Gledali... Obrazložili... Ocenili... :)

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Durak (Budala)



flyer_400.jpg


http://www.imdb.com/title/tt3560686/?ref_=nm_flmg_dr_2


Drugi film sa ovogodišnjeg Festa (prvi je Bela ptica iz prethodnog posta) i drugi film Jurija Bikova koji sam gledao. Prvi - Major, takođe sam gledao pre nekoliko godina na festu i bio je preporuka da se odlučim da ove godine pogledam i ,,Budalu''. I ponovo sam oduševljen. Film prati mladog vodoinstalatera i studenta građevine Dimu koji živi u manjem ruskom gradu sa ženom, sinom i roditeljima. Dimin otac, kao poštenjačina, ostao je na dnu društvene lestvice, a sin koji je poput oca pošten i pravičan, smatra da će mu studije obezbediti izlaz iz bede. Kao dežurni vodoinstalater jedne noći izlazi na teren i dolazi do otkrića da je jedna od zgrada u njegovom kvartu popucala po nosećim zidovima od temelja do vrha. Uveren je da je pitanje dana kada će se zgrada, u kojoj živi 800 ljudi, srušiti. S namerom da spasi živote ljudima dolazi do gradonačelnice. Ali prvi ljudi imaju svoje interese.
Film pokazuje podvojenost ruskog društva, marginalizovane i siromašne građane, lišene elementarnog dostojanstva, koji se pitaju čemu uopšte život, nasuprot vladajuće korumpirane manjine koja troši državni novac, gradi vile i ne preza od najstrašnijih zločina kako bi zaštitila svoj položaj. Bikov odlično slika tragiku društva koje je vrlo slično našem, demistifikujući sliku obećane zemlje. Ako bi im se promenila imena, ovo bi sasvim lako moglo da prođe i kao srpski film, slika naše stvarnosti. Dok je film ,,Major'' govorio o korumpiranosti policije, ,,Budala'' ide ka višim instancama, prikazujući ljude iz vlasti kao pohlepne, beskrupulozne ljude koji gube obličje ljudskog i postaju karikature. Dima se javlja kao tragički junak i žrtva vlastite ljudskosti i predstavnik onog sve ređeg mladog čoveka koji veruje u pravdu. Glumačka ekipa bez izuzetka sjajna.
Pritom je film nepretenciozan, sa skoro naturalističkom estetikom i predstavlja ponajviše dokument sadašnjosti.
Velika preporuka:

5/5
 
Одличан опис, штета што га не погледах.

"Мајора" сам гледала прошле године, одличан филм.

- - - - - - - - - -

Вечерас гледала "Живот у дивљини", француски. На моменте напоран, ништа особито.



Прошле године одличан руски филм "Хоћу и ја". Радо бих га опет видела.

669275poster.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:
Одличан опис, штета што га не погледах.

"Мајора" сам гледала прошле године, одличан филм.

- - - - - - - - - -



Прошле године одличан руски филм "Хоћу и ја". Радо бих га опет видела.

669275poster.jpg

И ја хоћу је последњи филм великог Балабанова. Погледај и остале његове филмове, ако ниси. Мајор је одличан филм.

п.с. Пошто видим да у теби има правог русофилског потенцијала, било би лепо да чешће долазиш на филмски подфорум, на направимо баланс у тој блоковској подели, а и учмао је постао овај подфорум.:D
 
Ovaj fest sam odlucio da vise-manje provedem u kinoteci.

Covek nije tica (1965)
2v7x9wi.jpg


11wc0uo.jpg

qo6ik2.jpg

v3zypu.jpg


Prvi dugometrazni film Dusana Makavejeva sa Milenom Dravic, Evom Ras i Dvornikom... Nakon sto Jan dodje poslom u provinciju, upoznaje Rajku koja mu iznajmi sobu u roditeljskom domu. Za to vreme druga zena (Eva Ras) sazna da je muz njene haljine dao ljubavnici. Malo nakon toga u mesto dodje hipnotizer i Eva shvati da zapravo i nema razlike izmedju hipnotizera i njenog coveka. Ili si hipnotisan il' te hipnotisu, a u svakom slucaju nemas krila da bi mogao da odletis i budes tica, tako da je na tebi dal' ces da se probudis ili da nastavis da spavas. Kadrovi su pravo malo remek-delo. Glumacka postava dobra, a Eva Ras odlicna. (Tek sada sam shvatio koliko je kao mlada licila na Liv Ulman.)


Rondo (1966)
29m2975.jpg


zvy0py.jpg

2ymwv4g.jpg

30kglg7.jpg


Rezija: Zvonimir Berkovic
Jos uvek sam pod utiskom. Subjektivno je ovo mozda i najbolji jugoslovenski film koji sam odgledao. Rame uz rame sa najboljim ostvarenjima majstora kao sto su Felini, Bergman, Tarkovski...
Neda (Milena Dravic) i Fedja (Relja Basic) su mladi bracni par koji zivi normalnim zivotom sve do dana kada u njihovu kucu dodje Mladen (Stevo Zigon), ne bi li sa Nedinim suprugom igrao sah. Svakog cetvrtka u isto vreme ritual se ponavlja, a ova trojka pocinje da zivi iskljucivo za taj momenat, dok granica izmedju toga ko je muz, a ko gost postane gotovo nevidljiva. Jedan je umetnik, a drugi sudija. Jedan je bradat, a drugi obrijan, ali kako vreme prolazi troje ljudi krece da plese u svom Rondu ne mareci za moguce posledice i nastavljajuci da igra sah. Kadrovi su savrseni, glumacka postava takodje, a Stevo Zigon izvanredan. Mnostvo upecatljivih scena prozetih simbolikom. Kao radijski prenos fudbalske utakmice ili recimo ona u kojoj Neda izlazi iz sobe i vidi da su njen muz i gost zamenili mesta na kojima su sedeli, a koja se odvija neposredno nakon sto ona shvati da prema Mladenu oseca nesto vise od prijateljstva. Ili ona gde Neda moli Fedju da kraljicom porazi protivnika. Film i nas gledaoce stavlja u polozaj voajera na taj nacin sto pristup u vecinu ovih scena dobijamo kroz kadar velikog prozora unutar koga se mesecima odvijaju razlicite stvari, dok napokon prica ne dozivi svoju kulminaciju. Usudio bih se da kazem da je Rondo odlican spoj Persone i Sedmog pecata, a rezulat je film koji prevazilazi ucaurene okvire i nastavlja da se siri i kipi kroz ramove. Nalik Rondu - kako je u jednoj sceni Neda objasnila.

Ko nije odgledao - preporuka.


Kuzu (2014)
2u4pljr.jpg


14mavdv.jpg

116p8ut.jpg

zojlo2.jpg


Sticajem okolnosti odgledah na Festu i ovaj turski film.

Nakon sto joj obrezu sina, majka pokusava da ubedi muza da kupe jagnje i organizuju gozbu za komsiluk, jer je sramota da, iako nemaju para, zapostave svog jedinog sina. Za to vreme muz sve svoje novce trosi na prostitutku, dok sestra ubeduje brata da ce ga mama i tata zaklati ako ne budu nabavili jagnje, jer, eto, zasto bi mu inace tepali tim nadimkom? Ne bi li izbegao da postane hrana za komsiluk, malisan bezi od kuce i pokusava da isprosi za jagnje koje bi mu spasilo sopstveni zivot. Posto majka vidi da muz nece da kupi jagnje, resava da svojim telom zaradi za njega. Rec je o teskom i tmurnom filmu koji je sve vreme prozet crnim humorom. Sala se orila od smeha, a vecina nije ni pokusala da prodre u slojeve koji se nalaze ispod omota. Nije rec o komediji, vec o teskoj drami. A humor je sve samo ne to.
 
Poslednja izmena:
12 years a slave, dobar film, potresna potresna prica, muka te uhvati kad gledas na cemu se novi svet gradio, 8/10 jer verujem da film nije uspeo da prenese pricu iz knjige u potpunosti, osecam kao da nije imao dovoljno vremena da sve isprica.

"Човек птица", вечерас погледан у биоскопу.

Ретко луцидно и занимљиво остварење које држи пажњу цела два сата.

Велике улоге Мајкла Китона и Едварда Нортона.

Препоручујем.
e birdman sam htela juce da skinem, ali sam se ipak odlucila za ovaj gore, ali mi je i on na listi filmova za pogledati....vise se bojim da citam na imdb kritike i komentare, jer ono ljudi ga omase samo tako pa daju nekim sranjima od filma tipa interstellar ocenu deset, tako da nikad nisam sigurna :sad2:
 
12 years a slave, dobar film, potresna potresna prica, muka te uhvati kad gledas na cemu se novi svet gradio, 8/10 jer verujem da film nije uspeo da prenese pricu iz knjige u potpunosti, osecam kao da nije imao dovoljno vremena da sve isprica.


e birdman sam htela juce da skinem, ali sam se ipak odlucila za ovaj gore, ali mi je i on na listi filmova za pogledati....vise se bojim da citam na imdb kritike i komentare, jer ono ljudi ga omase samo tako pa daju nekim sranjima od filma tipa interstellar ocenu deset, tako da nikad nisam sigurna :sad2:

Погледај га у биоскопу.
 
Relatos Salvajes




BvA8i8zCcAAxll-.jpg


http://www.imdb.com/title/tt3011894/?ref_=nv_sr_1


Argentinski omnibus od šest ,,divljih'' priča o osveti, koji je ove godine nominovan za Oskara za najbolji strani film i usput pokupio više nagrada širom sveta. Žanrovski, film bi se najbolje mogao odrediti kao crnohumorna krimi društvena drama, a likovi su najrazličitiji: putnici i posada jednog aviona, kuvarice, kelnerice, političari, korumpirani državni službenici, pokvareni advokati, razuzdani svatovi.... U svakoj od priča centralni motiv je isti - osveta, tretirana sa različitih stanovišta i iz najrazličitijih pobuda i to najčešće ona koja se još uvek nije dovojno ,,ohladila'', pa su žrtve često i nedužni. A razlozi za osvetu su razne - od ljubavnih prevara preko saobraćajnih frustracija do socijalne nepravde....Uz sjajan, često bizaran crni humor i dobru dinamiku svake pojedinačne priče, dva sata drži punu pažnju.
Mnogobrojni glumački ansambl je fenomenalan. Svaka celina ima sjajnu priču i odlično je režirana, s tim da dijalozi nisu u svim celinama ujednačenog kvaliteta i ako bi postojala neka zamerka eventualno bi mogla ići na to. Inače je reč o zanimljivom, pitkom i inteligentnom filmu, koji nije remek-delo, ali je u celini uspeo i zabavan.

ocena 4+/5
 
the imitation game 8.5/10, prijala mi je cinjenica da osim u delovima koji se ticu leta aviona, bombi i slicno nije korisceno digitalno doradjivanje, efekti i slicno, sta vise cak se iz drugog svetskog rata vise koriste arhivski snimci. dakle old skul gluma i bez kompjutera, svidja mi se prica, lepa scenografija. biografska prica o alan turing u drugim svetskom ratu.

sad cu da gledam hunger, a skida mi se upravo i relatos salvajes (hvala na inspiraciji!) :mrgreen:
 
Fury ( 3-)
http://www.imdb.com/title/tt2713180/?ref_=nv_sr_1
Fury ne nudi ništa novo u smislu tematike II Velikog rata osim što sada radnja prati skupinu tenkista.
Početak ide ovako odprilike:Švabo jaše bijelog konja i prolazi kroz olupine sprženih američkih tenkova(valjda izvidnica),kad odjednom iskače iz spaljenog tenka ni manje ni više nego Brad Pitt sa nožem u ustima i kilne ovog Švabu.
Ajd ok što ga kilne,izbode,ubode,problem je što skida sa konja svu opremu i pogodite šta radi?Pušta konja(oslobađa)...ali nije ni to problem,problem je što je konj bijeli (nevinost,sloboda).
Uf kakva simbolika,usraću se živ!Nemojte mi reći da niko nije primjetio ovaj detalj?
Na stranu šala i sve to,nastavak filma pruža sasvim zadovoljavajuću dozu ratne akcije i ništa više od toga,površan je,patetičan i klasično amerikanski preambiciozan pogotovo na kraju kada slupani tenkić pobije čitavu SS armadu vojnika.
Ne vidim veliku razliku u odnosu na partizanske filmove osim što danas imamo jako moćan CGI (Computer-generated imagery ).
Sve u svemu film je prosjek,čak i ispod prosjeka ratnih filmova,ne vidim čemu tolika frka oko njega?
PS.Amerikanci praktično nisu imali ozbiljnu tenkovsku bitku za vrijeme Velikog rata kao što je Kurska bitka pa me čudi sama radnja filma....

To je to. Pogledah film i već sam ga zaboravio.
 
e pogledah i hunger, definitivno nije film koji bih svakome preporucila ali za mene je 9/10, jer volim filmove bazirane na pravim dogadjajima + ovaj ima vrlo malo muzike tako da je dozivljaj realniji, opet nema gomile glupih specijalnih efekata, i vrlo je sirov za gledanje, cak neprijatan na momente. takodje ima malo dijaloga jer je akcenat po meni na vizuelnom utisku i generalno sa ciljem da docara mentalno stanje zatvorenika, cuvara i cele severne irske....nisam gledala ostale filmove (znam da ih ima nekoliko) cija je tema strajk gladju zatvorenika iz 1981, ali ko sto rekoh ovaj mi je lego.

plus na mene je imao "das boot efekat", iliti lako se poistovetis sa onima koji su istorijski bad guys, mada iskreno za mene niko ko se suprotstavi britanskom kolonijalizmu, licemerju, dvostrukim standardima i otimacini ne moz biti tolko los :manikir: a posebno sto je duga istorija dokazala i pokazala ko je kakav.

inace stekoh utisak posle 12 years a slave i hunger da steve mcqueen iskusno istrolao britance (i kolonijalne amerikance) sa ova dva filma :lol:
 
The Little Death


10698637_576219892482575_5424856992179514742_n-700x266.jpg


http://www.imdb.com/title/tt2785032/


Još jedan sa Festa, australijski. Mala smrt je idiom kojim se označava orgazam, ali ne bi bilo sasvim ispravno reći da je ovo film (samo) o orgazmu. Reč je zapravo o omnibusu od nekoliko priča o ljudima koje uzbuđuju neobične, bizarne stvari, o tabuima i kako se partneri sa njima bore. Ono što ih uzbuđuje uglavnom govori o tome šta im zaista nedostaje u životu. Mlada buduća supruga ima fantaziju kako je dečko siluje. Mladi bračni par nakon bračnog savetovališta po savetu psihoterapeuta započinje role-play seksualne igrice u kojima će se jedno malo više zaneti. Žena ima problem da zatrudni, a može da doživi orgazam samo kad vidi muža kako plače. Sredovečnog muškarca uzbuđuje da gleda ženu dok spava, pa je svake večeri bez njenog znanja omamljuje pilulama. Kol-operaterka za gluvoneme slučajno učestvuje u neobičnoj seksualnoj igri. Svaka od priča ujedno je i priča o međuljudskim odnosima, vezama, problemima u komunikaciji među partnerima, onim tačkama na kojima se ljubav i seksualnost ukrštaju i istražuje koliko je te granice moguće pomeriti i da li nakon toga veze mogu opstati. Neke od priča završavaju srećno, neke naizgled srećno, neke su tragične. Film je u izrazu i šarmom blizak komediji, ali je reč o dobroj, psihološkoj studiji, dobro režiranoj i sa sjajnom glumačkom ekipom. Među glumcima je i srpska glumica Bojana Novaković.

Čini mi se da je reč o inteligentnom filmu u kome svako, bez obzira na ukus može da uživa.

Ocena 4+/5
 
http://www.imdb.com/title/tt0116282/
Fargo 1996

Odlican.Triler,crna komedija...Lik ima tonu finansiskih problema i pritiskaju ga sa svih strana,radi u firmi svog tasta,koji mu ne da novac i gleda ga kao budalu (sto on i jeste ;) ) Odlucuje da unajmi dva idiota,da mu kidnapuju zenu i tako uzme novac od tasta,ali sve krece nizbrdo.
Legendaran film.
Spada u obaveznu lektiru.
 
Објасни ми, молим те, шта си очекивао од филма у коме амерички дебил интервјуише фиктивног Ким Џонга?

pa ne znam ocena na imdb-u je 6,8
reko mozda ima po neku smesnu scenu
ali najvise sam ga gledao zbog frke koja se digla oko filma
negde pred kraj sam morao da ga ugasim
nemam pojma kako sam i izdrzao da ga gledam dotle
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top