Geniji dolaze iz provincije?

E sad sam se duboko razocarao 😡

hteo sam da odgovorim na pitanje, ali posto uciteljica sve zna,
onda mi ne preostaje nista drugo nego da pitam jel mogu u WC (da se malo smirim)
jer sad necu ni da kazem koji je moj odgovor na pitanje.

(inace, story of my life, svi znaju bolje sta ja mislim, i pre no sto sam nesto rekao)
pa ti posle budi intelektualac u takvoj sredini.
Uf, izvini, pa bila je šala mala :heart: naravno da želim da pročitam tvoje mišljenje.
 
Odgovor je jednostavan:
Ranije je raspored naseljenosti bio mnogo drugaciji nego danas. Danas je mnogo veci procenat stanovnistva u gradovima, u vreme Milankovica je bio veci procenat stanovnistva po varosicama i selima.

Otuda je i sasvim normalno da je u to vreme vise genijalaca dolazilo iz provicnije nego iz glavnog grada, jer vise je ljudi tamo i zivelo :)

Danas je drugacije, jer nauka je dostigla takav stepen razvoja da svaki dalji napredak je nemoguce postici genijalnoscu jedne osobe, vec udruzenim radom mnostva ljudi, pa vise i ne cujemo o genijima u smislu Tesle, Milankovica i drugih. Sto ne znaci da nema brilijantnih ljudi, vec da je svaki sledeci napredak rezultat zajednickog rada vise tih genijalaca, pa otuda se retko kada neki izdvoji.

Na primer, profesor Vladan Devedžić je jedan od ključnih ljudi danas, na planeti, koji ima umešane prste u najnaprednije AI proizvode (i jos mnooogoo toga), ali retko ko je cuo za njega, iako svi svakog dana kad guglamo ili koristimo google kao navigaciju, koristimo neke od njegovih algoritama. :)
Sve je to ok, ali pogledaj malo odakle dolaze učenicikoji osvajaju svetske medalje u raznim oblastima. Ne kažem da ih nema iz velikih gradova, ali to su deca koja su upisala srednje škole u većem gradu a potiču iz manjih sredina.
 
Sve je to ok, ali pogledaj malo odakle dolaze učenicikoji osvajaju svetske medalje u raznim oblastima. Ne kažem da ih nema iz velikih gradova, ali to su deca koja su upisala srednje škole u većem gradu a potiču iz manjih sredina.

Velika je razlika izmedju osvajanja medalje i toga biti genije.

Opet, Beograd ima 1.6 miliona stanovnika, ostatak Srbije (koji je, u ovoj prici koliko vidim provincija) ima daleko vise stanovnika, tako da opet dolazimo do toga da je raspored ocekivan.
 
A pametnija Mileva u Titelu ;)
Ne može to tako da se "meri". Ajnštajn je bio bolji u fizici, Mileva u matematici.
Ajnštajn je bio vizionar, kao Tesla, Mileva nije.
Ajnštajn je unovčio svoje zvanje i svoju nauku ( ostavio je Milevi dva stana u Beču, koja je ona kasnije prodala,.. a Milevini su bili bogati). Intiligencija podrazumeva širinu, koju recimo Mileva nije imala.

Genije - za mene - mora biti vizionar - razmišlja drugačije i uspešan je.
 
Ne može to tako da se "meri". Ajnštajn je bio bolji u fizici, Mileva u matematici.
Ajnštajn je bio vizionar, kao Tesla, Mileva nije.
Ajnštajn je unovčio svoje zvanje i svoju nauku ( ostavio je Milevi dva stana u Beču, koja je ona kasnije prodala,.. a Milevini su bili bogati). Intiligencija podrazumeva širinu, koju recimo Mileva nije imala.

Genije - za mene - mora biti vizionar - razmišlja drugačije i uspešan je.
Samo sam se čitala neku literaturu, tj biografiju ovog slavnog para, na osnovu koje se može zaključiti da je Mileva u velikoj meri učestovala u svim njegovim pronalascima, samo obzirom na vreme i položaj žena tada, to nigde nije publikovano tada.
 
Je l se sećate Raše Popova, genijalnog pronalazača iz dečje emisije Fore i fazoni? Meni je ostao u sećanju kao neko je na pravi način umeo da se približi deci, da ih zainteresuje, probudi im radoznalost za mnoge oblasti. Ali jedan njegov citat me je baš zainteresovao :

''Još u moje vreme bilo je primetno da visoki intelektualci dolaze iz provincije, da provincija rađa genije.''

Malo sam se bavila i ja istraživanjima i došla do istog zaključka, da je većina genija, koje smo iznedrili poreklom iz provincije. Zašto je to tako, ako se zna da veliki gradovi nude mnogo više mogućnosti da se napreduje?
Milutin Milanković-Dalj
Mihajlo Pupin-Idvor
Voja Antonić-Šabac i
Nikola Tesla-Smiljane
Baš lijepo opažanje, bravo
I trebamo se misliti o tome kad biramo grad stanovanja u kojem ćemo djecu vaspitavati
 
Pogledajte prilog 1504820

Je l se sećate Raše Popova, genijalnog pronalazača iz dečje emisije Fore i fazoni? Meni je ostao u sećanju kao neko je na pravi način umeo da se približi deci, da ih zainteresuje, probudi im radoznalost za mnoge oblasti. Ali jedan njegov citat me je baš zainteresovao :

''Još u moje vreme bilo je primetno da visoki intelektualci dolaze iz provincije, da provincija rađa genije.''

Malo sam se bavila i ja istraživanjima i došla do istog zaključka, da je većina genija, koje smo iznedrili poreklom iz provincije. Zašto je to tako, ako se zna da veliki gradovi nude mnogo više mogućnosti da se napreduje?
Milutin Milanković-Dalj
Mihajlo Pupin-Idvor
Voja Antonić-Šabac i
Nikola Tesla-Smiljane
dzaba sve pupinu kada je voda u idvoru rekordno neispravna na teritoriji cele republike.
zrenjaninska voda je izvikana, sa njom barem se mozes umivati

malo oftopic... ili ne
 
Uf, izvini, pa bila je šala mala :heart: naravno da želim da pročitam tvoje mišljenje.

1. ne zelis (sto moze da se dokaze). Milosrdje nije potrebno - cak je i uvredljivo. Postfactum 'I am sorry' does not fix it.

2. znam da je sala, ali nisam mogao da odolim, jer i ja sam se salio na pocetku, a onda je vrag odneo salu - idealan slagvort za ilustraciju momenta (i miljea)

3. ja sam covek od integriteta, pa necu da pogazim ono sto sam rekao - tako nema odgovora, niti ce ga biti. Uostalom ima ovde pametnih ljudi koji se motaju oko dobro postavljenog razloga. Ne moram ja da budem najpametniji, kad ima i drugih najpametnih. Kad svi ne bi bili najpametniji u svemu, ceo ovaj nas zivot bi bio mnogo laksi.

4. nisam zlopamtilo, pa mi ni ne smeta ono sto je pod 1. A i navikao sam (da se ne ponavljam).

5. mislim da imam smisla za humor pod 2 - a posto sam pod 4, onda prihvatam izvinjenje (koje sam malo pocekao da dobijem), i hvala sto sam ga dobio, jer je moglo da bude i potpuno drugacije (kakav je zeitgeist)

6. izvini sto sam te okrenuo za 180 stepeni za (skoro sigurnu) nehoticno neprijatnu situaciju. Imam jednu recenicu u svojoj knjizici (originalnih) 'Kratkih misli koje dugacko znace' a ta je 'nekad male razlike cine veliku razliku'. I ucitelji uce svoje lekcije. Nesebicno sam ti poklonio jednu, valjda da bude za neko dobro. Razmisli, odobri ili odbaci. Odogovoran sam za ono sto sam rekao a ne za ono kako ce to neko da shvati.

7. Hvala na citanju ovog odgovora koji po velicini spada u TL;DR
 
Poslednja izmena:
Pogledajte prilog 1504820

Je l se sećate Raše Popova, genijalnog pronalazača iz dečje emisije Fore i fazoni? Meni je ostao u sećanju kao neko je na pravi način umeo da se približi deci, da ih zainteresuje, probudi im radoznalost za mnoge oblasti. Ali jedan njegov citat me je baš zainteresovao :

''Još u moje vreme bilo je primetno da visoki intelektualci dolaze iz provincije, da provincija rađa genije.''

Malo sam se bavila i ja istraživanjima i došla do istog zaključka, da je većina genija, koje smo iznedrili poreklom iz provincije. Zašto je to tako, ako se zna da veliki gradovi nude mnogo više mogućnosti da se napreduje?
Milutin Milanković-Dalj
Mihajlo Pupin-Idvor
Voja Antonić-Šabac i
Nikola Tesla-Smiljane

Чис' ваздух, кравља сиса на изволте..
 

Back
Top