Konkurs za vojne škole

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
208.703

Otvoren konkurs za upis u vojne škole: Evo koji su uslovi​


Ministarstvo odbrane pozvalo je mlade da se prijave za upis u vojne škole i istaklo da je konkurs otvoren do 31. marta 2024. godine.
Ovogodišnjim konkursom predviđen je upis 185 budućih kadeta Vojne akademije, 25 kadeta Medicinskog fakulteta Vojnomedicinske akademije, 110 učenika Vojne gimnazije - od kojih 80 za Opšti, 20 za Vazduhoplovni smer, pet za prijem u drugi i pet za prijem u treći razred Opšteg smera i 75 učenika Srednje stručne vojne škole "1.300 kaplara".

Vojna akademija u školskoj 2024/2025. godini nudi osnovne akademske studije na smerovima Kopnena vojska, Vojno vazduhoplovstvo, Vojnoelektronsko inženjerstvo, Vojnomašinsko inženjerstvo, Tehnološko inženjerstvo materijala i zaštite, Vojnosaobraćajno inženjerstvo i Ekonomija odbrane.
Pravo da konkurišu za upis osnovnih studija u Vojnoj akademiji imaju mladići i devojke rođeni 2003. godine ili kasnije, odnosno 2004. godine ili kasnije za studije na Medicinskom fakultetu VMA.

Neophodan uslov je da kandidati za upis u Vojnu akademiju imaju završenu četvorogodišnju srednju školu, odnosno da pohađaju četvrti razred četvorogodišnje srednje škole, a za upis u Medicinski fakultet VMA uslov je da su završili gimnaziju, srednju školu zdravstvene ili veterinarske struke u trajanju od četiri godine ili da pohađaju četvrti razred.
Kandidati za kadete studijskih programa Vojnoelektronsko inženjerstvo, Vojnomašinsko inženjerstvo, Tehnološko inženjerstvo materijala i zaštite i Vojnosaobraćajno inženjerstvo moraju da ispune uslov da su završili četvorogodišnju srednju školu tehničke struke ili gimnaziju, odnosno da pohađaju četvrti razred.

Kandidati za kadete studijskog programa Vojno vazduhoplovstvo moraju da ispune i dopunske uslove propisane posebnim programom, medicinsko-zdravstvene i psihološke procene kandidata za taj studijski program, kao i da uspešno savladaju selektivne obuke - padobransku i selektivnu letačku obuku.

Za status učenika Vojne gimnazije i Srednje stručne vojne škole "1300 kaplara" u Beogradu pravo prijavljivanja imaju dečaci i devojčice rođeni 2008. godine ili kasnije, odnosno 2007. godine ili kasnije za upis u drugi i 2006. godine ili kasnije za upis u treći razred Vojne gimnazije.
Za vreme školovanja učenicima su obezbeđeni smeštaj i ishrana, udžbenici i školski pribor, odeća i obuća (uniforma), zdravstvena zaštita i novčana primanja u skladu s propisom kojim su uređeni uslovi, način ostvarivanja i visina novčanih primanja u Ministarstvu odbrane Srbije.

Detaljne informacije objavljene su na sajtu Ministarstva odbrane.
https://www.021.rs/story/Info/Srbij...za-upis-u-vojne-skole-Evo-koji-su-uslovi.html
Eto momci, a zašto ne i devojke, imate više od mesec dana za razmišljanje. Stalan posao, a valjda ni plata nije loša.
 
Da li se još uvek upada na vezu na Vojnoj akademiji (i na Policijskoj akademiji pogotovu) ili se nešto malo promenilo?
Kad je trebala veza za Vojnu akademiju?

Ja sam ziveo u Zemunu u Donjem gradu gde je 30% svih stanovnika bilo zaposleno ili iz porodica gde je neko radio u JNA/VJ ili RViPVO. Pa je tako pola razreda u osnovnoj skoli i isto toliko djaka u gimnaziji bilo deca vojnih lica (uglavnom visi oficiri RV a manjim delom pesadija i oklopna brigada gore u kasatni u Novogradskoj i staroj dobroj Konjickoj skoli). I niko, ama bas niko od tih mojih skolskih drugara nije upisao vojne akademije, svi su upisali civilne fakultete. I kad se sretnemo povodom godisnjica mature vidim da niko ne radi u vojsci, mnogi od njih su se iselili iz Srbije.
 
Kad je trebala veza za Vojnu akademiju?
Ne mogu da se setim ali mislim da se i tamo upada na vezu jednim delom. Svašta se radi da se ljudi dočepaju položaja. A na na Policijskoj akademiji bez veze možeš samo da se pojaviš i toliko.

Ti posle Vojne akademije odmah ideš na zaposlenje u vojsku, a nakon Policijske akademije mora malo da sačekaš. Pa ti sad vidi da li ne treba veza za Vojnu akademiju kada je za Policijsku ,,preporučljiva".
 
Ne mogu da se setim ali mislim da se i tamo upada na vezu jednim delom. Svašta se radi da se ljudi dočepaju položaja. A na na Policijskoj akademiji bez veze možeš samo da se pojaviš i toliko.

Ti posle Vojne akademije odmah ideš na zaposlenje u vojsku, a nakon Policijske akademije mora malo da sačekaš. Pa ti sad vidi da li ne treba veza za Vojnu akademiju kada je za Policijsku ,,preporučljiva".
Koliko znam, panduri da bi upali u Policijsku akademiju sem supeha i prijemnog moraju imati preporuku nadredjenog. A mislim da za vecinu obicnih polaznika ne treba veza, da se ipak upisuju na neke njihove kriterijume. Mislim nije to sad zanimanje da ce vukovci da se potuku da upisu tu skolu, pogotovo oni iz boljih srpskih gimnazija, deca kojima ide matematika, hemija, fizika. Sad sam pogledao rang liste za upis na Kriminalistiku na Policijskoj akademiji 2023, imali su 112 kandidata za upis a upisali su na budzet 18, zadnji ima tek 74 poena. Neko ko je bio odlican u srednjoj skoli i osrednje odradio prijemni 'ladno preskace taj broj poena. Vidim imaju i komjuteski smer, samo se pitam ko ce da upisuje tu akademiju i zaposli se na 1000 eura plate u MUP-u kada moze da radi za 3 puta vise love u IT kompanijama u BG ili NS.

Chika dlugomirova tema je bila o vojnim skolama, ja sam to i komentarisao. Znam da deca vojnih lica nisu upisivali vojne akademije a logicno je da oni imaju vezu a ne recimo neki nastavnici, inzenjeri, fabricki radnici.
 
Nisu hteli neki da krenu putem svojih roditelja. To ne mora da znači da nema protekcije za neke.
Protekcija postoji svugde, u svim oblastima, pri upisu na svim fakultetima, pri zaposljavanju.
Ali kazem da su u tim komisijama za izbor kandidata aktivna vojna lica ili civilna lica koja rade u VJ pa je sasvim logicno da do njih pre imaju prodju ljudi iz istog okruzenja nego neki ljudi koji sem komsijsko-rodjackih veza sa njima nemaju drugu mogucnost kontakta.

Pa cak i u moje vreme (tamo u '80-tim) se niko iz Beograda nije upisivao u vojne skole, eventualno vojnu akademiju za pilote, ja apsolutno nikoga ni iz osnovne ni iz srednje ne znam da je konkurisao za vojne skole. Sva vojna lica/oficire koja sam upoznao i kao vojnik i kasnije kada je moja firma radila za VJ/VS su bili poreklom iz manjih sredina i iz krajeva koji su bili siromasniji, vojna akademija je bila nacin za te ljude da pobegnu iz takvih sredina i rasterete roditelje od troskova skolovanja. Ne kazem da je bilo i drugih ali ja sam samo na takve naletao.

Edit
Sad videh da je Policijska akademija sa sedistem u Cara Dusana u Zemunu. Nekad je tamo bila visa pandurska skola a Policijska akademija gore na Banjici. Ala se tu svasta izmenjalo...
 
Poslednja izmena:

Back
Top