Goran Bregovic

kad smo kod te price, zanimljivo je da R.M. Tocak i Vlatko Stefanovski vaze za najbolje gitariste u ex yu, a i pored toga sto su masovno koristili etno motive u pesmama niko ih ne svrstava u cobanski rock. i to su kod ovog drugog cele kompozicije obrade folk melodija, ne samo kratke deonice kao kod dugmeta.

a Tocak je sa svojim "Ulaskom u harem"...izmislio turbo folk, jer je mislim prvi u istoriji muzike koji je spojio orijentalnu melodiju i cist gitarski zvuk. to je definicija turbo folka. tu su i neke druge stvari. i pored svega toga nadje se neko ko bijelo dugme naziva pretecom turbo folka, iako ono ama bas nikad nije koristilo orijentalni melos.

Tochak je tochak, barem nije dobio tuzbu od Shabana Bajramovica za Djurdjevdan... IMA LI POTREBE DA SE BILO SHTA OSIM TOGA KAZE??? MISLIM DA NE..... I u turbo folku NEMA ETNO ELEMENATA!!! U vreme kad je rock n' roll bio mainstream a narodnjaci bili samo chist vid sirotinjsko-kafanske zabave Bregovic se pojavio i izneo je meshanje ta dva pravca i samim tim unishtio rock n' roll na ovim prostorima i ne samo r n' r nego i muziku uopshteno!!!
 
kao prvo, rokenrol kao vrsta muzike nema apsolutno nikakav kvalitet niti umetnicku vrednost. naprotiv nema niceg primitivnijeg od toga, i sa tim ce se svako ko je iole muzicki obrazovan sloziti. socioloski: (markuze, derida) desublimacija koju rokenrol muzika izaziva vodi u dekultivizaciju i primitivizam - sto pokazuju i ti najnakazniji oblici koji su se iz nje razvili poput metala isl. sta mislis sta bi bilo koji ozbiljan kompozitor mogao da kaze kad cuje tako nesto?

uostalom, sta bi moglo da bude gluplje i komercijalnije od muzike kojoj su ciljna grupa tinejdzeri?

u pogledu umetnicke vrednosti, izmedju tamo nekog AC/DC-ja i zvezda granda ne postoji apsolutno nikakva razlika. to je sve jedna ista komercijala

http://piv.pivpiv.dk
 
Tochak je tochak, barem nije dobio tuzbu od Shabana Bajramovica za Djurdjevdan... IMA LI POTREBE DA SE BILO SHTA OSIM TOGA KAZE??? MISLIM DA NE..... I u turbo folku NEMA ETNO ELEMENATA!!! U vreme kad je rock n' roll bio mainstream a narodnjaci bili samo chist vid sirotinjsko-kafanske zabave Bregovic se pojavio i izneo je meshanje ta dva pravca i samim tim unishtio rock n' roll na ovim prostorima i ne samo r n' r nego i muziku uopshteno!!!

Recimo da si u pravu, ali taman posla da je samo on kriv za krah scene..mada dobro, novo vreme, nova muzika, nova moda..sve ima svoje
 
Bregovic se pojavio i izneo je meshanje ta dva pravca i samim tim unishtio rock n' roll na ovim prostorima

kao prvo on ga je i doneo na ove postore, tako da njegova stvar. on kad je otisao u Pariz vise se nije bavio estradom, ali je zato tu ostao poznati roker Bora Corba da pise Cecine hitove. toliko o tome ko je izmislio turbo folk.

Znaci Bijelo Dugme nije bilo rock grupa,nego ukrajinska folk grupa

svako moze imati raznolik repertoar...oni nisu bili obavezani ugovorom sa jugotonom da sviraju samo rokenrol. medjutim kad se govori o spajanju zanrova, misli se na jednu konkretnu pesmu. e sad, kad ste jos videli da bregovic odsvira na gitari folk melodiju? od koga je onda tamo neki mile kitic mogao da dobije ideju da to ipak uradi. pa, verovatno od onih koji su to masovno radili - Tocka i Stefanovskog. i Dzonija Stulica isto. Dzoni Stulic je do sad jedini koji je sam sebe proglasio tvorcem turbo folka.
 
@subverse
Gde je mozak? U stvari, gde je sluh?
Narodna muzika koju u svoj zvuk ubacuje Vlatko i oni cobanski motivi dugmeta su kao nebo i zemlja.

Bregovic doneo rok na ove prostore?
Daj ne seri, Bregovic said let there be rock and there was rock, a?
 
cobansko = narodno. sta nekome zvuci zgodnije je stvar ukusa, ali je to ista tradicijska osnova. uvodna melodija u "pljuni i zapjevaj" je istog tipa kao i te vlatkove obrade ili "zajdi, zajdi" kod Tocka, samo sto se ne svira na elektricnim gitarama kod njih.
 
Na narodnjacko-romskom melosu u trubackoj varijanti uspeo je da izgradi neki svoj licni pecat, i pokupi kajmak popularnosti.
Kao gitarista nije nesto posebno. Ne bih ga zvao da mi svira u bendu - cuo sam od jednog njegovog kolege iz orkestra.
Al' covek definitivno ima keceve u rukavu. Ima ideje, ume da eksploatise, mada su mu pesme, pogotovo poslednje napisane (zajedno sa onim Severininim "hitovima"), zesce sr*anje.
 
brega je shvatio da kod naseg naroda cist rock ne moze da prodje zato je ubacio malo cobanskih elemenata i to se naziva pastirski rock. u to vreme su se slusali kafanski narodnjaci tako da je dugme ipak zasluzno za pojavu rock muzike na nasim prostorima
 
Rock se slushao mnogo pre nego shto je Bijelo dugme otpocelo karijeru...
Ne domaci doduse... al' recimo generacija mog caleta je odrasla na dobrom stranom rocku...
A i tu postoji izvesna kontradiktornost... s obzirom da rock Bijelog dugmeta nije bio "cisti rock", vec neka blaga subverzija rocka u odnosu na etno melos, onda ne mozemo reci da su oni zacetnici rock pokreta kod nas.
 
kao prvo on ga je i doneo na ove postore, tako da njegova stvar. on kad je otisao u Pariz vise se nije bavio estradom, ali je zato tu ostao poznati roker Bora Corba da pise Cecine hitove. toliko o tome ko je izmislio turbo folk.



svako moze imati raznolik repertoar...oni nisu bili obavezani ugovorom sa jugotonom da sviraju samo rokenrol. medjutim kad se govori o spajanju zanrova, misli se na jednu konkretnu pesmu. e sad, kad ste jos videli da bregovic odsvira na gitari folk melodiju? od koga je onda tamo neki mile kitic mogao da dobije ideju da to ipak uradi. pa, verovatno od onih koji su to masovno radili - Tocka i Stefanovskog. i Dzonija Stulica isto. Dzoni Stulic je do sad jedini koji je sam sebe proglasio tvorcem turbo folka.

Da Chorba se tek daleko kasnije prodao za kintu tako da ti toplo preporuchujem da se malo nachitash i raspitash okolo pa onda da trabunjash i buncash
 
nije on koketirao samo sa folkom vec i sa klasikom, kad ste jos videli da tamo neki Deep Purple pravi koncert sa simfonijskim orkestrom.
to je za taj rokerski kicheraj pomak napred, tako da dugme makar nije zvucalo vulgarno kao zapadnjaci.

Da Chorba se tek daleko kasnije prodao za kintu

kasnije od koga? prodao se tad kad je odlucio da izmisli turbo folk, da li je mogao to da uradi kasnije ili ranije retoricko je pitanje.
 
Poslednja izmena:
kao prvo on ga je i doneo na ove postore, tako da njegova stvar. on kad je otisao u Pariz vise se nije bavio estradom, ali je zato tu ostao poznati roker Bora Corba da pise Cecine hitove. toliko o tome ko je izmislio turbo folk.



svako moze imati raznolik repertoar...oni nisu bili obavezani ugovorom sa jugotonom da sviraju samo rokenrol. medjutim kad se govori o spajanju zanrova, misli se na jednu konkretnu pesmu. e sad, kad ste jos videli da bregovic odsvira na gitari folk melodiju? od koga je onda tamo neki mile kitic mogao da dobije ideju da to ipak uradi. pa, verovatno od onih koji su to masovno radili - Tocka i Stefanovskog. i Dzonija Stulica isto. Dzoni Stulic je do sad jedini koji je sam sebe proglasio tvorcem turbo folka.

I Brega pise Severini hitove,pa sta?! A i nisam cuo da je Bora pisao Ceci pesme.Cuo sam za Miroslava Ilica,a za Cecu ne.Bas me zanima,koju pesmu joj je napisao? :think: A to za Dzonija nemoj da lupetas.Nit' je Dzoni to rekao,nit' to ima blage veze sa zivotom.Dzoni je voleo sevdah i pokasavao sa tim da koketira,ali tek 90-ih,kad je puk'o.Bijelo Dugme,sa onim njihovim popevkama i kuknjavama njihovih pevaca,ne moze da se uporedjuje ni sa kim od gore navedenih.Bez uvrede,ali mnogo lupas,zaista
 
Poslednja izmena:
Rock se slushao mnogo pre nego shto je Bijelo dugme otpocelo karijeru...
Ne domaci doduse... al' recimo generacija mog caleta je odrasla na dobrom stranom rocku...
A i tu postoji izvesna kontradiktornost... s obzirom da rock Bijelog dugmeta nije bio "cisti rock", vec neka blaga subverzija rocka u odnosu na etno melos, onda ne mozemo reci da su oni zacetnici rock pokreta kod nas.

Nisu zacetnici,naravno.Pre Dugmeta postojao je sijaset rock grupa na ovim prostorima,pocev od Elipsi,Dzentlmena,Crnih bisera,pa preko Korni grupe,Indexa,Grupe 220,YU grupe,Time-a...
 
I Brega pise Severini hitove,pa sta?! A i nisam cuo da je Bora pisao Ceci pesme.Cuo sam za Miroslava Ilica,a za Cecu ne.Bas me zanima,koju pesmu joj je napisao? :think: A to za Dzonija nemoj da lupetas.Nit' je Dzoni to rekao,nit' to ima blage veze sa zivotom.Dzoni je voleo sevdah i pokasavao sa tim da koketira,ali tek 90-ih,kad je puk'o.Bijelo Dugme,sa onim njihovim popevkama i kuknjavama njihovih pevaca,ne moze da se uporedjuje ni sa kim od gore navedenih.Bez uvrede,ali mnogo lupas,zaista

niti je severina folkerka, niti tekstove pise on vec marina tucakovic...a Stulic je u jednom intervjuu sam rekao da je onaj njegov hit "Voljela me nije" prva turbo folk pesma.
sto se tice pevaca, za to idi na neku temu o Alenu Islamovicu pa tamo prosipaj gluposti.
 
niti je severina folkerka, niti tekstove pise on vec marina tucakovic...a Stulic je u jednom intervjuu sam rekao da je onaj njegov hit "Voljela me nije" prva turbo folk pesma.
sto se tice pevaca, za to idi na neku temu o Alenu Islamovicu pa tamo prosipaj gluposti.

A ko je autor muzike za "Gas,gas"? I sta predstavlja ta pesma? Ja ne govorim o turbo folk "poeziji",vec o muzici.Postavi mi link ka tom Dzonijevom intervujuu,ako postoji.Bas me interesuje
 
nije on koketirao samo sa folkom vec i sa klasikom, kad ste jos videli da tamo neki Deep Purple pravi koncert sa simfonijskim orkestrom.
to je za taj rokerski kicheraj pomak napred, tako da dugme makar nije zvucalo vulgarno kao zapadnjaci.



kasnije od koga? prodao se tad kad je odlucio da izmisli turbo folk, da li je mogao to da uradi kasnije ili ranije retoricko je pitanje.

a ti mislish da je bijelo dupe to uradilo pre bilo kog zapadnjachkog benda??? :hahaha::hahaha::hahaha: i da daleko kasnije od Bregovica je Chorba pocheo da koketira sa folkom... i zamolio bih te da svoje mishljenje sachuvash za sebe..... s obzirom da ti sam ne znash gde bijesh
 
kao prvo, rokenrol kao vrsta muzike nema apsolutno nikakav kvalitet niti umetnicku vrednost. naprotiv nema niceg primitivnijeg od toga, i sa tim ce se svako ko je iole muzicki obrazovan sloziti. socioloski: (markuze, derida) desublimacija koju rokenrol muzika izaziva vodi u dekultivizaciju i primitivizam - sto pokazuju i ti najnakazniji oblici koji su se iz nje razvili poput metala isl. sta mislis sta bi bilo koji ozbiljan kompozitor mogao da kaze kad cuje tako nesto?

uostalom, sta bi moglo da bude gluplje i komercijalnije od muzike kojoj su ciljna grupa tinejdzeri?

u pogledu umetnicke vrednosti, izmedju tamo nekog AC/DC-ja i zvezda granda ne postoji apsolutno nikakva razlika. to je sve jedna ista komercijala

AKO PROSECNA BUDALA IMA SAMCA U GLAVI TI IMAS CITAV SAMACKI HOTEL ....NISI TI BAS SVOJ RODJACE...NIKAKO!!! :per:


:mrgreen:


:dash::dash::hahaha::hahaha::rotf::rotf:
 
cobansko = narodno. sta nekome zvuci zgodnije je stvar ukusa, ali je to ista tradicijska osnova. uvodna melodija u "pljuni i zapjevaj" je istog tipa kao i te vlatkove obrade ili "zajdi, zajdi" kod Tocka, samo sto se ne svira na elektricnim gitarama kod njih.

kako mozes uopste da poredis te dve pesme? I ono sto si rekao da je R.M. Tocak prvi ubacio orijentalne motive.....nije uopste stvar ko je ubacio orijental ili etno,vec KAKO je to uradio....pa i Ritchie Blackmore je svirao orijentalne motive odavno, pa nije napravio turbo folk u Engleskoj....
 
Ovo je otishlo u offtopic...

Malo je poznato da je Brega igrao glavnu ulogu u italijanskom filmu "Giorni dell abbandono" iz 2005. za koji je komponovao muziku:


 
Poslednja izmena:
nije on koketirao samo sa folkom vec i sa klasikom, kad ste jos videli da tamo neki Deep Purple pravi koncert sa simfonijskim orkestrom.
to je za taj rokerski kicheraj pomak napred, tako da dugme makar nije zvucalo vulgarno kao zapadnjaci.



kasnije od koga? prodao se tad kad je odlucio da izmisli turbo folk, da li je mogao to da uradi kasnije ili ranije retoricko je pitanje.

:rotf:
Tamo neki Deep Purple je najvise i koketirao sa klasikom!
Blackmore obozava klasicnu muziku,Bach mu je omiljeni kompozitor!
 

Back
Top