Gledali... Obrazložili... Ocenili... :)

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zanimljivi Australijski postapokaliptični horor akcioni film :lol: Wyrmwood 7/10
Bari je porodični čovek i talentovani mehaničar, čiji je život raspada usled zombi-apokalipse! Njegova sestra Bruk (:kiss: dobra :per: ) je kidnapovana od strane zlih ljudi ..... itd :)

56357.jpg


 
Вариола вера

Пошто ме је посета ратног злочинца, погодила на једном метафизичком нивоу, и пошто разуму доступним методама, нисам у стању на операционализујем те социопатске поступке његових позивара, морао сам пустити неки филм који ми је у детињству изазивао језу. Све то у сврху шок терапије, јер једнан од задатака који стављам пред уметност, јесте и шок са благотворним дејством на оболелог, у овом случају, мене.

Док је снимао политичке филмове на апстрактном нивоу, у једном ширем социијално-политичком контексту, Горан Марковић је био велики режисер. Ту нема спора. Његови филмови су чиста антологија. Када се са тог апстрактног, спустио на дневнополитички ниво, престао је бити велики. Његови новији радови, од 2000. на овамо, имају све одлике политички-коректних памфлета, са тенденцијом аутошовинизма. Но, нема везе. Тако је како је.

Вариола је генијалан политички филм. Аналогија са данашњим српским друштвом је фрапантна. Оно је болесно, заражено и нема назнаке да ће се епидемија зауставити. Реџепи је у Србију ушао 1918. и од тада, зараза константно напредује. У неким моментима, човек помисли да је заустављена, али она, као и у филму, увек поприма ново рухо и наставља са својом ђавољом работом. Дакле, та политичка, симболичка основа је бриљантно осмишљена и спроведена у дело. О другој димензији, оној чисто филмској, сувишно је трошити речи. Неке сцене су антологијске, као и неке реплике, попут моје омиљене Мене су послали из штаба, ја ћу вам помоћи:D Шербеџија је некад заиста био глумац, али су и остали на врхунском нивоу. И поред тога што је шок терапија успела, чим сам завршио са гледањем филма, дочекала ме је вест о неминовном поскупљењу струје за наше добро. Дакле, вариола, не само да није нестала, него сваки дан све јаче напада сваку пору, сваки мишић, свако ткиво друштва, на чијем се челу налази управник Чоле са својим менторима из Лондона.
 
Poslednja izmena:
Вариола вера

Пошто ме је посета ратног злочинца, погодила на једном метафизичком нивоу, и пошто разуму доступним методама, нисам у стању на операционализујем те социопатске поступке његових позивара, морао сам пустити неки филм који ми је у детињству изазивао језу. Све то у сврху шок терапије, јер једнан од задатака који стављам пред уметност, јесте и шок са благотворним дејством на оболелог, у овом случају, мене.

Управо си описао катарзу, по Аристотелу. ;)
http://en.wikipedia.org/wiki/Catharsis

Док је снимао политичке филмове на апстрактном нивоу, у једном ширем социијално-политичком контексту, Горан Марковић је био велики режисер. Ту нема спора. Његови филмови су чиста антологија. Када се са тог апстрактног, спустио на дневнополитички ниво, престао је бити велики. Његови новији радови, од 2000. на овамо, имају све одлике политички-коректних памфлета, са тенденцијом аутошовинизма. Но, нема везе. Тако је како је.

Вариола је генијалан политички филм. Аналогија са данашњим српским друштвом је фрапантна. Оно је болесно, заражено и нема назнаке да ће се епидемија зауставити. Реџепи је у Србију ушао 1918. и од тада, зараза константно напредује. У неким моментима, човек помисли да је заустављена, али она, као и у филму, увек поприма ново рухо и наставља са својом ђавољом работом. Дакле, та политичка, симболичка основа је бриљантно осмишљена и спроведена у дело. О другој димензији, оној чисто филмској, сувишно је трошити речи. Неке сцене су антологијске, као и неке реплике, попут моје омиљене Мене су послали из штаба, ја ћу вам помоћи:D Шербеџија је некад заиста био глумац, али су и остали на врхунском нивоу. И поред тога што је шок терапија успела, чим сам завршио са гледањем филма, дочекала ме је вест о неминовном поскупљењу струје за наше добро. Дакле, вариола, не само да није нестала, него сваки дан све јаче напада сваку пору, сваки мишић, свако ткиво друштва, на чијем се челу налази управник Чоле са својим менторима из Лондона.

Отворено говорећи, мене се Вариола вера никада није посебно дојмила па нисам ни размишљао о њој као о политичком филму. У то време је манир био да, речено данашњим жаргоном, филмови буду продукцијски слабо урађени, не знам је ли то била ствар естетике или просто сиромаштва; мене то одбија.

Каснији филмови су што се тога тиче били много умивенији, нпр. Тито и ја, а иначе тај филм мислим да је одличан.

И да додам, прилика је: лекар по коме је снмљен Шербеџијин лик преминуо је пре 20-ак дана.
 
@Бастиани

Мене продукцијски недостаци не одбијају. Напротив. Ако ми се премиса свиди и препознам искреност аутора, грешке формалног карактера су ми мање важне.
Одбија ме савршена амбалажа која нуди лажни, гмо производ. Како на филму, тако и у животу.

А, што се тиче Вариоле, нисам истраживао став аутора о том филму, али мени је политичка симболика више него евидентна. Додуше, мени је она свеприсутна, јер ма колико ја покушао да се не бавим њоме, она ме вреба, надгледа и зграби директно за врат попут кугуара. Онда ме одвуче у грм и поломи кичму. Али увек се на крају некако опоравим. Докле ћу, не знам...
 
Poslednja izmena:
@Бастиани

Мене продукцијски недостаци не одбијају. Напротив. Ако ми се премиса свиди и препознам искреност аутора, грешке формалног карактера су ми мање важне.
Одбија ме савршена амбалажа која нуди лажни, гмо производ. Како на филму, тако и у животу.

А, што се тиче Вариоле, нисам истраживао став аутора о том филму, али мени је политичка симболика више него евидентна. Додуше, мени је она свеприсутна, јер ма колико ја покушао да се не бавим њоме, она ме вреба, надгледа и зграби директно за врат попут кугуара. Онда ме одвуче у грм и поломи кичму. Али увек се на крају некако опоравим. Докле ћу, не знам...

Добро. Само немој да стављаш знак једнакости између ГМО и пристојне амбалаже. ;)

Знаш како, ја сам сигурно старији од тебе, мене скромна продукција увек асоцира на сивило социјализма. Сад се сетим приче оца једног мог другара који је објашњавао мистерију популарности гламурозног филма "Бал на води" (Neptune's Daughter) у послератним годинама, који су људи гледали по 15-20 пута. То је био начин да се на тренутак побегне од оскудне стварности; хоћу да кажем није ли ескапизам легитиман када је о филму реч? Зар није и твоја потреба да се отресеш неке ружне њушке такође нека врста ескапизма?
mbDQxYTdxx7IXofG7WwMNCVRZkEpqRIF2b8y2f5oZ2T_Ss25SlfEFTe9T10r6LBq3qIE9m4V34GY80U5bbu6_bg8Hi91wpM3N73Ouaa68K9F3Y00bIzku_ppSrSX-ZTAlpPUyylVLppYa-qY13umUxAmYqlhzPylslFkNSYIiuY2zMp4h90JCOOrmY2E3puJgTEwA0xe7jxi2wF_w-jixt_dgxCUIwtguQO2OkQ0pM3emVzNFU6kJGAVVXhxkrP_KfsmQG_WKPTCMoKIv5SMRYwrB1UYYqdutFQc1lp2zpBS-rghqVFXLllLKwqc=s0-d-e1-ft

;)
 
Добро. Само немој да стављаш знак једнакости између ГМО и пристојне амбалаже. ;)

То је симболика. Ево, на пијаци, на пример, никад не купујем оно затегнуто воће и поврће, него оно што је на ивици распада.

Иначе, погледах и тај
Birdman: Or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
http://www.imdb.com/title/tt2562232/
Да ме је нешто распаметио, није, али извесно освежење за холивуд, свакако јесте. Овај Китон ми је некако антипатичан глумац, Нортон ми је последњи пут био убедљив, када сам као напаљени тинејџер гледао Fight Club, тако да ми је и та чињеница помало утицала, на један прилично просечан поглед на филм. Не могу ни да оплетем по њему, а не могу ни претерано да га хвалим, јер далеко од тога да га сматрам неким ремек делом. Има, додуше ту занимљивих дијалога и тема, али се не могу отети утиску, да се све то могло много дубље и нијансираније обрадити.

Fasandræberne
http://www.imdb.com/title/tt3140100/?ref_=nm_flmg_act_5
Други део данског детективског филма о старим случајевима. Ухватили се Данци детективског жанра, видели да то пролази код раје, па су сад почели мало и претеривати. Филм је слабији од првог дела, неколико крајње неубедљивих премиса, мало холивудских немогућих промашаја пуцњем из непосредне близине, речју, све мањкавости оваквог жанра су ту. Ко воли нек изволи, али филм, једва да је и просечан у свом поджанру.
 
1980-the-island-poster1.jpg

Gotivan stari...Šta god je on dotakao pretvaralo se u zlato...Ne samo materijalno već je zaista obeležio svoje filmove...Ovaj baš miriše na osamdesete, leto, more, nekancerozno sunce...I priča je dobra, baš jeziva...Napetost kroz ceo film je nepodnošljiva...! ''Podcenjen'' film...Pirati sa Kariba ali na drugačiji, strašniji način...Odlični i Dejvid Voren i Džefri Frank, Kejnov sin u filmu...10/10
 
Baš dugo nisam odgledao neki film i izabrao sam ovu trilogiju The Hunger Games-a po kojoj su napisane i knjige ako se ne varam? Uglavnom evo redom neki moj utisak...

The Hunger Games (2012) :
Prvi deo donosi interesantan početak trilogije koja vas drži zaintrigiranim sve do samog kraja filma uz odličan balans akcije i u par navrata scena koje su nekako kliše za filmove ovakvog tipa (kao što su scene borbe itd...) ali generalno je sve u paketu ostavilo jako dobar utisak na mene pogotovo sama ideja. Jennifer Lawrence po meni sasvim pristojno odgirala glavnu ulogu i mislim da je ona bila odličan izbor u ovom slučaju. Ono što je meni prvo palo na pamet jeste kako bi reality programi u budućnosti lako mogli da budu kreirani na ovaj fazon ukoliko svet nastavi da se kreće ovim suludim tempom ispiranja mozga, ali to je neka druga tema... Prvom filmu bi dao 8/10 (takođe se vidi da je budžet ovog prvog dela bio znatno manji od nastavaka)

The Hunger Games : Catching Fire (2013)
Nekako u samom startu drugog dela vrlo lako se da naslutiti da će glavni likovi ponovo morati kad tad da uđu u arenu što mi je dalo pomisao da će ovaj film prerasti u još jedan običan filmski nastavak međutim ako izuzmem taj neki uvodni deo filma gde pobuna počunje u određenim distriktima na turniji pobednika i gde kreće početak one tipične borba za slobodu protiv vlasti sve ostalo je jako lepo urađeno tako da čak i te neke predvidive situacije kojih je dosta tokom filma imaju svoje nepredvidive i veoma uzbudljive momente u kojima nećete znati šta će se kasnije dešavati. Sama borba u areni dobija neke mnogo zanimljivije (i bolje animirane) detalje nego u prvom delu. Jedino što me je onaj Holivudski kraj malo razočarao jer sam mislio da će onaj Crnac nešto ludo da uradi sa kablom umesto Jennifer Lawrence (mislim da bi to čak bila i mnogo bolja fora) ali dobro to se dalo i očekivati od glavnog lika. Moja ocena je 9/10.

The Hunger Games : Mockingjay Part 1 (2014)
Odgledao ga sinoć i po meni mnogo lošiji od prva dva dela ali svakako valja pogledati (moguće i zbog toga što je ovaj deo zagrevanje za film koji tek sledi). U ovom delu počinje konačna revolucija protiv vlasti u centru, distrikti se bombarduju i pratimo likove iz arene koji su preživeli a koji su uspešno (neki baš i ne) izvučeni nakon eksplozije. Mnogo nerealnih momenata (kao onaj kada su oborena dva aviona strelom) koji po meni nisu ni trebali da budu u priči, kliše scena i diskusija u više navrata a sve mi se svelo na "igranja nerava dve zaraćene strane" ko će povući bolji potez. Nekako mi ovaj deo dođe kao "medijski rat" najava za onaj pravi. 7/10.

Pogledajte prilog 347935
 
Poslednja izmena:
White Bird in a Blizzard

image.jpg


http://www.imdb.com/title/tt2238050/?ref_=nm_flmg_act_6


Novi Arakijev film, prema estetici i žanru dosta sličan mom omiljenom Mysterious Skin, dakle koloritna ,,kaming-ov-ejdž'' drama-misterija. Ket je sedamnaestogodišnja tinejdžerka koja krajem osamdesetih godina prošlog veka živi sa roditeljima - nesrećnom majkom alkoholičarkom i pasivnim ocem, upznaje čari seksa sa svojim priglupim momkom Filom, provodi vreme sa marginalizovanim prijateljima i ne razmišlja suviše o budućnosti. A onda se jednog dana vraća iz škole kući i shvata da je majka napustila nju i oca. Istina o majčinom odlasku saznaće se nekoliko godina kasnije.
Ket glumi Šajlin Vudli, forsirana mlada glumica koja je sasvim korektna i dobro donosi razvoj Ketinog lika od buntovne tinejdžerke do samosvesne mlade žene sa traumama. Eva Grin je pomalo afektirana, ali vrlo upečatljiva u ulozi nesrećne majke i supruge i meni se veoma dopalo kako je izgradila lik. Kristofer Meloni je najprijatnije iznenađenje, pošto ga nisam doživaljavao kao preterano ozbiljnog glumca. A u podeli su i Tomas Džejn, Šilo Fernandez, Gaborej Sidibe, Anđela Baset, Šeril Li, Dejl Diki i Mark Indelikato - svi manje ili više korektni.


ocena: 4/5
 
Ок. Видим да има интереса за филм.

"Мапе до звезда", Фест - чудна прича о наличју Холивуда, још један филм који буди наду да није све пропало, да напоменем и чудесни лик ( и улогу) Мие Васиковске.
Препоручујем.

"Ритам лудила", Фест - гротло музичке академије, фасцинантни лик професора и диригента. Препоручујем.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top