Generalštab Vojske Srbije pokrenuo inicijativu za ponovno uvođenje vojnog roka

Da li podržavate predlog?

  • DA

    glasova: 13 43,3%
  • NE

    glasova: 17 56,7%

  • Ukupno glasova
    30

Straks92

Stara legenda
Moderator
Poruka
77.228

Generalštab Vojske Srbije pokrenuo inicijativu za ponovno uvođenje vojnog roka, trajaće četiri meseca​


Generalštab Vojske Srbije predložio je danas predsedniku Republike i vrhovnom komandantu Vojske Srbije Aleksandru Vučiću ponovno uvođenje obaveze služenja vojnog roka, u trajanju do četiri meseca, saopštilo je Ministarstvo odbrane.

Kako se navodi cilj inicijative je podizanje odbrambenih sposobnosti Vojske Srbije, kroz podmlađivanje i unapređenje popune i obučenosti aktivnog i rezervnog sastava.

Predlog Generalštaba Vojske Srbije, kao najviši stručni i štabni organ za pripremu i upotrebu Vojske Srbije u miru i ratu pokrenuo je inicijativu, dolazi nakon detaljnog razmatranja opšte bezbednosne situacije i savremenih izazova sa kojima se suočava Srbija kao vojno neutralna zemlja, koji su nametnuli potrebu za prilagođavanjem modela popune Vojske Srbije, a koji bi omogućio jačanje ukupnog regrutnog potencijala i osposobljavanje većeg broja građana za odbranu naše zemlje.

Vučević najavio pokretanje inicijative​

Prethodno je jutros ministar odbrane Miloš Vučević najavio da će Generalštab Vojske Srbije pokrenuti inicijativu ka predsedniku Srbije, kao vrhovnom komandantu, a potom kroz širu raspravu ka Narodnoj skupštini, da se ukine odluka o suspenziji obaveznog služenja vojnog roka, odnosno da se ponovo reaktivira zakon koji definiše obavezno služenje vojnog roka.

On je za televiziju Hepi rekao da Ministarstvo predlaže da vojni rok ne traje duže od četiri meseca."Posle 13 godina mi imamo potrebu za popunjavanjem rezervnog sastava. Nama je 13 generacija izašlo iz sastava VS, nije bilo obaveznog vojnog roka. Naše bezbednosne potrebe su da imamo nove regrute koji su uvek spremni da čuvaju državu. Razumemo bezbednosne rizike. To nije samo potreba koja je karakteristična za Srbiju, mnoge evropske države aktiviraju obavezni vojni rok", objasnio je Vučević.

Govoreći o Vojsci, on je rekao da je veoma bitno što su odlukom Vlade i predsednika države od 1. januara plate za 10 odsto veće plate, a da je Vojska 2023. godinu završila daleko jača što se tiče vojne opreme i nivoa obučenosti ljudi.

Povezane vesti​


Da li je Srbiji neophodan obavezni vojni rok? Stavovi mladih podeljeni, Ministarstvo tvrdi da interesovanje raste


"Sve to će biti jedna od ključnih tema kada se krajem meseca podnosi izveštaj predsedniku. Krajem januara imaćemo jedan dugačak i detaljan sastanak", rekao je Vučević.

https://www.euronews.rs/srbija/poli...utm_campaign=push-date-2024-01-04-news-110185
 
Neutralne zemlje kao Švajcarska i Švedska imaju vojsku, zašto da je nemamo i mi iako se izjašnjavamo kao neutralni?
Vojni rok od 4 meseca nije dovoljan za osnovnu obuku, drugi problem je što vojsku treba hraniti i oblačiti.
Kako li će ove kompjuterizovane generacije da podnesu obuku bez fona u ruci i mame da namesti krevet?
Al će biti kuknjave. :rotf:
 
U ovakvoj Srbiji.....gde ce srbska sirotinja da lije krvcu svoju za judeocincare? NE!
NIKAD!
U Srbiji prvo trba da se uvede DRUSTVENA PRAVDA, pa onda redovni vojni rok.
Zato je SFRJ i imala redovni vojni rok, jer je imala i drustvenu pravdu
za razliku od ovog pljackaskog drustva, zasnovanog na kradji i otimacini.

Kada se jedno 2000- 3000 IZDAJNIKA strpa na DOZIVOTNU ROBIJU, onda kacite ovakve teme.
Od 1990 do sada...jer ovolika propast bez izdaje NE BIVA!
 
Neutralne zemlje kao Švajcarska i Švedska imaju vojsku, zašto da je nemamo i mi iako se izjašnjavamo kao neutralni?
Vojni rok od 4 meseca nije dovoljan za osnovnu obuku, drugi problem je što vojsku treba hraniti i oblačiti.
Kako li će ove kompjuterizovane generacije da podnesu obuku bez fona u ruci i mame da namesti krevet?
Al će biti kuknjave. :rotf:
Све речено је апсолутно тачно и пример са Швајцарском је прави јер је и она неутрална.Неутралност не подразумева укидање војске, баш на против.Ја сам живео у Швајцарској и гледао за викенде препуне железничке и аутобуске станице војника у униформама са опремом и под оружјем како одлазе и враћају се са вежби, а поненедељком се враћају на посао.Не ради се само о обуци него него и тренингу и допуњавању знања и вештине.
 
ja bih uveo obavezno služenje vojnog roka u trajanju od tri meseca za sve punoletne i za muškarce i za žene....tri meseca umesto na posao ideš na lokaciju u svojoj opštini gde prolaziš kroz osnove vojne obuke...primaš za to vreme platu kao da radiš...
Odakle misliš da se finansira ta vojska u prezaduzenoj državi? A da, i ja pitam gluposti. Pa od kredita, od čega drugog... 🙄
 
Odakle misliš da se finansira ta vojska u prezaduzenoj državi? A da, i ja pitam gluposti. Pa od kredita, od čega drugog... 🙄
ti troškovi su ništa u odnosu na to koliko će nas koštati Expo 2027, nacionalni stadioni po UEFA standardima tamo gde se ne igra fudbal i slične gluposti...a benefit je ogroman u smislu jačanja vojne moći
 
ti troškovi su ništa u odnosu na to koliko će nas koštati Expo 2027, nacionalni stadioni po UEFA standardima tamo gde se ne igra fudbal i slične gluposti...a benefit je ogroman u smislu jačanja vojne moći
Druže, mi nemamo budžet, a kamoli za vojsku. To je balon od sapunice. Mi imamo dugove koje nikada nećemo vratiti.
 
Ti stvarno veruješ da ova država ima "budžet"? To je iluzija. Zaduženi smo za narednih 100 generacija, a s obzirom koliko je ova vlast upropastila ekonomiju to teško da ćemo ikada vratiti. Kad tad ćemo morati proglasiti bankrot.
tek kad bude bankrot i kad izgubimo Kosovo će narod da shvati ko je i šta je i za kog je radio vođa sekte na vlasti
 
tek kad bude bankrot i kad izgubimo Kosovo će narod da shvati ko je i šta je i za kog je radio vođa sekte na vlasti
Evo jedan lep tekst koji opisuje našu ekonomiju:

"Ajde za ove koji ne znaju da objasnimo kako funkcionišu sve ove investicije, fabrike koje se otvaraju i uopšte cela naša ekonomija.

Dakle ti uzmeš novac od mmf a, svetske banke, kineza, arapa, nebitno...
E onda daš strancu zemlju, infrastrukturu, radnike i ogromne subvencije da napravi fabriku.
A odakle ti pare za subvencije?
Pa upavo od tih kredita.
To znači da mi finansiramo strane fabrike pozajmljenim novcem.
E, onda investitor napravi fabriku i sav profit izvuče napolje.
A mi taj novac treba da vraćamo.
To vam je kao kad bih vam ja pozajmio 100e.
Vi meni vratite tih 100e na poklon kroz subvenciju. Ali ste mi i dalje dužni 100e.
Ili ja dignem stambeni kredit i dam vama pare da kupite stan na vaše ime a ja otplaćujem.
Znači stranac je svoj novac udvostručio.
Plus na dug idu kamate.
Plus je dobio sve džabe i izvlači profit. Pa genijalno.
I onda ovaj ide slika se i otvara fabrike. I narod se loži.

Ajmo dalje. Deo tih subvencija se naravno vrati kroz provizije. Jer taj koji je sve to strancima obezbedio mora nešto i da zaradi. I odatle crn novac.
Taj crn novac se dalje ulaže u gradjevinu.
Drugi deo novca u građevini je ubačen sa narko tržišta. I zato cena kvadrata raste, jer se brže opere milion e. kroz
200m2 x 5.000e, nego 500m2x2000e.
I onda se kroz gradjevinski sektor deo tih para vrati u budžet. I od toga se finansira javni sektor.

E sad šta je problem. Pa problem je što gradjevina koja diže naš bdp u odnosu na javni dug nije posledica ponude i potražnje nego crnih para i korupcije.
To znači kada bi neko sutra zaustavio korupciju u Srbiji kompletna gradjevina bi stala, nama bi odmah bdp pao za 30% samim tim bi i javni dug u odnosu na bdp skočio za 30% i mi bi bili na 80% javnog duga.

To vam je kao kad alkoholičar naglo prestane da pije. Šta se desi? Pa može da umre.

Mi smo došli u tu paradoksalnu situaciju da kad bi ova mega korupcija stala u Srbiji mi bi momentalno ušli u dužničko ropstvo i sve bi stalo.
Jer se cela naša privreda zasniva na kreditima, subvencijama i korupciji.
Eto u toj smo fazi.
I zato je Expo 2027 čitavih 12 milijardi e.

I zato Srbija ne sme da stane.
Čisto da vam objasnim slogan kampanje.

Bukvalno kada bi Srbija preko noći postala pravna država, kad bi neko zaustavio ovo zaduživanje, subvencije, kriminal i korupciju- kompletna privreda i gradjevina bi stala- sve bi stalo i bankrotirali bi. Momentalno bi ušli u hiper inflaciju. I javni dug bi otišao na 100% bdp a.

Drugim rečima- emamo mi samo gangrenu noge. Imamo i rak. Jer smo došli u fazu da ova država bez mega kriminala ne može da preživi.

I svi mi posredno ili neposredno u ovoj zemlji živimo od tog kriminala. Koji u biti vodi pet ljudi.
Jedan ugovara kredite.
Drugi investicije.
Treći se brine o finansijama.
Četvrti se bavi gradjevinom.
I peti se brine da niko ne smeta.

Svi ostali statiraju u kukuruzu, fizikališu i ližu koverte.

E sad zamislite da dodje kao "neka nova poštena vlast" i sve to zaustavi.

Realno, ne želim vam da vidite kako bi to izgledalo. 90te bi bile divno mesto za odmor u odnosu na to.

Hteli ne-hteli, oni će morati posao da nastave.
Inače ako posao stane, mi svi stajemo zajedno sa njim. I nema ni plata ni penzija, ni dinara ni evra. Onoga čega ima je 100% javni dug, Srbija na doboš, prazni rafovi i hiper inflacija.

Drugim rečima, nedao vam Bog da vam neko pošten dodje na vlast i celu tu mašineriju zaustavi. Bilo bi operacija uspela pacijent umro.

Ebiga deco. Pomirite se sa tim da živite u kriminalnoj državi. I da tu pomoći nema. Barem imamo spretne kriminalce. I to je nešto.

I još jedna stvar. Zašto država ne ulaže u domaće firme i mala i srednja preduzeća?
Pa zato što za to kredite od stranaca nikada ne bi dobila.
Poenta je da mi strance finansiramo pozajmljenim novcem, jer onda oni tako taj novac dupliraju. Zašto ne ulažemo svoj novac u to nego u gradjevinu? Zato što gradjevina momentalno kroz obrt, prodaje stanova, materijala i usluga vraća 20% u budžet kroz pdv. A taj novac je neophodan za javni sektor.
A malom i sredjem preduzeću treba min tri godine da bi postalo profitabilno. A može i da propadne. Za državu, neisplativo..."
 
Koliko pokrecu te inicijative mogao Vulin dosad tri vojna roka da odsluzi pored onog postojeceg.

Aleksandar_Vulin_Vojnik_Foto_MOD_Srbije.jpg
 
Све речено је апсолутно тачно и пример са Швајцарском је прави јер је и она неутрална.Неутралност не подразумева укидање војске, баш на против.Ја сам живео у Швајцарској и гледао за викенде препуне железничке и аутобуске станице војника у униформама са опремом и под оружјем како одлазе и враћају се са вежби, а поненедељком се враћају на посао.Не ради се само о обуци него него и тренингу и допуњавању знања и вештине.
Ne radi se samo o vojnoj obuci, oružju, tehnici, slažem se s tobom, već i o preživljavanju. Nije samo rat nešto što se može dogoditi, tu su i elementarne nepogode, zemljotresi. Nema struje, nema vode, šta jesti, kako preživeti, zapaliti vatru bez upaljača, prepoznati jestive biljke, sve to treba znati a mi
odrasli po gradovima to ne znamo. Možda ja pogrešno gledam na stvari ali po meni i to je jedan od načina na koji država u stvari pomaže svom stanovništvu.
Neću širiti priču u pravcu politike, to je druga sfera interesovanja, takvi smo kakvi smo, no vojsku treba da imamo iz svih mogućih i nemogućih razloga.
 
Evo jedan lep tekst koji opisuje našu ekonomiju:

"Ajde za ove koji ne znaju da objasnimo kako funkcionišu sve ove investicije, fabrike koje se otvaraju i uopšte cela naša ekonomija.

Dakle ti uzmeš novac od mmf a, svetske banke, kineza, arapa, nebitno...
E onda daš strancu zemlju, infrastrukturu, radnike i ogromne subvencije da napravi fabriku.
A odakle ti pare za subvencije?
Pa upavo od tih kredita.
To znači da mi finansiramo strane fabrike pozajmljenim novcem.
E, onda investitor napravi fabriku i sav profit izvuče napolje.
A mi taj novac treba da vraćamo.
To vam je kao kad bih vam ja pozajmio 100e.
Vi meni vratite tih 100e na poklon kroz subvenciju. Ali ste mi i dalje dužni 100e.
Ili ja dignem stambeni kredit i dam vama pare da kupite stan na vaše ime a ja otplaćujem.
Znači stranac je svoj novac udvostručio.
Plus na dug idu kamate.
Plus je dobio sve džabe i izvlači profit. Pa genijalno.
I onda ovaj ide slika se i otvara fabrike. I narod se loži.

Ajmo dalje. Deo tih subvencija se naravno vrati kroz provizije. Jer taj koji je sve to strancima obezbedio mora nešto i da zaradi. I odatle crn novac.
Taj crn novac se dalje ulaže u gradjevinu.
Drugi deo novca u građevini je ubačen sa narko tržišta. I zato cena kvadrata raste, jer se brže opere milion e. kroz
200m2 x 5.000e, nego 500m2x2000e.
I onda se kroz gradjevinski sektor deo tih para vrati u budžet. I od toga se finansira javni sektor.

E sad šta je problem. Pa problem je što gradjevina koja diže naš bdp u odnosu na javni dug nije posledica ponude i potražnje nego crnih para i korupcije.
To znači kada bi neko sutra zaustavio korupciju u Srbiji kompletna gradjevina bi stala, nama bi odmah bdp pao za 30% samim tim bi i javni dug u odnosu na bdp skočio za 30% i mi bi bili na 80% javnog duga.

To vam je kao kad alkoholičar naglo prestane da pije. Šta se desi? Pa može da umre.

Mi smo došli u tu paradoksalnu situaciju da kad bi ova mega korupcija stala u Srbiji mi bi momentalno ušli u dužničko ropstvo i sve bi stalo.
Jer se cela naša privreda zasniva na kreditima, subvencijama i korupciji.
Eto u toj smo fazi.
I zato je Expo 2027 čitavih 12 milijardi e.

I zato Srbija ne sme da stane.
Čisto da vam objasnim slogan kampanje.

Bukvalno kada bi Srbija preko noći postala pravna država, kad bi neko zaustavio ovo zaduživanje, subvencije, kriminal i korupciju- kompletna privreda i gradjevina bi stala- sve bi stalo i bankrotirali bi. Momentalno bi ušli u hiper inflaciju. I javni dug bi otišao na 100% bdp a.

Drugim rečima- emamo mi samo gangrenu noge. Imamo i rak. Jer smo došli u fazu da ova država bez mega kriminala ne može da preživi.

I svi mi posredno ili neposredno u ovoj zemlji živimo od tog kriminala. Koji u biti vodi pet ljudi.
Jedan ugovara kredite.
Drugi investicije.
Treći se brine o finansijama.
Četvrti se bavi gradjevinom.
I peti se brine da niko ne smeta.

Svi ostali statiraju u kukuruzu, fizikališu i ližu koverte.

E sad zamislite da dodje kao "neka nova poštena vlast" i sve to zaustavi.

Realno, ne želim vam da vidite kako bi to izgledalo. 90te bi bile divno mesto za odmor u odnosu na to.

Hteli ne-hteli, oni će morati posao da nastave.
Inače ako posao stane, mi svi stajemo zajedno sa njim. I nema ni plata ni penzija, ni dinara ni evra. Onoga čega ima je 100% javni dug, Srbija na doboš, prazni rafovi i hiper inflacija.

Drugim rečima, nedao vam Bog da vam neko pošten dodje na vlast i celu tu mašineriju zaustavi. Bilo bi operacija uspela pacijent umro.

Ebiga deco. Pomirite se sa tim da živite u kriminalnoj državi. I da tu pomoći nema. Barem imamo spretne kriminalce. I to je nešto.

I još jedna stvar. Zašto država ne ulaže u domaće firme i mala i srednja preduzeća?
Pa zato što za to kredite od stranaca nikada ne bi dobila.
Poenta je da mi strance finansiramo pozajmljenim novcem, jer onda oni tako taj novac dupliraju. Zašto ne ulažemo svoj novac u to nego u gradjevinu? Zato što gradjevina momentalno kroz obrt, prodaje stanova, materijala i usluga vraća 20% u budžet kroz pdv. A taj novac je neophodan za javni sektor.
A malom i sredjem preduzeću treba min tri godine da bi postalo profitabilno. A može i da propadne. Za državu, neisplativo..."
I zato trebamo da imamo vojsku koja ce da gine da nam to sacuva.
Bolje da nas osvojise austrougari.
 
Ti stvarno veruješ da ova država ima "budžet"? To je iluzija. Zaduženi smo za narednih 100 generacija, a s obzirom koliko je ova vlast upropastila ekonomiju to teško da ćemo ikada vratiti. Kad tad ćemo morati proglasiti bankrot.
Кад има буџет за све остало мора да има буџет и за војску.Питање уопште није да ли га има , него како се и за та користи.
 
У том случају би смо ишли у њихову војску :besan2:
Bar bi imali drzavu u kojoj se moze normalno ziveti i koja se brine za svoje gradjane.
U kojoj je pravda na zavidnom nivou i nema nepotizma , takvu drzavu i treba braniti.
A Srbiji je maceha prema iole normalnima, majka je samo najgorima.
 
Bar bi imali drzavu u kojoj se moze normalno ziveti i koja se brine za svoje gradjane.
U kojoj je pravda na zavidnom nivou i nema nepotizma , takvu drzavu i treba braniti.
A Srbiji je maceha prema iole normalnima, majka je samo najgorima.
Јел теби неко рекао да К&К монарјија већ јако дуго не постоји ? Ти си зрео за кажњенички батаљон :bljak:
 
Zamena teza.

Vojska je okupatorska, ne saljemo decu u moderne janjicare.

Hapsenje svih koji su okupatoru razmakli guzove da lakse udje. Hapsenje svih saradnika okupatora. Oslobadjanje okupirane Srbije.

Kako god okrenete domace okupatorske ulizice ce se hvatati za krila aviona i taj strah obican covek ne poznaje. Sta nagna coveka da se uhvati za avionsko krilo i padne sa 200m visine? Samo saradnja sa okupatorom. To nek vam bude zvezda vodilja u dosenju pogubnih odluka prema rodjenom narodu i zemlji.
 

Koliko bi državu koštalo uvođenje vojnog roka?​


Troškovi mogu značajno varirati u zavisnosti od različitih faktora, od broja regruta, infrastrukture, trajanja obuke... što je, logično, otvorilo brojna pitanja od toga da li Imamo dovoljno kapaciteta za ovaj poduhvat do dileme "imamo li dovoljno novca u državnoj kasi"?
Iako su se u javnosti pominjala analiza Ministarstva iz 2016. godine, koju je tadašnji ministar predstavio na sednici Narodne skupštine, gde bi prva godina vraćanja vojnog roka koštala 70 milijardi dinara, odnosno oko 600 miliona evra. Kasnije "prognoze" su se razlikovale - od onih koje su uveravale da su troškovi manji (naspram dobiti) do nekih koje su se čak i duplirale.

 undefined
Izvor: Ministarstvo odbrane (mod.gov.rs)

Na procenu troškova utiče više elemenata, a potencijalan broj regruta nalazi se u vrhu.Troškovi će zavisiti od toga koliko mladih ljudi će biti obuhvaćeno vojnim rokom i to uključuje troškove obuke, opreme i svih potrebnih resursa za svakog regruta. Troškovi će biti veći ukoliko je obuka duža, jer će uključivati i troškove smeštaja, hrane, zdravstvene nege i drugih potreba regruta tokom njihovog vojnog služenja.
Troškovi obuke, uniformi, oružja, vojne opreme i ostalih materijala biće značajan deo ukupne cifre, kao i potreba za osiguranjem zdravstvene zaštite.
Potreba za obnovom starih odnosno izgradnjom novih objekata takođe "diktira" cenu. Ako postoje već postojeće vojne baze i infrastruktura, troškovi će biti manji nego ako je potrebno izgraditi nove objekte ili modernizovati postojeće.
Uvođenje vojnog roka zahteva i administrativne resurse za organizaciju, sprovođenje i praćenje. Ovi troškovi uključuju osoblje, kancelarije, sisteme praćenja i druge administrativne potrebe.

U kojim zemljama vojni rok (ni)je obavezan?​

U nekoliko država EU vojni rok je obavezan, postoje one koje su ukinule, pa kasnije preinačile tu odluku i ponovo uvele. Osim toga, razlikuju se i pravila po kojima se ova obaveza ispunjava.
U Evropi najduži vojni rok ima Grčka, gde muškarci između 19 i 45 godina u uniformi moraju da provedu godinu dana. Izuzetak postoji u slučaju takozvanog "poziva na prigovor savesti" pa tada služe alternativni oblik vojne službe.
Platiš i ne služiš vojni rok
Iako zvuči nerealno, postoje zemlje gde je moguće "kupiti izuzeće", jednostavnije rečeno "platiti kako se ne bi služio vojni rok".
Turska je jedna od tih zemalja pa u tom slučaju vojni rok, koji traje od šest do 12 meseci za muškarce od 20. godine života, za 3.115 američkih dolara posle mesec dana mogu da razduže svoju uniformu.
U Norveškoj vojni rok traje 19 meseci, od čega je 12 obavezno, a vojsku služe i muškarci i žene starosti od 19 do 44 godine.
Ubrzo nakon aneksije Krima, Ukrajina (2014) i Litvanija (2015) su ponovo uvele vojnu obavezu za muškarce od 18 do 26, odnosno 25 godina. Nakon velikog ruskog napada na Ukrajinu, ukrajinska vlada je usvojila zakon prema kojem svi muškarci između 18 i 60 godina mogu da budu pozvani u vojsku.
Švedska je 2010. ukinula služenje vojnog roka, ali ga je ponovo uvela osam godina kasnije. Razlog za to je bio nedostatak dobrovoljaca koji bi popunili neophodan broj na godišnjem nivou. Ovj novi-stari zakon obavezao je sve punoletne muškarce da se prijave na regrutaciju, ali samo mali deo njih služi vojni rok.
U Norveškoj je vojni rok obavezan a od 2016. godine na regrutaciju moraju da se jave i muškarci i žene, stariji od 18 godina. Ipak, statistika je pokazala da u proseku od oko 60 hiljada prijavljenih, oko 9 hiljada njih samo bude pozvano na služenje vojnog roka. Oni koji takav poziv dobiju, "u uniformi" provedu 19 meseci.
Od 2024. godine u Letoniji će svi muškarci od 18 do 27 godina moraće da završe vojnu obuku od jedanaest meseci. Od 2028. svake godine treba da bude regrutovano 7.500 Letonaca – toliko je, prema podacima NATO, ta zemlja imala profesionalnih vojnika 2022. godine.

(J.N./EURACTIV.rs)
 

Back
Top