Говор мајора Драгутина Гавриловића браниоцима Београда 1915. год.

Кад часни Шваба ово каже: "Борили смо се против војника из бајке, који су се бранили беспримерном храброшћу. Онога тренутка, када смо Србију освојили, нас је то болело више него њене савезнице" и подигне споменик палим српским јунацима, свака прича је сувишна.

Da kažemo i to da spomenik stoji i danas u Košutnjaku. Na njemu pise, na nemačkom i srpskom: "Ovde počivaju srpski junaci" (serbische helden).

треба додати да је мајор гавриловић ипак преживео први светски рат.
Pa je nakon drugog hapšen i maltretiran kao saradnik okupatora...

Danas bi neko sa sličnim rezonom bio proglašen ratnim huškačem i zločincem i završio u Hagu...
Može biti da će neko pronaći da je major Gavrilović bio papučić...

Poslednja izmena:
MajorGavrilovic-1.jpg

Нису наши јуришали него неријатељи

Ne, mi smo jurisali

Нит је био јуриш, нит неуспешан.
(Мислим, уопште, шта значи о у овом контексту успешно'? :think: )

Војници, тачно у 15 часова непријатеља треба разбити вашим силним јуришем

Juris je bio, i to neuspesan. Jurisali su na Austrougarski mostrobran u nadi da ce zaustaviti Austrougarski prelazak reke, na veliku zalost nisu uspeli.

Na nekoliko inostranih sajtova posvećenih veštini ratovanja i vojničkom pozivu naišao sam na ove reči. A koliko nas u Srbiji zna za ovo... I što je još gore, ni za grobnicu tih slavnih branilaca gotovo da niko ne zna, i retko ih se seti. Nalazi se iza crkve Ružice, na Kalemegdanu, u jednom uglu, ispred je veliki krst od topovskih cevi, a u zidu skromna kosturnica, a samo mali gvozdeni lovorov venac i ikona Svetog Georgija svedoče da tu ponekad neko svrati...

У старијим верзијама се каже "непријатељ СЕ ИМА разбити вашим силним јуришем..." Ове лекторске интервенције на историји ме стварно нервирају.

Војници, тачно у 15 часова непријатеља треба разбити вашим силним јуришем,
разнети вашим бомбама и бајонетима.
Образ Београда, наше престонице, мора да буде светао.

Војници! Јунаци!

Врховна команда избрисала је наш пук из бројног стања.
Наш пук је жртвован за част Београда и Отаџбине.
Ви немате дакле, да се бринете за животе ваше, они више не постоје.
Зато напред, у славу! За краља и Отаџбину! Живео краљ, живео Београд!

.......................
............kada sam procitala ovaj govor prvo sto sam pomislila jeste-KAKVA IZMANIPULISANA RULJA ,
......medjutim,ima nesto u ovim redovima sto me je privuklo kao magnet da jos jednom procitam,a onda jos jednom,,,
Mozda slabije kapiram,pa mi je trebalo vise puta da vidim tekst da bih shvatila ,sha je to magicno u ovim recenicama .koje je neko rekao skoro pa pre jednog veka
...........Zanimljivo je prvo,nacin razmisljanja i prihvatanja sveta i sebe u tom svetu coveka pre jednog veka ,koji je toliko drugacije od ovog danas ...Nisu bili izmanipulisani-mada se moze i tako gledati to-
Oni su imali siru svest ,nego mi danas
oni su bili usmereni ne samo na svoje interese i na svoje dobro i dobitak svoj ,vec su imali siru sliku ,vodili su racuna i o interesima drugih ,cak su i osecali ogromnu odgovornost za interese ljudi oko njih
Toliku odgovornost da nisu imali nekakvu dilemu ni trenutak ,da li treba da se zrtvuju za interese zajednice ciji su i oni bili deo
Svaka cast,tim ljudima,svaka cast i onome ko je pokrenuo ovu temu

Ne, mi smo jurisali

Juris je bio, i to neuspesan. Jurisali su na Austrougarski mostrobran u nadi da ce zaustaviti Austrougarski prelazak reke, na veliku zalost nisu uspeli.
Исувише дословно се схвата тај говор. :roll:

Back