Goran Bregovic

rokenrol = najprimitivnija muzika koja je izmisljena. uvek bila i ostala. to naravno vazi i za vecinu rokerskih pesama bijelog dugmeta.

ko hoce da dokaze suprotno, nek eksplicira sta ima jednostavniju strukturu od toga.

kad se govori o kvalitetu govori se o slozenosti strukture, ostalo je stvar ukusa a sad ja kapiram da je to klincima od 14+ ili blago retardiranim osobama "vrh".


2j1jrxc.jpg





a šta ti momče slušaš od muzike?
 
ti si u onom citatu pominjao kvalitet

da, pa? kao sto kaze rambo amadeus u onoj pesmi "razbuktavanje najnizih strasti kod homo sapiensa"....to je princip zavodljivosti i kod rokenrola jednako kao i kod turbo folka. nema tu niceg vise. trebao je samo da doda "rokenrol je turbo-folk", sve ostalo bi moglo jednako da stoji.

danas bi mejnstrim bio nesto ovako:


sto je u vokalnom i svakom drugom pogledu za dve klase iznad bilo koje rok grupe.
 
da, pa? kao sto kaze rambo amadeus u onoj pesmi "razbuktavanje najnizih strasti kod homo sapiensa"....to je princip zavodljivosti i kod rokenrola jednako kao i kod turbo folka. nema tu niceg vise. trebao je samo da doda "rokenrol je turbo-folk", sve ostalo bi moglo jednako da stoji.

danas bi mejnstrim bio nesto ovako:


sto je u vokalnom i svakom drugom pogledu za dve klase iznad bilo koje rok grupe.

ovo je tebi iznad rock muzike???? a tebi u glavi milina m? samo korenje od kose i nishta drugo
 
da, pa? kao sto kaze rambo amadeus u onoj pesmi "razbuktavanje najnizih strasti kod homo sapiensa"....to je princip zavodljivosti i kod rokenrola jednako kao i kod turbo folka. nema tu niceg vise. trebao je samo da doda "rokenrol je turbo-folk", sve ostalo bi moglo jednako da stoji.

danas bi mejnstrim bio nesto ovako:


sto je u vokalnom i svakom drugom pogledu za dve klase iznad bilo koje rok grupe.

Da, da, vrlo kompleksne muzichke kompozicije, chitave 4 sekunde "iskomponovane", a zatim iskopirane 50-ak puta, i dobije se kompozicija, koja je na vishem nivou od roka. A sve to zachinjeno prekvalitetnim vokalima, od kojih je svaki "one of a kind"... Ja mislim da je tvoj glavni problem, shto ti nisi ni chuo za rok o kojem se ovde vodi diskusija, i ko zna shta si ti slushao, ako si uopshte i slushao...Chista predrasuda, ne znam shta drugo da kazem...A mozda je ipak tachno ono shto mnogi pretpostavljaju na ovoj temi, da si lud. Sad, chinjenica je da je danas mejnstrim takvo neshto, ali kakve to veze ima sa kvalitetom ? Ne smem ni da zamislim shta ce za 50 godina da bude mejnstrim, (bice sve samo ne muzika), ali mejnstrim nije sinonim za kvalitet.
 
Da, da, vrlo kompleksne muzichke kompozicije, chitave 4 sekunde "iskomponovane", a zatim iskopirane 50-ak puta, i dobije se kompozicija, koja je na vishem nivou od roka. A sve to zachinjeno prekvalitetnim vokalima, od kojih je svaki "one of a kind"... Ja mislim da je tvoj glavni problem, shto ti nisi ni chuo za rok o kojem se ovde vodi diskusija, i ko zna shta si ti slushao, ako si uopshte i slushao...Chista predrasuda, ne znam shta drugo da kazem...A mozda je ipak tachno ono shto mnogi pretpostavljaju na ovoj temi, da si lud. Sad, chinjenica je da je danas mejnstrim takvo neshto, ali kakve to veze ima sa kvalitetom ? Ne smem ni da zamislim shta ce za 50 godina da bude mejnstrim, (bice sve samo ne muzika), ali mejnstrim nije sinonim za kvalitet.

E ovo si bas lepo rekao!
Ja bih rekla da je on pun predrasuda.
Nema on veze s rock muzikom.
Ako vec hoce kompleksnost evo mu malo progresivnog roka!
E ovo je klasa a ne onaj Trance!

 
...
i dobije se kompozicija, koja je na vishem nivou od roka

tesko je odrediti sta se moze prepoznati kao konkretan kvalitet u muzickom delu, cak i za esteticare. u muzici ne postoji kao u aritmetici izraz koji je validan i onaj koji to nije. to vidimo na primeru ovakvog teksta/dijaloga:

NN: A šta se događa na akademijama? Ja evo čitam ingardena i radim ga za diplomski pa mi se čini da bi na akademijama trebalo učiti o tom kako se formiraju muzički kvaliteti. Možeš li da mi kažeš čime se bavi teorija muzike (ne bih da smaram ali me naročito zanima ova stvar)?
Studentica muzičke akademije: Kako se formiraju??? to ne shvatam baš....
NN: Hoću da kažem, da li prilikom "čitanja" muzičkog dela (ili izvedbe) teoretičar muzike može da izvuče konkretume i kaže "ovo je muzički kvalitet", ili "ovo je kvalitetan muzički momenat u delu"?
Studentica muzičke akademije: Jasno, jasno... evo, pokusavam sastaviti smislenu recenicu...
NN: Zanima me da li se na taj način pristupa muzici ili se ovo nerado spominje, i da li uopšte ima smisla iz tvoje perspektive pitati ovako nešto?
Studentica muzičke akademije: Pa, sjecam se da sam nekad radila analizu muzickog djela i tada se najcesce obraca paznja na npr. tok kompozicije..koji instrument izlaze temu..kad , kako, s kojim izmjenama..
NN: Ne pominje se šta je u delu ono konkretno kvalitetno? Momenti koji formiraju estetske (muzičke) kvalitete?
Studentica muzičke akademije: A ako je već instrumentalna... tu ti nemaš šta drugo izučavati.. ne... ja ni sad ne bih znala reci sta je to odredjeno mocart unio..i zbog cega je njegova muzika tako divna..NN: To se, dakle, uopšte ne proučava na studijama?
Studentica muzičke akademije: Ne... možda teoreticari
NN: A čime bi se mogla baviti teorija muzike?
Studentica muzičke akademije: Teorija muzike..udzbenik koji sam ja 'precesljala' je zapravo osnova muzike...kao abeceda, otprilike. uopsteno, ne znam. nisam joj s te strane imala razloga prilaziti. tvoja struka ti to nalaze...da zaviris iz tog ugla..
NN: Ne baš. Ja govorim da estetika (filozofija umetnosti) o tom nema pravo da govori. jer ne raspolaže znanjem o tom kako se formiraju muzički kvaliteti. O tom bi trebalo da govori onaj ko se muzikom bavi, i onaj ko procenjuje njen kvalitet. Filozof umetnosti je laik na tom planu. Drugim rečima, kako da neko napravi dobro muzičko delo ako ne zna kako se tvore pojedinačni kvalitetni muzički momenti?
Studentica muzičke akademije: Ma, to se sad moze tumaciti na sto nacina. sta su kvalitetni muzicki momenti? ako poznajes harmoniju(kao predmet, pravilnik)..onda ces znati kako da komponujes...
NN: Da, to me interesuje. Dakle, postoje pravila kako napraviti kvalitetno muzičko delo? Je li tako?
Studentica muzičke akademije: Da. Harmonija je zakon za to. Konacno shvatih sta me pitas..
NN: Dakle svako muzičko delo bi moglo s obzirom na te principe harmonije da se oceni? Onda nije teško ni u Mozartu naći šta je to dobro odradio ili je i dalje teško?
Studentica muzičke akademije: Harmonija je zapravo 'pravilnik' kako se kompozicija moze napisati ,a da ima veze s mozgom, da lijepo zvuci...sama rijec govori.NN: Odlično.
Studentica muzičke akademije: Lako je uzeti njegova djela, zakljuciti sta je to tako divno...ali je toliko slozeno, da nam ostaje samo da slusamo, pjevamo i divimo se....



medjutim, ono sto je jos lakse je odrediti sta uopste moze da se nazove muzikom a sta ne.

da citiram jednog debila sa yumetal foruma:

Pa zasto volim metal. Pa neznam jednostavno kad pustim Panteru ili Metallicu (staru) ili nesto sl jednostavno znam da je to TO. Znaci najbucnija gitarska muzika koja se moze odsvirati. Muzika koja po meni ima najvishe "muda".
"zima, glad, zedj, mrak, bez cigare sto i jedan dan
al' kad cujem zvuk da grebe iz gitare, sve je samo ruzan san"


ovo pokazuje sta je prava sustina takve dernjave...a to je da i nije u pitanju muzika vec bensedin za siroke mase iskompleksiranih tinejdzera i homoseksualaca.

Ako vec hoce kompleksnost evo mu malo progresivnog roka!

progresivni vec negde naveo kao izuzetak....ima i toga.....pogotovo internacionalni,,,,.medjutim ono na cemu je ovde fokus je sta je to sto uopsteno u takvoj vrsti muzike privlaci ljude.

ps. zamolio bih moderatore da iseku temu posto je od prve strane u oftopiku
 
Poslednja izmena:
Subverse jeste, hard rock i heavy metal opasni za pluca, sa druge strane nauchnici izjavljuju kako su ljudi koji slushaju te pravce manje skloni nasilju i agresiji jer se upravo kroz muziku isprazne i iskachu...... a ti u nedostatku argumenata se 'vatash kao davljenik za svaku slamku! Ajde sad, ali molim te, iskljuchi svoje razmishljanje, koje ti je ochigledno nametnuto nekako u muzichkoj shkoli, i, ne znam ni sam po koji put kazem ovo NASLUSHAJ SE PROKLETE MUZIKE!!!!!!!!!!!
 
...




da citiram jednog debila sa yumetal foruma:

Pa zasto volim metal. Pa neznam jednostavno kad pustim Panteru ili Metallicu (staru) ili nesto sl jednostavno znam da je to TO. Znaci najbucnija gitarska muzika koja se moze odsvirati. Muzika koja po meni ima najvishe "muda".
"zima, glad, zedj, mrak, bez cigare sto i jedan dan
al' kad cujem zvuk da grebe iz gitare, sve je samo ruzan san"


ovo pokazuje sta je prava sustina takve dernjave...a to je da i nije u pitanju muzika vec bensedin za siroke mase iskompleksiranih tinejdzera i homoseksualaca.


Pa da, kao shto sam i mislio, predrasuda, na osnovu jedne (stvarno debilne) izjave nekog metalca, koji verovatno to slusha iz fazona, i nema pojma o muzici, ti stvarash mishljenje o roku. Chak, imash tipichno mishljenje seljaka, koji po kafanama razbijaju chashe i stolice uz Zoricu Brunclik (hmmm...nije li to ono...kako ga beshe zovu...hmm...a da...agresivno ponashanje!!! ). Uglavnom, ti bi se odlichno slozio sa mojom prababom, slichnih ste mishljenja...Isto tako i ona pricha o nechemu shto nikad nije chula, kao i ti.
Shto se tiche "debila sa yumetal foruma", pa jb-g, to i jesu oni koji takve kao ti nateraju da pogreshno razmishljaju.
 
@Vlada_gnr

a sta bih onda trebao da kazem za ovog iznad?

btw tekst na nivou amaterskog benda iz srednje saobracajne

kako god...evo i malo bregoviceve muzike, da ne kvarimo temu o jednom svetski poznatom kompozitoru tim tinejdz.-komercijalnim izbljuvotinama:






 
Poslednja izmena:
@Vlada_gnr

a sta bih onda trebao da kazem za ovog iznad?

btw tekst na nivou amaterskog benda iz srednje saobracajne

kako god...evo i malo bregoviceve muzike, da ne kvarimo temu o jednom svetski poznatom kompozitoru tim tinejdz.-komercijalnim izbljuvotinama

:hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha:

A evo jedne "Bregoviceve numere",sa jako poucnim tekstom,na nivou vokalno-instrumentalnog sastava psihijatrijske bolnice "Kovin"

 
tu tekstovi ne igraju nikakvu ulogu kao ni u horskim pesmama vec se glas tretira kao instrument
sta kaze sam goran o tome:
"Ali ti tekstovi nisu važni, oni se više vesele vezi između glazbe i riječi nego što bi htjeli nešto važno reći. Ja sam svoje pjesme otpjevao: one ljubavne koje su me zanimale i tih nekoliko djetinjastih koje su obilježile jedno razdoblje, danas više nisam ni zainteresiran nešto posebno govoriti kroz tekstove (...)
Kako ja više ne pišem na srpsko-hrvatskom jer taj jezik više ne postoji, zadnjih godina kad pišem za zbor pišem na izmišljenom jeziku, stavljam suglasnike i samoglasnike gdje mi paše, a ovu sam ploču pisao na ciganskom."
.
 
Poslednja izmena:
tu tekstovi ne igraju nikakvu ulogu kao ni u horskim pesmama vec se glas tretira kao instrument
sta kaze sam goran o tome:
"Ali ti tekstovi nisu važni, oni se više vesele vezi između glazbe i riječi nego što bi htjeli nešto važno reći. Ja sam svoje pjesme otpjevao: one ljubavne koje su me zanimale i tih nekoliko djetinjastih koje su obilježile jedno razdoblje, danas više nisam ni zainteresiran nešto posebno govoriti kroz tekstove (...)
Kako ja više ne pišem na srpsko-hrvatskom jer taj jezik više ne postoji, zadnjih godina kad pišem za zbor pišem na izmišljenom jeziku, stavljam suglasnike i samoglasnike gdje mi paše, a ovu sam ploču pisao na ciganskom."
.

Pazi sine,svaki Canetov tekst je poezija za ovog mombrila,ma moze on da pise i na svahiliju.A to sto ti ne razumes Canetov tekst,ne znaci da mozes da ga etiketiras kao "amaterski".Nego,sta ti kazes za ovu Breginu kompoziciju sto sam postavio? :per: Je l' dovoljno kompleksna,po tvom misljenju? :mrgreen:
 
ja se iz dalje diskusije sa ozbiljno dementnim chovekom povlachim... ne vredi diskutovati sa budalom, prvo te spusti na svoj nivo a onda te dotuche iskustvom tako da cu ovaj put iskoristiti onu devizu PAMETNIJI POPUSHTA.... nema smisla sa takvim chovekom prichati o bilo chemu osim o njegovom volontiranju za praxu eutanazije
 

Back
Top