, raste ti apetit, raste ti i osecaj za hranu, ali isto tako zelis sve da probas. Sit covek ne moze da razmislja o hrani na pravi nacin niti da razume sta je to sto pokrece vodu na usta.

Jeste prosto kuvanje ali samo ako znas sta radis, ali tu ima puno caka koje treba da znas kako bi mogao da uspesno napravis jelo koje je jestivo, lepo, a ukusno.

Ljudi mogu i da przenice, koje bi trebalo da su najprostije jelo, totalno uniste. Stavise, najjednostavnija jela je najlakse upropastiti skroz.


-----------------------

1. Dobar pribor za kuvanje, cist.

2. Razumevanje temperature.

3. Paznja detaljima

4. Razumevanje toga sta se desava sa materijalom koji spremaz pri temperaturi, sta se desava sa ukusom, da li upija, da li oblaze, kakav efekat stvara prilikom jela. Mozes da napravis ukuse unutar ukusa unutar ukusa, ali da li ti je to bas u tom trenutku potrebno? Da li zelis da se prepustis hedonizmu i razmisljanju o ukusima, upoznavanju toga sta sve priroda moze da ponudi, ili samo zelis da iskusis sta sve mozes iz zivota da uzmes, a sto svakako radis?

Kuvanje je princip pravljenja hrane u kom je svrha pronaci balans izmedju svega sto spremis. Zelis da zadovoljis svoja cula vida, mirisa i ukusa. Zelis da vidis kakav se efekat stvara dok nesto pravis, da razmisljas o tome koliko je nesto mekano, da li je bolji ukus dok je vruce ili hladno, mlako, da li je ukus poboljsan uz kap ulja, dve ili litru, da li ces dodati jednu ili drugu stvar. To je nesto sto uvek i svakako moras da ucis da razumes i o cemu treba da razmisljas.

Kako da pocnes? Spremaj OMILJENO JELO. Podji od omiljenog jela i nadji najbolji nacin da ga spremis. Dovedi i druge ljude da probaju kada spremis, pitaj ih za misljenje da li je dobro to sto si spremio, da li treba jos soli, bibera ili neceg desetog.

Ako na kuvanje gledas kao na neku glupost, onda ce ti i hrana biti glupost. To je u redu, nije svako sposoban da kuva i sprema prvenstveno mentalno, ali ako zelis da se odvazis i da naucis kako se sprema nesto ja te pozivam da to ucinis i da podelis sliku sa nama na forumu bas ovde na ovoj temi.

Jedno pravilo koje u sustini uvek vazi jeste da ako si gladan svaka hrana je odlicna, a sto duze cekas na nesto dok ti mirise, dok gladujes, ce imati apsolutno fantastican ukus kada zagrizes. Prvih par zalogaja ce da definisu ostatak jela, posle toga samo krece navika. U tih prvih par zalogaja moras da razumes sta se desava, kako se koji saft poklapa s nekim drugim kao i sta to cini kod drugih ljudi da osecaju.

Neka jela su ti bolja leti, druga jela zimi. Ako puno radis, puno i jedes. Ponekad moras da jedes i ono sto ne volis bas, ali uvek mozes da maskiras na nacine da to bude dovoljno ukusno, a ne lose. Ako ti je cilj ukus, onda moras da pazis i na temperaturu, i na kvalitet, ali i na nivo gladi jer to je sve kalkulacija za dobar zalogaj. Ako si sit pa makar probao i najbolje jelo na svetu, i dalje ti nece biti nista posebno. Potrebno je i da se ti osecas dobro zbog toga sto zelis da jedes.

Pocni i od mirisa, koji mirisi kod tebe izazivaju srecu? Recimo kod mene to je misris ulja, svezih kokica, miris reke i mozda poneki vetric koji donese miris cumura. Vasarski mirisi isto kada se ukombinuju. Miris zagorelog luka, celer i slicno. To su sve stvari koje kod svakog kuvara kog poznajem ili gastronoma generalno izazivaju osecaj srece i potrebe da se napravi dobro jelo. Ako ti mozes da se setis necega iz detinjstva sto mozes da iskoristis da ti pokrene volju i zelju da kuvas i spremas, to treba i da uradis. Ako su palacinke, onda palacinke. Ako su mekinje sa sirom, onda su mekinje sa sirom. Ako su sa dzemom, onda su sa dzemom. Nemoj se plasiti da probas neke stvari cak i ako su malcice skuplje. Generalno su skuplje stvari kvalitetnije, mada ne mora da uvek znaci.


Ako te bilo sta interesuje kako da spremis, pitaj ovde i ima barem troje odraslih muskaraca koji ce ti reci sta i kako ako ti je tako lakse nego da pricas sa zenama. Naravno, ima i puno dobrih kuvarica na sajtu, mada moje je misljenje da one vise vole peciva, kolace i slicno da spremaju. :ok:
 
Poslednja izmena:
Sta se kuva?

Pocnes sa nekim jednostavnim jelima, tipa supe i corbe, da motas sarme ( jedino vreme cekanja dok se skuvaju ) onda spagete bolonjeze, lagana vecera pica, sad ne verujem ces mesis ali imas kupis testo ili jos bolje ako imas pekaricu, nikako kecap nego uzmes svez paradajz, zaseces tanko i ostavis u vodi do kljucanja. Sklonis, ohladis, oljustis i iseckas. Ubacis u blender sa ostalim zacinima tipa luk, origano, so i ostalo sto ti prija u pici, ponekad ubacim i masline. Razmazes i nabacas picu. To je poprilicno brzo i skoro za svaku priliku.

Piletinu proprzis, lukovi, pecurke, zacinis pa pavlaku za kuvanje i to moze uz pirinac
Kupus je lagan za spremati sto kiseli sto sladak, onda predji na komplikovanije polagano, lovacke snicle, karadjordjeva, cilikonkarne moj omiljeni itd.

Vremenom ces savladas sta i koliko ti prija od zacina i bez merenja.

Prijatno :d
 
Ono što iz ličnog iskustva mogu da ti kažem, dakle, moraš prvenstveno da voliš da kuvaš i da uložiš što više ljubavi. Ali ključna stvar je i da te muka natera... Ako ne živiš sam i ako ti je lakše da cepaš fast food, produži dalje...
 
Pa pocni od kafe, onda recimo virsle, pa i te palacinke ...
Inace pravac razmisljanja ti je odlican. Zene obozavaju muskarce koji dobro kuvaju. :)
:eek: pazi kada sam bas ovo htela da napisem.

Da bi bio dobar kuvar ,stvarno moras da pocnes od necega i to od najjednostavnijeg jela.
Pridrzavaj se recepta i cesto spremaj hranu.

- - - - - - - - - -

treba samo kuvati srcem :D

- - - - - - - - - -

recepte koristi samo ako ideje, a tvoje nepce je jedini sudija
Proko,sve ce biti retko,bolje da se pridrzava proverenih recepata.
Tako sam i ja iz pocetka.
 
Ja nikada nisam pratio recepte. Da sam pratio recepte, ne bih se najeo.

sada da mi neko trazi tacno recept za palacinke, ne bih znao, vec bih pitao kakve palacinke voli, pufnastije, tanje, deblje, reshije i sl... to je sve stvar umeca, a recept univerzalan ne postoji za takve stvari, barem u mom iskustvu je tako.....
 
Ja nikada nisam pratio recepte. Da sam pratio recepte, ne bih se najeo.

sada da mi neko trazi tacno recept za palacinke, ne bih znao, vec bih pitao kakve palacinke voli, pufnastije, tanje, deblje, reshije i sl... to je sve stvar umeca, a recept univerzalan ne postoji za takve stvari, barem u mom iskustvu je tako.....

:) ma sa palacinkama je najlakse,tu i ne treba recept.kao ni za koh ni obican rolat...ne znam da l to iko vise i pravi. Meni vise ne treba recept ni za dobru gibaju ni pitu sa visnjama,,za neki potaz ili proju,ali za lazanje da,za neki nov kolac da,sve dok ne steknem taj osecaj za to sto pravim.

Ali za pocetnike,a da bi bili dobri kuvari je potrebno. Ne stavlja se ni svaki zacin u sve .
 
Istina je Siju Miju. Ali, eto, ja to nikada nisam radio. Pa ni za kafu. Sve po onome kakav ukus zelim na kraju.

Bilo je tu i gresaka, nije puno, ali bilo ih je, ugl po pitanju temperature.

Eto, rekao bih da je idealna temperatura jedna od stvari gde moze da se posteno pogresi cak i kod iskusnih kuvara.
 
Не сећам се да ми је икада ишта пропало, све ми је од самог почетка успевало. Мислим да сам таленат.

Кад неко крене да се хвали кифлицама, тортама или већ тако нечим, то на мене не оставља никакав утисак.
 
Poslednja izmena od moderatora:
evo ja danas pošao na pijacu po voće a kupio jagnjetinu :hahaha:

- - - - - - - - - -

eto umesto plodove drveta kupio plodove tora

pa sad gledam kako da ukombinujem kiseo kupus, ostatke od sušene šunke i par kobaja ;)

- - - - - - - - - -

to nema na internetu :hahaha:
 
Kobaje lagano proprzis sa malo belog luka na kraju.

Kiseo kupus isitnis sto sitnije mozes, tepsiju podmazes i u njoj crni luk prodinstas sa jednom sargarepom.

Dodas govedju kocku u to ako imas. Taj kupus zatim stavis u pecnicu na 170-180 stepeni, a prethodno zavijes folijom odozgo. Nakon 3-4 sata pecenja, skines foliju, rukama icepkas sushenu sunku, ubacis u taj kupus, polijes uljem, dodas i kobaje, smanjis vatru na nekih 100 stepeni i ostavis jos sat vremena tako u rerni.

Svaki sledeci put kada podgrejes, bude jos ukusnije.

Ovo ide odlicno uz rusku salatu ili jedan poveci komad hleba. :ok:
 
ili uz projuuu :D

- - - - - - - - - -

ispalo fantastično, jagnjetina dala šmek, a šunka mi je bila u kockama ko za gulaš, to su ostaci od opkrajanja šunke priliko sečenja
kobaja... tu je bila jer je volem :D

to je prava njeguška, friška, tek desetak dana stara, upravo z akuvanje ili pečenje

- - - - - - - - - -

bela luka volem, nisam štedeo, kao ni crvenog - kapule
 
Ima nekih caka koje vecini ne ulazi u mozak i lako sjebu jelo,tipa ziv ili prekuvan pirinac i testenina,dodaju premalo vode pa se zalepi,ili pogrese pri dodavanju hladne vode,to moja keva redovno doliva i onda se cudi sto pasulj ne moze da se skuva,to ne mogu da joj dokazem,ne moram ni da probam znam kad su pirinac i testenina taman pri mesanju,mislim da ga to niko ne moze nauciti ako ne skapira
 
Знам. За пасуљ и сочиво врела вода иде за доливање, увек имам спремно лонче на рингли.

Пиринач ми је као добар дан, никада не омане. Не прекувавати, не мешати. Чекати да се зрна појаве на површини јела и онда је готов.

Иначе, нико ме никада није учио да кувам, само сам мајку гледала а и то у пролазу. :lol:
 

Back
Top