Ginekologija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Izvinjavam se ako je vec postavljano ovakvo pitanje.Moja prijateljica je imala odnos pre nedelju dana(to joj je bio zadnji dan ciklusa)tokom koga je pukao kondom.Sutradan je popila pilulu za jutro posle,a kroz 12 sati i drugu.Danas,to jest nedelju dana kasnije,primetila je krvarenje,nalik menstrualnom.Da li to moze biti neka posledica pilule,da li treba da ode kod lekara?
 
moze biti,nadam se da prijateljica zna da je pilula sprecila eventualnu trudnocu u tom trenutku ali da isto tako moze ostati trudna 2 dana nakon upotrebe pilule,dakle prilikom svakog narednog nezasticenog odnosa.
Dakle,krvarenje moze biti uzrokovano i pililuom ali isto tako i ovulacijom.
 
ZA DR

Postovana DR :) javljam se ponovo i samo bih zelela da pogledate rezultate i terapiju koja mi je prepisana (sve ostale detalje o lecenju candide, higijena, jogurt,... sam procitala na sajtu koji ste postavili). Dakle, ako nije problem, samo vase misljenje o mom stanju i terapiji. Zato cu sada biti malo detaljnija. Imam 26 god., tezina 53kg, visina 170cm, bez trudnoca, bez abortusa. Nikada nisam koristila nikakva kontraceprivna sredstva, bez operacija. Ne pijem nikakve lekove, sem antibiotike kad sam bolesna sto i nije tako cesto ( jednom- retko dva puta godisnje). Od simptoma ponekad (reeetko) sam tokom odnosa osecala peckanje i ponekad cudan miris ''ribe'' nakon odnosa.I nadutost stomaka. To je sve. Da napomenem da ovo traje sigurno vise od godinu dana i ne desava se ucestalo, tako da mi ginekolog nikada nije trazio nikakve analize.Ovo je prvi put da ZNAM da imam candidu?! Pa, ovo su nalazi:

C.B. na mikroplazmu – Zakljucak : kultivizacijom materijala nisu izolovane genitalne mikroplazme.

C.B. na chlamidiju – Zakljucak : DIF materijala nije izolovana Chlamydia Trach.

C.B. na kul + AB - Zakljucak : Izolovana je fizioloska flora I gljive. Opis: (nisam mogla da tacno identifikujem sta pise, ali otprilike je ovako, pa ce mozda vama nesto znaciti, reci koje nisam mogla da identifikujem sam bold-ovala)Direktni pruponat: Retke epitelne celije I retki gr + moli

Bris iz vagine na kulturu I AB + Bacterijska vaginosa – Zakljucak : Kulturom brisa izolovane su gljive. Dato naidentifikaciju. Opis: ( nisam mogla da tacno identifikujem sta pise, ali otprilike je ovako, pa ce mozda vama nesto znaciti, reci koje nisam mogla da identifikujem sam bold-ovala).
Direktni puponat: epitelne celije houtelocilli, retke spone I pseudomi… nesto

V.B. na Candidu + Trihomonas vaginalis – Zakljucak: Kulturom vaginalnog brisa izolovana je Candida albicans. Mikroskopskim pregledom vaginalnog sekreta nije nadjen Trihomonas vaginalis.

ZAKLJUCAK LEKARA: Izolovana je Candida u vaginalnom brisu. Ostali nalazi su negativni.

Nakon toga ginekoloski pregled, kolposkopija, ultra-zvuk.

NALAZ LEKARA SPECIJALISTE

PM- 30.08.2006.

GINEKOLOSKI NALAZ: spoljasnje genitalije b.o.Pod spekulima rubno na vaginalnim zidovima izrazitiji nabori lagano spicasti.

KOLPOSKOPSKI: SCJ vidljiva u celosti. Citava povrsina ektocerviksa prekrivena skvamoznim epitelom. SCH neravnomerno prima jod.
Palpatorno uterus u RVF semifiksiran. Adnexa obostrano slobodna.

TV UZ NALAZ : Uterus u indiferentnom polozaju (sta to znaci?) 75x30x46,5mm. Endometrijum 8,5 mm. Levi jajnik lagano spusten uz uterus33x20mm b.o. Desni jajnik 30x19mm b.o.

Dg: Colpitis mycotica
Cervicitis chr

I prepisana mi je sledeca terapija: Diflucan kps (ili Fluconazol) 50 mg prvi dan jedanputa tri, potom 1x1. Drugog dana Hemomycin cps 2x2, pa dva dana 1x1.
Polygynax vag 1x1 6 veceri, posle dva dana pause Lomexin vag (dva dana 1x1).

Hvala Vam puno. Napominjem, ne bih da Vam oduzimam vreme da pisete o Candidi ( sve sam procitala) samo me zanima da li je terapija ok. da pocnem sa njom. i vase misljenje o mom stanju (ginekoloski nalaz, kolposkopski,...). Hvala! :smile:
 
Ok, evo nas, dakle, ovde :)
A evo i naseg problema: muzevljev spermogram je pokazao da ima oko 8.5 miliona spermatozoida u ml, a normalno je preko 20, kao i da su slabo pokretni. Urolog mu je dao uput da uradi hormonalna ispitivanja. Za mene jos uvek ne znamo da li je sa mojim reproduktivnim sistemom sve ok, jer smo za hormonalna ispitivanja cekali 2. dan ciklusa. To je sutra, pa cemo ici zajedno. Nadam se da je bar kod mene sve ok. Dakle, jos uvek ne znamo uzrok ovom stanju kod mog muza, ali do kraja nedelje trebalo bi da imamo rezultate.
Ako je sve u redu samnom, da li je moguce i sa ovakvom situacijom kod muza da ostanem trudna? Da li neko ima bilo kakvog iskustva u vezi sa ovim? Ako da, da li je terapija pomogla?
Stvarno sam zabrinuta, i bas bi mi prijalo da cujem da je neko resio slican problem!
 
Da li je urolog savetovao i spermokulturu i uretralne briseve?
Ja se uhvatila ovih bakterija ko pijan plota ali u poslednje vreme stvarno brate mili svako ko ode na ta ispitivanja nadju mu neki mikroorganizam koji ubije pola spematozoida.
Da bi ti neko odgovorio na ovo pitanje prvo mora da se otkrije sta je uzrok tako malom broju spermatozoida,kad se dodje do tih podataka onda se gleda u kakvom stanju je tvoj reproduktivni sistem.U zavisnosti od uzroka smanjenog broja spermatozida ide se na lecenje problema, na pokusaj poboljsanja rezultata ,na pokusaj dolaska koliko toliko do nekog broja spermatozoida koji se mogu upotrebiti za neku vrstu vestacke inseminacije.
 
U 10 sam nedelji trudnoce +-2 dana. Bila sam na color dopleru i za sad je sve o.k. Doktorka mi je zakazala kontrolu za 2 nedelje i napisala da uradim BHS. Takodje je spominjala da do kraja nedelje uradim i neki PAPPA(ali nije onaj Papa test), beta- HCG...kod privatnika radi lakseg tumacenja rezultata. Sta je BHS i da li je ovo ostalo onaj double test,i ako jeste da li moze on da se sada radi posto sam uglavnom citala da se on radi u 12. nedelji.
Unapred hvala.
 
Angee, ukratko, stvarno mi je tesko da tumacin sta bi tu moglo pisati.Jedino sto mogu sa sigurnoscu da tvrdim to je da pise direktan preparat,ostalo,mala vajda.
Manje vise si ok,vidim da je pregled bio vrlo detaljan,terapija je ok tako da sad ti ostaje da sredis tu infekciju i da ides na redovne kontrole posto u dijagnozi stoji hronicna upala grlica materice.
 
andjella_m:
U 10 sam nedelji trudnoce +-2 dana. Bila sam na color dopleru i za sad je sve o.k. Doktorka mi je zakazala kontrolu za 2 nedelje i napisala da uradim BHS. Takodje je spominjala da do kraja nedelje uradim i neki PAPPA(ali nije onaj Papa test), beta- HCG...kod privatnika radi lakseg tumacenja rezultata. Sta je BHS i da li je ovo ostalo onaj double test,i ako jeste da li moze on da se sada radi posto sam uglavnom citala da se on radi u 12. nedelji.
Unapred hvala.
Mozda Wdw zna sta je to, ja tim skracenicama iz akuserstva bas i ne baratam.
 
Draga dr, evo ja mogu odgovoriti andjelli..poshto sam ja vec "iskusna" sa ovim testiranjima.
To testiranje andjella_m je ono na shta mislish (Down Syndrome, Nuchal translucency, double test, age risk, trisomy, biochemical risk). Uzimaju krv za to i odrade...radi se u 12 nedelji trudnoce i dobijaju se rezultati na sve ovo gore...E sada, ne znam zashto ti je tvoja doktorka potrazhila ranije, ali verovatno kad ti je vec zakazala kontrolni pregled za dve nedelje, onda to uradi bash te nedelje kada budesh ishla na kontrolu. Sve to odrade oni u "jednom" testiranju...koje shta znachi ne secam se, evo sada sam gledala moje rezultate, i sve te kracenice vidim i kod mene. Ja sam radila isto u privatnoj labaratoriji to.
 
Evo i mene sa jednim pitanjem. U 21. nedelji sam trudnoce i od jutros mi je nos zapusen, grlo me grebe izgleda prehlada nista strasno. Sta bih mogla da uzimam da sprecim da se to pogorsa? DA li smem one Strepsil tablete za sisanje, Upsarin....? I da li smem Ehinacea kapi? Htela sam jutro da uspricam Tantum verde sprej za grlo ali sam tamo procitala da iako nije dokazano da steti u trudnoci, preporucuje se oprez. Inace trenutno po preporuci ginekologa uzimam Oligovit 1x1 i Aspirin 100mg, 1 dnevno, dva dana pa treci pauziram zbog slabije prokrvljenosti posteljice. Hvala i pozdrav.
 
Hvala, dr! Posto zivimo u Atini (on je Grk), doktor prica na grckom, tako da ne mogu tacno da ti kazem da li su ti testovi koje ga je poslao da uradi ovi sto si mi ti rekla (drugacije se zove na grckom). Znam samo da je dao krv (bili smo juce) i uradice mu ispitivanje hormona, a danas i rentgen, valjda da se vidi da nije mozda neka vrsta prosirene vene (ne znam kako se zove na srpskom), koja se nalazi blizu testisa i zbog toplote utice na broj spermatozoida.
Jos jedno pitanje, kad kazes "tako mali broj spermatozoida.." da li to znaci da ako se stanje ne popravi, da sa ovim brojem (8.5 mil) nije moguce uraditi inseminaciju/vanteslesnu oplodnju?
E sad, meni je receno da imam cistu koja moguce blokira desni jajnik, a levi je "policistican", a rekli su mi da se to jednostavno leci kombinacijom kontraceptivnih pilula, a ako ne nestane, operativnim putem. Inace, sve ostalo je ok, za sad. Jos uvek cekam rezultate hormona.
 
ManjaAtina:
Hvala, dr! Posto zivimo u Atini (on je Grk), doktor prica na grckom, tako da ne mogu tacno da ti kazem da li su ti testovi koje ga je poslao da uradi ovi sto si mi ti rekla (drugacije se zove na grckom). Znam samo da je dao krv (bili smo juce) i uradice mu ispitivanje hormona, a danas i rentgen, valjda da se vidi da nije mozda neka vrsta prosirene vene (ne znam kako se zove na srpskom), koja se nalazi blizu testisa i zbog toplote utice na broj spermatozoida.
Jos jedno pitanje, kad kazes "tako mali broj spermatozoida.." da li to znaci da ako se stanje ne popravi, da sa ovim brojem (8.5 mil) nije moguce uraditi inseminaciju/vanteslesnu oplodnju?
E sad, meni je receno da imam cistu koja moguce blokira desni jajnik, a levi je "policistican", a rekli su mi da se to jednostavno leci kombinacijom kontraceptivnih pilula, a ako ne nestane, operativnim putem. Inace, sve ostalo je ok, za sad. Jos uvek cekam rezultate hormona.
Moguce je da ima varikokelu,moze biti jos stosta samo nesto se ne secam da se za to koristi rengen ali posto ne znamo na sta je tacno doca mislio ulazimo u domen sta bi bilo kad bi bilo.
policisticni jajnici se mogu resiti kombinacijom kontraceptiva.
Samo polako,sredice se to.
 
angee:
hvala dr!!! :) ...hronicna upala grlica materice???? :shock: pijem lekove, pa opet na kontrolu. nemama pojma koliko je to ozbiljno :sad: ??? ipak,hvala vama puno.
Ja sam samo prevela dijagnozu,moguce da je u pitanju promena na grlicu materice uzrokovana dugotrajnom infekcijom.Sve sto ti nije jasno pitaj svog ginekologa odmah nakon pregleda,to je tvoje pravo i samo lekar koji te leci i koji je najbolje upucen u tvoje trenutno zdravstveno stanje ti moze dati prave informacije.
 
Hvala! Evo dobili smo rezultate ultrazvuka (bio je ultrazvuk, ne rentgen, izvini), i ispalo je da ima (sad i muz) cistu na desnom testisu. Bar kako mi je objasnio - da bar moze da mi kaze na srpkom, bilo bi lakse.. Rekli su mu da to moze da bude uzrok malog broja spermatozoida, jer uzrokuje povecanje temperature testisa. I da se to leci samo operativno.
Rezultate hormona cemo oboje dobiti u petak.
A meni nista vise nije jasno
Hvala na podrsci!!!
 
Pitanje za dr. : Da li Hiperol vaginalete (vaginalete na bazi kantarionovog ulja) mogu da se koriste na svoju ruku ukoliko je konstantno pojacan sekret, a vaginalni bris stalno pokazuje II grupu? I da li treba prekinuti odnose ukoliko se koriste te vaginalete? Unapred zahvalna na odgovoru (dr.) !
 
Jao, kako lupa moj muz puz..evo prevela sam mu rezultat ultrazvuka uz pomoc recnika :) i pise da ima varikokelu. Barem bi trebalo da se to lako leci operacijom, koja kazu i nije neki bauk..
 
Dr, bris na ureaplazmu mi je pozitivan pa me zanima kako se to leci, koliko je ospasno i da li mogu da imam skidanje kondiloma bez obzira na to ili moram obavezno prvo da saniram to? vec sam zakazala termin za skidanje :(
 
Mogu ti reci shto se tiche ureaplazme da je opasna-posebno u trudnoci...i dosadna! Ja sam je izlechila ///////) - u stvari to je lek koji se ovde proizvodi, a ja sam ////////). Naravno, i partner uchestvuje u lechenju. A za ono, kondilome...ne znam, to ti ginekolog mozhe reci sigurno, ili dr ovde..
 
Jedno malo pitanje: pre 2 i nesto meseca pojavilo mi se nesto (stvarno ne znam sta je to), kao neka mala otvrdlina. Na pregledu,ginekolog mi je rekla da to nije nista,da je samo reakcija na brijanje ili depilaciju. Pregled je bio pre mesec dana,ali meni nikako da se povuce. U poslednje 2-3 nedelje pocelo je i da me boli ako 'zakacim' vesom dok se presvlacim (nalazi se bas gde prolazi rub vesa) , pa cak i dok vozim bicikl,a od pre nekoliko dana i gnoji...Stvarno nemam predstavu o cemu se radi, da li treba da budem zabrinuta? I kad ce vec jednom da se povuce? Hvala

p.s. sorry sto banalno objasnjavam,ne umem drugacije...
 
Hopkirk: ne navodimo javno imena lekova bas zato da ljudi ne bi posezali za lekovima po tipu "Pomoglo je Peri pa ajd i ja da probam!"

black_dove: ako gnoji vreme je da definitivno ides kod ginekologa - opet. Moze da se radi o upali Bartolinijeve zlezde, a moze biti i urasla dlaka, ili limfni cvoric od brijanja kao sto ti je i rekao ginekolog. Svakako, ovaj novi razvoj dogadjaja sa bolom, otokom i gnojem zahteva novi pregled. tesko da ce se p[ovuci samo od sebe. Idi kod lekara!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top