Geniji dolaze iz provincije?

Lagerta

Elita
Supermoderator
Poruka
17.903
1708886774905.png


Je l se sećate Raše Popova, genijalnog pronalazača iz dečje emisije Fore i fazoni? Meni je ostao u sećanju kao neko je na pravi način umeo da se približi deci, da ih zainteresuje, probudi im radoznalost za mnoge oblasti. Ali jedan njegov citat me je baš zainteresovao :

''Još u moje vreme bilo je primetno da visoki intelektualci dolaze iz provincije, da provincija rađa genije.''

Malo sam se bavila i ja istraživanjima i došla do istog zaključka, da je većina genija, koje smo iznedrili poreklom iz provincije. Zašto je to tako, ako se zna da veliki gradovi nude mnogo više mogućnosti da se napreduje?
Milutin Milanković-Dalj
Mihajlo Pupin-Idvor
Voja Antonić-Šabac i
Nikola Tesla-Smiljane
 
Poslednja izmena:
Je l se sećate Raše Popova, genijalnog pronalazača iz dečje emisije Fore i fazoni? Meni je ostao u sećanju kao neko je na pravi način umeo da se približi deci, da ih zainteresuje, probudi im radoznalost za mnoge oblasti. Ali jedan njegov citat me je baš zainteresovao :

''Još u moje vreme bilo je primetno da visoki intelektualci dolaze iz provincije, da provincija rađa genije.''

Malo sam se bavila i ja istraživanjima i došla do istog zaključka, da je većina genija, koje smo iznedrili poreklom iz provincije. Zašto je to tako, ako se zna da veliki gradovi nude mnogo više mogućnosti da se napreduje?
Milutin Milanković-Dalj
Mihajlo Pupin-Idvor
Voja Antonić-Šabac i
Nikola Tesla-Smiljane
Daa,.. pa možda bih ja trebao to da pojasnim :smeker:
msm, ja se stvarno ne osećam krivim što sam pametan :flert:
 
... :D ko ti je taj i sta je postigao?
Najpoznatiji je po tome što je prvi na teritoriji Jugoslavije konstruisao i napravio Galaksiju - kućni računar na principu samogradnje. U leto 1983, čitajući literaturu o mikroprocesorima, Antonić je zaključio da primitivan procesor CDP 1802 može softverski da generiše video-signal bez pomoćnog specijalnog kola. Kako su u to vreme računari još uvek bili retkost, pošto je tada propisima bio zabranjen uvoz robe u vrednosti preko 50 nemačkih maraka, Antonić je ponudio naučnom časopisu „Galaksija“. Kompletno uputstvo za samogradnju je odštampano decembra 1983, pa je preko 8.000 entuzijasta u Jugoslaviji došlo do svog prvog kućnog računara.
 
Najpoznatiji je po tome što je prvi na teritoriji Jugoslavije konstruisao i napravio Galaksiju - kućni računar na principu samogradnje. U leto 1983, čitajući literaturu o mikroprocesorima, Antonić je zaključio da primitivan procesor CDP 1802 može softverski da generiše video-signal bez pomoćnog specijalnog kola. Kako su u to vreme računari još uvek bili retkost, pošto je tada propisima bio zabranjen uvoz robe u vrednosti preko 50 nemačkih maraka, Antonić je ponudio naučnom časopisu „Galaksija“. Kompletno uputstvo za samogradnju je odštampano decembra 1983, pa je preko 8.000 entuzijasta u Jugoslaviji došlo do svog prvog kućnog računara.
Ima valjda i zasluznijih provincijalaca od njega da se navedu kao primeri
 
Sad ćeš da me pitaš je l možeš u WC :mrgreen:

E sad sam se duboko razocarao 😡

hteo sam da odgovorim na pitanje, ali posto uciteljica sve zna,
onda mi ne preostaje nista drugo nego da pitam jel mogu u WC (da se malo smirim)
jer sad necu ni da kazem koji je moj odgovor na pitanje.

(inace, story of my life, svi znaju bolje sta ja mislim, i pre no sto sam nesto rekao)
pa ti posle budi intelektualac u takvoj sredini.
 
Pa ima logike, društveni život i ponude raznih aktivnosti su siromašnije na selima i u manjim mjestima. Više rade na sebi, više čitaju, uče i pametnije razmišljaju. Rođena sam i odrasla u velikom gradu i uvijek mi je sve moje odluke "danas ću to i to učiti/raditi/ prekidao telefonski poziv: hajmo ovdje, ondje.
Isto tako, svjedok sam da su jako rijetko na fakultetu ponavljači, to dođe, upiše, diplomira dok kažeš keks. Zašto? Razloga je više:
1. neće da opterećuju roditelje godinama finansijski;
2. žele se što prije osamostaliti i naći posao u gradu u kojem su i studirali (najčešće i nađu prije nas "domaćih")
3. pametniji, nemojte me napadati ali zaista mislim, to sam imala priliku puno puta vidjeti da je npr. "jača" bilo koja srednja škola iz provincije od izvikane gimnazije u gradu. Ja sam bila u šoku milion puta kad čujem šta su učili, koliko znaju..
 
To je vrlo naivno razmišljanje. U vreme rođenja Tesle, Pupina, Milankovića i većine naših najznačajnih pisaca i slikara ogromna većina Srba je živela na selu ili u manjim mestima. Neke velike gradove u današnjem smislu reči mi tada nismo ni imali. Mi smo narod koji nema urbanu tradiciju kao neki veliki evropski narodi, ali zato imamo dosta pokondirenih urbanoida.
 
Схвате да је једини начин да оду из провинције да раде на себи, да уче, да би могли да нађу и своје место под сунцем у великим градовима.
Има још једна ствар коју сам приметила.
Људи из већих градова сматрају да им нешто припада рођењем у том граду.
Провинцијалци морају да се лактају и доказују, и у томе неретко успевају. Нису уљуљкани у комфор...
 
Izvoli, navedi ih, ja mogu, ali bih volela i ostale da upoznam. Samo sam sa najpoznatijima potvrdila uvodni post.
Sabac nije malo mesto, a filmski montazer koji je sklepao amaterski kompjuter zbog zabrane narucivanja iz inostranstva nikako ne moze biti na tom spisku. Inace radi se o totalnom intelektualnom i politickom duduku, maltene ispod nivoa prosecnog obrazovanja modernog gradjanina Srbije.
 
Poslednja izmena:
Je l se sećate Raše Popova, genijalnog pronalazača iz dečje emisije Fore i fazoni? Meni je ostao u sećanju kao neko je na pravi način umeo da se približi deci, da ih zainteresuje, probudi im radoznalost za mnoge oblasti. Ali jedan njegov citat me je baš zainteresovao :

''Još u moje vreme bilo je primetno da visoki intelektualci dolaze iz provincije, da provincija rađa genije.''

Malo sam se bavila i ja istraživanjima i došla do istog zaključka, da je većina genija, koje smo iznedrili poreklom iz provincije. Zašto je to tako, ako se zna da veliki gradovi nude mnogo više mogućnosti da se napreduje?
Milutin Milanković-Dalj
Mihajlo Pupin-Idvor
Voja Antonić-Šabac i
Nikola Tesla-Smiljane
da ji mi nekog henija i potuxu ga za casf, ja sam najinteligentniji odje.
sve sam vas vas nadmudrio.
ja sam veoma pametan.
i ne postoji ovde pametniji od mene.
cinjenica.
samo se ja fazrfkavam saf svima bas je smesno hahahaha
 
Odgovor je jednostavan:
Ranije je raspored naseljenosti bio mnogo drugaciji nego danas. Danas je mnogo veci procenat stanovnistva u gradovima, u vreme Milankovica je bio veci procenat stanovnistva po varosicama i selima.

Otuda je i sasvim normalno da je u to vreme vise genijalaca dolazilo iz provicnije nego iz glavnog grada, jer vise je ljudi tamo i zivelo :)

Danas je drugacije, jer nauka je dostigla takav stepen razvoja da svaki dalji napredak je nemoguce postici genijalnoscu jedne osobe, vec udruzenim radom mnostva ljudi, pa vise i ne cujemo o genijima u smislu Tesle, Milankovica i drugih. Sto ne znaci da nema brilijantnih ljudi, vec da je svaki sledeci napredak rezultat zajednickog rada vise tih genijalaca, pa otuda se retko kada neki izdvoji.

Na primer, profesor Vladan Devedžić je jedan od ključnih ljudi danas, na planeti, koji ima umešane prste u najnaprednije AI proizvode (i jos mnooogoo toga), ali retko ko je cuo za njega, iako svi svakog dana kad guglamo ili koristimo google kao navigaciju, koristimo neke od njegovih algoritama. :)
 

Back
Top