Generalštab Vojske Srbije pokrenuo inicijativu za ponovno uvođenje vojnog roka

Da li podržavate predlog?

• DA

glasova: 13 43,3%
  • NE

glasova: 17 56,7%

• Ukupno glasova
    30
Prema podacima Vojnog sindikata – vojsku Srbije napustilo je oko 12.000 profesionalaca zbog loših uslova rada i, kako kažu, potpune obespravljenosti.

„Danas vojska nije popularan poziv, u vojsku više niko ne želi da ide. Prosečna starost srpskih vojnika je 44 godine i više, dakle mi vapimo za mladim kadrovima u vojsci, ali nažalost ne možete to uraditi tako što ćete čoveka naterati da ide silom u vojsku jer takav vojnik neće biti efikasan i upotrebljiv“, kaže predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić.

https://n1info.rs/vesti/ide-li-srbi...bpush&utm_campaign=2024-01-04-Ide-li-Srbin-ra

ja bih uveo obavezno služenje vojnog roka u trajanju od tri meseca za sve punoletne i za muškarce i za žene....tri meseca umesto na posao ideš na lokaciju u svojoj opštini gde prolaziš kroz osnove vojne obuke...primaš za to vreme platu kao da radiš...
Tri meseca je potpuno nedovoljno a žene su u proseku fizički preslabe za vojsku. Ko je bio na ozbiljnoj obuci pa onda pozvan u VJ zna o čemu pišem.

Једна госпођа ми је објаснила да њен син не би могао да служи војску јер мора да се купа 5 пута на дан.

Хтедох да питам дал га она још увек купа.
Rešivo je i to, ide on blago nama u ronioce pa će se kupati i 20 puta dnevno, gde ima volje nađe se i mogućnosti.

Neutralne zemlje kao Švajcarska i Švedska imaju vojsku, zašto da je nemamo i mi iako se izjašnjavamo kao neutralni?
Vojni rok od 4 meseca nije dovoljan za osnovnu obuku, drugi problem je što vojsku treba hraniti i oblačiti.
Kako li će ove kompjuterizovane generacije da podnesu obuku bez fona u ruci i mame da namesti krevet?
Al će biti kuknjave. :rotf:
Obuka od “3 meseca” je komično kratka, da bi se dobila vojska od grupe ljudi neophodno je bar godinu dana.

Koliko god zvučao blesavo, vojska je zanat i više od toga, i koliko god izgledalo kao gubljenje vremena ne može da se nauči oblačenjem uniforme ili kako sklopiti i rasklopiti pušku: deset motivisanih regruta može da savlada (uz neke gubitke) i jednog i dva i tri profesionalca, ali zato deset-dvadeset profesionalaca razjuri i po pedeset i sto regruta: snaga vojske je u moralu, disciplini, organizaciji i koheziji, ne u golim brojevima.

Obuka od “3 meseca” je komično kratka, da bi se dobila vojska od grupe ljudi neophodno je bar godinu dana.

Koliko god zvučao blesavo, vojska je zanat i više od toga, i koliko god izgledalo kao gubljenje vremena ne može da se nauči oblačenjem uniforme ili kako sklopiti i rasklopiti pušku: deset motivisanih regruta može da savlada (uz neke gubitke) i jednog i dva i tri profesionalca, ali zato deset-dvadeset profesionalaca razjuri i po pedeset i sto regruta: snaga vojske je u moralu, disciplini, organizaciji i koheziji, ne u golim brojevima.
šta je alternativa?...ova vojska od petnaestak hiljada manekena pod oružjem? kako zamišljaš da se petnaest hiljada naših kao profesionalnih vojnika suprotstavi organizaciji od sto hiljada naoružanih migranata ili Šiptara? Moramo pod hitno da povećamo broj vojnika a nemamo para za 50 000 profesionalaca što bi bio neki minimum za odvraćanje i odbranu....

šta je alternativa?...ova vojska od petnaestak hiljada manekena pod oružjem? kako zamišljaš da se petnaest hiljada naših kao profesionalnih vojnika suprotstavi organizaciji od sto hiljada naoružanih migranata ili Šiptara? Moramo pod hitno da povećamo broj vojnika a nemamo para za 50 000 profesionalaca što bi bio neki minimum za odvraćanje i odbranu....
Ko je pominjao tih “petnaest hiljada”?!

Kažem da je neophodan duži vojni rok, s tim da sve vreme traje obuka, a da se u miru vojska za ozbiljne potrebe oslanja na profesionalce.

Za tri meseca niko neće biti obučen kako treba, a petnaest hiljada je komično mala cifra. Duža obuka i stalno i predvidivo pozivanje na dodatnu obuku - vežbe, kao u Izraelu. I vojska pre fakulteta, pa onda da se tačno zna koliko puta će se opet ići, i u kom periodu. Kome se ne sviđa nek traži sebi neki drugi narod i zemlju koji su izvukli sedam na lotou pa sam Bog živi kod njih.

Još jednom: treba mnogo više vojnika, i daleko bolje opremljenih, naoružanih i uvežbanih.

Evo kako izgleda vojska posle cela celcata tri meseca obuke: ovo je bilo 1999-te, bolje nismo imali, ali ovi momci na žalost uopšte nisu bili nešto obučeni, tj uvežbani, i laik vidi koliko nespretno rukuju Norom, za ovo trebaju profesionalci ili neko koga to zanima - pre komentarisanja pogledati npr neki klip kako ruski artiljerci rukuju oruđima u Ukrajini, ili zapadne vežbe: profesionalci i buduće starešine u artiljeriji su u stanju da za manje od minuta (pod različitim elevacijama cevi i različitim punjenjima) ispale nekoliko granata tako da sve istovremeno padnu na isti cilj: ovi ovako mogu samo da pogodne negde u okolini mete, bez obzira na to što bolje nismo imali. Ne očekuje niko da se baš pogodi tenk u pokretu nevođenim zrnom, al za bilo šta treba mnogo više prakse nego što su oni mogli da imaju.

Dakle, nemoj da me neko pogrešno shvati, niko od njih nije bio kriv, prekratko je samo tri meseca, naučiti i uvežbati nije isto:

Bio je nekad izraz "topovsko meso" sad je mozda preciznije reci "dronovsko meso". Idite gledajte klipove iz Ukrajine kako dronovi prave mleveno meso od vojnika koji se kriju u rovovima. Ovo je buducnost ratovanja. Vojska u obliku u kojoj je imamo danas je prakticno beskorisna. Tehnologija vrtoglavno napreduje (ne u Srbiji) i zastareli nacin ratovanja koji je slanje mladih ljudi da ginu za interese politicara pod tankim venirom "patriotizma" i "odbrane otazdbine (citaj poreskog okruga)" je postao komican. "Evo ti kalsanjikov u ruke, dolazi roj dronova, ziveo Vucic".
Zeljko Mitrovic to the rescue sa dronovima koji su 10 godina iza bilo cega sto Nato ima i mozda 1% od ukupnog broja Nato dronova.
Sve u svemu, vojni rok je gubljenje vremena. Ako hocete da imate umesto 0% sanse bar 1% sanse nesto da uradite, trenirajte ljude kako dronove da upravljaju. Macevi, Pracke i Vatreno oruzije su metode iz proslog veka.

Meni je najsmesnije od svega to sto su upravo oni koji su i sluzili vojsku doveli zemlju do ovog stanja. A sad krive nedostatak vojnog roka za stanje “mladih”.
Nije slucajno sto nam je prosecan IQ medju najnizima u Evropi.

Smatram da mi je to izgubljenih godinu dana života (JNA).
Jedini benefit vojske je što je fabrikovala vozače koji su sad deficit.

Ocito je da su mladji pametniji od starijih.

Poslednja izmena:
Једна госпођа ми је објаснила да њен син не би могао да служи војску јер мора да се купа 5 пута на дан.

Хтедох да питам дал га она још увек купа.
Вероватн јер амини чедо не може само
Prema podacima Vojnog sindikata – vojsku Srbije napustilo je oko 12.000 profesionalaca zbog loših uslova rada i, kako kažu, potpune obespravljenosti.

„Danas vojska nije popularan poziv, u vojsku više niko ne želi da ide. Prosečna starost srpskih vojnika je 44 godine i više, dakle mi vapimo za mladim kadrovima u vojsci, ali nažalost ne možete to uraditi tako što ćete čoveka naterati da ide silom u vojsku jer takav vojnik neće biti efikasan i upotrebljiv“, kaže predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić.

https://n1info.rs/vesti/ide-li-srbi...bpush&utm_campaign=2024-01-04-Ide-li-Srbin-ra
Да сам злобан питао бих за ради дотични и како је доспео на тај положај:whistling:

Hteli ne-hteli, oni će morati posao da nastave.
Inače ako posao stane, mi svi stajemo zajedno sa njim. I nema ni plata ni penzija, ni dinara ni evra. Onoga čega ima je 100% javni dug, Srbija na doboš, prazni rafovi i hiper inflacija.
Drugim rečima, nedao vam Bog da vam neko pošten dodje na vlast i celu tu mašineriju zaustavi. Bilo bi operacija uspela pacijent umro.
Ebiga deco. Pomirite se sa tim da živite u kriminalnoj državi. I da tu pomoći nema. Barem imamo spretne kriminalce. I to je nešto.

POSAO CE STATI SVAKAKO
samo je pitanje kada
BOLJE DA SE MI ZRTVUJEMO nego taj posao ostavimo DECI I UNICIMA, kao prave CKE!

NEK STANE DA VIDIMO BAS STA CE SE DESITI!
Osim sto ce 5000 lopina odmah isto vece u zatvor...

POSAO CE STATI SVAKAKO
samo je pitanje kada
BOLJE DA SE MI ZRTVUJEMO nego taj posao ostavimo DECI I UNICIMA, kao prave CKE!

NEK STANE DA VIDIMO BAS STA CE SE DESITI!
Osim sto ce 5000 lopina odmah isto vece u zatvor...
Da. Pre ili kasnije ovo će morati da stane. Pre ili kasnije neko će morati da vrati te kredite. Nažalost, po izlaznosti omladine na izborima, mislim da oni nisu svesni da će se najveći deo sra*a koji je nasra*a ova vlast obrusiti na njih. Da trenutno žive u balonu od sapunice.
Ali bar će znati iz puške da pucaju... 🙄

naravno da vojna disciplina ne važi za žene, žene imaju drugačiju strukturu života od muškaraca.
Ne brajko moj, jednakost polova i ostala spanja.
Ako si za nesto onda si za to, ako si da osoba ide u vojsku onda nije bitno kog pola je ta osoba.
Nego su najvise za to oni koji su ili matori ili zene ili na neki nacin neizivljeni.

Da. Pre ili kasnije ovo će morati da stane. Pre ili kasnije neko će morati da vrati te kredite. Nažalost, po izlaznosti omladine na izborima, mislim da oni nisu svesni da će se najveći deo sra*a koji je nasra*a ova vlast obrusiti na njih. Da trenutno žive u balonu od sapunice.
Ali bar će znati iz puške da pucaju... 🙄

Omladina i ne treba da bude svesna, tj nije obavezna, ali su stariji u obavezi da tu nesvesnu beslovesnu omladinu OSVESTE!
A stariji su jos gori, mahom, jos uvek naricu za polutkama, trstevima, temisvarima, ohridima, splitovima...titovima!

Koja vojna disciplina? Ustajanje na vreme, fiskultura i posao? Pa šta važi za žene? Ustajanje u 3 popodne i lenčarenje ceo dan? 😂

vecina klipana iz teretane bi posle 2 dana uobicajenog zenskog zivota trazila POSTEDU!
axaxaxax

ne, naravno, ali žene mahom nemaju problem sa tim. uglavnom su muškarci ti koje moraš da teraš da se bude pre 11, itički

ne, naravno, ali žene mahom nemaju problem sa tim. uglavnom su muškarci ti koje moraš da teraš da se bude pre 11, imaju posao, i da očiste crno ispod nokta
Idealistički gledaš na sve što se tiče vojske. Jedino pametno što sam naučio u vojsci je kako strpati u malu kasetu sve ono što si zadužio.

Back