Geni su cudo ili ... ?

i to je pitanje...vidis da novinari uglavnom lupetaju i piskaraju gluposti
danas ide,sutra ne ide u skolu,danas ne ume da pise,sutra ce umeti,al nece znati da cita i tako u krug :roll:
na kraju ce Rada da bude Radoslav :roll:
zasto lupetaju?
gomila djece dolaze danas/ne dolaze sutra u skolu.... i imaju stravicno los uspjeh.... i prolaze godine, bez problema, nema veze sto nema znanja da to podrzi
pogotovo ako je selo bogu iza ledja,
kako ce skola sebi da priusti da obori ili izbaci nekog kada su im odjeljenja brojcana koliko prosjecna albanska porodica a ucitelji ni sami nemaju grama mozga
 
zasto lupetaju?
gomila djece dolaze danas/ne dolaze sutra u skolu.... i imaju stravicno los uspjeh.... i prolaze godine, bez problema, nema veze sto nema znanja da to podrzi
pogotovo ako je selo bogu iza ledja,
kako ce skola sebi da priusti da obori ili izbaci nekog kada su im odjeljenja brojcana koliko prosjecna albanska porodica a ucitelji ni sami nemaju grama mozga

I ja sam tako shvatila, da mala više nije išla u školu nego što je išla.
A i svako malo izbace kako su klinci u osnovnoj funkcionalno nepismeni u ebemliga kojem procentu, a ne radi se baš o ovakvim vukojebinama.
 
Retko, ali jako retko gotovo nikada me nesto sa tv-a nije bacilo u razmisljanje ko sledeca prica . Juce ujutru sam gledala njen epilog na rts1. Ukratko:
Rada ima 11 god zivi u selu Debelja bogu iza ledja gde je najbliza kuca na 5km ,u udzerici sa babom i nepokretnim ocem koji ima 66 god, majka umrla. Rts snima prilog o njoj da im se pomogne novcano, u hrani, garderobi.
Rada brine i o babi i o ocu, kuva, cepa drva itd... U kuci nemaju struju, vodu, kupatilo, Rada ne ide u skolu, nikada nije isla..
Evo jednog priloga sa pocetka price kad je skupljena donacija, ima i video kako Rada prica.
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Društvo/304651/Priča+o+Radi+pokrenula+dobre+ljude

Pored novcane pomoci, javlja se porodica iz Umke koja ima dvoje dece i staracki dom. Zele da Radu uzmu kao hraniteljska porodica, a oca da smeste u njihov gerontoloski centar koji je samo par metara od kuce gde ce imati brigu, negu a Radu ce moci da vidja svakodnevno. Uz tim psihologa, socijalnih radnika Rada se preseljava kod Jokovica, sva odusevljena, oni angazuju dodatno uciteljicu, psihologa i citav tim da se period socijalizacije sto bolje resi. Ocu Radinom placaju operaciju , covek samo sto ne prohoda, ali sa njim mnogo mora da se radi, posle operacije smestaju ga u dom itd.,,,, Evo video kako je Radi u novom domu, njena soba itd....
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:259176-Dom-pun-nade

E sad juce ujutru gledam na rtsu, godinu dana posle Rada se vratila u Debelju!!!! Porodica iz koje je otisla skrhana, logicno nece da daje izjave, otac se vratio sa Radom, stanje zdravstveno mu se pogorsalo, opet gotovo nepokretan. Kaze nije mogla da se navikne na obaveze za tih godinu dana, nije htela u skolu, a i njoj i ocu nedostaju sloboda?!? Da je otac potpisao da Rada ostaje u hraniteljskoj porodici, sto nije hteo, a bilo bi joj bolje na konstataciju svega ovoga voditeljke rtsa samo sleze ramenima...
Moje pitanje je da li su geni cudo, moze li se pomoci ljudima iako oni ne zele pomoc? Da li je po vasem misljenju otac trebao iako se Rada buni za njenu buducnost da je natera da ostane u ovoj porodici ili,,,? Ne da je natera ali utice na nju..
Ja komentar nemam :confused:

Jeste, bas je kreten, sad joj ne treba ni leba dati, nek crkne

Zao mi je, ali ako je ,,nesocijalizovana" , to ne moze da se reshi tek tako. Samo majka (ako je normalna, ali sad pokojna) moze da shvati Radu...a sve ostalo

Prvo sto mi se javilo to je - nagon za povracanjem izazvan opisima silne dobrote...nagon koji mi se cesto puta u zivotu javio...jer je tako cesta pojava , susret sa specificnom vrstom ljudske dobrote.
Sta ako je porodica J. tako divna i skrhana bolom i sve to sto pise i ako je tako to je extra. Extra ljudi

Mozda je Rada patila ...znamo li zasto...

Ali otkud tako placenicki epitetsko objasnjavanje situacije , ,,skrhana" porodica...jao majko zemljo...

Sta ako je uz divnu reklamu dodatak moderno robovlasnistvo, gde za koru leba treba da ti se oguli koza do kraja. Odlicno osetih u jednoj fazi zivota, kako se za sitne pare skida koza sa ledja za dnevnicu...pa rech dobrota , uz pojedine ljude mi ne ide, iako su im je puna usta...ja ne mogu da verujem u bajke nikada...jer znam koliko se iza brda ponekad valja svega i svachega umotano , chak i pred samim sobom u veliki ovoj ljudske dobrote, a tebi se povraca , jer ne mozesh nista da promenish. Sachuvaj Boze Radu i sve bednike , ljudske dobrote. Ne zahvalnica jedna. O, kako neki ljudi vole kad su dobri, a drugi ih iznevere.

Necu da komentarishem Radu, jer niko od nas ne zna shta je bio Radin problem i kakav zivot je prozivela. Ona je dete. Nek je Bog chuva , pa sve i da je najgora, ona je napaceno dete, ko ce da joj
stvarno pomogne. Majke nema, ovo ostalo je sve prospi u pomije pre se ra vajucih marketing majstora...ne verujem ljudima koji lazu...Zao mi je deteta, sta god da je bilo. Ostali ce preboleti ...gubitke od uzaludnog truda...hm..Jao , otac,, skoro prohodao"...da nije od zdrave vode , chudotvorke"...a sad je bolestan, je je Rada napravila piz...dariju...povraticu vrti mi se u glavi...a sad nece da ih pomognu , jer su nezahvalni...

Pa sve i da je bilo idealno...sta je idealno, nije covek saksija da ga uberes i ubacis u novo okruzenje . Da li se pobunila, ili nije bila zahvalna ili nije bila vredna ili je postala bezobrazna, ili nije mogla da postigne toliko poslova, mozda deca, dede, babe, kujna..ipak je to veliki kompleks, ne znam koliko radnika ima da popune sve potrebe ili sta se stvarno desilo, ili je dobila preporuku ,,ako necesh idi"..sve je moguce...
Mogli su da joj salju novac za izdrzavanje i lechenje oca dok ne zavrsi skolu i ne stane na svoje noge i ne pozeli da se preseli kod njih...polako dok se ne razvije ljubav i privrzenost ...jer je toliko vole..Ko bi to uradio ? Novac treba da se opravda i zaradi...a nikad dosta, kad si nekom duzan.
 
Poslednja izmena:
Jeste, bas je kreten, sad joj ne treba ni leba dati, nek crkne

Zao mi je, ali ako je ,,nesocijalizovana" , to ne moze da se reshi tek tako. Samo majka (ako je normalna, ali sad pokojna) moze da shvati Radu...a sve ostalo

Prvo sto mi se javilo to je - nagon za povracanjem izazvan opisima silne dobrote...nagon koji mi se cesto puta u zivotu javio...jer je tako cesta pojava , susret sa specificnom vrstom ljudske dobrote.
Sta ako je porodica J. tako divna i skrhana bolom i sve to sto pise i ako je tako to je extra. Extra ljudi

Mozda je Rada patila ...znamo li zasto...

Ali otkud tako placenicki epitetsko objasnjavanje situacije , ,,skrhana" porodica...jao majko zemljo...

Sta ako je uz divnu reklamu dodatak moderno robovlasnistvo, gde za koru leba treba da ti se oguli koza do kraja. Odlicno osetih u jednoj fazi zivota, kako se za sitne pare skida koza sa ledja za dnevnicu...pa rech dobrota , uz pojedine ljude mi ne ide, iako su im je puna usta...ja ne mogu da verujem u bajke nikada...jer znam koliko se iza brda ponekad valja svega i svachega umotano , chak i pred samim sobom u veliki ovoj ljudske dobrote, a tebi se povraca , jer ne mozesh nista da promenish. Sachuvaj Boze Radu i sve bednike , ljudske dobrote. Ne zahvalnica jedna. O, kako neki ljudi vole kad su dobri, a drugi ih iznevere.

Necu da komentarishem Radu, jer niko od nas ne zna shta je bio Radin problem i kakav zivot je prozivela. Ona je dete. Nek je Bog chuva , pa sve i da je najgora, ona je napaceno dete, ko ce da joj
stvarno pomogne. Majke nema, ovo ostalo je sve prospi u pomije pre se ra vajucih marketing majstora...ne verujem ljudima koji lazu...Zao mi je deteta, sta god da je bilo. Ostali ce preboleti ...gubitke od uzaludnog truda...hm..Jao , otac,, skoro prohodao"...da nije od zdrave vode , chudotvorke"...a sad je bolestan, je je Rada napravila piz...dariju...povraticu vrti mi se u glavi...a sad nece da ih pomognu , jer su nezahvalni...

Pa sve i da je bilo idealno...sta je idealno, nije covek saksija da ga uberes i ubacis u novo okruzenje . Da li se pobunila, ili nije bila zahvalna ili nije bila vredna ili je postala bezobrazna, ili nije mogla da postigne toliko poslova, mozda deca, dede, babe, kujna..ipak je to veliki kompleks, ne znam koliko radnika ima da popune sve potrebe ili sta se stvarno desilo, ili je dobila preporuku ,,ako necesh idi"..sve je moguce...
Mogli su da joj salju novac za izdrzavanje i lechenje oca dok ne zavrsi skolu i ne stane na svoje noge i ne pozeli da se preseli kod njih...polako dok se ne razvije ljubav i privrzenost ...jer je toliko vole..Ko bi to uradio ? Novac treba da se opravda i zaradi...a nikad dosta, kad si nekom duzan.

Ja sam prenela epilog kako sam cula i ja dozivela.. ;)
Ne znam sto sad svi odjednom sumnjaju u iskrenost te porodice. Da su hteli roba uzeli bi dete iz doma gde je manja verovatnoca da e vrati, ili ne bi pomogli i njenom ocu..
Odjednom su ovi ljudi bogom krivi sto su nekom pomogli ili hteli da pomognu.. Sram ih bilo...
 
Ide u peti razred jer bi po hronoloskom uzrastu istom odgovarala, to sto nema dovoljno znanja da se u isti uklopi o tome niko ne vodi racuna.
A i o cemu bi pricala sa svojim vrsnjakinjama?
Lako se covek na dobro navikne...
Mada i ta porodica koja je tako dobra :think:
Ako hocete da pomognete nekome mozda prvo treba da oslusnete njegove potrebe, a ne da se razbacujete svojom dobrotom radi sebe samih...
 

Back
Top