Gusle i guslarske narodne pjesme

Гусле су, превасходно, србски музички инструмент. Сигурно су много старе, јер их је, онакве какве су биле и углавном остале до данашњих дана, било могуће направити и пре неколико хиљада година, чак пре него што у наши преци почели да се служе металом. Дрво, кожа (кажу да је од петла најбоља) и коњски реп су и данас, не само главни, него и једини грађевински материјал за гусле. То је врло једноставан инструмент чији звук, затезањем и попуштањем струна, може да се усклади са различитим људским гласовима. Гусле су наша најстарија и најтрајнија предикаоница родољубља, витештва и патријархалног морала. Уз гусле су се, осим казивања о ономе шта је и како је било, упућивале небу – и молитве, и клетве.


"Не носе Срби гусле, него гусле носе и држе Србе."
Јер гусле су од јавора али и од снова, историје, од сећања до вечности.

Гусле висе на зиду крчме, као што гитара или шпански пандеро висе на зиду посаде, и онај посетилац који најбоље зна србске песме, скида инструмент са зида и почиње да пева... То свакако није музика и човек би чак рекао да у тим песмама нема ни мелодије, ни хармоније, ни облика, ни тона међутим, то веома једнолично запевање има у себи нечег привлачног, тужног, мрачног, са понеким бљеском и победничким тоном. То је као историја србског народа, пуног туге и пуног наде то су њихова Илијада, њихова Одисеја и њихов Ромасеро...
Шарл Иријарт (Француска), 1856.

Неки погани изроди и злобници данас кажу: Не можемо с гуслама y 21. вијек! Срби напријед — гусле стој! Шта да се ради? Што то нису рекли раније? Двадесет вијекова је могло, a сад одједном не може, као да је 21. вијек гори од свих претходних вјекова. Да смо знали не бисмо с гуслама ни кретали на толики пут. На једвите јаде смо се некако допељали до пред капију 21. вијека и сад треба да се ту раздвајамо. И не знамо ко је кога довдје довео: оне нас или ми њих. Ни ко је постао споран: ми, гусле или оно што гусле памте и говоре. Немогуће је да ми ваљамо, a гусле не ваљају. Можда би требало да ми останемо y 20. вијеку, a оне нека прођу даље да причају нашу погибију.
Матија Бећковић

Природно је било да сва србска срца вибрирају кад слушају о славним делима своје браће која су обновила подвиге легендарних хероја, прослављене у народним песмама које стари барди опевају жалосним гласом уз гусле, и која су осветила, после толико векова, хероје умрле на Косову око краља Лазара. Али овог пута не беху епска приповедања песмом улепшана, која су текла од уста до уста; до су биле аутентичне вести о хероизму и победама србским, потврђене са 300 заробљених турских топова поређаних у Београду уздуж старе тврђаве.
Рене Пинон, француски публициста

Када се отоманска сила стуштила на свету србску земљу , кад је престала песма и пољима завладао мук и у душама угасла свакодневна радост, у дубини народне душе биле су живе молитва и гусле. Сакупљао се србски народ у општим пригодама, великим празницима и славама око својих богомоља, манастира и цркава ради молитве, ради збора и договора. Потом се у хордама, под крунама столетних храстова, настављало народно саборовање, а гусле су говориле. Слепи гуслар, очију упртих у небо, као да је одозго добио неки духовнивид, почињао би на свом инструменту да оживљава славна времена, и како вели народна песма, певао је србску славу и србске јунаке, певао је љуте битке и муке свакојаке. Гусле су тако бодриле и подизале клонули дух народни и будиле наду на боља времена, а гуслар је био нека врста божанског порока. Гуслама захваљујемо што су биле школа и библиотека, свенародно памћење... Зато је свети задатак да гусле сачувамо, да се на нама не испуне Његошева предсказања:Ђе се гусле у кући не чују, ту су мртви и кућа и људи.
Колико су гусле биле значајне за србски народ, кроз историју су најбоље знали његови непријатељи. Приповеда се да су, у време подизања буне на дахије, бошњаке који су притекли дахијама у помоћ, старци бошњаци овако саветовали: «Синови, кад у Србију пођете, понајвећ'ма истребљујте оне који чокот окопавају и који гусле ударају, јер кад се Влах напије вина или ракије, па узме гусле и из њих се раздере спомињући какав је био Марко или Јанко, све ти оно друго око њега, на наше велике јаде, полуди и подивља!
протојереј-ставрофор Љубинко Костић

 
Ovo su lužičkosrpske gusle : http://hsb.wikipedia.org/wiki/Serbske_husle
Ali meću Slovenima su više različitih žičanih instrimenata imenovani kao gusle/husle/gusli.

Ja sumnjam da su gusle opste-slovenski instrument, iz prostog razloga sto su u XV i XVI stoljecu srpski guslari doveli gajde u Poljsku i postali cuveni u Poljaka - taj instrument prije nije postojao u Poljskoj i tim sjevernim slovenskim prostorima dok ih Srbi nisu donijeli...

Stoga, vise vjerujem u teze koje ga dovode u vezu sa necim starobalkanskim...
 
Ja sumnjam da su gusle opste-slovenski instrument, iz prostog razloga sto su u XV i XVI stoljecu srpski guslari doveli gajde u Poljsku i postali cuveni u Poljaka - taj instrument prije nije postojao u Poljskoj i tim sjevernim slovenskim prostorima dok ih Srbi nisu donijeli...

Stoga, vise vjerujem u teze koje ga dovode u vezu sa necim starobalkanskim...

Има једна епизода код Сјенкјевича, мислим да је "Огњем и мачем", када описује логор Богдана Хмељњицког, који је већ постао огроман, броји стотине хиљада и окупља разне народе. И на једном месту каже да су у делу логора Срби, и тај део зуји као бумбар, од звука гусала. То је дакле друга половина 17. века.

То је наравно белестристика, али говори о томе како су у Сјенкјевичево време препознаване гусле као неодвојиве од Срба.
 
Ja sumnjam da su gusle opste-slovenski instrument, iz prostog razloga sto su u XV i XVI stoljecu srpski guslari doveli gajde u Poljsku i postali cuveni u Poljaka - taj instrument prije nije postojao u Poljskoj i tim sjevernim slovenskim prostorima dok ih Srbi nisu donijeli...

Stoga, vise vjerujem u teze koje ga dovode u vezu sa necim starobalkanskim...
Ne gusle kao srpske gusle, nego kao ime za žičani instrument.
Recimo Slovaci violinu zovu husle, a ovo su ruske gusli:
gusli_arfovidnye.jpg

2 tipa, krilovidne i šlemovidne.
 
Da ponovim . Ako neko zamišlja slovenske gusle kao ove današnje onda Sloveni nisu imali gusle. Jednom sam nalepio a evo ponovo kako izgledaju ruskи gudok ili hudok

Russ_instr_gudok.gif

http://en.wikipedia.org/wiki/Gudok

Slično ovom gudoku bile su i gusle u Srbiji pre dolaska Turaka (i ovo sam već postavljao) ;

freskaruganjehristudeta.jpg

Detalj freske "Ruganje Hristu" , manastir Dečani (manastir izgrađen do 1335, freske oslikane do 1350. godine)

Problem je što su Srbi u srednjem veku pre dolaska Turaka sve žičane instrumente nazivali guslama. Tako da postoji mnogo izvora u kojima se pominju gusle, no to ne znači da se radi o guslama kakve danas poznajemo. Interesantno je da su Srbi u srednjem veku izraz guditi i gudac koristili za sviranje prstima i svirača prstima a za sviranje gudalom (današnje značenje guditi) govorili su svira na smik , a gudača(današnje značenje) su zvali smičk.
 
Poslednja izmena:
Ja sumnjam da su gusle opste-slovenski instrument, iz prostog razloga sto su u XV i XVI stoljecu srpski guslari doveli gajde u Poljsku i postali cuveni u Poljaka - taj instrument prije nije postojao u Poljskoj i tim sjevernim slovenskim prostorima dok ih Srbi nisu donijeli...

Stoga, vise vjerujem u teze koje ga dovode u vezu sa necim starobalkanskim...

Gajde? Valjda diple i mjeh (mjesina)?

diple.jpg


Po izgledu i funkcionalnosti, nesumnjivo je da su gusle jako star instrumenat.. Kako nemamo dokaza da su gusle tako izgledale u najstarijim vremenima, tako nemamo ni da nijesu .. sve ostalo su ciste spekulacije.
 
"Не носе Срби гусле, него гусле носе и држе Србе."
Јер гусле су од јавора али и од снова, историје, од сећања до вечности.
Шарл Иријарт (Француска), 1856.
:ok:

А усред града Дубровника често се до наших дана виђало где се скупља свет и застају “госпари” пред неким здањем, да слушају народне песме уз гусле.

2589621080_15c100c81a.jpg

http://www.srpskilist.net/istorijski-osvrt/o-srpskom-dubrovniku


Браћа Лујо и Иво Војновић:
дубровачка властела, са звуком гусала у души

http://www.srpsko-nasledje.co.rs/sr-c/1998/02/article-13.html
 
Čitao sam, da je neki profesor muzike iz Kragujevca dokazivao, da su gusle došle na Balkan iz Indije.
Inače su gusle postojale u Indiji prije 7000 godina.
Postojale su i u starom Egiptu.
Dakle, radi se o veoma starom instrumentu koji se koristi kao pratnja glasu i pjevanju narodnih i epskih pjesama.
Najveća vrednost gusala jeste, što su čuvale našu istorijsku kulturu, kad za to nije bilo drugih načina i pisma.
 
Ево гусала у наших архинепријатеља Анадолаца:
Karadeniz kemençesi
Додуше, имају две жице.

А ево слике са поређењем неких гудачких инструмената, ту си и наше гусле:

Ukucaj na youtube, zvucnost i sve ostalo ipak govori da su to razliciti instrumenti... osim sto su oba zicani instrumenti, ne bi rekao da imaju veze jedan sa drugijem.

I srpske gusle imaju jednu ili dvije zice.. uglavnom jedna, ali ima i sa dvije.

Turci su isto pjevali uz gusle svoje narodne epske pjesme. To nije ništa novo ali to sigurno nije njihov izvorni instrumenat.
I oni su ga nasledili od nekoga prije mnogo godina.
Kažu da je Smail aga Čengić znao pjevati uz gusle kao slavuj.

Prije ce biti da su to bili "Turci" a ne Turci. Kolko pjesama ima kao "vino pije aga od Ribnika".. Ipak to vino nijesu pili Turci.
 
Prije ce biti da su to bili "Turci" a ne Turci. Kolko pjesama ima kao "vino pije aga od Ribnika".. Ipak to vino nijesu pili Turci.

Tačno je da islamska vjera ne dozvoljava pijenje alkohola, međutim iz oba Sulejmana Veličanstvenog, posebnom dozvolom je učinjeno da hećimi (ljekari) mogu prepisati kao lijek od ljubavnih bolova i vino, što su obilato kroristili visoki dodtojanstvenici carstva naročito pšoremećeni sin Sulejmana i kučke Rokselane, koji je i prozvan pjanicom. Ako misliš na Slovene koji su primili islam ili kako su nazivani turci, nijesu se svio strogo pridržavali pravila ali ih ima i koji jesu.
 

Упкоји Господе душе свих часно страдалих од Косова па до данас.
Дај мир њиховим душама и нек у наручју светог Симеона дочекају Твој Други Долазак!
 
Kod nas Albanaca straci su nama rekli "da smo svirili u Gusli samo tada kado smo krenuli u ratu" .
I ovaj starac u ovaj video isto kaze , od minute 31:30 u video ,vidi se i igra kad svira u Gusli znaci ima Gusla i svoju igru
 
Poslednja izmena:
Tačno je da islamska vjera ne dozvoljava pijenje alkohola, međutim iz oba Sulejmana Veličanstvenog, posebnom dozvolom je učinjeno da hećimi (ljekari) mogu prepisati kao lijek od ljubavnih bolova i vino, što su obilato kroristili visoki dodtojanstvenici carstva naročito pšoremećeni sin Sulejmana i kučke Rokselane, koji je i prozvan pjanicom. Ako misliš na Slovene koji su primili islam ili kako su nazivani turci, nijesu se svio strogo pridržavali pravila ali ih ima i koji jesu.

Sto nazivas Roksanu kucku.
 
Umesto da se pozivas na nekog istoricara mogo bi da kazes kakve on ima argumente za to.

Ipak mi je cudno samo da se koriste za rat???

Ja sam dao sta imaju i kako sviraju na Guslu Albanci , kao i svi drugi narodi u ovaj topic , pa milsim da je korisno da se slusa i albanska strana u taj isti instrumenat sta ga koristimi danas .
Tako je od staraca , on sa 70 godina i objasnjava u taj video . Zasada nemam druge informacije , ako budem nasao postiracu ih ,
 
Poslednja izmena:
Ja sam dao sta imaju i kako sviraju na Guslu Albanci , kao i svi drugi narodi u ovaj topic , pa milsim da je korisno da se slusa i albanska strana u taj isti instrumenat sta ga koristimi danas .
Tako je od staraca , on sa 70 godina i objasnjava u taj video . Zasada nemam druge informacije , ako budem nasao postiracu ih ,

Mislim na knjigu Illyrisch-Albanische Forschungen.
 

Back
Top