Geni su cudo ili ... ?

Poruka
15.196
Retko, ali jako retko gotovo nikada me nesto sa tv-a nije bacilo u razmisljanje ko sledeca prica . Juce ujutru sam gledala njen epilog na rts1. Ukratko:
Rada ima 11 god zivi u selu Debelja bogu iza ledja gde je najbliza kuca na 5km ,u udzerici sa babom i nepokretnim ocem koji ima 66 god, majka umrla. Rts snima prilog o njoj da im se pomogne novcano, u hrani, garderobi.
Rada brine i o babi i o ocu, kuva, cepa drva itd... U kuci nemaju struju, vodu, kupatilo, Rada ne ide u skolu, nikada nije isla..
Evo jednog priloga sa pocetka price kad je skupljena donacija, ima i video kako Rada prica.
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Društvo/304651/Priča+o+Radi+pokrenula+dobre+ljude

Pored novcane pomoci, javlja se porodica iz Umke koja ima dvoje dece i staracki dom. Zele da Radu uzmu kao hraniteljska porodica, a oca da smeste u njihov gerontoloski centar koji je samo par metara od kuce gde ce imati brigu, negu a Radu ce moci da vidja svakodnevno. Uz tim psihologa, socijalnih radnika Rada se preseljava kod Jokovica, sva odusevljena, oni angazuju dodatno uciteljicu, psihologa i citav tim da se period socijalizacije sto bolje resi. Ocu Radinom placaju operaciju , covek samo sto ne prohoda, ali sa njim mnogo mora da se radi, posle operacije smestaju ga u dom itd.,,,, Evo video kako je Radi u novom domu, njena soba itd....
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:259176-Dom-pun-nade

E sad juce ujutru gledam na rtsu, godinu dana posle Rada se vratila u Debelju!!!! Porodica iz koje je otisla skrhana, logicno nece da daje izjave, otac se vratio sa Radom, stanje zdravstveno mu se pogorsalo, opet gotovo nepokretan. Kaze nije mogla da se navikne na obaveze za tih godinu dana, nije htela u skolu, a i njoj i ocu nedostaju sloboda?!? Da je otac potpisao da Rada ostaje u hraniteljskoj porodici, sto nije hteo, a bilo bi joj bolje na konstataciju svega ovoga voditeljke rtsa samo sleze ramenima...
Moje pitanje je da li su geni cudo, moze li se pomoci ljudima iako oni ne zele pomoc? Da li je po vasem misljenju otac trebao iako se Rada buni za njenu buducnost da je natera da ostane u ovoj porodici ili,,,? Ne da je natera ali utice na nju..
Ja komentar nemam :confused:
 
Poslednja izmena:
Зависи пре свега од васпитања. Појам слобода није исти за све. Свако од нас има нешто посебно на уму када чује реч СЛОБОДА.
Моје мишљење је да треба поштовати туђе мишљење и да свако треба за себе да сноси одговорност, па самим тим и да се не
намеће супротно. Ако неће у школу и ако не желе да живе онако како ми мислимо да је нормално, не морају. Свако нека живи како
жели, али да не испадне после како му није омогућено да живи како жели!
 
Poslednja izmena:
Retko, ali jako retko gotovo nikada me nesto sa tv-a nije bacilo u razmisljanje ko sledeca prica . Juce ujutru sam gledala njen epilog na rts1. Ukratko:
Rada ima 11 god zivi u selu Debelja bogu iza ledja gde je najbliza kuca na 5km ,u udzerici sa babom i nepokretnim ocem koji ima 66 god, majka umrla. Rts snima prilog o njoj da im se pomogne novcano, u hrani, garderobi.
Rada brine i o babi i o ocu, kuva, cepa drva itd... U kuci nemaju struju, vodu, kupatilo, Rada ne ide u skolu, nikada nije isla..
Evo jednog priloga sa pocetka price kad je skupljena donacija, ima i video kako Rada prica.
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Društvo/304651/Priča+o+Radi+pokrenula+dobre+ljude

Pored novcane pomoci, javlja se porodica iz Umke koja ima dvoje dece i staracki dom. Zele da Radu uzmu kao hraniteljska porodica, a oca da smeste u njihov gerontoloski centar koji je samo par metara od kuce gde ce imati brigu, negu a Radu ce moci da vidja svakodnevno. Uz tim psihologa, socijalnih radnika Rada se preseljava kod Jokovica, sva odusevljena, oni angazuju dodatno uciteljicu, psihologa i citav tim da se period socijalizacije sto bolje resi. Ocu Radinom placaju operaciju , covek samo sto ne prohoda, ali sa njim mnogo mora da se radi, posle operacije smestaju ga u dom itd.,,,, Evo video kako je Radi u novom domu, njena soba itd....
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:259176-Dom-pun-nade

E sad juce ujutru gledam na rtsu, godinu dana posle Rada se vratila u Debelju!!!! Porodica iz koje je otisla skrhana, logicno nece da daje izjave, otac se vratio sa Radom, stanje zdravstveno mu se pogorsalo, opet gotovo nepokretan. Kaze nije mogla da se navikne na obaveze za tih godinu dana, nije htela u skolu, a i njoj i ocu nedostaju sloboda?!? Da je otac potpisao da Rada ostaje u hraniteljskoj porodici, sto nije hteo, a bilo bi joj bolje na konstataciju svega ovoga voditeljke rtsa samo sleze ramenima...
Moje pitanje je da li su geni cudo, moze li se pomoci ljudima iako oni ne zele pomoc? Da li je po vasem misljenju otac trebao iako se Rada buni za njenu buducnost da je natera da ostane u ovoj porodici ili,,,? Ne da je natera ali utice na nju..
Ja komentar nemam :confused:

...niko ne beži od lepog pa zamisli ti da te prati ‚‚tim psihologa‚‚ dok se ti kao prilagođavaš pa i ja bi pobegla odatle...:aha:
 
...niko ne beži od lepog pa zamisli ti da te prati ‚‚tim psihologa‚‚ dok se ti kao prilagođavaš pa i ja bi pobegla odatle...:aha:

Slično sam i ja pomislila, ko zna da li je baš sve bilo bajno kako u novinama piše....
Inače, primetila sam da je u ovom drugom članku navedena tačna ulica i broj u Umci :eek: Ako se dete osećalo kao majmun za pokazivanje, onda je i razumem. Mada, ograđujem se, ko zna u čemu je problem.
 
Mozda jednostavno nije bila srecna tu. Ne mogu materijalne stvari i lagodan zivot da ucine nekoga srecnijim.
Postavljac teme rece da nikad nije isla u skolu a u prvom clanku pise "Rada pohađa peti razred, u pet kilometara udaljenoj školi u Božetićima. Uz to, ona sama cepa drva, loži vatru, mesi hleb."
 
Mozda jednostavno nije bila srecna tu. Ne mogu materijalne stvari i lagodan zivot da ucine nekoga srecnijim.
Postavljac teme rece da nikad nije isla u skolu a u prvom clanku pise "Rada pohađa peti razred, u pet kilometara udaljenoj školi u Božetićima. Uz to, ona sama cepa drva, loži vatru, mesi hleb."

Pogresila sam prema jucerasnjim secanjima :)
Svejedno, meni je to neshvatljivo. Nemam nista protiv devojcice, otac mi je nejasan...
 
Hm, sad sam ja u rebusu ??? Juce su rekli da je jedan od najvecih razloga sto se vratila iz Umke je to sto ne moze da se navikne na skolu + u drugom textu da ne ume pisana slova da pise, zar ne?
Kako je onda stigla da petog razreda??!! :think:
 
Poslednja izmena:
Coveku mozes oteti , uhvate ga dvojica dok ga treci peljesi, ali istom tom coveku nemozes dati akot o ne zeli. Ili ti prica o ciganki i kralju, kralj se zaljubi u ciganku i dovede je u dvorac, obuku je ulepe haljine, kad ostade sama ciganka preko lepih haljina koje je ubukla prebaci svoju vrecu koju je uvek nosila preko ramena u pogleda se u ogledalu kako sa vrecom preko ramena izgleda u ogledalu.
I konacno , poslednja desavanja ciji sam svedok bio u vezi hraniteljskih porodica u Srbiji su ekstra porazavajuca, od fizickog i psihickog maltretiranja, preko uzimanja novca i svih mogucih ponizavanja koji sticenici trpe u porodicama kvazi dobrocinitelja .
 
" I mi i ona želeli smo što pre da odemo iz Debelje - seća se Ljilja. - I, dok smo se vozili prema Obrenovcu, stalno zove naša osmogodišnja Milica. Pita: „Kad ćete, već jednom, da stignete?“ Kada smo stigli... E, tu radost ne mogu da opišem. Možda ovako: kao da su deca iz iste porodice, a nakratko rastavljena."

Ma bas...
 
pa cak i da joj je kod njih bilo mnogo bolje, to je ogromna promena za nju - tu je i strah od nepoznatog i previse promena odjednom, naravno da je u jednom momentu pozelela da se vrati kuci u ono sto zna makar to i ne bilo najbolje za nju. dovoljno je da naidje par prepreka, teskoca pa da kap prelije casu. uz to, ona je sigurno izuzetno samostalna, ko zna kako je dozivela ulogu pravog deteta u hraniteljskoj porodici.
razumem i njega, kako covek da da svoje dete nekome zamisljajuci da ce mu tamo biti bolje? oni su siromasni, zive teskim zivotom ali to dete nije paket pa da ga sad tek tako ostavi nekom drugom. i to jedino dete cija je majka umrla, naravno da ne zeli da se odvoji od nje. a i on se mozda uplasio, nepokretan je zaboga - ko ce da brine o njemu ako je ostavi hraniteljima?
genetika nema nista sa time, mozda je za njih to sve bilo previse agresivno ili su zamisljali zivot potpuno drugacije u toj novoj sredini :neutral:
 
Realno, dete koje je u svojoj kući bilo odraslo, sad odjednom dobija ulogu deteta... veliki je šok.
Kad pomažemo, pitanje je da li samo mislimo da pomažemo ili to zaista činimo. Ne možemo uvek da sagledamo koje su stvarne potrebe osobe kojoj želimo da pomognemo... pogotovo ako ona to ne ume sama da kaže... :neutral:
 
Osecas se najsigurnije i najbolje u svom domu, gde si odrastao... makar to bio i tezak zivot, i siromasn dom...tvoj je. Nije lako adaptirati se na novo ni normalnom coveku. Ne mislim da je nenormalna, samo je to ipak specifican slucaj. A to sto ljudi pruzaju pomoc, pa ocekuju da se to ceni ili sta god... u najmanju ruku je nerealno. Ne sumnjam u dobre namere te hraniteljske porodice, ali prosto ne mozes nametati pomoc, mozes je samo ponuditi...ostalo nije do tebe.
 
Retko, ali jako retko gotovo nikada me nesto sa tv-a nije bacilo u razmisljanje ko sledeca prica . Juce ujutru sam gledala njen epilog na rts1. Ukratko:
Rada ima 11 god zivi u selu Debelja bogu iza ledja gde je najbliza kuca na 5km ,u udzerici sa babom i nepokretnim ocem koji ima 66 god, majka umrla. Rts snima prilog o njoj da im se pomogne novcano, u hrani, garderobi.
Rada brine i o babi i o ocu, kuva, cepa drva itd... U kuci nemaju struju, vodu, kupatilo, Rada ne ide u skolu, nikada nije isla..
Evo jednog priloga sa pocetka price kad je skupljena donacija, ima i video kako Rada prica.
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Društvo/304651/Priča+o+Radi+pokrenula+dobre+ljude

Pored novcane pomoci, javlja se porodica iz Umke koja ima dvoje dece i staracki dom. Zele da Radu uzmu kao hraniteljska porodica, a oca da smeste u njihov gerontoloski centar koji je samo par metara od kuce gde ce imati brigu, negu a Radu ce moci da vidja svakodnevno. Uz tim psihologa, socijalnih radnika Rada se preseljava kod Jokovica, sva odusevljena, oni angazuju dodatno uciteljicu, psihologa i citav tim da se period socijalizacije sto bolje resi. Ocu Radinom placaju operaciju , covek samo sto ne prohoda, ali sa njim mnogo mora da se radi, posle operacije smestaju ga u dom itd.,,,, Evo video kako je Radi u novom domu, njena soba itd....
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:259176-Dom-pun-nade

E sad juce ujutru gledam na rtsu, godinu dana posle Rada se vratila u Debelju!!!! Porodica iz koje je otisla skrhana, logicno nece da daje izjave, otac se vratio sa Radom, stanje zdravstveno mu se pogorsalo, opet gotovo nepokretan. Kaze nije mogla da se navikne na obaveze za tih godinu dana, nije htela u skolu, a i njoj i ocu nedostaju sloboda?!? Da je otac potpisao da Rada ostaje u hraniteljskoj porodici, sto nije hteo, a bilo bi joj bolje na konstataciju svega ovoga voditeljke rtsa samo sleze ramenima...
Moje pitanje je da li su geni cudo, moze li se pomoci ljudima iako oni ne zele pomoc? Da li je po vasem misljenju otac trebao iako se Rada buni za njenu buducnost da je natera da ostane u ovoj porodici ili,,,? Ne da je natera ali utice na nju..
Ja komentar nemam :confused:
nisu to geni nego obicna navika
jednom kada se mozak odvikne od koristenja, tesko da ces ga natjerati na sat i skolu, a jos manje i da zavoli takve obaveze
slicno se desava i odraslim ljudima kada naprave pauzu od posla/faksa na par godina
a ne tek djetetu koje nikada nije ni imalo obaveza
 

Back
Top